PH zemlje i PH vode i PH problemi

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

sharp

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
27.08.2011
1.253
2.610
188
Haj Nehaj
Glej stari, uspjevalo je i prije neg sto je postojao ljudski rod, vjerujem da ce uspjevat i ako isti nestane sa lica ove planete.
mene su ucili da je svemir u perfektnom neredu.ako ides popravit tu perfekciju onda sigurno zajebes(da prostite) stvar.
E sad ak tebe zanima zasto se dvije paralelne crte spajaju negdje u infinitu ili zasto u visoj matematici 1+1 je 3 a ne dva ,onda se lijepo upises na neki kurs glede i u svezi pitanja koja te zanimaju ,platis to ko u svetog petra kajgane,teoretski postanes Tata-Mata i.... opet sjebes(da prostite) grow ....
ima tu par strucnjaka u vezi tvojih nedoumica ali cim ti ne obracaju paznju.... znaci da ti je tema za k....c
sa stovanjem,
Sharplaninac :thumb:
 

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
pa da ne koristim limunsku kiselinu ph vode bi mi bio 9 znas sta bi raslo u takvoj vodi nista to sto ti ne korigiras je jer imas zemlju koja je ph 5 i vodu sa cesme kojoj je ph 7 kada se to dvoje pomjesa dobijes fino nesto izmedu 6 i 6.9 sto je idealno za uzgoj.

mene zanima ko se igrao sa ph da li voda koja je stojala dugo nakon sto se korigira sa limunskom kiselinom da li joj sa vremenom moze rasti ph?
 

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Ne znam šta bih ti rekao. Ali ja kad uštimam ph sav višak vode koji je ostao prospem. Ne želim da rizikujem pošto je l. kiselina jeftina. Koristim samo vodu koja je ostajala 24 sata i kojoj je friško nasut rastvor l. kiseline. Šta bude kad voda još ostoji takva ne znam jer nemam ph metar, a nije mi toliko ni bitno.;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sharp
05.07.2015
56
92
18
39
@amneziaHaze Svaka voda koja ima dovoljno tvrdoce (Ca +Mg) je teza za podesavanje ph vrijednosti. To znaci da ce mekse vode sa koristenjem mnogo manje kolicinom ph- dozivjeti veci swing i oboriti ph vrijednost znatno vise nego tvrda voda. Probaj vodu sa cesme, izmjeri joj ph kad je natocis i izmjeri joj ph kad odstoji 24 ili 48h.. vidjeces da ce se povecati za par 0,1 jedinica. Takodje probaj da vodu sa cesme koja je 8.0 spustis na 6.5 sa bilo kakvom kisjelinom (sirce, limun. azotna, fosforna, sulfurna) i vidjeces da ce iduci dan vrijednost da se vrati na 8.. u roku od 24h se potpuno vrati na pocetnu alkalnu vrijednost - to sam licno potvrdio vise puta i imas detaljno objasnjen razlog u svim grow knjigama, samim tim @Lazarus Led je potpuno u pravu kad kaze da se visak treba baciti jer od njega nece biti koristi iduci dan
 

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
da to samo pitam jer mi se cesto desi da ph vode oborim ispod 6 a to je sva voda koju sam ponjeo pa sam se nadao da se vremenom dize
 
05.07.2015
56
92
18
39
Ne znam šta bih ti rekao. Ali ja kad uštimam ph sav višak vode koji je ostao prospem. Ne želim da rizikujem pošto je l. kiselina jeftina. Koristim samo vodu koja je ostajala 24 sata i kojoj je friško nasut rastvor l. kiseline. Šta bude kad voda još ostoji takva ne znam jer nemam ph metar, a nije mi toliko ni bitno.;)

Ne bi ni meni bilo bitno da nisam naletio na gadne probleme pa sam morao da proucim mnogo vise nego sto sam mislio da cu morati, ovako barem znam o cemu se tu radi za ubuduce.

Ukratko, veliki sam problem sebi napravio tako sto je boca Ph minusa koju sam kupio bila sastava sulfurna kisjelina - ako kupujete Ph minus (vecina ljudi koristi limunsku kisjelinu ili sirce) vodite racuna da sastav bude fosforna ili azotna (nitric acid). Sulfurna odradjuje posao ali je to sredstvo koje ljudi koriste da bi spustali ph zemljista, znaci sa njom se osim vode spusta i ph zemljista (srz citavog mog problema) - sulfur izbjegavati nasiroko.

Problem sam pokusao rijesiti flushanjem u vise navrata i zalivanjem samo vodom sa cesme bez podesavanja ph (oko 8.0 je voda sa cesme) medjutim za to je potrebno vrijeme da ima ucinka na dizanje ph zemlje (najbolji nacin od samog starta growa koristiti 24h odstajalu vodu sa cesme i eventualno sa malo limunske kisjeline i necete imati problema sa univerzalnim zemljama za cvijece koje se koriste na ovim prostorima. Neki puste vodu da odstoji samo pola sata ili sat ali to ima ucinka na bakterijsku rizosferu i generalno je vazno ocuvati bakterije u zemlji ali mnogo ljudi potvrdjuje da imaju odlicne rezultate i kad voda odstoji veoma kratko.

Za one koji eventualno imaju problema sa niskim ph zemlje (razni problemi i deficijenije na listovima, usporen rast) najlaksi nacin da vratite ph zemlje u zeljeni opseg 6-7 tacnije 6.2-6.8 je pomocu obicnog kreca. Najbolji je dolomitski krecnjak (eng. dolomite lime) nazalost veoma ga je tesko naci, u Hrvatskoj se zove dolomitsko vapno ili agrovapno, u Srbiji dolomitski krecnjak. To je ubjedljivo najbolji nacin, bez opasnosti za gresku, sastav je CaMg(CO3)2 znaci sa njim ne samo sto se stabilizuje ph na 6.5 nego se lijece i deficijencije Magnezijuma i Kalcijuma. Nazalost ja ga nisam nasao. Morao sam pribjeci manje preporucenoj metodi gasenom krecu ili hydrated lime na engleskom, opasnost kod gasenog kreca je sto nije foolproof i stavlja se veoma malo 1 kafena kasika na 4 litra vode, otopi se u toplijoj vodi, saceka se da se ohladi i lagano se zalije vodeci racuna da se ne prskaju listovi. Otkad sam primijenio malo gasenog kreca ph zemlje mi je idealan, zalijem sa 6.5 runoff je 6.5. Mnogo sam truda ulozio da visestrukim flushovanjem dignem ph zemlje ali za to je potrebno vrijeme kako bi se kamenac iz vode natalozio u zemlji. Gaseni krec je instant rjesenje samo treba biti oprezan i koristiti vrlo malo.
 
05.07.2015
56
92
18
39
@Nobody Who ..onda cu ti ja kao baba Vanga predvideti potencijalni problem u predstojecem periodu growa jer se kod tebe izgleda radi o ekstremno tvrdoj vodi. Svakim zalivanjem ti radis kalcifikaciju zemlje sto nije nikako dobro. Drugim recima pH zemlje ce nastaviti i dalje da raste i u jednom momentu ce preci preporucenu gornju granicu od 6.8, pa ce probiti i gornju dozvoljenu granicu od 7 pa ces onda biti u problemu. Mozes podesiti pH vode na idealnih 6.5-6.8, ali ce svejedno voda kojom zalivas i dalje biti tvrda, proces kalcifikacije ce se nastaviti i pH zemlje ce nastaviti da raste. Ne mora da bude ovakav scenario, ali je i moguc.

Citao sam jako zanimljiv i veoma bitan thread na ovom dijelu foruma.. https://www.vutra.org/threads/zemlja.9972/page-15

i naisao sam na post koji je @komsijin mali objavio 23.01 ove godine ..i nisam se mogao oduprijeti zelji da prenesem pricu na ovu temu jer su usko vezane..

Mozda ce nekome od onih koji se tek upustaju u prvi grow biti od koristi pa rekoh da napisem post jer upravo pripremam zemlju za presadjivanje. Na osnovu mog dosadasnjeg iskustva kupovina zemlje je prava lutrija, na prvom mestu jer niti jedna zemlja koju sam do sada koristio nije imala izbalansiran Ph, a to je uvek dovodilo do problema u fazi cvetanja. Bilo je samo pitanje vremena kada ce biljka da "zabaguje". Opet tu dosta ima ulogu i koliko je koji strain otporan (adaptibilan) i naravno koliko je "gladan" tako da se nekim ljudima cini da su sa odredjenom zemljom imali uspesan grow, a u biti grow im je bio fail sto se odrazilo na visinu prinosa - biljka nije bolovala, ali nije ni dala onoliko koliko je mogla s obzirom na sve ostale uslove koji mogu biti optimalni.
Evo i dva konkretna primera: Florabella Ph 5.6 i Terra magma Ph 7.1 sto je puno bolja varijanta u odnosu na florabellinih 5.6, ali i dalje je to vise za pola jedinice od one vrednosti koja se preporucuje.
Sta mi preostaje? Nista drugo nego da mesam vise kvalitetnih supstrata da bih dobio ono sto zelim. Da imam uslove verovatno bih pravio svoju zemlju "iz nule", a ovako se drzim pravila koje sam, btw. ovde na vutri i procitao, nikada jedna zemlja!

