PH Metri -Tehnicke karakteristike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Pa evo na ebayu sam upravo i mislim da ću ga ubacit, jelte, u košaru :D ..samo me interesira na koji način se to kalibrira..jel se dobije s njim i neka tekućina za kalibraciju..? Ne vidim da se dobije s njim tako nešto npr. ovdje
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Evo naručila sam ovaj....nadam se da se ta tekućina može koristiti više puta. Naručila sam crveni jer mi je bio ljepši od žutog, a onda sam tek kasnije vidjela da je nešto sitno skuplji :zvezda::
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
vjerovatno su isti. ja imam zuti i radi odlicno posao.
kakva tekucina? u onim vrecicama ti je prah koji otopis u destiliranoj vodi, ubodes unutra mjerac i podesis sa vijkom na vrijednosti.

jedna napomena. ja sam do sad nakon svake kalibracije jednom mjesecno bacao tu smjesu, a sad ostavio poklopljeno u 2 kantice i vidim da se dugo vremene ne mjenja i daje istu vrijednost tako da mislim da moze trajat bar mjesec dana.
lp
 
  • Sviđa mi se
Reactions: the Dreamer

t@mara

Aktivan Član
10.12.2013
2.278
5.762
258
9
Postoji tekućina i prah od kojega se pravi ta ista tekućina,
Prah se mješa sa dest. vodom kako si i napisao čini mi se oko 2dl na jednu vrećicu praha.
Može stajati ako se dobro hermetički zatvori,
Meni su dve vrećice bile za čitav grow ali sam prije svakog umakanja u otopinu oprala vrh ph metra umakanjem u dest. vodu da nebi ostatci gnojiva sa sonde završili u otopini.
Eto malo pažnje i može biti za cijeli grow :)
Usput radi se isto o žutom kinezu i odličan je :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: the Dreamer

beren

Banned
Banovan
14.08.2012
37
8
8
55
interesira me koliko dugo se drži adwa ph metar u tekućini za čišćenje elektroda. primjetio sam nakon kalibracije da je netočan pa mislim da su očitanja kriva zbog nečiste sonde ili je možda razlog što tekućina za kalibraciju nije od Adwe nego od Gib-ind ? molio bih upućene za savjet.
 
04.02.2016
74
82
18
ok znači žuti kinez ima prolaz u općoj populaciji growera za vodu, a jel koristite pH mjerače za zemlju. malo istražujem imali kakav dobar koji bi zabio u teglu i da mi konstantno mjeri ph. nisam baš naišao na nešto pametno. ima neko kaki hint :) (pročitao sam cijeli thred)

hvala
 
04.02.2016
74
82
18
evo kažu da je ovaj super za vodu košta oko 200 kn
s-l225.jpg


ime brenda je kao i ime grada u U.S. state of Wisconsin :)


hvala stipe
 

baobab

vutropush
Poznanik Foruma
25.03.2014
970
2.139
188
Pusti ime brenda :) To je taj Kinez kojeg nas vecina koristi, kolko para tolko muzike. Ali imas ga i u skoro duplo jeftinije od 200 kn malo pronjuskaj. ;)
 

baobab

vutropush
Poznanik Foruma
25.03.2014
970
2.139
188
Ja sam mislio da je Kinez jer je žućo. Ma radi i moj kinez takav žuti, al i dalje mislim da je potrebno ruku malo dublje gurnuti u đep za kvalitetan ph metar. :)
 
04.02.2016
74
82
18
QUOTE="mar1o, post: 440479, member: 27345"]Bilo je sto puta na forumu to nije Wisconsin nego Milwaukee i nije Kinez nego je rađen u EU i odličan je ph metar[/QUOTE]
Vidi malo gore, napisao sam "kao ime... ". Oprosti ako sam te povrijedio. Stvarno nije namjerno. Nisam htio pisati direktno ime jer ne dopuštate reklamiranje.

Da znam za sve te ph metre, napisao sam u postu da sam pročitao cijeli thred.

Mene sada loži mjerenje ph zemlje
 

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
interesira me koliko dugo se drži adwa ph metar u tekućini za čišćenje elektroda. primjetio sam nakon kalibracije da je netočan pa mislim da su očitanja kriva zbog nečiste sonde ili je možda razlog što tekućina za kalibraciju nije od Adwe nego od Gib-ind ? molio bih upućene za savjet.

Kontam da je malo starije pitanje al mozda svejedno pomogne...
Imam isto adwa (ad12) mada ovo vrijedi za sve ph-metre tj. ph elektrode. Van koristenja ph-elektroda se cuva u otopini za skladistenje elektroda (ima i otopina za ciscenje, neki kazu da je to nesto drugo, neki da je isto ko i za cuvanje). Tu otopinu mozes kupiti gotovu, brendiranu (i naravno platiti 3x vise) , imas i gotovih no-name mjesavina po ebay-u al i one su puno skuplje nego da sam napravis.
Radi se o 3-molarnoj otopini kalijevog klorida u demineraliziranoj vodi (moze i RO voda). Za 3molarnu koncentraciju ide KCl sol (223,8 g) i 1L H2O.
Otopina se nalije u cep/poklopac od elektrode i u tome drzi uvijek. Nikako ne u obicnoj ili cak demineraliziranoj vodi. Sonda je mala kupola od polupropusnog materijala i neki ioni (neznam tocno koji) difundiraju iz nje van te to daje greske u ocitavanju.
Isto se navodi da ukoliko elektroda stoji na zraku duze od 4-5 h , treba ju drzati jedno 12 sati u otopini za cuvanje da bi joj se funkcija vratila u normalu.

Glede tekucina za kalibraciju, totalno je nebitno koje marke su, ali je bitno da znas da postoji vise vrsta tih tzv. buffera/pufera (ustvari postoji cijela hrpa) al nas uglavnom za ovakve ph metre intesiraju 2 otopine: ph 4.01 i ph 7.01.
Neki ph metri se kalibriraju sa ph6,86 za gornju tocku, al ti su rjedji.

Samo cu reci da sam u pocetku drzao elektrodu na suhom par dana i svaki put sam morao kalibrirati jer je sva poblesavila i sporo citala. Vjerujem da to smanjuje i radni vijek iste (koji je negdje 1-2 god. btw). Otkad cuvam u otopini radi brzo i bez greske, evo sad je tek pocela zezati al to jer sam zadnji put kalibrirao prije mjesec i pol :) Iako po pravilu bi trebalo svakih 2 tjedna...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: oz, pelud and mtran

beren

Banned
Banovan
14.08.2012
37
8
8
55
jel to znači da se sonda može "vratiti u život " nakon 12stak sati u otopini za čuvalje. ponavljam, nakon kalibracije je točno dva, tri mjerenja, nakon toga odstupa do jedan cijeli