PH Metri -Tehnicke karakteristike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Chan

Chasing dreams
01.11.2015
897
3.715
163
Hladni sever
Tacno ali previse je detalja ukljuceno u savrsen uzgoj. U prva dva growa sam osetio ph nedostatke pogotovo sto sam u podrucju sa jako tvrdom vodom i ne bih se zajebavao sa tim, mozda lakse hendluju sa ph vrednostima groweri gde je meksa voda i ne ibracaju laznju na to ali ja sam umereni perfekcionista pa mi je lakse da reagujem na vreme a i kicma vise ne trpi flush :djede::)
 

Jednomsemora

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
19.06.2018
1.990
18.969
358
@truare ne treba ništa drug zabraniti jer ima stvari koje su od koristi za nove drugare, kalibriranje itd i treba temu čitavu pročitati. Lud je onaj koji bi stavio odmah 30 kapi bez provjere, to bi bilo neozbiljno skroz. To je čaša limunade :)
@Chan de Cuba ovako nešto drug ti treba
 

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.302
6.835
258
Kada merite nemojte da zurite i potopite na sekund merac nego sacekajte malo, do minut, da sonda dodje na radnu temperaturu ;)
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Nego.. nedavno bio kupio novi ph/ec metar i prvi put odlučio, pošto je malo bolji od kineskog žuće, da ga stavim u storage tekućinu. Nisam čitao upute na toj storage tekućini tj. nije mi se dalo prevodit sa francuskog al mislio sam da nemam šta puno fulat. Uglavnom, stavio ga u nju, samo taj donji dio gdje su sonde i zaboravio na njega. Nakon nekih mjesec dana otvorim ormarić i vidim da je ta tekućina isparila a ostao debeli sloj soli, kristala, koječega po cijeloj čaši i sondama. Uglavnom, isprao sam tu sol sa njega i kad sam ga upalio sve ošlo k vragu i nema šanse da ga više kalibriram. Kako se ta storage tekućina uopće koristi? :) Marka moje je Growth techonology.
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Ok.. mislim da mi je sad jasnije, trebao sam ju valjda natočit u čep od ph metra pa ne bi isparila dok je tako zatvoreno. Bio skinuo čep, natočio tekućinu u plastičnu čašu tek toliko da potopim sondu i to je vjerojatno bila greška. Baš sam glup :udarac:Hbg sad ga mogu bacit
 

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.302
6.835
258
Pre nego sto ga bacis, imas i tecnost za ciscenje sonde HCL pa mozes probati.
Nemojte prati sa cetkicama ili ti bilo cim abrazivnim, tako sam ja mog kineza upokojio :D
KCL za cuvanje tecnost samo jedna kap do dve u cep i to je to.

Za TDS/EC ovo nije potrebno, on nema sondu ;) sem ako nije multi tester
 
  • Sviđa mi se
Reactions: truare

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.302
6.835
258
@Wendigo trebao si javiti da uzimas pen... nisam ti hteo spam po dnevniku :)
A i ja bas odlazem ovo vec par dana, imam ph600 (isto sr drugo pak) i evo nema dve godine pocinjem sve cesce da ga kalibriram i proveravam (sa mesecnog na nedeljni nivo) i pocinje da mu treba vecnost da izmeri, na svu srecu sam se uhodao i imam okvire, pa radim skoro bez njega

E sad ciljam na ovo Hanna pHep® Hi98107, duplo je skuplji pa kontam bar duplo ce trajati, a ovog ne bi dva puta ponovo da kupujem, jer sledeci sto sam pikirao kosta vec ko dobar panel :objesen: a uz to je waterproof, a vec sam imao maler sa EC penom, pa ako sl put budem zurio bar necu morati da mislim smiley9934
iu


Dok sam tu da dodam i za EC merace nesto, jer sam i sa @0Marac0 nedavno pricao za skalu 0.1 ili 0.01, pa uz nesto svezeg iskustva da podelim za one koji se dvoume
Uzecu za primer CD601 i CD611, prvi je precizniji ali ima manji opseg, do 2.0, drugi obrnuto

