PH zemlje i PH vode i PH problemi

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
05.07.2015
56
92
18
39
Napokon sam dobio TDS/EC metar i na moje opste zadovoljstvo izvrsio mjerenja vode sa cesme, runoff vode i potova, runoff nekoristene zemlje, kao i vrijednosti nakon dodatih gnojiva. Savjetujem sve koji rade grow u zemljama za cvijece, a cini mi se da na ovim prostorima ko radi u zemlji osim organik, svi koriste upravo takvu zemlju, da obavezno nabave jedan EC metar (moze da se naruci online za 10$).

Ako uzmemo u obzir da su univerzalne zemlje za cvijece krcate nutrijentima, nije tesko zakljuciti da u tim uslovima veci problemi prijete od takozvanog pregnojavanja nego od pogresnog ph. Da ne biste pregnojili potreban vam je EC metar. Ako mislite da je cetvrtina doze sigurna, ok mozda i jeste, a kod nekih osjetljivih strainova mozda i nije. Morao sam na tezi nacin da naucim ali sam na kraju naucio i ovom prilikom cu prenijeti sta sam naucio.

Koliko vas zna sta znaci kada na deklaraciji zemlje koju uzimate za grow procitate (zuta Florabella) "Kolicina gnojiva N: P :K 1,5 kg/m3 i elektricna provodljivost 45 mS/m +-25%" ? Ja nisam znao, pitao sam par puta i niko nije odgovarao, malo mi je to bilo sve konfuzno i tako je to sve bila enigma, citajuci razne stvari sam zakljucio da je 1,5 kg/m3 vrijednost na gornjem limitu ali bez pravih referenci i iskustva nije mi to puno znacilo, medjutim malo po malo su se sve kockice sklopile. Zato cu sad u sto kracem a efikasnijem pokusaju objasniti to sto bih jako cijenio da je meni neko objasnio ali nema veze, nikad nije kasno za ucenje :) bolje ikad nego nikad.

Da bi sto lakse shvatili kolicinu gnojiva u zemlji najbolje je vrijednost sa deklaracije konvertovati u miligrame po litru jer se u mg/L uglavnom svuda izrazavaju vrijednosti, bice vam lakse tako. Jednostavnom konverzijom zakljucak je da je 1,5kg/m3 jednako 1500 mg/L. Ovo su neka generalna mjerila u preporukama breedera za sve one koji moraju da gaje u zemljama za cvijece i slicno (kazem moraju jer da je srece pravili bi svoju organsku zemlju/supersoil i uzivali u najboljem mogucem proizvodu):

200-450 mg/l N
200-500 mg/l P
300-550 mg/l K
80- 120 mg/l Mg

Iz ovoga mozemo zakljuciti da jedna zemlja kao sto je zuta Florabella na gornjoj granici gnojiva koje sadrzi u sebi, a istu deklaraciju ima i Potgrond H i dosta popularnih zemlji tako da je odlicno za referencu. Nazalost postotak magnezijuma je u vecini dostupnih zemlji nizak i prije ili kasnije, a pogotovo za one koji rade LED doci ce do potrebe prihrane magnezijumom (Epsom/gorka so ili Cal-Mag suplement). Iz svega ovoga mozemo zakljuciti da je u zemlji toliko gnojiva da je potencijalno rizicno za klijanje (ne bi trebalo osim ako nije neki osjetljivi strain u pitanju) i da hrane nece faliti skoro citavu vegetativnu fazu jer obicno ce svako izmedju 20 i 30 dana starosti biljaka presaditi iz manje posude u veliku saksiju i samim tim opet produziti dostupnost nutrijenata iz nove zemlje. Jednu stvar sam zakljucio i odsad cu je se uvijek cvrsto drzati, ne dodavati gnojiva dok god biljka ne pokazuje da joj treba tako sto ce nekoliko donjih listova pozutjeti, sve prije toga je nepotreban rizik. To znaci minimum 4 nedelje bez gnojenja a s obzirom da svi presadjuju u vece saksije to znaci realno i jos 15-20 dana nakon presadjivanja sto izadje i dobrih 6 nedelja bez gnojenja, skoro citavu vegetativnu fazu. Opet vazno je naglasiti da smo do ovoga zakljucka dosli na osnovu utvrdjivanja kolicine gnojiva u zemlji.

Ono sto je jos vaznije je elektricna provodljivost EC, i zemlje i hrane kojom zalivate. To je u sustini najbitnija stvar u cijeloj prici, posebno za one koji koriste vec pomenute zemlje.Amerikanci koriste jedinicu ppm (particles per milion) za utvrdjivanje prisustva rastvorenih materijala/soli u vodi ili zemlji. Mi cemo se fokusirati na evropsku jedinicu "mili Siemens po centimetru mS/cm", ovu jedinicu koriste svi za mjerenja elektricne provodljivosti i uz jednu dobru referencu bice vam veoma lako da je koristite. Jednostavnom konverzijom mozemo pretvoriti 45 mS/m sa deklaracije Florabelle u nekih 2,22 mS/cm a s obzirom da jos pise +- 25% to znaci da ta vrijednost moze varirati izmedju 2 i 3 mS/cm. Ovo znaci da je u pitanju hot soil i da je zemlja krcata nutrijentima. Nazalost vecina dostupnih kupovnih zemlji je u samom startu vec prejaka. Da bi sve ovo imalo smisla potrebno je napraviti referentne tacke.

U zavisnosti od breedera do breedera preporucene vrijednosti vode sa gnojivima kojima zalivate biljke variraju od 0,8 mS/cm pa sve do 2 mS/cm. Kad imate zemlju sa 2.3 mS/cm onda vam je jasno da je ona vec toliko puna nutrijenata da je gnojenje i prihrana potpuno opasna stvar. Zasto ? Pa takozvano pregnojavanje nije nista drugo nego nagomilavanje soli u zemlji, biljka ne moze tek tako da apsorbuje svu hranu koja joj se da, vec te soli i materije ostaju u zemlji i povecavaju njen EC. Sta se dogodi kada se poveca EC zemlje ? Soli se nagomilavaju i privlace vodu (soli privlace vodu), sto ih je vise to je njihov uticaj veci i kad dodjemo u stanje poznato kao pregnojavanje, soli su toliko nagomilane da ne samo sto otezavaju biljci da apsorbuje prisutnu vodu vec je procesom osmoze bukvalno izvlace iz nje i manifestuju se problemi poznati kao nute burn ili pregnojavanje. Da bih u praksi objasnio stvar uzmimo mjerenja koja sam izvrsio: voda sa cesme 0,28 mS/cm ( to znaci da imam odlicnu vodu sa cesme, za cistu peticu, ukoliko su mjerenja vode sa cesme 0,5 i vise mS/cm takva voda jednostavno nije dobra za uzgoj) kada se u takvu vodu doda puna doza Plantelle list njena vrijednost skoci na 2,2 mS/cm, a uzmimo za referencu preporuku breedera Mandala seeds koji preporucuju dozu od 0,8 mS/cm kao maksimalnu sigurnu dozu onda vam je jasno da je preporucena Plantella list za barem cetiri puta veca od sigurne. Neki proizvodjaci gnojiva ce reci da treba hraniti sa 1mS/cm u pocetku i kako je biljka veca povecati na 1,5 mS/cm gnojiva, ali ako uzmemo u obzir vrijednost zemlje u kojoj sadimo odmah je jasno da su preporucene doze na vecini proizvodjaca gnojiva mnogo vece od potrebnih i nazalost veoma opasne po biljke. Proizvodnja gnojiva je veliki biznis i proizvodjacima sigurno nije u interesu da vam gnojiva traju godinama, oni su dobrim dijelom zasluzni za konfuziju povodom kolicine i tajminga prihrane. Biljke nisu svinje da ih treba toviti, treba pustiti prirodu da radi svoje, to je jedini pravi put, nema gnojenja dok god nema simptoma, zasto bi lijecili zdravu biljku ?

Ja smatram da je maksimalna granica kojom treba hraniti 0.8 do 1 mS/cm. Sve preko toga je bespotreban rizik, dokazano je da biljke najvise vole kada dobijaju po malo hrane u kvalitetnoj vodi koja ce omoguciti najbolju raspodjelu nutrijenata unutar same biljke. Znaci nabavite EC metar, izmjerite vodu kojom zalivate i znate na cemu ste, na tu osnovnu vrijednost dodajete gnojiva u malim dozama dok ne dostignete 0.8 ili 1mS/cm. Takva hrana je sigurna i u tim kolicinama najpogodnija za biljke. Vazno je pratiti i EC runoff vode, jer na taj nacin se moze na vrijeme uvidjeti da je u zemlji jos uvijek puno nutrijenata. Ja sam izvrsio mjerenje nekoriscene Florabelle i dobio sam 2.4mS/cm, nakon toga sam zalio biljku staru 2 mjeseca koja je dozvijela tri flusha za svog zivota i mjerenje mi je pokazalo 0.8mS/cm sto znaci da je biljka iskoristila nutrijente jednim dijelom a drugim da sam ih isprao flushanjem. U takvoj situaciji su svi uslovi tu da se biljka hrani sa 1mS/cm i da nema rizika od lockupa ni pregnojavanja. Ja koristim Advanced Nutrients i po mjerenjima njihova preporucena doza je za tri puta veca od sigurne. Nabavite EC metar, ako nista ustedjecete sebi gnojiva, a vjerovatno i problema. Ljudi nisu svjesni da mnogi simptomi koji ukazuju na ph probleme ili nedostatke nutrijenata nisu nista drugo nego pregnojavanja. Ja sam gnojio sa pola preporucene doze, u sustini bio sam zabrinut da su mi biljke gladne, pa nisam mogao da odolim nego im u narednom zalivanju dam pola preporucene doze. U sustini sam svo vrijeme pregnojavao biljke, jos osjetljive CBD strainove.. nevjerovatno ali istinito, dokazano. Za kraj par fantasticnih linkova sa uputsvima:

http://www.mandalaseeds.com/Guides/Fertilizing-Smart-Guide

http://www.mandalaseeds.com/Guides/Soil-Guide

http://www.canna-uk.com/electrical-conductivity

I jedna tablica jako prakticna koju je neko postovao tu na forumu

PH i EC tablica.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
05.07.2015
56
92
18
39
@PowerSeed uvijek cu se sjetiti tebe kao sinonima za jednostavan pristup uspjesnom uzgoju. Ja da sam imao srece sigurno me ne bi nista od ovoga zanimalo, imao bih metod za koji znam da je uspjesan i koji prolazi i drzao bih ga se stalno. Mene licno su problemi i muka natjerali da proucim vise nego sto sam zelio i mislio da cu morati, s obzirom da sam se i sam namucio nije mi bilo tesko to da prenesem tu na forumu za sve one kojima moze zatrebati i sve one kojima moze biti interesantno da procitaju. Mnogo vise mozete doznati iz linkova koje sam ostavio na dnu prethodnog posta, Sve je na engleskom, ali prethodni post je tu za sve da ukratko procitaju o cemu se radi, a mozete i mnogo toga zanimljivog i korisnog procitati i iz globalne grow literature:

https://www.vutra.org/threads/get-top-3-grow-ebooks-ed-rosenthal-jorge-cervantes-ryan-riley.14281/

Ne mogu odoljeti a da ne kazem da sam potpuno iznenadjen promjenama u sebi i saznanjima koja sam dobio od biljki, vec za tako kratko vrijeme biljke su me naucile nekim tajnama zivota, ponajvise kako izgraditi strpljivost, ali jos vise o principu zivota, svrsi zivota. Biljka kao cannabis koja kratko zivi sa lakocom otkriva osnovnu tajnu zivota, davanje ploda. Biljka daje plod da usreci druge a za uzvrat trazi produzenje vrste, to je uzviseni proces u kojem su svi sretni i svi dobijaju, tako bi trebao da izgleda raj, to i mozda jeste raj nego mi nismo svjesni da u njemu zivimo. Gledajuci biljku kako isisava poslednje sokove zivota kako bi sve dala u plodove, znajuci da je produzetak vrste osnovna svrha njenog postojanja, drevni kod zapisan u genima svih zivih bica koji se logikom i razumom ne moze ni obuhvatiti ni shvatiti, odjednom uvidjam da je to princip koji vazi za sva smrtna bica u ovoj kreaciji koju nazivamo zivot. I mi ljudi smo kao biljke, stvoreni i posadjeni u zemlji, rastemo hraneci se i pijuci vodu bas kao i biljke i sva druga bica, od zemlje i vode se stvaraju nasa tijela i na kraju zivota se u zemlju vracaju u drugom obliku materije i energije. Kad pomislim na ljude mucenike, svete ljude koji su na zivot usli i izasli kroz mala vrata, odjednom zahvaljujuci biljkama shvatam svrhu njihovog mucenja i zrtvovanja iako sam o tome kontemplirao vise od decenije jedan trenutak spoznaje mi je otkrio tajnu, oni su poslednje atome snage i citave zivote dali kako bi njihovi plodovi bili sto bogatiji i socniji za tvorca kreacije, za Boga, za Stvaratelja, za Bozanstva u sta god je koji od njih vjerovao. Da, i mi ljudi smo kao biljke, zivimo, rastemo i dajemo plodove.. stani ! trebali bi da dajemo plodove, ali malo koji covjek to shvata, tu osnovnu zivotnu mudrost.. Najveci i najljepsi plodovi se daju kroz muku i zrtvu, kroz ljubav za druge.. hvala biljkama za ovu dragocjenu zivotnu lekciju, mnogo mozemo da naucimo od njih gledajuci ih kako nesebicno daju zivot za svoj plod, jer znaju da je to pravi put, osnovni nebeski zakon postojanja i vjecnog zivota i putovanja duse.
 
22.05.2015
35
9
8
Imam pitanje u vezi kalibracije pH metra. Imam zuti pH metar, i uz njega sam dobio dva praska pH 4.00 i pH 6.86, u uputstvu pise da se kalibrira na nacin da se stavi prasak 6.86. i odvijacem namjesti na pH 6.9 i da je kalibracija gotova, ali cemu drugi prasak onda od 4.00 pH ? Koliko sam vidio radi se sa obadva praska, prvo pH 6.86, pa onda pH 4.00 ? Hvala
 
22.07.2015
26
4
3
47
ekipa pozdrav:), posadio sam auto white widow 5 kom i big dewill 1 kom koji sam dobio gratis u box 1,15m x1,15m x 2,o m. tem u boxu 28c a vlaga 60%,, posadio sam ih direkt u zemlju nakon klijanja ,, teramagma sa 0,5 litara vermikulita ,, svjetlo stedna zarulja 125 wata 6500k,,, moj problem je sto nisam mjerio ph nego zalio sa odstojalom vodom iz pipe, danas 5 dana nakon izbijanja iz zemlje jako sporo napreduju kao da su stale sa rastom, danas sam nabavio listice za mjeriti ph i izmjerio oko 8 ph vodu kojom sam zalio prije 5 dana pa mislim da je zbog toga usporen rast i otvaranje listova!!dali smijem dok su svega visine 4 cm isprati zemlju sa odgovarajucom ph vodom ako je razlog voda,, evo i slike biljaka nakon 5 dana.
 

Prilozi

  • IMG_20150809_180515.jpg
    IMG_20150809_180515.jpg
    463 KB · Pregleda: 39
  • IMG_20150809_180422 - Copy.jpg
    IMG_20150809_180422 - Copy.jpg
    525,4 KB · Pregleda: 37

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
@assasingti, malo je cudna ta velika razlika. meni je bila samo 0.1 ak se dobro prisjecam i to samo ponekad.
probaj malo sondu isprat bolje pa probaj opet i koristi destiliranu vodu za prasak otopit.
lp
 
22.07.2015
26
4
3
47
bio bih zahvalan za bilo kakvi savjet ,prvi put radim growe,, zena mi je obolila od multipne skleroze a u tablete interferone i ostala sranja sto doktori prepisuju i kljukaju ne vjerujem jel se nitko nije barem malo zaljecio,, eto jos jednom hvala unaprijed...
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
prvo, sa tom lampom ne mozes zavrsiti, moz da pocnes vege neko vreme, zavisi koliko planiras raditi vegetaciju, ali prostor koji imas je za hps 600w lampu i taman 6 komada koliko i imas. toplo savetujem hps ako zelis nesto pobrati a vidim da ti treba za lek, pa bi to nesto trebalo da ima i kvalitet i kvantitet.
drugo, biljke se vec sad malo izduzuju, to mi govori da je lampa previsoko a nisi napisao udaljenost biljaka od lampe. ph ti tu trenutno nista ne radi jer su male i energiju jos mogu da crpe iz kotiledona, al ako si siguran da je ph8 gledaj to da korigujes za u buduce, ne treba sad nikakvo ispiranje po meni. sretno
 
22.07.2015
26
4
3
47
hvala na savjetu i odvojenom vremenu!!! ,,imam hps 400w ali ju jos nisam mislio stavljati dok malo ne porastu ,,pred cvjetanje jedno 20 dana , ako treba mogu odmah staviti nije problem, samo da se krenu siriti listovi da ne ide u visinu vise.. lampa je oko 40 cm od biljaka, ali vidim i ja da je svjetlo slabo ,ako ga spustim niže onda ove sa strane slabo dobiju svjetlost ,,Dali da stavim odmah hps ili da kupim jos jednu takvu od 125w dok je u vegetaciji ?? lud sam ko šiba ovih dana htjeo bi da se krenu razvijati a vidim da stoje u mjestu.. trebam to ulje sto prije ,jer idem na teren pa da to odradim i ostavim zeni nek malo po malo pocme uzimati..
 

Tarzan

Aktivan Član
31.05.2013
3.999
6.425
298
109
The Mighty Jungle
ako mozes uzmi ph metar da mozes lakse mjeriti ph, i bilo bi dobro kad bi uzeo mh lampu od 400w za vegetaciju, i odma ju namontiras umjesto ove od 125- ma da je previse 40cm od biljki za tu cfl-ku, ako nista od toga onda stavljaj hps (moras imat i prigusnicu, prvi grow pa neznam jel znas) a i neki reflektor bi isto dobro dosao, poz
 
22.07.2015
26
4
3
47
evo cekam svaki dan da dodje iz kine neki srednje kvalitete ph metar,, za sada imam neke papirice, imam prigusnicu za hps 400w, ako mogu sa njom onda ne moram kupovati drugu mh lampu,,,, nista sutra cu staviti hps pa cu vidjeti sta ce biti,, nadam se da ce se pokreniti da nece struniti ,,,;)
 
05.07.2015
56
92
18
39
@assassingti Prvo u sta trebas biti siguran je da si napravio dobru tecnost za kalibraciju. Mislim da svi ti jeftini ph metri dolaze sa istim kesicama koje kazu da su za 2,5 dL vode. Postoji nacin kako da vam te dvije kalibracione tecnosti traju jaaako dugo, potrebne su samo casice za urin koje se kupuju u bilo kojoj apoteci, one su sa zatvaracem koji je nepropusan i u njima jednom napravljene tecnosti mogu da stoje jako dugo. Zasto iskoristiti citavu kesicu kad mozes recimo u pola deci destilovane vode staviti petinu sadrzaja kesice i dobijes isti rastvor. Ja bih na tvom mjestu napravio nove tecnosti i to upravo od po pola deci u tim casicama, ako nisi siguran koliko ti je praska ostalo napravi neki svoj omjer ali najbitnije je da napravis dobar omjer, postoji sansa da si jedan od tvoja dva rastvora malo vise razblazio pa ti eventualno donja granica bjezi. Korisno je da pored ph metra stoji rolna toalet papira da bi se nakon mjerenja kupila voda sa plastike a i ja ga protresem jednom lagano da otresem preostale kapi. Takodje taj rastvor od ph 4.0 je u nedostatku tecnosti za skladistenje dostojna zamjena. Ph metar se nikako ne bi trebao cuvati u destilovanoj vodi ili dozvoliti da sonda duze vrijeme bude suva jer se tako trajanje metra znacajno smanjuje. Preporuka proizvodjaca mog ph metra (zuti sveprisutni kinez : ) je da se u chep od metra naspe malo 4.0 tecnosti tako da je sonda konstantno uronjena u nju. Oksidacija koja se desi na cepu i metru je normalna pojava i potrebno je samo obrisati tragove.

@rambofirst Ono sto sigurno doprinosi problemu ( da li je izvor problema ?, moguce) je sto u ti je lampa predaleko. Da li ces staviti jos jedan cfl ili vec sad HPS to sam odluci ali nesto moras uraditi povodom svijetla. Da li imas neki mali ventilator za cirkulaciju vazduha ? Da, i u tako malom uzrastu je koristan vent samo je potrebno podesiti da bude blag i ne bije direkt u biljke. Sto se ph tice, mislim da u tako malom uzrastu nije problem u ph, to bi zadnje pomislio, a prvo svijetlo, ali pazi njima nije potrebno jako svijetlo dok su tako male, zato je 6500k cfl odlican izbor za pocetnu fazu. Ja sam drzao dvije cfl po 65w i 45w na nekih 7-10 cm od vrhova i obezbijedio dobro strujanje vazduha i ventilator koji je hladio samu lampu, i biljke su napredovale fantasticno. Kod cfl blizina nije tvoj neprijatelj vec toplota, ako mozes da im obezbijedis adekvatnu temperaturu onda cfl moze da ide veoma blizu biljkama. S obzirom da koristis 125w recimo da moze na 15-20 cm bez problema sigurno. A ako ces HPS onda samo utvrdi koliko daleko treba udaljiti lampu, a 400w HPS sigurno treba solidno udaljiti, koliko tacno, ne znam, nemam iskustva. Pozdrav :)
 
Poslednja izmena:
22.07.2015
26
4
3
47
Psychonautic,, pozz,, evo da kazem da sam stavio hps lampu "kad je vec imam" i odmah sam primjetio poboljsanje sto se tice biljaka, stigao mi je i ph metar za 9 dolara i kalibrirao sam ga,, za sada pokazuje odlicno tocno, prije dva dana sam ih zalio sa vodom koju sam od prilike umjerio sa listicima za bazene,, mada sam sada sa ovim novim ph metrom tu istu vodu izmjerio da je 7,5,,hebi ga, nek se sad zemlja osusi pa cu napokon zaliti sa odgovarajucom ph vodom, evo kako izgleda nakon 5 dana sto je isklijala, ne znam jel to dobra velicina ili sporo raste ?? pa bih vas zamolio da date svoje misljenje da budem mirniji!!!