Ako se bolje procita prvi post u ovoj temi vidi se i razlog zasto sam je uopste zapoceo (naisao sam na gadne probleme, i potrebna mi je pomoc a kako to moze biti korisno i za druge zapoceta je tema) Moja trenutna zemlja je Florabella zuta i po svemu sto sam uspio naci definitivno je kisjela zemlja 5.6 5.7 (to sto pise na pakovanju 5.5-6.5 to macku o rep - testirana visestruko ukljucujuci test odmah nakon otvaranja pakovanja) da je dobro pognojena jeste i moze se klasifikovati kao hot soil i definitivno treba izbjegavati gnojenje bar 4 sedmice vegetacije a mozda i vise. Elektricna provodljivost joj je isto potpuno neodgovarajuca po svim standardima za uzgoj cannabisa. 100% sam siguran da je problem u zemlji, jer sve tri biljke daju iste simptome s tim da je automatik uspio da izgura do faze cvjetanja kad je poceo da pokazuje simptome deficijencija a dvije CBD vrste su izgleda osjetljivije i one su nakon 20 dana pocele sa simptomima. Najveci problem kod ovakvih vrsta zemlje je sto one konstantno obaraju ph, pa se susrecemo sa problemom prevelikog variranja ph, ja pokusavam da joj dizem ph zalivanjem vodom sa cesme sa visokim ph i nekako joj dignem ph i ona opet nakon nekoliko dana ide dolje i taj ciklus gore dolje nanosi dodatnu stetu..
Mislim da je veoma vazno istaci potrebu za adekvatnom zemljom, ova solucija za mix zemlje izgleda predstavlja najbolji put, ili mozda svo vrijeme zalivanje sa nepodesenim ph vode sa cesme direkt, ili mozda podesiti ph na nekih 7.0 ..u grow literaturi se uvijek nalazi na isti princip rjesavanja ovakvih problema, a to je prije sadjenja mix zemlje sa dolomitskim krecom, ali taj krec se ne moze naci na ovim prostorima. Ja ne mogu trenutno naci ni zemlju sa visokim ph da bih mixao sa florabellom..

U susutini ozbiljan i nezgodan problem moze biti izbor zemlje, posle je sve mnogo teze otkloniti, moj pokusaj sa gasenim krecom je dao rezultate ali to je veoma opasan proces, potrebne su jako male kolicine i kad se to uradi usled manifestujucih problema moze doci do komplikacija deicijencija itd itd.. Na kraju mi je pregorelo i odlucio sam da ide flush direkt pod tus, nema cekanja hlor da odstoji i nista nego direkt kupanje pod tus.. za sad mi se cini kao da su prodisale pa cemo da guramo dalje i da vidimo cemu to vodi (nekako sam se vec pomirio da ce mi prvi grow biti fail i usao sam u fazu eksperimenta - zelim da vidim kako biljke reaguju na direktno flushanje sa cesme - samo na kraju zalijem sa pola doze Adv Nutrients gnojiva koja sama izbalansiraju ph tako da je sigurno pozeljno nakon flusha zaliti sa podesenim ph)

Ne mogu se oteti zelji da prenesem i jos jedan post iz threada o zemlji koji je usko povezan sa ph problemima.. veoma slican problem kao moj.. jos jedna potvrda o zemlji kao glavnom uzroku problema

Pozdrav,
problem sa CS kao i nekim TM mogao bi lezati u tri stvari:
1. Treset koji je dio njih,a dobiva se vecinom iz mocvarne zemlje i koji ima ph 3,2 do 3,7.
2. Cadmium kojeg ima 1,5gr po kg zemlje i koji se oslobadja u kiselim sredinama.
3. Pregnojena zemlja .

