PHILIPS MASTER TL5 ActiViva neonska cijev Activa (ispomoc HPS-u)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

mali_1.3

Aktivan Član
09.09.2011
230
24
0
31
Kupija san Sylvaniu grolux sa crveno-žutim spektrom koja je namjenjena za kompletan uzgoj, ali kako mi izgleda da ce tu ipak nedostajati plavi spektar odlucija san kupiti 2 neonske lampe (plave) koje bi bolje raspršivale svjetlo od štednih te pomažu HPS-u
sad me zbunilo kad san naiša na ovu PHILIPS MASTER TL5 ActiViva neonsku cijev (Activa model) koja ima temperaturu boje 17000K i pise da ima 75% plavog spektra, sad me interesira dali je ta temperatura boje povoljna za uzgoj drage nam biljke ?

Hvala!
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Traži cijevi TLD ili TL5 sa oznakom 865 ili 965. 8 odnosno 9 označavaju koef. uzvrata boje. To je jako bitno kod ove vrste rasvjete, jer je intenzitet svjetla slabiji nego kod HID rasvjete (MH i HPS) i što je veći taj broj, tim bolje :)
65 je oznaka temp. boje, u ovom slučaju 6500 što je izrazito pogodno za biljke.
TLD je standardna fluo, dok je TL5 ona tanka, fancy :icon_lol:
E sad, ako si odlučio, dobro. Moje skromno mišljenje da ti te fluo neće ni prismrdit pored HPS-a :icon_lol:
 

mali_1.3

Aktivan Član
09.09.2011
230
24
0
31
a to mi je samo da mi pojaca plavi spektar, mislija san stavit plavu stednu od 125W koja ima 9000lumena, ali kosta 500 i nesto kn...
ovako mislin stavit neke 2 koje ce imati skupa 9-10000 lumena i jos napravit reflektore za njih i mislija san koristit neku tehniku koju san negdi cita po netu, znaci ako mi pri vegi svjetla rade 18h, onda bi mi neonke redile svih 18, a HPS bi se ukljuciva samo 6 sati skupa sa neonkama, a kad bi došlo cvitanje onda bi mi HPS normalno radija 12 sati, a neonke bi izbacija...
Šta misliš o tom ?
Ovaj moj HPS 400W ima 58000lum, a ove 2 neonke 9000lum, al njih mogu staviti na par cm od biljki i to bi tribalo vridit više nego 9000lum HPS-a jer se HPS više grije i triba ga se dalje stavit, ap mislin da to nije tako crno
Inace hvala na pomoci i ove koje an ja gleda su sa brojen 865
I jel mi mozes reci nesto o ovom spektru od 17000k koji je koliko san skuzija plaviji od ovog 6400, to me više zanimalo, bili mi taj bija išta bolji od 6400, bili to više odgovaralo biljci...
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Baš gledam dijagrame...slično, jako slično TLD (standardnoj fluo) 865. Možda malo više plavog spektra pokriva, ali nije neka velika razlika. U cijeni je sigurno ogromna razlika :)

I dalje mislim da te fluo neće ni prismrdit hps-u :icon_lol:
Onda vegaj pod fluo 2 tjedna i onda pod hps. Nema tu neke velike filozofije. Nakon 2 tjedna ti te fluo više neće pored 400W hps ništa značit i možeš još dobrano razvegetirati biljke samo sa hps-om.
 

Petar Pan

Aktivan Član
18.07.2006
228
55
28
a slušaj, nemoj kupovat lampu koja sadrži samo plavi spektar, a pogotovo ako je želiš koristiti na taj način koji si naveo, da samo nekoliko sati pališ hps u vegetaciji. ostatak vremena bi ti biljka imala samo plavi spektar, a ako misliš da je njoj u vegetaciji doslovno potreban samo plavi spektar, varaš se. biljke nam dolaze iz prirode, gdje je obasjava sunce koje ima full spektar boja. bilo bi smiješno da biljka od toga svega u vege fazi uzima samo plavi, a u cvijetanju samo crveni. to što ona u pojedinim fazama koristi najviše određeni spektar, to je drugi par opanaka. osim podvodnih biljki, one koriste samo plavi spektar jer je to jedini spektar koji može prodrijeti dublje od par metara (mislim između 5 i 10m). zato se te lampe najčešće i koriste za akvarije i sl. ove 865 su uspješne u vegetaciji jer imaju i plavi i crveni spektar, ali i zeleni i žuti. sve skupa to nama izgleda plavkasto, ali to NIJE samo plavi spektar. i hps-ice imaju plavog spektra, istina jako malo, ali ga imaju, i žutog i zelenog.
e i još nešto, biljke su sposobne puno bolje iskoristit crveni spektar od plavog, zato se ne trebaš pretjerano opterećivat s čisto plavim spektrom.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: He-Man and Z&N