PC CFL box -> test grow by Osiris

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Osiris

Aktivan Član
05.10.2010
117
12
0
39
www.nisambashinformatickipismen.com
Odlučio sam se na prvi grow isključivo kao praxu za medicinski grow jer mi je mami dijagnosticiran rak na plućima, pa da probam napraviti ulje.
Za početak je tu PC box, za test grow, pa ako uspijem išta uzgojiti, onda radim novi, veći box, nacrt je već spreman. :icon_lol:

S obzirom na to da mi je ovo prvi grow, ne računajući experiment kad sam imao 16 godina i popikao mami u teglu 20ak sjemenki, otišao na more i zaboravio na menke, koje su sve i jedna uspješno proklijale, svaka sugestija i kritika je i više nego dobrodošla.


Box je stari PC midi tower, dimenzija: 40*18*43 [d*š*v], obučen je u alu foliju, jer u nijednoj trgovini u mom gradu [4 trgovine autodijelovima, 3 supermarketa, hrpa kojekakvih trgovina], nisu imali sjenilo za vjetrobransko staklo, bio sam primoran koristit alu foliju. U jednim autodijelovima me lik pitao da kaj će mi sjenilo, da je sredina zime i od kud mi ideja da bi oni zimi držali takav artikl.
:eek:hno:

Folija je okrenuta na mat stranu.

Za ventilaciju sam ugradio 2 PC ventilatora, 8mm, koji rade na 12 V i stvaraju, po meni dovoljno propuha. Jedan je smješten na vrhu boxa, i taj je za ispuh, a drugi je smješten na suprotnoj strani, na dnu boxa, taj je za upuh svježeg zraka.

Biljke će biti u teglama koje možete vidjeti na slikama, promjer im je 16 cm, u trgovini mi rekli da je to oko 3 l, i nadam se da će biti dovoljne, jer mi veće ne stanu u box.




Test pogon boxa, sa praznim teglama unutra pokazao mi je temperature: 25 celzijevaca na visini gdje bi se mogli naći vrhovi biljaka, dok je na dnu kučišta oko 20.
Računam na to da bi se temperature mogle povisiti koji stupanj kada će unutra biti pune tegle s biljkama, jer će lampe imati manji volumen zraka za zagrijati.

Za rasvjetu imam CFL:

2*vitoone: 20 W, 6400 K, 1080 Lm
2*vitoone: 20 W, 2700 K, 1080 Lm




Te 4 sijalice mi daju 4320 Lm, a koliko sam imao prilike pročitati na forumu, svi preporučate oko 50k Lm po kvadratu. Na površinu mog kučišta bi dakle trebalo 3600 Lm, pa se nadam da če mi mojih 4320 Lm biti dovoljno. Za cvjetanje planiram staviti još jednu od 2700 K.

Zemlja je Florafin, koju sam imao doma, pogotovo jer kod mene nema za kupiti niti Compo Sane, niti Terra Magme, a nisam u mogućnosti trenutno otići do ZG po zemlju. Ako ovaj test grow uspije, onda kupujem Compo Sanu, jer vidim da je preporučuje većina članova foruma.

pH zemlje je 5.0 - 6.8, a ostale karakteristike možete vidjeti na slici.




Gnojivo, isto kao i zemlju, imam doma. Radi se o Biopon gnojivu za cvjetanje. NPK odnos je 4:5:6. Mikroelementi su: B, Cu, Fe, Mo i Zn. Udjeli vidljivi na slici.



Menke su uličarke, ove kaj na slici piše J. đika je kaj sam jučer navečer pušio, frend isfurao, odlična đika, pa sam mu zaplijenio menke, a ovo kaj piše dobraa, također uličarka, isto prebrutalna đika, koju je diler deklarirao kao skunk (jea, vrajt). Tako da se nadam da će od 4 menke na klijanju, proklijati sve, jer nisu predugo stajale, bar se nadam, i kad sam ih ubacio u čašu s vodom, djelomično su potonule. Imam još menki spremljenih, pa ako s oim bebicama bude fijasko u klijanju, da odma počnem s klijanjem novih.
Na klijanje sam ih stavio direkt u zemlju, u čaše, ostaivio sam 1.5 cm prostora do ruba čaše i poprilično navlažio zemlju. čaše sam stavio na toplo mjesto i nadam se najboljem. Pa ako ovo uspije, onda naručujem pravo sjeme.




Još jednom, ako netko ima bilo kakvu kritiku ili sugestiju, i jedne i druge su dobrodošle, samo pišite. :icon_lol:
Toliko za sad, update čim dođe do kakvih promjena. Do tad, zaželite mi sreću i svi držte fige. :icon_lol:
 

xxrobixx

Aktivan Član
18.09.2009
384
317
63
Underground
Samo teraj. Sve je okej. Probaj nabavit bolju zemlju, za ovu ne znam, možda će ti zadavati probleme. Pratim!
 