Vecina njih ima ph od 5,5,do 7 i kada korigirate njihov ph vodom kojom zaljevate biljku. Izgleda da
sve te zemlje za uzgoj nakon dan-dva vrate svoj ph. Spoj zakiseljenog treseta koji "vraca" svoj ph
i kadmija je mozda razlog zasto biljke tako rapidno propadnu i u vec zrelom stanju.
Kadmij se absorbira pomalo i treba ga malo vise da ubije,ali je problem sto se ne razgradjuje.
Za sve ove zemlje za uzgoj je problem i manjak mg. Osim sto ga neke ni ne sadrze izgleda
da zbog njihove ph vrijednosti absorbcija mg je jako otezana.
.
 
Poslednja izmena:

DiskoKobaja

Banned
Banovan
22.03.2015
879
592
113
Madelin
A zasto jednostavno ne uzimate bio bizz zemlju iz Hempatije??? ja sam se tipko s jednim groverom iz seed banka i kaze da sade u biobizz light soil ..
Mada ja volim ove heavy kao potground H70, nemoras se smarat gnojenjem prvih 4 tjedna..mada ako se presadjuje ja bi cak reko i 5 tjedanja jer opet racunam kao prvi dan u zemlji to od presadjivanja(sto se tice 30 dana ne gnojenja tice (2tjedna u casi + 4tjedna u potu presadnjeno..=6 tjedana).. O autosima pricam.. imam jacka u poth70 i kad god mjerim runoff mi je oko 6.5 +/- 0.2
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Psychonautic
05.07.2015
56
92
18
39
U potpunosti se slazem sa tobom. Nema gnojenja masu vremena, pogotovo jer ce ici presadjivanje. Dodavanje gnojiva ranije u vec dobro pognojenu zemlju povecava EC zemlje a to je izvor raznih problema, Malo supervita i nekog root stimulatora je sve sto treba u prvih 4-5 nedelja ako ne i duze kada se koriste ove univerzalne zemlje za cvijece sa dosta gnojiva u sebi .. koje imaju obicno oko 1,5kg/m3 ili 1500mg/l ukupno NPK - postoje zemlje koje imaju i po 2,3kg/m3 kao sto je cini mi se Plantella balkonia 'to je definitivno hot soil i sa prihranom treba maksimalno sacekati. Mozda je ovo sa zemljom malo offtopic ali nije na odmet skrenuti paznju na vaznost EC u zemlji, posle PH to igra kljucnu ulogu.. vise detalja o EC zemlje veoma detaljno objasnjeno:

http://www.canna-uk.com/electrical-conductivity

Ko ima strpljenja i mogucnosti da procita nek to obavezno uradi
 
  • Sviđa mi se
Reactions: DiskoKobaja
22.05.2015
35
9
8
Pozdrav drustvo, imam jedno pitanje, kupio sam ph metar zuti, i polako spremam grow, imam hesiev komplet gnojiva, pa sam radio mix (svega po malo, po tablici za vege), mjerio sam vodu iz pipe, kaze 7.3 pH, nakon sto sam dodao mix gnojiva, pH je bio 6.4, mislio sam da pH metar zeza, pa sam ponovio u vodu pa opet u mix, isto kaze cista voda 7.3, nakon sto dodam mix gojiva 6.4, to me je stalno zbunjivalo, jer sam citao da je gnojivo pH neutralno i da nebi trebalo mijenjati pH vode nakon dodavanja istog.
Stoga molim nekoga ko ima slicnog iskustva ili zna nesto o tome da se izjasni? Hvala

P.S. Radio sam i kalibraciju pH metra inace, poslje je isto pokazivao, tako da je bio vec kalibriran!
 

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
ja koristim plantelu balkonelu i citavu vege sam bez gnojenja proso i nije niti jedan list pozutio do 5. tjedna.


