PH metar "bez" PH metra ** testirano

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.023
2.718
twitch.tv
Eto tako. Napisao sam u par navrata tri cetiri retka pa obrisao. Vjerovatno bi trebao osjeći nokte na rukama i oprati ruke međutim tako ti je to kad imaš nešto u mašini. Vječito crno ispod noktiju :) Uglavnom, prije 24 sata sam nasuo 1 litru vode iz pipe koja je imala PH 7.3. Nakon 12 sati je imala PH 7.8. Nakon 24 sata je imala PH 8.0. Tu uzimam kao referencu za mjerenja.

4.jpg

Da biste izradili vlastiti PH metar potrebno Vam je tocno 0.67 € odnosno 0.2 € za 20 g limunsku kiselinu te bočicu sa slike od 2 deci koju možete nabaviti u svakoj ljekarni! Prednost bočice je što dobivate cep s kojim mozete dozirati u kapima.

1.jpg

2.jpg

Pomještajte sadržaj vrećice limunske kiseline s 2 deci vode koju ste nasuli u bočicu. Ovako pripremljena i "skladištena" otopina je 3 mjeseca uporabna. Ako ju ne potrošite napravite novu i ne zaboravite začepiti Vašu bocicu!

3.jpg

Za one strpljivije odnosno koji ostave vodu da odstoji 24 ili 12 sati prije zaljevanja

12 sati.jpg

24 sata.jpg

25 4 ml otopine.jpg

Rezultat

7 naštimano.jpg

Za one koji su uletili u kuću sjetili se da moraju zaliti biljke a imaju samo 20 minute za istu radnju.

5 iz pipe.jpg

Ista otopina koju ste pripremili iznad. 30 kapi na kapaljku s ovom bocicom rezultira.

6 kapi.jpg

7 naštimano.jpg

~ Keep Growing and Smile ~
 
Poslednja izmena:

t@mara

Aktivan Član
10.12.2013
2.278
5.762
258
9
Pohvale za temu,stvarno može biti korisno onima koji još nemaju ph metar,ili nekim slučajem nemogu izmjeriti isti.
Mislim da bi tema mogla biti još korisnija kada bi u nju ubacili i kombinacije sa različitim vrstama gnojiva,ili bar najčešće korištenim na forumu :)
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.023
2.718
twitch.tv
Verzija 2.0. Napravim isto za HESI međutim ako ga se daje u dozi s deklaracije u kombinaciji Bloom i P+ PH je uvijek 6.5. Imam info da je i s Advanced Hidroponics jednako. Sumnjam da drugi proizvodjaci nemaju istu shemu. Najveci problem se desava kod zaljevanja čistom vodom i to tokom vegetacije same biljke. Ukoliko je PH iskontroliran prvih 30 dana growa vjerovatnost za probleme u cvjetanju je manja.
 

Saša443

Izmedju planina i mora..
13.03.2013
2.378
8.618
258
treba li se takva otopina posebno skladistiti(frizider,mrak..)ili moze sobna temperatura,pod svetlom...
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.023
2.718
twitch.tv
Ja ju drzim u kutiji. Na sobnoj temperaturi. Postojanost PH joj se ne mjenja ukoliko se zatvori odmah nakon korištenja. Ono sto sam ja primjetio na otopini koja stoji duze od godinu dana je da se napravi talog unutar iste. Medjutim, spusta PH i dalje. Preporuka je 3 mjeseca da bi mjerenje bez metra bilo što preciznije. 6.5 kažemo za idealan PH medjutim raspon je malo veci, tako da ako kapne koja kap vise ne bi trebalo smetati.
 

Himalaya

.!. .!.
Urednik
Moderator
10.08.2012
6.667
34.967
2.598
11
Himalaya
www.vutra.org
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.023
2.718
twitch.tv
Što se tice ovog proizvoda od Plagorna razlikuje se jedino koncetracija limunske kiseline. Ja sam dao omjer 20 g jer je pakiranje 20 a nakon njega 200. Međutim 200 g je manje od 1 €

@ZdravaTrava

Ne bi rekao da mozes kalibrirati metar. Za kalibraciju trebas 2 tekucine za koje si siguran kojeg su PH u nekom razmaku jedna od druge na skali.

@Himalayan Gold

Sumnjao si u integritet? :D 2 puta u 4 navrata sam sam sebe kontrolirao. Steta pobiti ljudima biljke. Spavati ne bi mogao :)
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.023
2.718
twitch.tv
Ako ostavis 12 sati biti ce + - 0.1. 24 sata +- 0.1. Ako sipas iz pipe takodjer, gdje god da se nalazis osim ako nisi ekstrem. Kako god, ovo nije tutorial koji kaze biti ce Vam PH toliki. Nego biti ce PH priblizno tu gdje sam ja mjerio. Ostavi vodu kako gore piše, smiksaj si tekucinu, daj kolicinu kako pise i mozes umociti PH metar pa provjeriti koju ti vrijednost daje.
 
03.03.2015
18
23
3
32
Cek cek. Šta ja mogu kalibrirat metar s ovim?
Ne bas, ali mogu pomoci. Ph je negativni logaritam koncentracije H3O+ iona (po litri). Kupi demineraliziranu ili destiliranu vodu ciji bi Ph u teoriji trebao biti 7. Uzmi 7 kao prvu referentnu tocku. Zatim nabavi nekakvu kiselinu poznate koncentracije, najbolje trazi neku profi kiselinu, a ne ovo iz ducana jer njima koncentracija varira i po 2-3%. Znaci ovako. Koncentracija se u kalkulator upisuje u mol-ovima. Da bi izracunao koliko pojedine kiseline moras koristiti moras znati jeli monoprotonska, diprotonska, triprotonska itd, monoprotonska je npr HCl jer ima samo jedan vodikov atom u molekuli, dok je diprotonska H2SO4 jer ima 2 vodikova iona u molekuli. Napisem primjer za HCl 36% jer je tako najjednostavnije, to je koncentrirana solna kiselina. 1l takve HCl ima 11.64 mola cistog HCl-a i prema tome 11.64 mol-a vodikovih iona (koji daju u vodi H3O+ koji zelimo) kada bi kiselina bila diprotonska, 11.64mol kiseline bi davalo 23.28mol H+ iona. Znaci da ce 1ml te kiseline sadržati 0.01164 mol-a HCl. Ako to ubacimo u 99ml deionizirane vode dobivamo
1.164*10-4mol/l i -log(1.164*10-4) daje Ph 3.934 pod uvjetom da je kiselina u potpunosti disocirala (HCl dobro disocira) i da je voda bila Ph 7. Eto, tako si mozes pomoci, pitaj ako jos sto treba.

Nadam se da sam pomogao, nov sam na forumu.

Inace, neki Ph metri se mogu bazdariti i sa samo jednom referentnom tockom tako da moze biti dovoljno jedno umakanje u destiliranu vodu, ali to nije precizno. Također između umakanja obavezno isperi dobro destiliranom vodom.
 
01.01.2015
86
60
18
37
Što se tice ovog proizvoda od Plagorna razlikuje se jedino koncetracija limunske kiseline. Ja sam dao omjer 20 g jer je pakiranje 20 a nakon njega 200. Međutim 200 g je manje od 1 €

@ZdravaTrava

Ne bi rekao da mozes kalibrirati metar. Za kalibraciju trebas 2 tekucine za koje si siguran kojeg su PH u nekom razmaku jedna od druge na skali.

@Himalayan Gold

Sumnjao si u integritet? :D 2 puta u 4 navrata sam sam sebe kontrolirao. Steta pobiti ljudima biljke. Spavati ne bi mogao :)
svaka cast ovo je ozbiljno istrazivanje zbog tavih postova nisam ni morao kupiti ph metear namestits ph opusteno samo sledi inatrukcije :respect:
 

Jones_Davy

kontra mraku, kontra sili
Poznanik Foruma
23.11.2013
589
2.796
163
jel to znaci da ako doziram biljku onako kako pise u uputama da ce mi ph smjese biti 6.5? nov sam, imam dilemu oko gnojiva, mislim da cu se odlucit za hesi bloom i fosfor al nemam ph metar


Kupi ph metar, to je beznačajni trošak u odnosu na ono što donosi. Pošto si novi, onda svakako nemoj experimentirati, drži se provjerenog, tj. ph metra.:djede:
Imaš ih na ebay-u vrlo jeftinih, a ima i ovih kvalitetnijih koje možeš naručiti preko naših sponzora.:vutra:
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.023
2.718
twitch.tv
Hesi Bloom u dozi s boce spusta ph na 6.5. Recept PH gore je za cistu odstajalu vodu ili vodu direkt iz pipe. Medjutim radi se o prosjecima.
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.023
2.718
twitch.tv
To neznam. Medjutim provjerim ti slijedeće zaljevanje kod mene. Na odstajalu vodu cu dodati bloom pa cemo vidjeti. Iako sam planirao pola doze ali nema veze, mogu riskirati dozu za ovu svrhu ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: stanke221