Kada sam kupovao mislio sam da meni licno ne treba ta preciznost i da mi je bitniji opseg, pa sam uzeo CD611, i nemam zalbe i evo radi odlicno, od pocetka zime do sada korigovan i proveren po jednom :) Ali kako krenu borbe sa temperaturama, a poceo sam da tezim perfekcionizmu, tj da mi bilje budu pre svega zdrave i tako zavrse, pa onda sve ostalo, osecam da bi mi vise odgovarao ovaj sa 0.01, jer mislim da sada mogu da se pripremim unapred za eventualne promene i preduhitrim nute burn.
Druga stvar je sto neverovatno nizak EC pripremam, 0.5 je voda, dodam 0.2 bloom i 0.1 pk, ali mi nekad baca pen 0.8/0.9, i sad sta je kolko je zapravo preslo za ovo malo +-, mislio sam da nije bitno, al eto sada cenim da bi bilo jos bolje kada bi znao da li je bloom 0.24 ili 0.27, a pk 0.13 ili 0.16, pa kada im nadjem meru da mogu da korigujem u totalu, gde se vracam na vremenske uslove, tj promene temp i vlage, kako dnevne tako i nocne.
Ovo se vise odnosi na hidro uzgoj ili kokoponiku, nemam osecaj da kazem kako u soilu reaguju biljke, ali opet slicno je, pa i ovo uzmite u racunicu, pre nego sto krenete do obliznje radnje ili kliknete order :)

Kada sam se upustio u growanje, najmanje mi je bila bitna stavka i bilo je daj bilo koji cisto da znam, a sada da me pitaju bez razmisljanja bi izabrao tipa nesto ovako, jer kolko sam ih kupio/promenio vec na pola puta sam :) tako da ima svoje zasto-zato kvalitet i cena, a vi pamet u glavu :)
iu


PS Za bilo koji merac su vam obavezni i rastvori za kalibraciju !
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Wendigo

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.023
2.718
twitch.tv
Ako meni ne vjeruješ onda neznam kome hoćeš. Probao. Potrošio novce da nemoraju drugi. Ovaj skuplji ima malo bolju sondu i ne uništi ga prva voda, medjutim ako ne držiš pH metar (sondu) u pH bufferu, nema šanse ni ona ode 30€/komad sonda duže Od 2 sezone ili 3-4 growa. 13€ metar. Tvornički kalobriran. 2 sezone, bez kalibriranja. Smeće. Pa novi. U 12 godina, de zamisli samo koliko je to ne brige oko toga mjeri li dobro ili ne…. :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sone1 and Wendigo

Wendigo

大麻鉴赏家
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.288
9.625
256
@sone1 i, nije ovo onaj Pen skuplji, samo su promenili malo dizajn :D al' to ti je onaj jeftiniji Milwoukee svakako.. videh u ponici i onaj 3-u-1 (PH, PPM, EC), nešto oko 30€, al nznm koji proizvođač, a i mislim se "u životu nisam merio EC samo mi još i to treba" hahaha :D
Elem, taj njihov p600 traje eto par godina, uz brigu (kalibracija, čišćenje, čuvanje u KCl) za te pare skroz ok...
Kažu da za najduže čuvanje valja raditi kalibraciju na dve tačke - 4.01 i 7.01, mada lično mislim zbog naših potreba na sedmicu i to je to..par godina, pa novi. Ali samo uz čuvanje u KCl.
A ti skuplji penovi.. pogotovu Hanna - to se dobro kotira nema šta, ljudi hvale po netu. Al' skup mi sport još uvek haha
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sone1

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.302
6.835
258
@Bizzzo a verujem, i tog kineza za 10e sam imao i najvece muke sa njim. Sta se desava, kada zurim ovom dosta vremena treba da se stabilizuje, a to nije bilo pre, i onda se nekad iscimam, pa ga bespotrebno proveravam, a znam da je ok jer sam bukvalno neki dan kalibrirao. . . a tipujem na Hanu jer je waterproof :) a razlika je 25e vs 45e
znaci sto jeftinije to bolje, pa dok radi radi...

@Wendigo sad vidim da su i cenu spustili, (ja dao 3k tada) pa mi je zato ova razlika ok za hanu
i to imadem, ona dve male bocice, te ga perem, te ga cuvam, al eto kanda 2 god i to im je to...

za EC sam se raspisao malo vise, ipak sam pio kafu uz chema :D kod tog pena mi je bitna preciznost :) a sa njim nemam problema, nego sam se ja zezno, sad mi treba drugi :fuck: :D
a to za 4.0 i 7.0 sam i ja cuo i evo vec drugi grow jos uvek treba da kupim cetvorku da imam smiley9934
"u životu nisam merio EC samo mi još i to treba"
ma kao pravi majstor, sada merim, pa kad udjem u shemu kasnije cu na oko ;) :lol:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Wendigo

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.034
15.284
358
Mogu reči,da Adwa ph pen,radi ,mjeri i kad kihne,mjenjam mu sondu!
IMG_20220426_143738.jpg a gnojivo mi ph perfect:D