Pitanje u vezi rasvjete u kuhinji

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Astral Projection

Aktivan Član
07.02.2017
164
872
93
Pozdrav svekoliko drustvo najboljeg foruma na svijetu.
Imam pitanje u vezi rasvjete u kuhinji buduci da opremam stan.
Rasvjeta je namjenjena uzgoju zacina a mozda i nekom bonsai drvcu drage nam nase biljke.
Molio bih savjete u vezi spektra i jacine LED..da li ici sa led trakama ili mozda COB?
Hvala na odgovorima:respect:
Primjer kuhinje sam mislio uplodati ali me nesta hebe..
Ukratko tri police na zidu a ispod bih instalirao rasvjetu..
 

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.422
258
Mlecni Put
6500K LED traka , 3528 (~5W/m) , 5050 (x2 potrosnja od prethodnog) , ili ako hoces da bas SIJA onda led traka 5630 (14.4W/m, trazi indoor varijantu, bez suvisnog silikona koji samo vremenom tamni i greje povrsinu iznad na koju je nalepljena).
I naravno predimenziosani trafo na 12V... recimo ako su sve zeljene trake potrosoje total=60W, stavi trafo 100W i miran si dugooo.
Za kuhinju, WC i hodnike se preporucuje hladna boja svetla, a za primace i spavace sobe topla bela 2700-3000K.

To je sto se tice boje i potrosnje, a za nasu biljku, hmmm... pa recimo da bi najmanje mrsava bila pod 5630 :)

Za COB verujem da ce da se javi neko drugi, sa iskustvom.
 

waynejohn

no hablo led
Poznanik Foruma
01.07.2016
423
1.103
143
Probaj naći lm561c samsungove trake, po mogućnosti gledaj 24v...jeftinije a za hladnjak koristiš C aluminijski profil ili može i L ako ćeš ih lagano gonit do nekih 100-150mA po diodi
Što se spektra tiče ja bih tu uzeo 5000k 80cri i 3000k 90cri...s ta dva spektra možeš uzgojit od krumpira do palme :thumb:
 

Astral Projection

Aktivan Član
07.02.2017
164
872
93
@nerp i @waynejohn hvala na odgovoru. Struja je za mene spansko selo:( koje je velicine trafo i koliko bi mi komada trebalo ako stavim na dvije police od po cca 90 cm duzine? Zanima me velicina da znam dati naputke stolaru i kako da se to sakrije.
 

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.422
258
Mlecni Put
Dosta je siroka tema, pored oznaka i spektra, gleda se i broj dioda po metru duznom.
Ne zbog same potrsonje, koja ce ti biti jasno naznacene prilikom kupovine, vec zbog grejanja istih.

U zavisnosti za koju se varijantu traka odlucis, lako ce da bude za trafo, ima ih svuda..
Za to sto tebi treba (zacini, i bonsai vutrica) bih ja licno odvojio police, a i spektar.
Za zacine bih isao na 5050/30 dioda po metru, spektar 6500K, za koju ne treba nikakav alu profil jer ne greje toliko..

Dok za bonsai vutricu, mozda bolje ovo sto Vejn kaze, 2 spektra.. i naravno mnogo jace osvetljenje.
imas po forumu kucaj u search gore bonsai, izbacice ti dosta tema.

Napon za trake isto mozes da biras, u ponudi postoje 12 i 24V. ALi gledaj da ides na jedan od ta 2, da ti jedan trafo zavrsi posao..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

waynejohn

no hablo led
Poznanik Foruma
01.07.2016
423
1.103
143
Ako nisi na ti sa strujom onda ti predlažem sljedeće

http://www.ebay.co.uk/itm/222366303179

Tih 5 trakica je 3000k vrlo dobre efikasnosti i dolaze sa driverima...za između tih 5 trakica ja bih uzeo par solidnih LED žarulja 10-15w 6500k i skinuo im kupole, pogledaj po dućanima šta se nudi od žarulja, u hr imaš v-tac koje su odlične za to...to bi ti pojednostavilo sve jer kako kaže kolega nerp malo je kompliciranije sa trafo i trakama, mislim možeš i na klasični meanwellow constant current spojit ali moraš prije izračunat koliko u seriju koliko na paralelu a nisi na ti sa strujom
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

Astral Projection

Aktivan Član
07.02.2017
164
872
93
Ekipa hvala do neba na trudu na ovako opsirnim odgovorima. Sta se tice vutre nije must buduci da imam hans 70w dovoljan za moje skromne potrebe. U kuhinju sam mislio staviti zacine cisto da se zeleni i da mi taj zid ne stoji prazan..razmisljao sam staviti led zarulje ali mi malo tlaka jel one su ipak masivne..grlo ovo ono pa bih morao raditi duplo dno na polici ili neku blendu..
 

Slične teme

S
Odgovora
10
Pregleda
2K
silikolor banda
S