Osiris

Aktivan Član
05.10.2010
117
12
0
39
www.nisambashinformatickipismen.com
ma znam da zemlja je relativna nepoznanica...
majka ju je kupila u konzumu, 10 l za 8 kn...tak da prema cijeni i nije neka kvalitetna.
Iako mi punica rekla, koja cvijeće uzgaja dugi niz godina, da je jako kvalitetna... Možda je to do toga kaj je ona bosanka, a zemlju proizvode braća bosanci, pa neka nostalgija... :icon_lol:
Jest da đika nije bilo kakvo cvijeće, al opet, znam da ona uzgaja i nekakve full osjetljive biljke...
Neznam....u svakom slučaju...sad je s tom, pa ako bude ok, super, ako sve propadne, ništa strašno, ipak je ovo test mojih vrtlarsko-botaničkih vještina. :icon_lol:
 
03.10.2008
20
3
0
46
oh.. jos jedan hacker.. svaka cast.. fino si to slozio
pratim i sretno :icon_lol:
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
evo držim fige da sve uspije kak spada...
sviđa mi se, ja krećem isto sa sličnim setupom... boks 80x80x40 vege 4cfl...

drž se i samo napred, ovo ti neće bit loše!
 

Osiris

Aktivan Član
05.10.2010
117
12
0
39
www.nisambashinformatickipismen.com
Hvala svima na podršci:sun2:
Išao sam još jednom provjeravat temperature u kučištu prije nego mi proklijaju biljkice i stavim ih unutra.
Jučer kad sam mjerio, temperature su bile nešto niže, danas kad sam mjerio, temperature u visini gornjeg ruba tegle su 26-29, a nekoliko cm ispod CFlki su 29-33. U mraku nisam mjerio, ali pretpostavljam da će biti negdje u rasponu 16 [noću u sobi] i 22 [danju u sobi].
Biljke planiram bar tjedan dana držat u vegetaciji na 24/0 ili 20/4, a onda smanjit tjedan dana na 18/6 ili čak 16/8, pa ih stavit na 12/12. Ako će biti na 24/0, onda računam da će i temp u boxu biti više-manje konstantna, a ako ih stavim na 18/6 ili 16/8 će temperature varirati nekih 7-12 stupnjeva.
Jesu li to previsoke temperature u boxu?
Uglavnom, zbog uštede struje, biljkama će danju biti mrak, što znči da bi temp mogla biti oko 20 stupnjeva.
Jesu li to prevelike temperaturne razlike dan/noć? Hoće li im to biti prestresno, pa da onda ipak recimo u box stavim još jedan vent da snizim malo temperaturu, tj. isključim ga po noći, da čim više smanjim razliku u temperaturi?
Čitao sam
ovdje [klik] da je idelna razlika 6-7 stupnjeva, pa me zanima hoće li moje razlike u temperaturi predstavljati neki problem...

A jesam se raspisao... :icon_lol:
Ko pita, ne skita. ;)
 

slap-jack

Aktivan Član
30.05.2010
144
12
0
32
bolje ti je od početka za vegu 18/6 jer bi biljci trebalo malo odmora ipak....
 

xxrobixx

Aktivan Član
18.09.2009
384
317
63
Underground
Drži ti njih tjedan dana na 24/0. I onda prebaci na 18/6, pa da vidiš kako će počet rast, kad im daš malo mraka :)
 

Osiris

Aktivan Član
05.10.2010
117
12
0
39
www.nisambashinformatickipismen.com
Pa tako nešto sam i mislio napraviti...
Od 4 menke stavljene na klijanje, 3 su kroz 36h pustile klicu... Jedna još uvijek nije proklijala, ali je malo nabubrila i djeluje mi kao da bi mogla i ona uskoro proklijati...
I ako i ona proklija, onda imam problem, jer imam mjesta samo za 2 biljke, pa me frka da ne odaberem krive biljke i da mi kasnije budu jajani, a ne curke...
Da ih držim sve u vegetaciji, pa onda prebacit na 12/12 dok ne pokažu spol, pa ponovno u vege?
 
26.03.2010
45
3
0
47
ako mozes zemlju mijenjaj. u njoj ce ti biljke biti blijede. ako nemozes mijenjati, kreni odmah cim vidis blijedilo lagano gnoji.
koristio sam je i ja i katastrofa je zemlja.....
pozz
 

Osiris

Aktivan Član
05.10.2010
117
12
0
39
www.nisambashinformatickipismen.com
Problem je u tome kaj u svome gradu nemam gdje za kupit dobru zemlju. Auto nemam da bi u Zagrebu kupio, a malo mi je problem u vlaku vozat vreću zemlje...

Za sad bude s ovom zemljom, pa čim nabavim bolju zemlju, presađujem, a ako bude baš tak loša, onda jebiga...

Kaj mislite o tome da ih vegetiram tjedan, tjedan i pl, pa da ih prebacim na 12/12, da pokažu spol, jer imam mjesta za 2 biljke, a 3 su mi proklijale, a uskoro će i četvrta...
 

slap-jack

Aktivan Član
30.05.2010
144
12
0
32
pa drži ih sve u vegi, dok su male imat ćeš dovoljno mjesta u boxu, kad ih prebaciš na 12/12 pokažu ti spol, 2 prebaciš u veće teglice i to je to....
 

Osiris

Aktivan Član
05.10.2010
117
12
0
39
www.nisambashinformatickipismen.com
Ma sve je to meni jasno...vege pa cvjetanje... Ja pitam jel da ih vegetiram, pa onda 12/12, pa ponovno u vege kad pokažu spol, tak da još malo porastu prije pravog cvjetanja...
Ali, ima još vremena do presađivanja i cvjetanja, večeras ili sutra ujutro ove 3 idu pod lampe, pa ćemo vidjet kak će se držat bebice, a lako onda dalje sve ostalo... :icon_lol:
 

Che*

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
10.09.2008
633
104
63
Potrudi se kupiti zemlju,.... jbg. kupis male vrecice po 5 ili 10litara :) To je ipak osnova. I racunaj da ak imas neku sativu , kad prebacis na 12/12 ona ce i dalje rasti... pa ono..

Malo je sjebano u boxu imati nepoznato sjeme.. jer se moze dogoditi da preraste box. Moj ti je savjet da prebacis na 12/12, tj. kad prebacis, nema vise vracanja, jer kad ti pokaze spol,...ona raste i dalje, ne vise tasko puno ali raste.

znaci pustis biljku na pocetku 10-15dana na 18/6 i poslije na 12/12 i nadas se da nece prerasti prostor, pogotovo jer si ih stavio vise u box.
 

Osiris

Aktivan Član
05.10.2010
117
12
0
39
www.nisambashinformatickipismen.com
Zbog nedostatka vremena, baš i nisam stigao postati, ali nema veze...
Imam update neki...
U petak navečer sam biljčice stavio pod lampe i, iako sam mislio da sam ih predugo držao na klijanju, da neće biti ništa od toga, dvije su ipak živnule i krenule kako treba.
Jučer sam ih poslikao i moram priznati, bebice su već sad fotomodeli. :icon_lol:
Izgleda da im ova "loša" zemlja ipak odgovara, jer su od jučer do danas narasle nekih, pa usudim se reći centimetar i pol, tj. jedna je toliko narasla, a druga se samo ispravila. Obje su pustile listiće. Izgleda da je i treća krenula rasti, jer nakon što je pustila klicu, nije pokazivala znakove života, izgledala mi je kao da se posušila. Ali vidim da je i ona krenula van iz zemlje.
Sad vam piknem slike od jučer, a kasnije ću ih ponovno poslikati, kad mi se napune baterije, pa vam ponovno stavim slike.

Na klijanje su stavljene 10.01.2011., a 15.11.2011. stanje je bilo ovakvo:




Che, bio sam danas u ZG kod cure i bili smo u Pevecu i Bauhausu na Žitnjaku. Niti u jednom od centara nije bilo niti Terra Magme, niti Compo Sane, a kaj je najgore, pojma nemaju kad će dobiti. Curu sam zadužio da prošeće putem do faxa i posla po trgovinama koje bi mogle imati zemlje, pa će kupiti ako će biti. Planiram nekako kupiti zemlju kroz nekih 14 dana, pa da ih presadim čim pokažu spol.

Još jednom da napomenem, svaki savjet,kritika ili pohvala su i više nego dobrodošli. :icon_lol:
 

slap-jack

Aktivan Član
30.05.2010
144
12
0
32
lijepo to izgleda.....
ja svoje prije tjedan dana stavio u zemlju i još nisu izašle :S

a terra magmu/composanu imaš u baumaxu za kupit
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Pozdrav :wave:
Iako nisam u pc-u uzgajao,imam iskustva sa malim boxevima (i previše, :icon_lol: ). Odmah ti to stavi na 12/12,jer štogod bilo,indica ili sativa,ako bude raslo pre dugo,neće stati unutra 2 komada sigurno.
U čašama ti mogu bit do pred cvjetanja,odnosno pokazivanja spola (mada bi bilo bolje da su čaše one veće od pola litre),a onda presadiš dvije cure.
Kako se radi o nepoznatim sjemenkama,ne vjerujem da će bit patuljci :icon_lol: ,tako da se ne sekiraš-šibaj 12/12 i to je to.
:bis:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.