PH metar "bez" PH metra ** testirano

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
21.02.2015
29
97
18
38
Ovaj post je tacno ono sto mi je trebalo, ali imam jedno pitanje. Ima li neko iskustva sa cesmovacom preciscenom Nobel filterima za vodu i da li bi ovo funkcionisalo sa tom vodom. Na njihovom sajtu pise da je voda preciscena Nobel filterima u proseku 7.7 ph, ali sta je sa EC vrednosti, da li voda ima istu provodljivost kada filteri ociste sva sra*a i metale iz vode, jer je voda dosta laksa i neutralnijeg ukusa u ustima, niti ostaje bilo kakav talog prilikom kuvanja u dzezvi ili serpi na primer. Koliko je uopste preporucljivo zalivati ovom vodom.
 
17.11.2013
90
92
18
Ovaj post je tacno ono sto mi je trebalo, ali imam jedno pitanje. Ima li neko iskustva sa cesmovacom preciscenom Nobel filterima za vodu i da li bi ovo funkcionisalo sa tom vodom. Na njihovom sajtu pise da je voda preciscena Nobel filterima u proseku 7.7 ph, ali sta je sa EC vrednosti, da li voda ima istu provodljivost kada filteri ociste sva sra*a i metale iz vode, jer je voda dosta laksa i neutralnijeg ukusa u ustima, niti ostaje bilo kakav talog prilikom kuvanja u dzezvi ili serpi na primer. Koliko je uopste preporucljivo zalivati ovom vodom.

Ja sam odradio flush prije 2 dana na 8biljaka s ovim mjerilima i curke su super reagirale..ne znam kolki je EC al očito dobar
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Evo samo da kratko podijelim svoj pokušaj izrade otopine za sniženje pH. Pratila sam recept iz prvog posta (na 2 deci vode 20g limunske kiseline) Dodala sam 2,5 ml te otopine u litru vode. Voda je kišnica, a početni pH joj je bio 7,5. Nakon dodavanja 2,5 ml otopine ispalo je daleko prekiselo. Nakon 15-ak mjerenja kapima za akvarij i mnogo eksperimentiranja (dodavanje sode bikarbone, pa opet otopine lim. kiseline i tako u nedogled) uspjela sam stabilizirat pH na 6,5. Imam 4 litre takve vode pa će biti za još možda dva oskudnija zalijevanja. Zbog tolikih mjerenja i dodavanja sode i kiseline, na kraju opet nemam dobar recept za dobit pH 6,5 :D .. uskoro mi stiže pH mjerač pa ću idući put to valjda odraditi lakše ;)
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
Nemoj s tim zalijevati biljku. Napravi normalnih 4 litre vode. Pusti da odstoji u otvorenoj posudi ( kanti ) 5-6 sati. Nakon toga dodaj 16 ml te kiseline. I PH ce ti biti kako treba ;)
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Nemoj s tim zalijevati biljku.

Zašto ne? Misliš da će im štetit soda, ili što, ne kontam...?

Već su zalijane svaka sa deci i pol....iduće zalijevanje planiram "do kraja", ali tek kad se posuše skroz. Napravit ću svakako frišku vodu ako padne kiša ovih dana (planiram koristiti samo kišnicu u ovom growu), a stići će i pH metar pa će mi ići lakše.
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
:) Pa onda trpas sodu i limunsku kiselinu u tu istu vodu. Onda nema limunske kiseline. Limun, friski iz doline Neretve. Iako, ako ćeš još prirodnije onda nema gnojenja. Pa nema ni korigiranja PH ;)
 
  • Sviđa mi se
  • Haha
Reactions: Badi and 420_DUDE

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Soda i limunska kiselina su prirodne. Gnojenje može i bez kemije. Itd, itd, da ne začetavamo temu, ima par tema o organskom uzgoju, tamo sam već planirala povesti neku raspravu dok mi sazrije domaći gnoj od koprive :vozdra:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and Bizzzo
13.05.2015
2
0
1
123
Boki ljudeki,nova sam,čitam,učim a biljčice mi vape za svim. Naletjela na ovo i sad ne zanima dal se ta otopina koristi kod svakog zaljevanja? Mislim stavit u zemlju koru od banane i stiropol pa da zalijevam s tim? Presađujem ih u nedjelju pa da ih onda stavim u box,sad su mi na prozoru a kad nema sunca( ko sad ) u kupaoni pored žarulje. Znači svaki put se zalijeva il kak?
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
Mislim stavit u zemlju koru od banane i stiropol pa da zalijevam s tim?
kako to mislis staviti u zemlju pa da zalivas sa time. ne treba ti stiropor, kupi kvalitetnu zemlju. a ne znam ni kog ce ti kora banane u zemlji. do presadjivanja imas jos par dana kako kazes, koristi pretragu foruma i citaj teme u podforumu Uzgajanje, sve se tamo moze naci, cak i ono sto trenutno ni ne znas da ce ti trebati ;)
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
Ph je potrebno nastimati za svako zalijevanje. Koru od banane eliminiraj iz priče. Stiropor također. Nabavi perlit.
 
19.06.2015
5
14
3
uuuuf.... znam da sam novi ali moram...

Nekoliko stvari koje bez obzira koliko iskusni ljudi bili tu netko ne razumije pa da pokušam objasniti:

1. pH vode apsolutno čiste bi trebao biti 7,0, tu pričamo najbliže o tipa REdestiliranoj vodi, ergo dva puta destiliranoj ( kuha se voda i kondenzira). Ono što se prodaje po benzinkim pumpama i sl. NIJE destiilirana voda kao što piše nego je RO voda ili ti ga voda filtrirana reverznom osmozom, i ta voda je zbog sustava filtracije uglavnom malo nižeg pH od 7 i čistoće je negdje kao RE voda... nikako ali nikako ne preporučam zalijevanje sa destiliranim vodama i sl. jer je što je voda čišća to će više na sebe vezati kalcij magnezij i sl. i ispirati će zemlju...

