Pejzažna arhitektura

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Lilly

Aktivan Član
12.08.2011
84
302
53
Wonderland
Izučavam i bavim se pejzažnom arhitekturom već dosta godina, mogu tako reći... Pejzažna arhitektura podrazumeva uređenje svakog otvorenog prostora, od najmanje okućnice do parkova, skverova, trgova, blokova i svega što vam padne na pamet a vezano je za pejzaž :) ona je spoj umetnosti i nauke, obuhvata modelovanje terena, sadnju i upotrebu vegetacije na najlepši mogući način, i takođe upotrebu vodenih površina i oživljavanje prostora upotrebom arhitektonskih elemenata. Sve navedeno ona objedinjuje i čini prostor u kome boravimo prijatnijim i življim. Ovde ću kačiti neke svoje radove (uglavnom radim u kompjuterskim programima), svetski poznate projekte, vesti iz pejzažne arhitekture itd... Dobrodošli ste sa komentarima, pitanjima, sugestijama... ako ima još neko ko se bavi ovom umetnošću neka se javi :D ko želi neka se pridruži pa da zajedno diskutujemo o svetu koji nas okružuje, jer ako mi kao ljudi nismo dobri prema prirodi neće ni ona biti prema nama :) takođe, veliki sam zaljubljenik u biljke (što me je i dovelo na ovaj forum hehe), i to ne samo u Mary Jane nego i u drveće, tako da ako vam treba neki savet oko sadnje, izbora vrste ili nege slobodno pitajte. Razumem se i u cvetne vrste, mada ne toliko kao u drveće, ali mogu biti od koristi :)

Za početak da vam predstavim moju ideju uređenja bloka u većoj urbanoj sredini:
Untitled 9 (2).jpg

Untitled 11.jpg

A eto i jedna od mojih ručno odrađenih skica, nije sve u kompjuterskoj grafici :)

Untitled.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.595
2.598
U petak ću odigrati euro džeka,pa ako ...
2 hektara ,negdje na nekoj osami,velika drvena kuća sa kaminom i podnim grijanjem :D mjestom za roštilj,paulovnije po mojoj želji ... ostalo ćeš mi ti predložiti,hehe
Mora biti malo u brdu :rolleyes:
Imam sliku u glavi ali ti ju ne mogu poslati telepatski :p
Baš bi ju volio vidjeti kako izgleda kad ju gledam :(

:D sviđa mi se to što radiš
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Lilly

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Svaka čast na radovima, ali budimo iskreni, prije se to zvao lijepo ukrašen vrt ili lijepo ukrašen park a danas su to upakirali u izraz "pejzažna arhitektura". Mi to zovemo prostorno uređenje, a to što ti radiš se zove projekt prostornog uređenja. Danas mnoga zvanja ili zanimanja pokušavaju uljepšati nebi li zvučila privlačnija, al vrtlarstvo će uvjek biti vrtlarstvo.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: šaran and CilI

Lilly

Aktivan Član
12.08.2011
84
302
53
Wonderland
U petak ću odigrati euro džeka,pa ako ...
2 hektara ,negdje na nekoj osami,velika drvena kuća sa kaminom i podnim grijanjem :D mjestom za roštilj,paulovnije po mojoj želji ... ostalo ćeš mi ti predložiti,hehe
Mora biti malo u brdu :rolleyes:
Imam sliku u glavi ali ti ju ne mogu poslati telepatski :p
Baš bi ju volio vidjeti kako izgleda kad ju gledam :(

:D sviđa mi se to što radiš

Hvala :D haha, ne možemo se čitati telepatski ali sam i ja otprilike zamislila šta želiš po ovome ;) Paulovnije preporučujem jer su prilagodljive i jako brzo rastu... srećno u petak pa se javi za ostale preporuke :D

Mjesto za kuce?

Ima i mesto za njih, samo što nisam obuhvatila na slikama, nisam htela kačiti iz svakog ugla da ne pretrpavam :) prostor za pse se inače stavlja dalje od centralnog dela, ne treba da pretrpavati, ništa specijalno uređivati... dovoljno je da je ograđen, sa dobrom travnatom površinom kad osete zov prirode, i ako finansije i dostupan prostor to dozvoljavaju, mogu se stavljati poligoni i ostale stvarčice :)

Svaka čast na radovima, ali budimo iskreni, prije se to zvao lijepo ukrašen vrt ili lijepo ukrašen park a danas su to upakirali u izraz "pejzažna arhitektura". Mi to zovemo prostorno uređenje, a to što ti radiš se zove projekt prostornog uređenja. Danas mnoga zvanja ili zanimanja pokušavaju uljepšati nebi li zvučila privlačnija, al vrtlarstvo će uvjek biti vrtlarstvo.

U koji god to izraz bilo "uparkirano", pejzažna arhitektura i dalje ostaje naziv koji najbolje opisuje ovu profesiju. Prostorno uređenje u struci predstavlja nešto sasvim drugo, odnosno prostorne planove za područja posebne namene. Koja je razlika? Prostorno uređenje se radi za oblasti koje su prostorno mnogo veće, tačnije za velike celine koje se nalaze pod zaštitom, saobraćajne trase, rezervate prirode i td. Takođe razlike u razmerama su vrtoglave.
Vrtlarstvo naravno predstavlja jedan deo celine i bez njega pejzažna arhitektura ne bi mogla da postoji, (svakako biljke i njihov pravi izbor čine 80% svakog projekta) ali da li to samo ostaje na vrtlarstvu? Ne bih rekla. Jedino ako se u vrtlarstvo ubrajaju i tehničke stvari poput nivelisanja terena, projektovanja useka i nasipa, podzemnih garaža i mnogobrojnih stvari koje idu uz otvorene prostore. :)
 
Poslednja izmena od urednika: