PH up and down

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Vanzemaljac

Aktivan Član
02.01.2006
387
61
0
Super..drago mi je da to èujem ,iako mi ne zvuèi logièno(kemija mi nikad nije bila jaèa strana),
ali ako si napravio test kao što kažeš znaèi da je to TO.Danas kupujem destiliranu vodu.
Hvala na pomoæi :bravo:
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
ja se isto poslužujem destiliranom vodom
naime Ph vode je oko 7 direktno iz slavine/pipe ali vec sledeci dan je PH vode 9
Što se tièe pitanja za PH metre-kupujte digitalne-oni analogni se nisu pokazali naj
 

Growimir

Aktivan Član
10.07.2006
309
17
0
Za mjerit ph zemlje ja ulijem vode malo vise da procjedi i ono sto izadje mjerim.. neznam jel tako ok ali mislim da je :bis:
 

gloss_zelenky

Vutra Veteran
01.09.2006
920
28
48
77
Ako netko proèita ovaj post..
Veæ ste se ispraksali,ali evo kako vam ide postupak odreðivanja pH- pomoæu indikatora
1.uzorak zemlje se suši 24h
2.drobi se u tarioniku da se razbije mehanièki skelet
3.Prosije se u situ da se dobije zrakoprazna sitnica(može sito za brašno od majke..hehe)
4.omjer destilirane vode i zemlje je 2,5:1!
5.sve se promuæka i malo prièeka da se razbistri
6.ako je pri ruci filter papir,obavezno profiltrirati(najèešæe u labosu)
Samo budite strpljivi..probajte jedan dan sušiti,a kada pomješate tlo i des vodu isto muækati 1 dan..bolji rezultati!

Destilirana voda MORA imati neutralan pH 7 jer u sebi ne sadrži nikakve slobodne radikale,...èista H2O! :D
Siguran sam jer kad smo imali vježbe u labosu,asistentica je ispirala digitalni pH meter sa destiliranom vodom!
Opet kažem..ako netko ovo i proèita i ako nekome pomogne... :wink:
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
ipak uvek èekirajte destiliranu vodu
pa u mojoj trgovini ima tri ,èetri brenda:
jedna ima 5,7PH dok neke èak 6,8PH- :D sedam ni jedna

:D lepo si to objasnijo-evo pomoèi iz struke


poèekam ja,da se posuši-dopodne uzmem uzorak-stavim sušit i naveèer èekiram.Ne drobim jer se drobiti nema šta..pustim uzorak zemlje nekoliko vremena, da odstoji u destiliranoj(sobna temperatura),nekoliko puta izmedju promešam dobro i onda PH listiè pustim dve minute u raztopini zemlje/dest.voda i odèitam
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
growmir i ostal aklapa iz Dalmacije-pa kod vas je pun ..
bazena :wink: Traži neku firmu koja ih održava...ima sigurno PH regulatore...
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Ako je mješam s destiliranom vodom èiji je PH 5,5 to æe uticati na PH zemlje(ako je PH zemlje viši od 5,5 logièno je da æe ga destilirana voda sniziti,ako je niži onda æe ga povisiti)Po logici stvari,da bi izmjerio PH zemlje,trebalo bi ju pomješati s nekom tekuæinom èiji je PH=0,da bi se vidio samo PH zemlje.

PH=0 je otprilike akumulatorska kiselina
neutralan PH je 7,kako rece Era,znaci obicna voda sa cesme,malo vode,razmutis,sve se slegne,izmeris i znas koliki je PH zemljista

Ero, pa nije skupo u Alienu 5 eura,sa postarinom ne vise od 10 eura...pa stvarno nije mnogo
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
moja voda sa èesme-prvo je odmah ne mogu zaliti zbog klora...tad ima PH7 ne koristite direktno vodu iz vodovoda!!!!!!
Pustite, da odstoji 24h sata najmanje.
Kod mene voda meri nakon 24h PH10 nekad PH11!!!!!!!!!!!!!!!!
mora se uravnavati

ostalo je važno,da je zemlja prije toga stvarno dobro suha.merite PH destiliranom

ja ne znam kako je sa vasom vodom iz pipe/èesme
ima nekoliko saveta od kišnice,studenca,uravnajvanja PH,vodni filtri,destilirana.....zavisi od vasih moguènosti,ambicija,vztrajnosti..
budete li zalivali sa vodom od PH 6,5 ili tu blizu vase ce biljke biti mnogo zdravije,bolje..
mora pasti ceo topic na tu temu,jer je to vrlo bitno- jedan osnovnih uslova za normalnu rast biljke
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
kad je natoèiš iz pipe/slavine ima PH oko 7-8 ali ako je ostavis 24h sata, da ishlapi Klor onda je pH 10-11 :cry: :cry:

pored Hanna PH digitalnog meraèa,ovo èudo se pokazalo vrlo dobro.Dvije godine je služijo bez problema...

jednostavan za upotrebu,lagan za održavanje,precizan...
Cena je je oko 50eura
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Nasao sam kod Aliena PH metar,pre jedno mesec dana..

Ima raznih ,dobri su oni od 50-70 eura, a ko ima 200 eura moze uzeti MASINCINU ....Kazem nasao sam kod Aliena ali mi je malo skrto objasnjenje bilo,pa potrazim na netu...

Aparat meri toplotu zemljista,vlagu zemljista,PH,kiseonik,kolicinu N-P-K u zemljistu ma sve meri ali sve....dok sam citao mogucnosti aparata osecao sam se nepotrebnim biljci :?

Mnogo dobar aparat...
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
za 100eura možeš u SLO kupiti PH gro-metar
pa samo,da komšijama u selu neko izmeri pH zemljista-2004 tražili su 2000dinara po parceli...

nije alien naj -jeftiniji...daleko od tog
 

Pampers

Aktivan Član
23.03.2007
267
16
0
38
Dakle zakljucak bih htio... malo sam spor, balav i netipicni slavonac jer znam kitu o zemlji.

Ako zelim povecat PH vrijednost zemlje... uzmem malo kreca i onda diektno pomjesam s zemljom??? ili prvo pomjesam destiliranu vodu i zemlju pa onda ubacim krec?

Koje omjere koristim?


Jel se moze smanjit PH vrijednost destilirane vode s 7 na 6.5 ako ubacim malo krecha?
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Ako si Slavonac onda če ti kišnica vrlo dobro poslužiti,što se tiče pak destilirane vode ne trebaš smanjivati PH.
Regulisanje PH zna doči prije svega u obzir, kod vode iz vodovoda-slavine-pipe:najprije treba odstajati 24h zbog klora,ali se nazalost desi da PH vrednost te iste poraste baš dosta.

Najvise problema imas kad hraniš, jer sa elementima(kemijskim)u hranilu i ph varira....
svakako ces morat onda najprije nabavit-nači ph lističe,ph mjerač...
 

Pampers

Aktivan Član
23.03.2007
267
16
0
38
Era ti si vidim ovdje covijek koji najbolje razumije biljku i ne bakcas se s administratorskim sranjima, zato respect.
Jos nisam poceo s sadnjom, ali cujem od vecine da PH uopce nije toliko bitna. Sto je istina?
Navodno pri gnojenju treba pomijesat s destiliranom vodom i onda PH ostaje blizu 7.
Posvetio sam se vise growboxu svijetlu i ventilaciji.
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
nažalost je ph dosta bitan-svaka biljka ima svoje.Zato naprimer neče rasti borovnica u zemlji de dobro uspeva konoplja...
najbolje je ako možeš izmeriti koliki je ph vode kojom misliš zalivati.
to što si pomenuo destiliranu vodu i gnojivo...destilirana voda je ph neutralna ali čim pomešaš gnojivo ,vrednost ph če se promeniti.
U vegetativnoj fazi se problemi ph zemljišta neče toliko odraziti jer ne hranimo toliko često(zavisi opet kolika nam je i posuda)
Više problema možemo imati u fazi cvetanja kad je najpotrebnije hraniti...
Za samo zalivanje če ti dobro poslužiti kišnica,ako imas kuči klimu(voda od kondenza..)
onda regulišeš ph samo kad dodaješ nesto vodi-hranu...
možeš nači na netu kako koji kemijski elementi utiču na ph
Naprimer više manje sva gnojiva za cvetanje često snize ph vrednost,kad dodajem magnezij taj isti dvigne ph vrednost...
nek neko nadje tabelu ph vrednosti kemijskih elemnata ako može i okači inačer ču ja potražiti...
sretno