PItanje u vezi prevelikog zalijevanja...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Mislim da sam skontao što mi je biljka onako poèela da žuti joj lišæe. Uzeo bezze ono zemlju da pogledam i u sredini isto glina majke mi... a zemlja mooookra praaavo, i stara mi juce donese one bobice što idu uz biljku... kaže mi ona da je to ustvari hrana... i ja sam te bobice onako okolo saksije malo kašikom prokopo i izbacio zemlju, tu prazninu sam ispunio tim bobicama. To je sinoæ bilo i naravno nisam ih zalijevao, takoðe ni jutros, a stara mi je rekla da te bobice usput i hrana pored moguænosti upijanja vlage iz zemlje... tj, oslobaða se biljci vitamini i hrana prilikom zalijevanja... eh sad koliko je to istina pojma neam...
Eh, sad me interesuje, kad bih trebao da ih zalijem??? i vjerovatno sa malo malo vode???? i drugo pitanje jel istina ovo da su hranjive ove bobice, ako treba postaæu slike...
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
pa zar niko ne zna, ili mu je mrsko pisati :)???

interesuje me koliko je dovoljno ovih bobica u saksiji da bude...
ako treba, poslacu slike, inace bobice su one sitnije...
 

grucho

Aktivan Član
29.04.2005
77
20
0
Trebao bi mozda malo bolje objasniti sta su ustvari te bobice,da li je to perlit ,neki zelatin ,ili nesto drugo,trece...Ovako je tesko odrediti chemu te bobice uopste sluze! :shock:
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
grucho je napisao(la):
Trebao bi mozda malo bolje objasniti sta su ustvari te bobice,da li je to perlit ,neki zelatin ,ili nesto drugo,trece...Ovako je tesko odrediti chemu te bobice uopste sluze! :shock:
Heheheh pa da znam ne bih ni pitao... :) mada sam na nekoj slici vidio mislim iste takve, samo sto ih je u saksiji bilo puno manje... dobro evo bolje ce biti ako sliku postavim....



Eto nadam se da se vidi dobro :)
 

grucho

Aktivan Član
29.04.2005
77
20
0
Mislio sam na to da se pod imenom "bobice" skriva mnogo toga,no dobro koliko vidim sa slika u pitanju su kuglice od gline,one zadrzavaju vodu tj. sluze za kako ti je majka rekla upijaju vodu i odrzavaju vlaznost zemlje pa koren uvek ima potrebnu vlaznost,za to da hrane biljku nisam siguran,mozda,stvarno ne znam ,mogao bi ti Vostok pomoci on je ako se dobro secam koristio ovo,naravno ako su u pitanju glinene kuglice,pakovanje predpostavljam nemas!? :(
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
@ grucho - Zao mi je nemam pakovanje :( inace bih znao sve o njima.... u svakom sluèaju znam da služe za drenažu tj. da održava zemlju ono taman... eh, sad treba li puno ovih glinenih kuglica, ili je dosta ovo sto imam, samo toliko da prekriju zemlju... (mozda da stavim ih jos malo ...)???
i jos me interesuje, koliko sad da zalijevam biljku, sad kad sam skontao da je u pitanju prevelika kolièina vode, stavio sam te glinene kuglice (što Era kaže...) eh, sad kako da ih zalijevam sad? da ih pustim nekoliko dana bez ikako zalijevanja (sto mi to glupo zvuci... ali..)???

Hvala i :respekt: na odgovorima...[/code]
 

grucho

Aktivan Član
29.04.2005
77
20
0
Nadam se da ce ti neko bolje to objasniti posto sam ja te glinene kuglice koristio kod hydro uzgoja a sa zemljom jos nisam probao,a inache sto ne pitas staru kako ona koristi za cvece.... :wink:
 
09.07.2006
49
3
0
www.Vutra.org
to se koristi da nedopusti svjetlu , da dopire do zemlje i isparava vodu iz nj.
naravno da ne hrani! to sam vidio najvise kod
ukrasnih biljki , kao ono borovi u piceriji, ili ako oko zgrade ima grmica , obicno ih natrpaju time... da bi se vlaznost odrzala sto duze! nema tu neke matematike teze.. :!:
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
skrivas je napisao(la):
to se koristi da nedopusti svjetlu , da dopire do zemlje i isparava vodu iz nj.
naravno da ne hrani! to sam vidio najvise kod
ukrasnih biljki , kao ono borovi u piceriji, ili ako oko zgrade ima grmica , obicno ih natrpaju time... da bi se vlaznost odrzala sto duze! nema tu neke matematike teze.. :!:
Nesto ne vidim ovako nesto oko zgrada... :(, znam za perlit, vermut itd itd... koji se mixaju sa zemljom radi bolje drenaze, a i ne vjerujem da se koristi za plasticne biljke tj. ukrasne kako ti kazes...
 

Vanzemaljac

Aktivan Član
02.01.2006
387
61
0
Bezze_Sa je napisao(la):
da ih pustim nekoliko dana bez ikako zalijevanja (sto mi to glupo zvuci... ali..)???

Nije glupo.Ako misliš da si pretjero s zalivanjem pusti zemlju da se prosuši malo.Biljkama se ništa znaèajno neæe dogoditi èak i da se zemlja potpuno osuši,ali ne predugo.Inaèe ja takoðe koristim te kuglice za drenažu na dnu posude.(Mada moje nisu glinene veæ više kao neki sivi,lagani kamenèiæi)
Ako si stvarno pretjerao sa zalivanjem skini kuglice da vlaga lakše ispari van.Poslije ih možeš vratiti nazad kad središ situaciju.
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Anarchist je napisao(la):
Inaèe ja takoðe koristim te kuglice za drenažu na dnu posude.(Mada moje nisu glinene veæ više kao neki sivi,lagani kamenèiæi)
Ako si stvarno pretjerao sa zalivanjem skini kuglice da vlaga lakše ispari van.Poslije ih možeš vratiti nazad kad središ situaciju.
eh' upravo to i ja imam... i ne vjerujem da su glinene jer su lagani kamenèiæi kooo pero što se kaže :). Sinoc sam ušao u jednu cvjeæaru i tražio "bobice", hebi ga kad ne znam kako se pravo zove i tako ja njoj objasnim i ona meni (prodavaèica) :"Aaaaa granule, žao mi je nemamo"...

@ Anarhist - Iste imam i ja te "bobice" upravo, izgledaju kao kamenèiæi okrugli koji su lagani praaavo)...
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
BIH jesu to glinene kuglice-granule!!!!!!!!!!!!!!!!!!
koristim i ja to za drenazu,zastita od prevelikog isparavnaja,zadrzuju vlaznost.. a i za ruze po kuci-koriste to nase mame

sto se tice zalivanja,pusti biljku nek se isusi dobro.I ne preteruj sa zalivanjem.Ako si u vegetatvnoj fazi -zavisi od temp u prostoriji ali ako je normalno onda zalivaj svaki drugi tretji dan,a ako je u cvetanju onda svaki dan ali ne previse.
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
SLO-Era je napisao(la):
BIH jesu to glinene kuglice-granule!!!!!!!!!!!!!!!!!!
koristim i ja to za drenazu,zastita od prevelikog isparavnaja,zadrzuju vlaznost.. a i za ruze po kuci-koriste to nase mame

Da, da zovu se granule, eh sad ima li jos nekakvih to ne znam :), i ja sam ih poredao gore na vrh zemlje, stavio sam fino (vidi se iz slika).
Sloe-Era je napisao(la):
sto se tice zalivanja,pusti biljku nek se isusi dobro.I ne preteruj sa zalivanjem.Ako si u vegetatvnoj fazi -zavisi od temp u prostoriji ali ako je normalno onda zalivaj svaki drugi tretji dan,a ako je u cvetanju onda svaki dan ali ne previse.
sad samo posto mi je ove dvije na cvjetanju, njih ono samo poprskam granule te, samo da ih ovlazim sa pumpicom, nista vise, dok ove druge ne diram nikako, tj ne zalijevam nikako... tako cu nekoliko dana, s tim da mozda jednom u par dana malo samo navlazim ove granule (jer imam njih i na biljkama u veg. i cvjet. fazi...)
 

Vanzemaljac

Aktivan Član
02.01.2006
387
61
0
Anarchist je napisao(la):
Ako si stvarno pretjerao sa zalivanjem skini kuglice da vlaga lakše ispari van.Poslije ih možeš vratiti nazad kad središ situaciju.

Jer kao što je reèeno one zadržavaju vlažnost i spreèavaju isparavanje!Znaèi bez njih æe se zemlja prije osušiti.
Kad vlagu svedeš na normalu vratiš granule nazad i umjereno zalivaš.
I to je to :wink:
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Mislim da upijaju vlagu iz zemlje brze nego bez njih, a one granule isparavaju i tako se vrti....samo kod zalijevanja æu malo ih pustiti tj. nikako zalijevati osim ove dvije koje cvjetaju nekih 7 dana (na jednoj veæ vidim bijele dlaèice :) dok na drugoj se ne vidi još ništa...) njih sam kontao ono samo pokvasiti sekundu sa pumpicom granule, tako ce sprijeciti ulazak vode time sto ce same upiti, a i necu ih zalijevati iz neke posude, kazem pumpicom samo navlaziti bobe... ništa više i to u nekoliko dana... (za ove na veg.) pa šta bude vidjeæemo, u svakom sluèaju ja imam spremno novo sjeme :)
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
skrivas je napisao(la):
ja ti kazem Bezze_Sa, a ti ne slusas mene ;I . odma sam znao da je to - TO! i ja ih imam.. ukro sam ih iz picerije kad sam klopo ^__^. ajd uzivaj

pozdravi cure :roll:


8)
Hehehhehe, cuuuj kako ti zalijevaš sad biljke??? Mislim s obzirom na ove granule... (neka koja je napola ono, vidi se kao plavo unutra...) eh, kako sad najbolje da ih zalijevam jer one i zadrzavaju vlagu ako nema dovoljno i isparava vlaga ako je previse jel to???
Pa me interesuje kako je najbolje zalijevati, ja trenutno sa pumpicom (ma ono kao za prozore...) svako veèe ono i tek toliko da samo navlažim te granule... ništa više, 5 saksija i potrošim pola samo.....)

Tek sad vidim da nema onog žutila po listovima, mislim nema više da se šire na ostale, one koje je zahvatilo mislim da æe oni i osušiti se, mada se još dobro drže :)... fakat znaèi da je previše vlage bilo...