PH zemlje i PH vode i PH problemi

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
05.07.2015
56
92
18
39
Dosao sam na ideju da zapocnem ovu temu najvise iz interesovanja kako je kod drugih, a i moglo bi da sadrzi i korisne informacije za nekog ko trazi jednostavne i ceste pojmove ph vode ph zemlje i slicno.

Meni se dogodila situacija da su biljke odlicno pocele prvih 15 dana u kojima sam koristio samo kupovnu vodu ali nakon uvodjenja vode sa cesme, ph metra i kisjeline za ph- poceli su problemi na jednoj i uskoro zahvatili i ostale dvije. Nakon presadjivanja u vece saksije(potove), doslo je do pozitivnog rasta i razvoja, nakon sto sam poceo da zalivam sve vise i vise sa ph podesenom vodom na 6.5 problemi su poceli da se sire sve vise i vise, a rast je bio veoma usporen.

Nakon sumnje na kisjelost zemlje (ispod je slika koja jasno pokazuje zasto se toliko znakova deficijencije nutritijentima ispoljilo na biljkama) uradjen flush(ispiranje zemlje) sa dva puta zapreminom potova, pocetni runoff (voda koja istice na dnu saksije) je bila 5.9/6.0 (zalivano sa 7.6 vodom). To znaci da je ta zemlja barem za nekolike 0.1 jedinice manja, dakle zemlja je nekih 5.6 5.7, a cilj svakom groweru koji koristi zemlju je da mu zemlja ima 6.5. Znaci zemlja koju kupujemo za grow bi trebala imati ph od minimum 6.5 do 7, a zuta Florabella koju ja koristim ima 5.5-6 iako na pakovanju pise 5,5/6.5 to je netacno, mjerio sam runoff tek otvorenoj zemlji, bio je 5.9. sto znaci da je zemlja bar za 0.3 manja od toga.




Znaci dosao sam do zakljucka nakon analize svega i svacega, i rjesenje nije moglo biti jednostavnije. Toliko jednostavno da su mi u ovom slucaju ph metar i kisjelina za spustanje ph napravili citavi problem. Citajuci razna uputstva i u literaturi i po forumima, generalna su uputstva obaveznog mjerenja ph vode kojom se zaliva i preporuka je da taj ph varira izmedju 6.2 i 6.6 mada je 6-7 ok.

Ova slika pokazuje optimalni PH korijenove zone tj zemlje.

root ph.JPG

Nazalost ne postoji uniformmno generalno uputstvo koje treba da kaze kako prije ikakvog podesavanja ph vode kojom se zaliva treba prvo provjeriti ph runoff vode koja istice na dnu kako bi odredili tacnu ph zemlje u kojoj se sadi. Mjeri se prva voda koja procuri i ono sto je cilj je da voda koja procuri ima oko 6.5-6.7, na slici se jasno vidi zasto.

Ono sto je veoma zanimljivo je da mnogi ljudi tu na forumu koriste univerzalnu zemlju za cvijece koje su sve malo kisjele ili bar imaju tendenciju ka kisjelosti (usled aktivnosti korijena, temperature u zemlji, gnojiva kojima se vrsi prihrana, sastojaka u zemlji kao sto je mahovina i sl) a opet growovi im savrseno uspijevaju. Zasto ? Vjerovatno su se stvari poklopile. Vecina zaliva sa vodom sa cesme koja odstoji dan dva i nema nekih vecih problema, sve to ide odlicno. Upravo ta voda sa cesme ima ph 7.7-7.9 (bar kod mene, a necemo pogrijesti ako smatramo da to vazi za sve koji imaju tvrdu vodu) i kada sa takvom vodom zalijemo kisjelu zemlju, dodje do balansiranja ph u zemlji. Moj runoff je sada 6.5 6.6 nakon sto sam uradio dva flusha i nastavio zalivanje sa vodom sa cesme bez dodataka ph- i koriscenja ph metra.

Sve su biljke zivnule, rastu u visinu, novi rast je zdrav i napredan. Svi problemi nedostataka nutritijenata su nestali. Hranljivi sastojci su svo vrijeme bili prisutni ali jednostavno nedostupni zbog preniskog ph zemlje.

Znaci srz citave ove pisanije je u tome da bi svi trebali mjeriti ph zemlje/ vode koja iscuri na dnu i na osnovu toga ocijeniti sta im je ciniti sa podesavanjima ph vode kojom se zaliva ili uopste ne dirati nista. Svi bi trebali teziti da im ph zemlje bude oko 6.5.

