PH Metri -Tehnicke karakteristike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
meni u manualu, ak se to tako moze nazvati LOL, od kineza pise da nikako ne cistiti sa destiliranom. e sad, svako ocito svoje napise.
ja isperem obicnom vodom iz vodovoda i zatvorim.
neznam dali trosit pare i kupovat te tekucine za cistit/spremat.
lp
 

doomer

Aktivan Član
24.09.2005
947
1.561
163
Ne moze nigdje pisati da se ne ispire sa filtriranom/destiliranom vodom. Sondu nikako nebi trebalo ispirati u obicnoj vodi iz pipe.
Nakon upotrebe sonu bi trebao ubaciti u 2DL filtrirane/destilirane vode i promjesat je malo tako - isprat. Nakon toga njezno obrisati tragove vode sa vanjske strane kolko se moze ali ne unutra po sondi. Zatim natocit primjereno otopinu za ocuvanje sonde i zatvorit.
Tekucina za ciscenje sonde vam je manje potrebna pogotovo ako se drzite ovih uputa ali ova za ocuvanje sonde bi svakako trebala. ako se ne varam ima 250ml za cca 6 eura.
 

doomer

Aktivan Član
24.09.2005
947
1.561
163
Da upravo je tako zamisljeno da funkcionira, mora biti malo tekucine u cepu da se ne izlije kad zatvaras a opet dovoljno da sonda bude u tekucini.
PH metar je najbolje drzat okomito da se tekucina ne izlije ako je slucaj o jeftinjem kineskom ph metru (10$), ovi skuplji bi trebali imat kvalitetnje to odradjeno.
Bar moja oba imaju Milwaukee sm 100 set - 200 $ i HI 98129 - 300 $.

Mozda tebi "brtvi" ali ja ti govorim iz iskustva a slobodno malo "zagooglaj" i prouci : )
 

doomer

Aktivan Član
24.09.2005
947
1.561
163
Evo cak vjerujem da smijem dat link tekucine za odrzavanje posto je sponzor site-a : http://www.hempatia.si/tekucina-za-odrzavanje-300ml

ovo je tekucina za ciscenje - http://www.hempatia.si/tekucina-za-ciscenje-300ml ali ona se ne koristi prilikom svakog puta. Ona vam nije toliko potrebna. Ph metar se nakon upotrebe cisti samo u filtriranoj/destiliranoj vodi i sonda se odrzava u tekucini za odrzavanje. Tekucina za ciscenje se koristi jednom mjesecno najvise ili cesce u hydro sistemima i automatiziranim sistemima gdje je sonda cijelo vrijeme uronjena u vodu za biljke. Nakon koristenja potrebno je ponovno kalibrirat metar.
 

mar1o

Aktivan Član
08.03.2012
262
133
43
http://www.adwainstruments.com/site/manuals/ad11_ad12.pdf evo maual Adwe koja je dobra firma i ima odlične mjerače i piše velikim slovima NEVER STORE THE ELECTRODE IN DISTILLED OR DEIONIZED WATER. to piše i u Hanninim i Milwaukee manualima. "DO NOT store your pH electrode in distilled or deionised water as this will cause ions to leach out of the glass membrane and reference electrolyte, causing a slow and sluggish response."
Ako se nema njihove tekućine za čuvanje može se upotrijebiti obična voda jer on ima elektro vodljivost a destilirana voda nema
Znači svi vodeči proizvođaći kažu da se ne čuva u destiliranoj vodi
 

doomer

Aktivan Član
24.09.2005
947
1.561
163
Ja nisam ni reko da se sonda cuva u destiliranoj/filtriranoj vodi nego da je sondu najbolje oprati nakon koristenja u destiliranoj/filtriranoj vodi a zatim natociti najbolje tekucinu za odrzavanje sondi. Citaj gore. Obicna voda ce posluziti ali to sigurno nije dobro za sondu, takva sonda ce raditi 50% kraceg vjeka nego sonda s kojom se pravilno rukuje. Sigurno neces vidjet nigdje u manualu da ti kazu da u poklopac kod sonde sipas vodu iz pipe ili iz bunara.

