Pitanje??

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Evo par dana prije kretanja u indoor grow jedno pitanje..

Tice se topline.

Naime, box (dimenzija cca metar x 70 cm visine kakvih 170-180 cm, u izradi je jos) planiram drzati vani (u garazi u kojoj je toplina jednaka vanjskoj, cak i malo manja po danu jer ne udara sunce unutra).

Pa me zanima dal cu imat problema s niskom temperaturom po danu, noc me (valjda) ne brine jer ce po noci to fino grijat HPS 400W s reflektorom (bit ce i ventilacija ofkors).

Znaci da li polu-odrasla biljka (drzat cu ih u kuci tijekom vremena vegetacije) moze pretrpit recimo nisku temperaturu?

Btw zivim (recimo) zagrebu, dakle temperatura ko u ostatku kontinentalne hrvatske je u pitanju.
 

M_wEeDmAn_88

Aktivan Član
12.01.2008
330
1
0
35
nesto bas i nisam razumio . . . kazes da ce box biti u garazi . dakle on ce ti biti samo za flowering ?jer kazes isto da ce biljke biti u kuci tijekom vegetacije .

i zanima me zasto ce preko dana biti 12 sati mraka , a po noci 12 svijetla ? si to odlucio radi toga da ti se preo noci ne "smrznu" ?

sta mislis pod polu-odraslom biljkom ?
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
Moj savet!
Dva mala kalorifera i dva tajmera!
Jedan tajmer i jedan kalorifer za dok je sverlo upaljeno
Drugi par kada je noc tj ugaseno svetlo!
Kada je dan tj svetlo upaljeno namestis termostat da se gasi na vegetaciji oko 25 stepeni! Ako je vislja nece ni raditi kalorifer!
A kada je noc tj ugaseno svetlo onaj drugi termostat namestis na recino 20 stepeni! VUALA
Idealna temp za GROW!

Na cvetanju povecas i noc i dan za 3-4 stepena!
I ventilator unutra da mesa taj vazduh obavezno!
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
M_wEeDmAn_88 je napisao(la):
nesto bas i nisam razumio . . . kazes da ce box biti u garazi . dakle on ce ti biti samo za flowering ?jer kazes isto da ce biljke biti u kuci tijekom vegetacije .

i zanima me zasto ce preko dana biti 12 sati mraka , a po noci 12 svijetla ? si to odlucio radi toga da ti se preo noci ne "smrznu" ?

sta mislis pod polu-odraslom biljkom ?



Biljke ce bit u kuci na toplom u fazi vegetacije.

U fazi cvjetanja ih bacam van u garage.

Polu-odrasla biljka = biljka koja je u fazi cvjetanja (nije mala i nije tak osjetljiva..)

A sto se tice mrak/dan i obratno sa svjetlom u boxu, to je da mi struja ide prek noci kad je jeftinije i da HPS grije po noci kad je hladnije.. dve muhe jednim udarcem.


@Doktor

Hvala na savjetima, al komplicirano mi se to malo cini... 2 tajmera ovo ono.. nov sam pa se ne kuzim jos u sve te sprehe, ne znam jel bi ja to uspio isfurat sve kuzis..
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
Nikad ne pocenjuj sebe i moci ces sve!
A da ta nelazem jako je prosto rukovanje tajmerima!
Vidi mozda ti bude ok i bez toga! Ako ih budes na vegi drzao 2 meseca ono vec mart i nije tako hladan! Kapis? Tebi extra dodje tako! :)
 

M_wEeDmAn_88

Aktivan Član
12.01.2008
330
1
0
35
ok...ta biljka ti moze prezivjet niske temperature, pogotovo ako je cvjetanju ,ali bolje ako tih temperatura nema.


ali najjednostavnije rjesenje za tebe po meni bi bilo :
jedan timer ti nije problem ...samo ga puknes u uticnicu i namjestis kako ti odgovara
a na njega ustekas jedan grijac od 30 w . ne da ti radi cijeli dan, nego tek toliko da zgrije malo okolni zrak i ti nemas beda :))

a ono : po danu mrak, po noci svijetlo . . .pazi se ti da im ne sjebes fotoperiod !!
jos su u garazi .... prije ili poslije ce ti ta garaza trebati :)) preporuka : dobro izoliraj box da svijetlost ne moze uc !
 
06.12.2007
26
1
0
44
Mislim da bi grijač od 30W preko zime bio daleko preslab...
Pogledaj ovo, mislim da je idealno rješenje za grijanje:
http://www.vojta-plan.hr/poljoprivreda_i_stocarstvo.htm

Staviš te samoregulirajuče trake sa termostatom ravno na zemlju, jer je čak bolje ako je zemlja toplija nego zrak, a bilo bi učinkovitije šta se tiče potrošnje struje od nekih radijatora i kalorifera. Jedino je malo skuplja investicija za početak, termostat je 350Kn i kablovi parsto, ovisi koliko m uzmeš, ali isplati se kroz manju potrošnju struje. A možeš i one stalne snage bez termostata ako ti je lova problem, pa procjeniš koliko W ti treba (otprilike 200), ali neka te još posavjetuju tamo. Dobro izoliraš box i imaš dobru temp za malo W.
 

bongash

Vutra Veteran
11.12.2006
1.211
78
0
46
www.vutra.org
brus je napisao(la):
Biljke ce bit u kuci na toplom u fazi vegetacije.

U fazi cvjetanja ih bacam van u garage.

Polu-odrasla biljka = biljka koja je u fazi cvjetanja (nije mala i nije tak osjetljiva..)

A sto se tice mrak/dan i obratno sa svjetlom u boxu, to je da mi struja ide prek noci kad je jeftinije i da HPS grije po noci kad je hladnije.. dve muhe jednim udarcem.


@Doktor

Hvala na savjetima, al komplicirano mi se to malo cini... 2 tajmera ovo ono.. nov sam pa se ne kuzim jos u sve te sprehe, ne znam jel bi ja to uspio isfurat sve kuzis..

Nov si brate a čini mi se da kužiš više od pola njih ...

Samo ti napravi tako kako si zamislio, ostavi se tajmera i kalorifera, samo dobro izoliraj (stiropor ili neka druga toplinska izolacija) box i gasi ventove sa lampama.
 

M_wEeDmAn_88

Aktivan Član
12.01.2008
330
1
0
35
Gonzo je napisao(la):
Mislim da bi grijač od 30W preko zime bio daleko preslab...
Pogledaj ovo, mislim da je idealno rješenje za grijanje:
http://www.vojta-plan.hr/poljoprivreda_i_stocarstvo.htm

Staviš te samoregulirajuče trake sa termostatom ravno na zemlju, jer je čak bolje ako je zemlja toplija nego zrak, a bilo bi učinkovitije šta se tiče potrošnje struje od nekih radijatora i kalorifera. Jedino je malo skuplja investicija za početak, termostat je 350Kn i kablovi parsto, ovisi koliko m uzmeš, ali isplati se kroz manju potrošnju struje. A možeš i one stalne snage bez termostata ako ti je lova problem, pa procjeniš koliko W ti treba (otprilike 200), ali neka te još posavjetuju tamo. Dobro izoliraš box i imaš dobru temp za malo W.


ma ne pricaj ono sta nije ... di je grijac od 30 w malo za takav box kao sta ima on !

150 kn na timer koliko mu pase i rjesen problem . a moze proc i bez toga, samo da mu ventovi ne rade kad je lampa ugasena .

pa ne treba njemu zagrijat staklenik. dakle najprije pogledaj dimenzije .

tvoj primjer dobar je za nesto drugo ali za njegov box nije. prevelika inveticija i puno posla a nije mu to potrebno .
 

b r a i n c h i p

Vutra Veteran
12.12.2006
1.145
90
0
17
Ja bi, ako smijem, rekao da ti netreba nikakvo grijanje, samo spoji ventove na tajmer sa lampama da ih ne hladi previše dok lampa ne radi. Malo zraka će ti u boks ulaziti pasivno, i to je dovoljno koliko njima treba dok nema lampe.
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
TorcidaSpalato je napisao(la):
Nov si brate a čini mi se da kužiš više od pola njih ...

Samo ti napravi tako kako si zamislio, ostavi se tajmera i kalorifera, samo dobro izoliraj (stiropor ili neka druga toplinska izolacija) box i gasi ventove sa lampama.


Da.. zapravo sam prvotno tak i mislio napravit kak si reko samo ne sa stiroporom nego sa staklenom vunom... cini mi se da je to bolji izolator, a i imam je gro.. i to u garazi :cow_yellow:... i po danu ubim ventove na par sati i to je to

A i neam para za te điđie kaloriferi, tajmeri, ovo ono... a i bit ce za mjesec-dva ok temperatura.
 

gargamel

Aktivan Član
25.11.2007
385
18
18
cjeli dan pricam o stiroporu... stiropor je bolji izolator al ak imas
vune ne isplati se kupovat ga jer nije tolko bolji, samo vunu kombiniraj sa najlonom nekim i bit ce ti dovoljno
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Ma imam ja i stiropora buraz... starci mi se bave poljorpivredom tak da imam onak gro stirpora...

Znaci stiropor je bolji? pa stavit cu ja to onda.
 

gargamel

Aktivan Član
25.11.2007
385
18
18
bolji je, nemozes ga ohladit, on je uvijek negdje ok 17 stupnjeva,
osim ako gori :)
ostavi ga vani preko noci i vidjet ces da na dodir nije hladan.
samo je prozracan pa toplina moze proc sa zrakom, ali polako,
zato je dobar izolator, samo je teze zadihtat spojeve nego sa vunom.
p.s. starci poljoprivrednici, a i ti vidim ides njihovim stopama... hehe
 

for

18.05.2007
36
1
6
53
Ako mogu, i ako nije kasno.
Moj box se takodjer nalazi u garaži, ali u blizini je kotao za centralno grijanje, pa je temperatura tokom noći sasvim OK.
Ono što hoću reći je da unutrašnjost box-a, a i vanjske tri strane, obložena stiroporom, pa unutrašnjost box-a ipak nakon 2-3 sata poprimi okolnu temperaturu.Da, stiropor je jako dobar, ali se ne može baš najbolje zadihtati( uvijek su tu otvori za ventilaciju).
Čovjek kaže da je kod njega temperatura u garaži jednaka kao i vanjska.U mom kraju to bi bilo negdje oko -5.
Valjda će najboje biti da izoluje, pa mjeri temperaturu, prije nego što prebaci biljku, a ako će koristiti bilo kakvo dodatno grijanje, jako dobra stvar je termostat od onih starih TA-peći, prilično su jeftini