Razlog zasto sam zapoceo ovu temu je prosto jer sam se sam namucio oko toga i ako ce nekom biti od koristi onda sam sretan sto sam uopste ovo pisao.

Kakva su vasa mjerenja i iskustva sa ph vode i ph zemlje ? Bilo bi zanimljivo cuti..
 

fulldedarak

...zadovoljni korisnik...
04.06.2014
524
650
113
Kupovne zemlje imaju nizu ph vrijednost, bas zbog gradske vode, koja ima malo visi ph..kada dodju u dodir te dvije stavke, ph bi trebao biti idealan.. ne kotistim vise ph metar,jer sam uvidio da nije uopce potreban...samo briga vise na pameti..a ako se biljka krene bunit na nesto, pravac pod tus sa njom i problem rjesen
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Ma da..vec sam htjeo napomenuti NW da se previse opterecuje sa tim !
Voda iz vodovoda nemora cekati duze od pola sata..reguliras ph na 5,5-5,8 ako si u vege fazi 6,5-7,0 ako si u cvjetanju.
Sva filozofija vezana za Ph :)
NW ti nereguliras ph vode zato da bi se izbalansirao ph zemlje ili sam nesta krivo shvatio ?!
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Koristim za snižavanje ph onaj vrag za akvarije. Ja i prijatelj smo ga korostili i oboje smo imali problema sa žutilom. Da li je moguće da ta tekučina smanjivanjem ph ostavlje neke nusprodukte koje kasnije štete biljci na neki način.Neke soli ili nešto.
 
05.07.2015
56
92
18
39
Ma da..vec sam htjeo napomenuti NW da se previse opterecuje sa tim !
Voda iz vodovoda nemora cekati duze od pola sata..reguliras ph na 5,5-5,8 ako si u vege fazi 6,5-7,0 ako si u cvjetanju.
Sva filozofija vezana za Ph :)
NW ti nereguliras ph vode zato da bi se izbalansirao ph zemlje ili sam nesta krivo shvatio ?!

Da. Ne diram nista, samo pratim ph vode koja iscuri i tako pratim ph zemlje. U mom slucaju pokazalo se kao pravilno jer je voda sa cesme izmedju 7.6 i 7.9 a zemlja zuta Florabella je blago kisjela i ima tendenciju da postaje kisjelija vremenom, pa je zalivanje sa vodom 7.6 bukvalno balansira i dize joj ph. Sto se mene tice to je prava stvar, briga manje. Ono sto bih ja volio znati je kakva su mjerenja svima koji mjere runoff vodu. To me zivo zanima, a niko nista o tome :popcorn::
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Zelja Sale
04.04.2014
267
230
43
@Nobody Who ako je sve to tako kao sto si napisao, a nemamo razloga za sumnju, onda cu ti ja kao baba Vanga predvideti potencijalni problem u predstojecem periodu growa jer se kod tebe izgleda radi o ekstremno tvrdoj vodi. Svakim zalivanjem ti radis kalcifikaciju zemlje sto nije nikako dobro. Drugim recima pH zemlje ce nastaviti i dalje da raste i u jednom momentu ce preci preporucenu gornju granicu od 6.8, pa ce probiti i gornju dozvoljenu granicu od 7 pa ces onda biti u problemu. Mozes podesiti pH vode na idealnih 6.5-6.8, ali ce svejedno voda kojom zalivas i dalje biti tvrda, proces kalcifikacije ce se nastaviti i pH zemlje ce nastaviti da raste. Ne mora da bude ovakav scenario, ali je i moguc. Da sam na tvom mestu ozbiljno bih razmislio o novom izvoru snabdevanja vodom za zalivanje. Vise i bolje o ovome ce ti sigurno reci ljudi koji rade hidro uzgoj. Materija uopste nije tako jednostavna, a mene mrzi da idem do sitnih crevaca. Ne znam ni zasto sam uopste i napisao ovaj post, valjda zbog toga sto dokon pop i jarice krsti.
 
05.07.2015
56
92
18
39
@komsijin mali Zasto smatras da je kod mene ekstremno tvrda voda ? Ja sam svjestan da je voda tvrda, ali nikako ekstremno.

" Tvrdoca vode je uzrokovana prisustvom rastvorenih soli kalcijuma i magnezijuma.
Prolazna (privremena) tvrdoca potiče od kalcijuma i hidrogenkarbonata i uklanja se kuvanjem:
Ca2+ + 2HCO3- → CaCO3 (s) + CO2 (g) + H2O
Stalna tvrdoća se odnosi na sulfate i hloride kalcijuma i magnezijuma. Tvrdoća vode se određuje titracijom sa EDTA (etilendiamin-tetraacetatna kiselina) uz indikator (eriohrom crno T). Izražava se u mg CaCO3/dm3 ili u stepenima"

Ovo objasnjenje je sa Wikipedije, i ocigledno je da bi neko odredio tvrdocu vode mora da izvrsi mjerenja i proracune, sve ostalo je puko nagadjanje. Ja sam zvao vodovod, tj njihovu laboratoriju, vodio sam dovoljno dug razgovor sa njima da mi ukratko predoce stanje moje vode- a ono je - nizak sadrzaj mikroelemenata, nizak sadrzaj hlora, blago do srednje tvrda voda u zavisnosti od vremenskih prilika, ako je napolju kisni period onda se moze ocekivati povecanje prisustva kalcijuma i magnezijuma, a samim tim i tvrdoce.

Citavi naglasak ove teme je na mjerenju runoff vode. To je najbitnija stvar u cijeloj prici sa PH pa tek onda mjerenje vode koja ide unutra, OSIM ! ako kao citavi normalan svijet imate pristup zemlji za koju znate da joj je kisjelost 6,5-7.0 i vodite racuna uglavnom o PH vode koja ide unutra. Ako ste kao ja i imate pristup svega nekolika brenda univerzalne zemlje za cvijece, onda obavezno pocnite da mjerite runoff vodu od samog starta, jer su takve zemlje blago kisjele i imaju tendenciju da uslijed aktivnosti korijena, temperature, mineralnih gnojiva i soli, postaje jos kisjelija.

Vec sam razgovarao sa nekolika growera koji koriste istu zemlju zuta Florabella ili slicnu, i svi su perfektno zadovoljni i sa zemljom i sa vodom iz cesme. Da postoji opasnost kalcifikacije zemlje postoji, ali svuda je moguce procitati kako se ph zemlje podize dodavanjem Hidrogenizovanog kalcijumovog kreca koji ima brz ucinak, ili kao sto to rade iskusni groweri kad koriste zemlju za cvijece, dodaju manju kolicinu dolomitskog kreca u zemlju prilikom pripreme za grow. Dolomitsko vapno je neutralno na 7.0 i nikada ne moze preci tih 7.0 pa je pogodno i za iskusne i za neiskusne growere. Isti taj kalcijum u ovom slucaju sto se talozi u zemlji prilikom zalivanja sa vodom sa cesme ima slicnu ulogu, dakle jednostavno je: Ako zalivate vodom sa cesme dovoljno kisjelu zemlju, vi onda radite pravu stvar i balansirate je, i samim tim nema velike opasnosti od talozenja kalcijuma. Naravno da stvari uvijek mogu iz jednog ekstrema da predju u drugi i @komsijin mali potpuno si u pravu kad smatras da je to potencijalna opasnost, ali u ovakvim uslovima i redovno mjerenje runoff vode mislim da je sve sigurno. U slucaju da vidim da se runoff mjerenja povecavaju iz aktuelnih 6.5.6.6, naravno da cu malo spustiti PH vode koja ide unutra i tako balansirati stvar.

Ja sam prije svega neiskusan, ali ne i nedovoljno informisan i sto je najvaznije ne bez osjecaja. Koliko se meni cini tri stvari su neophodne za uspjesnog growera: iskustvo, informisanost i feeling za osjecaj. Znaci bez tog osjecaja dzaba sve, a da bi se razvio potrebno je vrijeme. Samo polako...:sun2:
 
05.07.2015
56
92
18
39
Moram se nadovezati na dosadasnju pricu i dodati da mnogi groweri deficinecije izazvane pogresnim PH zemlje, rjesavaju folijarnom prihranom. Mnogo se price pricalo i stavova branilo u vezi sa folijarnom prihranom. Neki su striktno protiv bilo kakve folijarne prihrane u fazi cvjetanja, neki kazu da moze i treba i u cvjetanju, a neki uopste ne smatraju da ima ucinka i preporucuju protiv mistinga (rasprsivanje vode ili hrane putem spreja).

Ja sam malo izucio materiju i sva sreca to je globalna tema u biologiji i agronomiji pa je dostupno pregrst naucnih radova na tu temu koji su svi prilicno jasni. Opste je misiljenje da cannabis biljka vodu i hranu preko listova vrsi pomocu stomata, mikroskopskih otvora sa donje strane listova. Ovi otvori se otvaraju i zatvaraju tako sto zastitni sloj (guardian cells) u odredjenim uslovima siri i smanjuje svoje celije koje prekrivaje te mikroskopske pore, stomate. Medjutim stomate su jedan od nacina, biljke podjednaku kolicinu vode popiju i kroz svoje primarno zastitno tkivo epidermis. Epidermis sloj sirine jedne celije i bukvalno predstavlja kozu biljke, zastitni sloj od spoljasnjeg svijeta. Istrazivanja su pokazala da je kolicina vode koju biljka poije kroz epidermis podjednaka kao kroz stomate ko ne i veca ali je proces sporiji. Biljka takodje pije vodu i kroz trihome, ali je ta putanja od mnogo manjeg znacaja. Brzina prenosa nutrijenata folijarnim putem je zapanjujuca, istrazivanja u kojima su biljke hranili radiokaktivnim fosforom i kalijumom, a potom praceno kretanje cestica u biljkama ustanovljeno je da za sat vremena od upijanja vode, nutrijenti stizu u djelove biljke do 30cm udaljene od mjesta apsorbcije.

Prilikom folijarne prihrane vazan je trenutak prskanja, pore su u vecem broju otvorene kad osjecaju svjetlost, a opet temperatura mora biti ispod 26c jer ispod toga je veliki broj pora zatvoren pa se shodno tome outdoor growerima savjetuje da to rade ujutru prije svitanja ili kasno popodne prije zalaska sunca, a indoor groweri mogu prskati kad god su zadovoljeni navedeni uslovi, temperatura, vlaznost svjetlost, Pore su u mnogo vecem broju otvorene kada je relativna vlaznost vazduha 60-80%. U zavisnosti od razvijenosti epidirmisa lista tj sloja voska u njemu, zavisi i vrijeme apsorpcije, u uslovima niske vlaznosti voda sa listova isparava prije nego uspije biti apsorbovana pa je potrebno obezbijediti dovoljnu vlaznost i smanjenje transpiracije.

Velika se debata digla i oko folijarne prihrane u doba cvjetanja. Mnogi su zgrozeni sa pomisli na stvaranja budji u hedovima, kao i ukus hemije i ostatak na listovima i cvjetovima kasnije. U sustini ako neko vec ima problema sa visokom vlaznoscu u boxu onda treba automatski da zaboravi na misting i folijarnu prihranu u fazi cvjetanja. Oni koji nemaju problema sa valznoscu vec ne moraju da brinu o stvaranja budji na cvjetovima. Ostatak ukusa hemije i gnojiva na cvjetovima je potpuno realan razlog obustavka prskanja u fazi cvjetanja. Ali jedini i glavni konkretan razlog protiv mistinga u fazi cvjetanja koji sam ja uspio naci u svim tekstovima i radovima koje sam proucio je taj sto prskanje u poodmakloj fazi cvjetanja remeti resin (smolu) koju biljka pocinje da luci u toj fazi zivota a ona je veoma vazna komponenta za mnoge metabolicke funkcije biljke. Znaci generalna preporuka kod folijarnog hranjenja je da je u vegetaciji itekako dobrodoslo i visestruko korisno ako se radi pravilno i doze gnojiva nisu jake da ostete biljke, a u fazi cvjetanja najkasnije dvije nedelje od pocetka cvjetanja, kad treba obustaviti svo dalje prskanje biljke.
 
05.07.2015
56
92
18
39
Interesantno je ovo sve. Ono kaj me je sad zbunilo je to da sam ja naucio da cannabis otvara svoje pore po mraku kad padne temperatura. Vec sam negdje tipkao o tlakovima u zilama, vodi i respiriranju biljke.
E sad.... koja je istina? Morat cu nac taj tekst . Ili sam ja nesto pobrkao, ne znam vise nist trenutno.
https://www.vutra.org/threads/vlaga-temperatura-vpd-hd.12485/
evo ga tu

Pad temperature indirektno utice na pore da se otvore i definitivno su vecina zatvorene na preko 26c.


evo izvod koji mi je prvi dosao na ruku inace sam to procitao u svim tekstovima i radovima na koje sam naisao, to mozete provjeriti i sami ako koga interesuje. Izvor: goo.gl/QPpMBe

Light – Stomata are triggered to open in the light so that carbon dioxide is available for the light-dependent process of photosynthesis. Stomata are closed in the dark in most plants. Very low levels of light at dawn can cause stomata to open so they can access carbon dioxide for photosynthesis as soon as the sun hits their leaves. Stomata are most sensitive to blue light, the light predominating at sunrise.

Znaci situacija je tricky. Svjetlost je okidac za otvaranje pora, a temperatura ogranicavajuci faktor. Zato je generalna preporuka da se folijarna prihrana vrsi ujutro u zoru prije svitanja jer su i male kolicine plavog spektra svijetla dovoljne da se pore otvore, preporuka je i pred zalazak ili kasno popodne za outdoor. Za indoor okruzenje preporuka je prije paljenja svijetla, ali sigurno ima ucinka i pod svijetlom dok god su temperature dovoljno niske 26c i ispod.
 

sharp

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
27.08.2011
1.253
2.610
188
Haj Nehaj
Izgleda tema ce otic u off. ali zar nije logicnije kroz isparavanja iz zemlje u kojoj je posadjena "vuce" kroz lisce vodu i u malim kolocinama prihranu(mozda i vecim), pogotovo u fazi cvijetanja?
Po nekoj logici, ako se biljka moze "utopiti" i pregnojiti klasicnim zaljevanjem i hranjenjem,zasto se isto ne bi moglo uraditi i preko lista?
Hebi ga, teorija je teorija praksa nesto sasvim drugo:vozdra:.
Fuckas belosveteke "strucnjake" i njihova razmisljanja u vezi toga. jedna kriva predpostavka u startu i na kraju dobi totalno krivi postulat koji mi na kraju balade trebamo uzet kao Apsolutnu Istinu iz razloga sto je to izvalio neki DR.PROF.MR. Botanike.
P.S. Previse za pisat ,premalo prstiju a i oci me ne sluze vise ko nekad,postao kratkovidan u zadnje vrijeme :cool23:
 
05.07.2015
56
92
18
39
@sharp tema nece u off jer je folijarna prihrana jedan od prvih metoda kojima se lijece problemi sa ph u zemlji tako da je prica o tome u potpunosti unutar teme. Folijarno se biljka ne moze ugusiti, voda ispari sa lisca, dok u zemlji ako nema dobre drenaze i sastava zemlje voda nema kud i dolazi do gusenja, a pregnojavanje je nesto sasvim trece i sto se toga tice lako se moze pregnojiti putem lisca. Od tvog posta ne vidim nista korisno u cijeloj prici, samo malicioznost, mogao si bar nesto korisno reci iz svoje prakse ako si vec toliko iskusan i uspjesan, i nekako doprinijeti opstem saznanju i edukaciji. Srz tvoje izjave je da ne treba obracati paznju na "misljenja" bjelosvjetskih naucnika. Medicina i istrazivanja najkompleknijeg organizma na svijetu, ljudskog tijela su daleko stigla, a istrazivanja mnogo jednostavnijih organizama kao sto su biljke nisu nikakva misljenja, to je nauka, konkretna i prilicno jednostavna, samo ako neko ima volje i malo mozga da se edukuje. Najgora stvar u zivotu je tapkati u mjestu, zatvoriti se za bilo kakve nove informacije, nemati zelju za ucenjem istrazivanjem i kruto drzanje svojih stavova. Ocekujem neki doprinos ovoj temi, tipa koji je ph vode kojom zalivate, koliki je runoff vode nakon zalivanja, rijec dvije o iskustvu sa problemima o ph i slicno.. znaci konstruktivna diskusija.. korisna za sve.

Ja se drzim one stare sto manje komplikujes i fantaziras bit ce bolje...

Ja se u potpunosti slazem sa tobom, ali bih jako volio kad bi rekao par rijeci o tvom nacinu rada sa balansiranjem ph i eventualnim problemima sa kojima si se susretao kod ph. Tip zemlje, koja voda, koliki ph unutra, koliki ph kad iscuri itd itd.. Valjalo bi malo konkretnih informacija.. siguran sam da bi mnogi cijenili, ja prvi..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Džoni Snežni

sharp

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
27.08.2011
1.253
2.610
188
Haj Nehaj
P.S. Previse za pisat ,premalo prstiju a i oci me ne sluze vise ko nekad,postao kratkovidan u zadnje vrijeme :cool23:
Mogao bi napisat barem 50 sitno tipkanih stranica i to na bazi vlastitog iskustva koje sam stekao u ovih 5 godina uzgajajuci vutru( i eksperimentirajuci s istom tokom growa)) u svom vrtu ali .. Procitaj citat.
Osobno nikad nisam nit mijerio nit me zanimao Ph vode s kojom zlijevam biljke,jer sam radio iskljucivo out.
Kad bi radio IN tipa biljka u zemlji isto ne bi se zahebavao sa pH,EC,RO i sl.
jerbo mi je @Blade
alias Jack Sparow, u jedinom svom In dnevniku uzgoja dokazao da je to komplikacija, naime njemu se zivo hebalo za te parametre,nije ih rihtao uopce o_O.A biljke mu ispale za prste polizat
Kad bi isao radit neki Hydroponic ili Aeroponic, sto je za mene S.F. trenutno, onda bi se itekako potrudio oko pH i ostalih bitnih parametara vode.
po meni je deplasirano :kafa: o tome ako se bavis klasicnim(u zemlji)uzgojem, in ili out, svejedno.
You: samo ako neko ima volje i malo mozga da se edukuje :).
Ja :Nema veze, ja te i dalje :ljubav:.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Vorky

DiskoKobaja

Banned
Banovan
22.03.2015
879
592
113
Madelin
@Psychonautic Ovo meni sad malo smrdi da sam te dirnio u zicu, al ok, ja sam firstt time grower sa poprilicnim brojem gresaka u prvom growu, takko da kako i sta ja radim nije bas relevantno, al eto citto sam pun qurac po forumima i vidim da ljudi imaju uuspjesne growowe i bez tooliko nauke u svom radu, al sam isto tako i procito da sto manje fantaziras to bolje,evo primjera rajcica uspije i babi u vrtu i todoricu u bilju gdje ima vrhunske staklenike sa strucnjacima... Ako me sad razumijes... Nekad su ljudi radjali u kucamam danas cjela nauka oko poroda... Ja spusto ph sa sircetom, lim sokom i sad nakraju hesi ph- bloom... eto toolko od mog znanja a kad zalocka placem ovdje i ljudi mi pomognu,nadam se da cu za 2-3 growa vec imat neko vece znanje...sad se upravo borim sa powdery mold na critical jacku... temp 38c vlaga 39% ugaseno svjetlo.. ;)

Runfof ph ne mjerim ,zemlja je potground h i od te se nemicem...
Toolko od mene
pusa cao bok!
 
05.07.2015
56
92
18
39
@DiskoKobaja Nisi me dirnuo u zicu :) previse ljetah mudrosti imam da bi to moglo tako lako da mi se desi, nego imam problem u growu, a sebe smatram problem solverom (time se inace bavim u zivotu, otklanjam kvarove i rjesavam probleme, dijagnostika i sl) pa sam malo fanatican i preanalitican po tom pitanju, bez obizra sto je prvi grow - I need some fckn fruit here :D . Svjestan sam da to moze i lako odmoci, ali sta cu :bocni::. Potgrond H je zemlja sa skoro istim karakteristikama kao zuta Florabella koju ja koristim i vidim da je mnogi hvale tu na forumu i imaju uspjesne growove, ph joj je malo nizak i ima tendenciju da se spusta pa o tome treba voditi racuna izgleda all the time, recimo jedan nevjerovatan nacin na koji se to balansira je koriscenje vode sa cesme, koja je u zavisnosti od regiona (pre)bogata kalcijumom i magnezijumom koji dugorocno dizu ph zemlje - s druge strane postoji opasnost od talozenja kalcijuma i stvaranja kamenca u zemlji, sto moze dovesti do lockupa MG i K sto je potpuno drugi problem od niskog ph.

@sharp Kad bi ljudi proucili koliko je proces ustajanja iz sjedeceg polozaja u stojeci, kompleksan, ne bi vjerovali.. cini se tako jednostavno.. sta.. sjednes ustanes.. sve ok, a u sustini tijelo uradi niz procesa ukljucujuci citavi nervni i kardiovaskularni sistem da bi kompenzovalo uticaj gravitacije na krv u organizmu. Isto tako ljudi kupe zemlju, posade, furaju vodu sa cesme i sve do yaya.. na neki nacin to je pravo malo cudo da to uspijeva ali ono uspijeva iz konkretnog razloga, koji je to razlog ? svakog boli uvo, bitno je da radi .. e pa ja sam nesto drugaciji tip.. meni je bitno da znam kad nesto radi zasto radi i kako radi :thumb: