PC PSU + 30x3W full spectrum - Kako povezati?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
Ovu temu u stvari otvaram zbog pitanja koje mi je @aceofspades postavio putem PP, a pretpostavljam da može zanimati i druge forumaše.

Zadatak: Povezati 30 komada 3W full spectrum na PC PSU
(zadatak iz pozadine - da bude jeftino)

Materijal:

PC PSU, za ovu varijantu može i najslabije koje nađete (mislim 300W, iz nekog starog računara) - džabe
30 kom 3W full spectrum dioda (link je informativan - ne reklamiram nikoga) - 3x2,38$=7,14$
https://www.aliexpress.com/item/fre...32775227547.html?spm=2114.13010608.0.0.Douaua
2 kom CC/CV regulatora - 2x1,75$=3,5$
https://www.aliexpress.com/item/1pc...32686351317.html?spm=2114.13010608.0.0.mcSS3e
1,5m 6cm profila za gipsane zidove - okvirno 1$
Šrafovi i matice 3mm (60 kom) - okvirno 1$
Termo pasta ili gips... neću ni da računam...

Oprema:
Bušilica, burgija 3mm, žica, kalaj, lemilica, mirne ruke i dobra volja... :)

Vreme:
Jedno popodne

Šema povezivanja:
30 x 3W FullSpectrum.JPG

Podešavanje CC/CV regulatora
Pretpostavka je da znate da rukujete unimerom tj. kako se preklopnik postavlja za merenje napona a kako za merenje jačine struje.
PRVO se podešava napon, a zatim se podešava jačina struje.
NIJE POTREBNO povezivati potrošača radi podešavanja jačine struje.
NIJE POTREBNO ampermetar stavljati na red sa potrošačem.
Dva CC/CV regulatora su opterećena sa 3-3,5A. Sa takvim opterećenjem neće se grejati (previše).

Načine pravljenja blokova, sečenje profila, bušenje i sl. neću posebno pokazivati, već je opisano u temi
DIY LED panel, 4*10X3W
Praktično su tri bloka - tri horizontalne linije u gore prikazanoj šemi.

Kao što sam ranije pokazao / dokazao, ovako složen panel nema potrebu da se aktivno hladi (ventilacija u box-u će sasvim dobro odraditi posao, a panel će biti ispod 40C).
Svetlo će biti ravnomerno raspoređeno na veću površinu, a ne skoncentrisano na krug od npr 15-20cm kao što je u kupovnim panelima ove snage.

Konačan rezultat:
Ispod 15$ za 60W prave snage. Verujem da to NEMA NIGDE da se kupi za te pare.
 
Poslednja izmena:

aceofspades

Aktivan Član
10.09.2016
109
316
63
ovdje
svaka cast, dao si si truda...

ako ocu ubacit vise komada, imam poklopac od starog auto pojacala on bi bio hladnjak, ista shema sve isto samo dodam jos drivera? i recimo da nezelim full spektar nego samo spektar za cvat, jeli bi imo vecu iskoristivost svjetla da su samo warm white diode ?posto neke svjetlosne valne duzine
biljci nisu bitne u cvjetanju...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
Naravno... na gornju šemu tj. CC/CV možeš komotno dodati još jedan niz od 3 kom na svaku stranu (doći će CC/CV u nekih 3,5-4,0A).
A šema je "blok" šema... znači na PC PSU možeš tako paralelno dodavati X komada CC/CV regulatora sa nizovima od po 3 dioda u paralelnoj vezi, sve dok to podnosi PC PSU tj. koliko ampera (W) može da pruži.
Ja koristim DELL napajanje od 350W koje daje max. 15A na 12V. Znači, mogu još (jer sam "potrošio" samo 6A)...
DELL ima bešuman kuler, btw...

Što se drugog dela pitanja, naravno da DA - samo moraš da pogledaš u specifikacijama šta koja dioda traži (naročito deep red koje rade na otprilike 2,0-2,2-2,4V, a royal blue na 3,4-3,6V).
Pravi panel bi prema mom shvatanju i trebalo da bude takav da bude modularan, tj. da se po potrebi pali ono šta biljci treba.
Mislim da bi odnos 3:1 (deep red : royal blue) bio dobar izbor.
Kod mene trenutno 3DR*2,4V + 1RB*3,6V = 10,8V u grani sa 600mA... CCgura 4 grane po 600mA laganini.

Ne znam da li se warm white može uopšte uporediti po efikasnosti sa full spectrum LEDicama.
Warm white emituje ceo vidljivi spektar (isto kao CFL) tako da pretpostavljam da je kod warm white samo oko 40-50% u stvari biljkama upotrebljivo (imaš u adrijevoj temi mereno fotometrom)
Ako se malo bolje zagledas svatis da je ikea losija prema 700 od grow led, a u 450nm su "iste". Promatras li onda intenzitet od ikea i cfl, vidis da kod cfl bacamo oko 60% energije na nepotrebne spektre(iako cfl sadrzi ljubicasti aka 400-425nm) a kod ikea bacamo 40% energije. Sta bi znacilo da je obicna ikea standard white led od 10w bolja od cfl bar u iskoristivoj energiji, pa bi bilo super vidit jel netko na obicnim kucnim white led radio grow.

A ono šta sam napisao, da se jedna biljka lepo može uzgojiti pod ovih STVARNIH 60W (90 deklarisanih), potvrdio i Adri
Cila ideja je ovog jeste; ako ti za neki prostor treba 150W CFL zarulja, onda u protivnom ti triba oko 60/70W ovog jeftinog LED-a da bi odradio isti posal. Eto to je u biti ono sto je bitno kod ovog.
 
Poslednja izmena:

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Bravo zlocika, siris virus samogradnje :), hehe i ritica se zapalio. padaju ideje razne, sretno u daljnjim projektima.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: aceofspades

aceofspades

Aktivan Član
10.09.2016
109
316
63
ovdje
ovo slazem definitivno za iduci grow,jer posto to vuce za 100w manje neg moj trenutni cfl setup a daje jos vecu iskoristivost svjetla mogu samo jos smanjit racun a povecat dobit... Amnezia haze ce ici pod ledice onda... a sadasnje cfl-ke cu razbacat po kuci da se maknem od onih stotki sa
zarnom niti vise, mogu i sad porazbacat ove cool white sto sam imo
za vegetaciju, al mi je nekako neprirodno bjelo svijetlo po prostorijama ...

jos eno pitanjce zlocko... imam ispravljac 12V 15A, kompaktniji je od pc psu i njega bi iskoristio da tera setup... jel mi on dost za to sve? ja bi iso kombu sa 50 ledica na malo gusce posto imam dobro rashladno tjelo
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

dedskin

Banned
Banovan
16.06.2019
326
549
93
36
Ja mislim da ce to da sprzi ledice to je regulator voltaze , nema ogranicavac struje , ledice mogu da rade na bilo kojoj voltazi ali struja mora da se kontrolise tako da PC psu je tacno ono sto ne treba , bar po mojoj teoriji to je tako
naravno ako se nakaci dovoljno dioda moze ali paralelno , da se svakoj da po 100mA to je 150 diodaparalelno , ako je grana 15A
al eto ako gugl kaze drugacije ..