EDIT: eto vidis kako si naso tekst koji treba a odmah pored nisi vidio ono sto je bitno :

When not in use, rinse the electrode with water and store it with a few drops of A70300M storage solution in the protective cap. NEVER STORE THE ELECTRODE IN DISTILLED OR DEIONIZED WATER!

Znaci trebas ukapati A70300M soluciju za odrzavanje ph elektrode. To je inace solucija koju ADWA proizvodi, ima puno proizvodjaca, bilo koja kvalitetnija ce biti dobra. I citajte malo bolje prije nego se sire razne informacije.

LP doomer : )
 
Poslednja izmena:

irieman

Voodoo Chile
Prijatelj Foruma
28.03.2013
2.661
11.877
358
Socotra Island
eelslap.com
Treba ti za EC ili PH metar ? Obrati paznju na to
Ne znam koliko je širok otvor ove boce , mozda mozes direktno metar u nju i u tom slucaju bi ti tekućina trajala dok ne prodje rok trajanja :)
 

irieman

Voodoo Chile
Prijatelj Foruma
28.03.2013
2.661
11.877
358
Socotra Island
eelslap.com
Ne znam , na ovima npr. ne pise da nisu za visekratnu upotrebu
http://www.hempatia.si/p.8-kalibracijska-solucija-20ml .

Ja njih koristim po vise puta , samo pazljivo zatvorim kesu da je vazduh ne dohvati . Vidi , ne bih da te krivo savetujem , samo ti prenosim svoje iskustvo ... Imam kineza od par evra koji radi kao sat skoro 3 godine , sve sam radio kontra od onoga sto savetuju . Drzao sam ga u destilovanoj vodi , elektroda je bila suva par puta i najvise sto mi je pobegla vrednost je 0.3 kad ga nisam kalibrisao par meseci . Nikad nisam imao ni najmanji problem sa Ph . Ako imas merac koji je kvalitetan i dao si mnogo novca za njega , onda radi kako savetuju da ti ne propadne i da ga ne zajebes nesto . A ako imas merac od par evra kao 80% ljudi na forumu moj ti je savet opusti se :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: t@mara

t@mara

Aktivan Član
10.12.2013
2.278
5.762
258
9
Evo potvrđujem i ja šta ti je Irieman napisao,možeš slobodno više puta.Samo šta bi ja još napravila je to da bi pretočila malo tekućine u neku drugu posudicu i to koristila više puta a ovu orginalnu dobro zatvoriti.
Čisto iz tog razloga da ne močiš ph-metar direktno u orginal bočicu,jer nikad neznaš dali je malo gnojiva ili nečega ostalo na mjeraču.
Eto bar tako ja radim :)
 

t@mara

Aktivan Član
10.12.2013
2.278
5.762
258
9
Da,isto vrećice praha za ph i isto žutog kineza.
Radi kao sat,a te praškove sam rastopila u 2dl dest. vode i hermetički zatvorila.
Drugu posudu imam u koju odlijem i isto hermetički zatvorim.
Nju koristim par puta,a a te dvije vrećice su mi bile evo za cijeli grow :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nesala

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Čitam mnoge rasprave o pH mjeračima i vidim da većina koristi mjerač pH vode.. zar ne bi bilo logičnije koristiti mjerač pH zemlje? Ipak su biljke ukorijenene u toj zemlji cijelo vrijeme, a voda prođe kroz zemlju, napravi svoje i ode.

Gledam na ebayu ovako nešto jes da je ružan ali djeluje mi kao prava stvar..osim što mjeri pH, mjeri intenzitet svijetla i vlagu u zemlji...i te vrijednosti mogu svakako dobro doći prilikom growanja.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
pa ph zemlje ti piše na vreći a ph vode nema na čemu da piše kad curi iz slavine. o tom mjeraču čak mi se čini da ima tema.
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
aaaa, razumijem sad :)) sorry na blesavom postu ;)
vidim da svi koriste onog jeftinog žutog kineza i čini se da je dovoljno dobar pa možda i ja dam pare za njega