ja mislim da hesijeva gnojiva imaju ph minus u sebi pa spustaju ph
 

Rope73

Form
Poznanik Foruma
02.06.2015
591
4.662
163
50
Nemam ph metar ali radim sve sto pise u temi ph metar bez ph metra i evo cvjetica danas (maloprije) 20150730_113852.jpg 20150730_113909.jpg 20150730_113840.jpg
Zaljevam,ne "foliram",bilo je zutih listova ali nista sto zelena plantela nije pozelenila opet.Zemlja je stara godinu dana (neuspjesan grow,iscupana u prvim danima vege) a bila je kupovna za cvijece(ne sjecam se koja je bila ali najobicnija i jeftina :) ) i vjerovatno joj je ph pao do yaya bio.
I od 20150614_154704.jpg do 20150728_215604.jpg i sad prelijepo pocinje da cvjeta(slike gore)
Samo jednom flushirana i to od organic gnojiva(pravio ja od koprive i muzijaka kojeg sam posjekao) pa presao na zelenu plantelu 8,6,6
Kad "vas" covjek cita,sve te metre i parametre,FAKAT se zbuni pa pogled baci u svoju saksiju i smiri se :)
Pozzz
 
05.07.2015
56
92
18
39
Pozdrav drustvo, imam jedno pitanje, kupio sam ph metar zuti, i polako spremam grow, imam hesiev komplet gnojiva, pa sam radio mix (svega po malo, po tablici za vege), mjerio sam vodu iz pipe, kaze 7.3 pH, nakon sto sam dodao mix gnojiva, pH je bio 6.4, mislio sam da pH metar zeza, pa sam ponovio u vodu pa opet u mix, isto kaze cista voda 7.3, nakon sto dodam mix gojiva 6.4, to me je stalno zbunjivalo, jer sam citao da je gnojivo pH neutralno i da nebi trebalo mijenjati pH vode nakon dodavanja istog.
Stoga molim nekoga ko ima slicnog iskustva ili zna nesto o tome da se izjasni? Hvala

P.S. Radio sam i kalibraciju pH metra inace, poslje je isto pokazivao, tako da je bio vec kalibriran!

Sva moderna mineralna gnojiva imaju u sebi PH Perfect tehnologiju, tako da kad koristis Hesi ne treba ti dodavanje ph minusa.. ja bih ti preporucio cisto povremeno da izmjeris ph koji ide unutra i ph runoff vode, s obzirom da imas ph metar, ne skodi nista da znas kako stoje stvari.

@Rope73 Ti si sretan covjek :) uzivaj .. ja sve sto mogu da pozelim je da i meni i svima koji rade grow bude tako lako i jednostavno kao tebi. Nisi nam rekao, sa kakvom vodom si zalivao i da li si je pustao da odstoji, kao ni do koje nedelje nisi davao hranu ?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Rope73
22.05.2015
35
9
8
Sva moderna mineralna gnojiva imaju u sebi PH Perfect tehnologiju, tako da kad koristis Hesi ne treba ti dodavanje ph minusa.. ja bih ti preporucio cisto povremeno da izmjeris ph koji ide unutra i ph runoff vode, s obzirom da imas ph metar, ne skodi nista da znas kako stoje stvari.

@Rope73 Ti si sretan covjek :) uzivaj .. ja sve sto mogu da pozelim je da i meni i svima koji rade grow bude tako lako i jednostavno kao tebi. Nisi nam rekao, sa kakvom vodom si zalivao i da li si je pustao da odstoji, kao ni do koje nedelje nisi davao hranu ?

Hvala Psicho, to je onda super , mada imam ja ph minus isto kad zatreba, kad samo vodom zaljevam, jel mozes vjerovat da mi ph vode iz pipe varira iz dana u dan od 7.3-8. Uvijek ja provjerim ph. hvala
 
22.05.2015
35
9
8
Moze li mi netko dati savjet, znaci zalijevao sam biljke sa namjestenom vodom pH 6.4, i po vasoj preporuci mjerio sta je izaslo iz posude, ta runoff voda je bila 5.9 pH vrijednosti, dali je to OK? I dali trebam povecavati pH vode dok mi runoff nebude 6.3-6.5 pH, Jer nisam skuzio onu tablicu sa pH vrijednostima, tamo pise od 6.3-6.8 pH za zemlju, pa me zanima jel toliko treba bit voda koja izlazi iz tegle ili voda kojom se zalijeva biljkica??
 
05.07.2015
56
92
18
39
Apsolutno sve moguce tablice i uputstva preporucuju upravo taj opseg. S tim da je najbolje 5.8 u pocetnoj fazi zivota dok su jos male i kako vrijeme protice biljkama sve vise odgovara blagi porast do 6.5 na samom kraju cvjetanja, a sative koje cvjetaju 12-13 nedelja na samom kraju najvise vole ph 7.0.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: finger and smileeee