2. mjerači pH rade na principu vodljivosti, ergo u jako čistim vodama koje imaju jako malu vodljivost ( što manja vodljivost to je voda čišća) neće raditi kako spada i neće pokazivati ispravne vrijednosti, tako da ako mjerite pH u tipa destiliranopj vodi i pogotovo ako je lošiji pH metar neće pokazivati ispravne rezultate, naravno ako mjerite u vodovodnoj vodi koja u sebi ima klora kamenca i sl. onda nema problema

3. pH metar koji se kalibrira na 1 točku možete odmah zaboraviti i trebao bi se kalibrirati sa bar dva pufera, ukoliko se mjere vrijednosti iznad 7 sa puferima 7 i 10, a ukoliko ispod 7 sa puferima 4 i 7... kalibracija se treba obavljati redovito i elektroda ne bi smjela ostati na suhome i čuvati se u tekućini za čuvanje elektroda..naravno sve ovisi od pHmetra do pHmetra... čitati upute istih

4. što se tiče namještanja pH vode ovaj princip sa limunskom kiselinom je u načelu vrlo vrlo okvirna stvar i ako želite točan pH ovo će funkcionirati vjerojatno samo sa vodom iz geografske okolice osobe koja je pisala post.. usudio bi se i reći istog vodocrpilišta... i to bez dodatka gnojiva.... Ja sam definitivno za stajanje vode jer tako izlazi klor iz vodovodne vode. Nije istina da će se pH vode stalno povećavati stajanjem, neko vrijeme će fluktuirati ali ovisi i o vremenskim uvjetima, i o duljini stajanja, da li bocu držite otvorenom ili zatvorenom... ...vremenom će se početi otapati više CO2 u vodi pa će početi biti više kiselija, ovisi i o vodi kakva je lokalno ..ako u sebi sadrži više magnezija i kalcija trebati će više kiseline da se spusti pH vode ... također manje tvrde vode će trebati manje kiseline i pošto nema kalcija i magnezija u vodi toliko će trebati npr. puno manje kiseline da se spusti pH

Druga stvar svako gnojivo ima svoj pH i ovisi i o količini gnojiva koje stavljate, neka gnojiva, npr ja koristim jedno za grow fazu organsko sa više dušika na bazi guana i meni digne pH na 8,5 ...15 ml na 7 litara vodovodne neodstajane vode tako da npr. ukoliko kasnije povećavam razinu gnojiva će mi dignut i pH ergo moram staviti više kiseline da ga spustim nazad...

5. ja osobno namještam pH na 6,25, za zemlju pošto većina sajtova preporuča za uzgoj u zemlji pH između 6-6,5.... sa fosfatnom kiselinom pošto NPK gnojiva sadrže u sebi fosfate ( može i sa nitratnom kiselinom). Naravno te kiseline nisu samo tako lako dostupne pa je limunska ili octena kiselina ok zamjena...

Moj savjet je da bar jednom izmjerite pH i namjestite a ne se držati slijepo preporuka, svako vodocrpilište je drugačije. Ukoliko ste izmjerili pH jednom i znate koliko treba dodavati kiseline da definitivno se probate držati da voda stoji onoliko dugo koliko je stajala prvi put i sl. i da se što više držite istog.

Vodovodna voda će uglavnom biti jedne te iste konzistencije i tu nebi trebalo biti velikih fluktuacija iz istog vodocrpilišta. Što se tiče bunara kišnica i sl. to se stvarno može mijenjati ovisno o zagađenju u zraku, pa možete imati kiselu kišnicu ... pa do zbog velikih kiša se mijenjaju i dižu razine voda pa topi neke slojeve zemlje više pa se mijenja pH u bunarima.
Također pripaziti i ne zaboraviti korigirati pH kada se počinje sa većim količinama gnojiva ili se prelazi na druga gnojiva... grow i cvat npr...

Za picajzle poput mene pH metar sa puferima, kalibrirati ga češće, pustiti vodu da odstoji 24 sata, uliti gnojiva izmjeriti pH i po malo dodavati kiseline dok se ne spusti na željenu razinu, naravno poslije svakog dodatka kiseline izmiješati vodu i onda opet mjeriti...isto vrijedi i za dizanje pH.

Eto toliko od picajzle...
 
19.03.2015
50
35
18
39
Svaka cast na ovom tutorijalu,meni je samo ostala jedna nedoumica,mozda i nije bitna,ali bolje da pitam....Znaci u rastvor si odmah usuo iz pipe ili si ovu odstajalu koristio za pripremu rastvora?
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
Obe. Procitaj detaljnije opet prvi post. 1 primjer je s odstojalom vodom za one koji se pripremaju za zaljevanje. Za oni koji nemaju vremena pa samo ulete je drugi primjer. :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mojizbor
19.03.2015
50
35
18
39
Razumio sam taj dio kada sipas rastvor na 1 litar vode,ali ova voda koju si nasuo u ovu bocicu od 2 deci i pomijesao s limunskom kiselinom,da li je ta voda direkt iz pipe?
 
12.08.2014
58
110
33
Odlican tutorijal hvala Bizzzo :) . A sad jedno glupo pitanje ali ne mogu da odolim ;) na 5 litara vode ide 150 kapi ? Ocu da ispiram jer sam ih prejeo :) pa da samo potvrdim da li sam dobro shvatio....
 
Poslednja izmena: