Pitanje u vezi testa na THC

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Smokey McPuff

Aktivan Član
04.03.2012
469
432
63
39
PRAVILNIK O TESTIRANJU NA ALKOHOL, DROGE I DRUGA SREDSTVA OVISNOSTI NA RADNOM MJESTU UVODNE ODREDBE

Ĉlanak 1. Ovim pravilnikomutvrđuje se sustav za provedbu mjera zabrane zloupotrebe alkohola, droga ili drugih sredstava ovisnosti na mjestima rada u vrijeme rada,način utvrđivanja prisutnosti alkohola, droga ili drugih sredstava ovisnosti u tijelu, krvi ili drugim tjelesnim tekućinama (u daljnjem tekstu: testiranje) za vrijeme rada, postupanje sa osobama zatečenim na radnom mjestu pod utjecajem alkohola, droga ili drugih sredstava ovisnosti i mjere za rad pod utjecajem alkohola, droge i drugih zabranjenih supstanci.

Ĉlanak 2. Poslodavac je dužan upoznati radnika s odredbama akta iz članka 1. ovog pravilnika i to prilikom zasnivanja radnog odnosa.

Ĉlanak 3. Propisane mjere i postupci sastavni su dio sustava unapređivanja sigurnosti i zdravlja radnika, sprječavanja ozljeda na radu, profesionalnih bolesti i drugih bolesti u vezi s radom, a odnose se na: - Zabranu rada i dolaska na posao pod utjecajem alkohola, - Zabranu unošenja i konzumacije alkoholnih pića na mjesta rada, - Utvrđivanje postupka provjere alkoholiziranosti, - Odgovorne osobe za provedbu mjera zabrane zloupotrebe alkoholnih pića, - Zabranu provjere alkoholiziranosti, - Obavještavanje radnika o štetnosti ovisnosti i njihovom utjecaju na radnu sposobnost, - Suradnju ovlaštenika poslodavca, sa stručnjakom zaštite na radu, specijalistom medicine rada i povjerenikom radnika za zaštitu na radu, - Mjere koje se provode nakon utvrđene alkoholiziranosti radnika.

Ĉlanak 4. Odredbe ovog pravilnika odnose se na sve radnike NISKOGRADNJA d.o.o. u radnom odnosu temeljem ugovora o radu i druge osobe koje po bilo kojoj osnovi rade u prostorijama i prostorima društva (u daljnjem tekstu: radnik).

IZUZEĆA

Ĉlanak 5. Poslodavac ne smije provjeravati je li pod utjecajem drugih sredstava ovisnosti izuzev alkohola radnik koji mu je predao potvrdu da se nalazi u programu liječenja, odvikavanja ili rehabilitacije od ovisnosti te u izvanbolničkom tretmanu liječenja od ovisnosti i da uzima supstitucijsku terapiju, ali može zatražiti ocjenu zdravstvene i psihofizičke sposobnosti toga radnika za obavljanje povjerenih mu poslova. Ocjenu zdravstvene i psihofizičke sposobnosti iz stavka 1. ovog članka daje specijalist medicine rada. Potvrdu da se radnik nalazi u programu liječenja, odvikavanja ili rehabilitacije od ovisnosti, odnosno u izvanbolničkom tretmanu liječenja od ovisnosti i da uzima supstitucijsku terapiju izdaje ustanova kod koje se provodi program. ZABRANA KORIŠTENJA ALKOHOLA, DROGA ILI DRUGIH SREDSTAVA OVISNOSTI NA RADNOM MJESTU

Ĉlanak 6. Zabranjuje se unošenje i konzumiranje alkoholnih pića droga ili drugih sredstava ovisnosti na mjestima rada i na privremena radilišta NISKOGRADNJA d.o.o. Radnik ne smije biti na radnom mjestu pod utjecajem alkohola, droga ili drugih sredstava ovisnosti niti ih smije unositi na mjesto rada i privremena radilišta. Radi osiguranja sigurnosti i zdravlja svih zaposlenih kao i očuvanja imovine radnik je dužan pridržavati se zabrane rada pod utjecajem alkohola, droge i drugih zabranjenih supstanci. Postupanje radnika koje je suprotno smatra se postupkom koji ugrožava opću sigurnost i zdravlje radnika, te imovinu poslodavca.

Ĉlanak 7. Pod pojmom alkohola smatra se bilo koja vrsta alkoholnog pića. Pod pojmom droge misli se na bilo koju tvar prirodnog ili umjetnog porijekla, uključujući psihotropne tvari, uvrštene u popis psihotropnih tvari ili droga, ili druge supstance koje imaju utjecaj na ponašanje i normalne psihofizičke karakteristike čovjeka.

Ĉlanak 8. Stanjem pod utjecajem alkohola smatra se stanje pri kojem izmjerena vrijednost alkohola u izdahnutom zraku iznosi više od 0,0 mg/l, odnosno više od 0,0 g/kg težine u krvi. Radnik koji je neposredno prije dolaska na rad ili u vrijeme dnevnog odmora ili tjednog odmora konzumirao alkoholna pića u količinama koja bi mogla rezultirati koncentracijom većom od utvrđene st. 1. ovog članka dužan se osobno ili telefonom javiti ovlašteniku poslodavca i priopćiti mu razlog odustajanja od dolaska na posao. Stanje pod utjecajem droge je stanje koje se utvrdi odgovarajućim testiranjem, a pokazuje da osoba ima u tijelu nedozvoljenu ili zabranjenu drogu ili drugo sredstvo ovisnosti. Pozitivan preliminarni test mora se potvrditi potvrdnom metodom. Pokazatelji ponašanja u smislu ovog pravilnika su znaci koji ukazuju da je osoba pod utjecajem alkohola, droge ili drugih sredstva ovisnosti, u smislu promijenjenog ponašanja, djelovanja ili ponašanja koje odstupa od uobičajenog.

TESTIRANJE

Ĉlanak 9. Potrebu testiranja određuje odgovorna, odnosno ovlaštena osoba poslodavca sa svrhom zaštite zdravlja i sigurnosti svih radnika. Testiranje ne treba radniku unaprijed najaviti.

Ĉlanak 10. Ovlaštene osobe za provjeru alkoholiziranosti su osposobljeni ovlaštenici poslodavca.

Ĉlanak 11. Testiranje se provodi i u slučaju ozljede na radu, sumnje da je radnik pod utjecajem sredstava ovisnosti, neprimjerenog ponašanja koje može biti uzrokovano uzimanjem sredstava ovisnosti kao i u svim drugim okolnostima kada je to potrebno i primjereno.

Ĉlanak 12. Prisutnost alkohola u organizmu utvrđuje se instrumentom za otkrivanje prisutnosti alkohola u izdahnutom zraku. Prisutnost droge u organizmu utvrđuje se preliminarnom metodom, a u slučaju pozitivnog testa potrebno je provesti potvrdnu metodu u ovlaštenoj ustanovi.

Ĉlanak 13. Testiranje vrši: stručno osposobljena osoba poslodavca,ovlašteni specijalist medicine rada i zdravstvena ustanova s kojom poslodavac ima sklopljen ugovor za preliminarno testiranje.

Ĉlanak 14. Prije početka testiranja radnik mora biti upoznat s postupkom testiranja. Postupak testiranja na prisutnost alkohola opisan je u Postupovniku za testiranje na prisutnost alkohola u organizmuna radnom mjestu, koji je sastavni dio ovog pravilnika (prilog 1.) Testiranju mora nazočiti odgovorna osoba - ovlaštenik poslodavca koja vrši testiranje isvjedok koga odabere ovlaštenik poslodavca.

Ĉlanak 15. O provedenom testiranju sastavlja se zapisnik koji sastavlja ovlaštena osoba poslodavca koja vrši testiranje u najmanje (2) primjeraka od kojih (1) zadržava poslodavac a (1) dobiva radnik. Zapisnik potpisuje ovlaštena osoba poslodavca, radnik i svjedok. Zapisnik o testiranju na prisutnost alkohola u organizmu na radnom mjestu sastavni je dio ovog pravilnika (prilog 2.). Ĉ

O provedenom testiranju sastavlja se zapisnik koji sastavlja ovlaštena osoba poslodavca koja vrši testiranje u najmanje (2) primjeraka od kojih (1) zadržava poslodavac a (1) dobiva radnik.

Zapisnik potpisuje ovlaštena osoba poslodavca, radnik i svjedok. Zapisnik o testiranju na prisutnost alkohola u organizmu na radnom mjestu sastavni je dio ovog pravilnika (prilog 2.).

Ĉlanak 16. Ako radnik odbije testiranje smatra se da je pod utjecajem alkohola, droge ili drugih zabranjenih tvari. Ovlaštena osoba obavezna je napisati zapisnik o činjenici da je radnik odbio testiranje.

Ĉlanak 17. Da bi izbjegao daljnje postupke, radnik koji je odbio testiranje, može na svoj trošak izvršiti analizu tjelesnih tekućina na prisutnost alkohola, droge ili drugih zabranjenih tvari u ovlaštenoj zdravstvenoj ustanovi uz prisutnost ovlaštene osobe poslodavca. UDALJENJE S RADNOG MJESTA

Ĉlanak 18. Poslodavac mora udaljiti s radnog mjesta radnika kod kojeg je utvrđeno prisustvo alkohola, droge ili drugih zabranjenih tvari u skladu s ovim pravilnikom. Poslodavac mora udaljiti s radnog mjesta i radnika koji se odbije podvrći testiranju, a naročito ako mu ponašanje odstupa od uobičajenog.

Ĉlanak 19. Ukoliko radnik odbije napustiti radno mjesto poslodavac može koristiti usluge nadležne redarstvene službe. Vrijeme koje radnik provede izvan rada radi utvrđivanja kršenja zabrane iz ovog pravilnika ne plaća se kao vrijeme provedeno na radu.

Ĉlanak 20. Poslodavac treba radniku, kojeg udaljuje s radnog mjesta, ponuditi siguran prijevoz do mjesta stanovanja (na trošak radnika) ili pozvati člana obitelji, a ako radnik to odbije poslodavac ne snosi krivnju za postupanje radnika nakon što napusti mjesto rada. Konkretno postupanje je sastavni dio zapisnika.

MJERE

Ĉlanak 21. Rad pod utjecajem alkohola, droge ili drugih nedozvoljenih tvari smatra se težim kršenjem radne dužnosti. Na ozljede koje zadobije radnik prilikom rada pod utjecajem alkohola, droge ili nedozvoljenih tvariu svezi potraživanja primjenjuju se odredbe Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (NN 80/13, 173/13) i Pravilnika o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznoga zdravstvenog osiguranja u slučaju ozljede na radu i profesionalne bolesti. Radnik koji radeći pod utjecajem alkohola, droge ili nedozvoljenih tvari prouzroči štetu poslodavcu ili trećoj osobi mora tu štetu nadoknaditi. Poslodavac utvrđuje mjere za radnika koji je prekršio zabranu rada pod utjecajem alkohola, droge, odnosno drugih zabranjenih tvari ovisno o okolnostima slučaja.

Ĉlanak 22. Mjera može biti: usmeno upozorenje i savjet radniku uz udaljavanje sa mjesta rada, zabrana nastavka rada - privremeno udaljavanje s radnog mjesta iupozorenje o mogućnostiotkaza ugovora o radu ili mjere obveznog liječenja pri ponovnom kršenju zabrane

Ĉlanak 23. Radniku kojem se prilikom testiranja na prisutnost alkohola u organizmu utvrdi vrijednost alkohola u izdahnutom zraku viša od 0,0 mg/l (0,0 g/kg težine u krvi), izriče se mjera ovisno o stupnju alkoholiziranosti, sukladno dogovorno utvrđenim stupnjevima alkoholiziranosti između Uprave i predstavnika Sindikata: 1) PRIPITO STANJE: do 0,5 mg/l (do 0,5 g/kg težine u krvi); 2) PIJANO STANJE: 0,51 > mg/l (0,5 > g/kg težine u krvi).

Ĉlanak 24. Mjere koje se mogu izreći radniku zbogutvrđene vrijednosti alkohola u izdahnutom zraku više od dozvoljene su: SANKCIJE Stupanj alkoholiziranosti I prekršaj II prekršaj III prekršaj IV prekršaj Pripito stanje Usmena opomena uz savjetovanje radnika - privremeno udaljavanje s radnog mjesta Pisana opomena uz zabranu nastavka rada - privremeno udaljavanje s radnog mjesta Upozorenje o mogućnosti otkaza ugovora o radu ili mjere obveznog liječenja pri ponovnom kršenju zabrane Mjera otkaza Pijano stanje Pisana opomena uz zabranu nastavka rada - privremeno udaljavanje s radnog mjesta Upozorenje o mogućnosti otkaza ugovora o radu ili mjere obveznog liječenja pri ponovnom kršenju zabrane Mjera otkaza

Ĉlanak 25. Izrečene mjere se unose u dosje radnika, a izriče ih Uprava na temelju Zapisnika o ispitivanju na prisutnost alkohola (prilog 2. Pravilnika). Izrečena mjera usmene opomene pri utvrđenom pripitom stanju (u tabeli: stupanj akoholiziranosti - točka 1., I prekršaj) ima učinak u trajanju od jedne (1 god.) godine, nakon čega njen učinak prestaje. Ako radnik počini ili bude zatečen u novom prekršaju u razdoblju od izricanja mjere iz stavka 2. ovog članka, do roka njenog učinka, mjera se pisano unosi u dosje radnika
 
Poslednja izmena:

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
ovo ce sad biti nova fora koja ce posebno pogadati bolesnike.
dovodit ce se u situacije da biraju izmedu ljecenja ili posla. zalosno al istinito.

nisam cuo/vidio da su o ovome pricali igdje. mozda bi se famozno povjerenstvo trebalo pozabavit i ovim pitanjem da zastiti bar bolesne ljude jer koliko vidimo onaj ko je bolestan i cija indikacija ce bit na listi ce bit zasticen od gonjenja od strane MUP-a, ali od poslodavca nece.
 

Smokey McPuff

Aktivan Član
04.03.2012
469
432
63
39
konzultirao sam se odvjetnikom, i po njegovu mišljenju, otkaz nije nemoguć, samo je kranja nužda, tj, mogućnost, ali to mora biti tako provedenu u statutu FIRME, onda bi otkaz mogao biti opcija br.1.

dalje, ukoliko dođe do istoga, kao obrana može se koristiti na sudu da se konzumira ulje od konoplje, na cijoj deklaraciji stoji da konzumiranje može imati pozitivan test na thc (?) i kao takvo, može se traziti moralna i financijska nadoknada, uz vraćanje na posao, jer se pobijanjem te krivnje otvara protutuzba za mobbing i diskriminaciju.

što se tiće sankcija, koje su vjerojatne bez ikakve sumnje, radit ću najvjerojatnije pola godine za pola plaće...

pouka priće, ne izdvajate se. budite dio čopora
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

Smokey McPuff

Aktivan Član
04.03.2012
469
432
63
39
Evo da vas uputim u birokraciju.

Nakon prvobitnog testiranja, slijedi suspenzija, koju odlucuje rukovodstvo firme, u trajanju od 1 - 90 dana, u mome slucaju 7 dana, koje se tretira kao opomena. Nakon cega slijedi ponovno testiranje, da se vidi kolicina, jel u opadanju ili u konstanti. Ukoliko je u opadanju disciplinski proces se prekida do danjega (?) i nenajavljeno se moze opet napraviti na volju rukovodstvu, i proces ide u krug...

Ukoliko je u konstanti, slijede danje sankcije u tipu suspenzije i obveznog lijecenja od ovisnosti nakon cega slucaj preuzima hzzo (?)

THC testovi su ogromna rupa u zakonu, jer nigdje nije precizno opisano koliko ostaje u tijelu, jer to ovisi od pojedinca, periodu konzumacije, i SNAGE vutre ( domaja od 5% THC-a i Super Lemon Haze (npr) od 22% rade ogromnu razliku u periodu ciscenja i tezini problema).

Pouka price je: DRZITE SVOJE DUVANJE STROGO ZA SEBE ILI U KRUGU LJUDI U KOJE IMATE IZRAZITO POVJERENJE!

Moj slucaj je ispao zesca zavrzlama, jer iako koristim vutru za rekretivno konzumuranje, koristim i da mi ublazi psihicke simptome mog poremecaja, i zbog nekolicine primitivaca, i zadrte birokracije gdje je sve osim nikotina i alkohola droga koja uzima mlade perspektivne zivote ( jer imalo inteligentna i nacitana osoba odbacuje takve argumente po pitanju kanabisa ) je potpuno socijalno prihvatljivo.

Svako testiranje na opijate je posebno deklarirano u radnom pravu svake firme, a ako nije onda je na drzavnom nivou.

Otkaz nije opcija, ali mogucnost postoji kod ponavljanja prekrsaja.
 

bakalula

zgodan i nezgodan
Poznanik Foruma
13.10.2013
452
873
93
53
Ajde dobro je da nije otkaz. Nego, to sad znači da oni tebi mogu upast bilo kad na posao s tim testom, zar ne?

Kaj ti misliš po tom pitanju, pušit dalje ili nakon sad ove prve provjere ili?
 

Smokey McPuff

Aktivan Član
04.03.2012
469
432
63
39
Teoretski da. Suspenzija u trajanju od 7 dana je nekakav rok da se ocistis. Prvi dan kad dodjem natrag radit moze me se testirat... I onda je otkaz neizbjezan i sudski neopoziv.

Od kada postoje pravila postoji i nacin da ih se zaobidje, i ako netko ima moc nad vama ne znaci da vas moze zastrasit.

Rupa u zakonu je ta da prilikom uzimanja urina, nitko ne smije biti prisutan osim ako ne postoji sudski nalog... Dalje vam pustam masti na volju, ali da moram prestai sada jedno vrijeme , moram, jer ipak u danasnje vrijeme tesko je pronaci 'steady job'... tako da malo time out
 
Poslednja izmena:

pasword

Aktivan Član
13.05.2012
201
379
63
42
ne znam ali nisam procitao da li je test bio na urin ili krv?
da li si imao nadzor kada si davao urin? (ako je test bio na urin)
da li imas nameru da prestanes da duvas ili ne? ovo pitam zbog moguceg resenja da na testu budes negativan a da i dalje dimis :D
 

Smokey McPuff

Aktivan Član
04.03.2012
469
432
63
39
Urin test je bio, i nema nadzora. Nadzor smije biti samo uz nalog suda. I malo cemo morati smanjiti jer ipak posao je posao, nije zezanje...

Btw, mislim da sam na forumu vidio ono sto tvrdim, ali ne mogu nigde pronaci da budem ziher...

Jel smije biti netko nazocan ako nije po nalogu suda dok davas uzorak urina???
 
Poslednja izmena:

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Ja sam po nalogu suda imao propisano odvikavanje u dva navrata po 6 mjeseci. Prvi put prije 13 godina i drugi put prije 8 godina. Oba puta u istoj klinici i svakih 15 dana sam davao urin, ali nikad nitko od medicinskog osoblja nije bio samnom u wc-u. Urin sam furao od stare, nosio sam ga u džepu u staklenoj bočici, samo malo podgrijem upaljačem bočicu, izlijem u čašu sa trakom i sve pet ;) .
 
10.05.2016
3
0
1
32
E imam i ja jedno pitanje, sutra imam lekarski za visu za australiju, radice mi test urina i krvi, ne varim vec 9 dana a prvih pet dana sam pio ko lud medicinski ugalj, znaci nisam.uzeo 9 dana nista, sta mislite hoce biti negativan sutra kad obavim nalaze :)
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Ne radi se test na opijate pri lječničkim pregledima za vizu za australiju ili neku drugu zemlju. Medicinski ugljen služi za detoksikaciju organizma, THC nije toksičan tako da si ga uzalud pio.
 
10.05.2016
3
0
1
32
Pa danas sam bio da zakazem pregled i rekli su mi da sutra moram da dam urin za proveru da li sam neke narkotike uzimao. Ja nisam zapalio 9 dana xnu, sad samo pijem mleko i mnogoo vode.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Baš smiješno zvuči, to je krišenje ljudskih prava i sloboda ako se radi o posjetu bez cilja zapošljavanja. Koliko znam australci rade pretrage najviše radi zaraznih, spolnih i parazitskih bolesti. Prvi put čujem da netko ima pravo na takvo testiranje. Pij puno tekućine, možda budeš negativan a možda i ne. Više manje varira od osobe do osobe. Neki se očiste za 3-4 dana, a neki budu pozitivni i po dva mjeseca.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: ttt
10.05.2016
3
0
1
32
Videcemo sta ce sutra biti :D

Pa daa, idem u posetu. I pored tih ostalih pregleda za zaraze i snimanja pluca rekli su i za urin proveru. Vazi bro, thanks :)
 
05.08.2016
2
0
1
30
Eh ovako,zapalio sam zadnji ror 1.8,a pusim travu vec duze vremena(malo jace od godinu dana).Postoji mogucnost da imam testiranje urina od 3.9,pa me zanima kolika je mogucnost da budem negativan.Sportas sam,treniram 2 puta dnevno(3 dana u sedmici,3 puta dnevno),mrsav(oko 72 kile,varira zbog treninga).

Nadam se da ce mi neko ko ima iskustva odgovorit.
 
05.08.2016
2
0
1
30
Okej,kupit cu ugljen za svaki slucaj :)

A ne mogu bas da kazem da nisam,(znalo se desiti da sedam dana ne zapalim,al se zalomi pa se duva 10 dana zaredom),kako god hvala vam na odgvorima,nadam se da ce sve proci kako treba ;)