Pivo

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Jedna dobra muška tema!

Koliko i šta znate o pivu?Istine i zablude!Piće ili hrana...Vrste piva koje volite i koje bi probali...Crno ili svetlo...Domaće ili uvozno...Ja sam lično veliki pivopija pa ako vas ima još javite se...

A usput,ništa bolje ne leže od hladnog piva kad vam usta presuše od dima....
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
101 razlog zašto je pivo bolje od žene

1. U pivu možeš da uživaš ceo mesec.
2. Mrlje od piva se lako peru.
3. Pivo ne moraš da izvodiš na pice i veèeru.
4. Tvoje pivo æe te strpljivo èekati u kolima dok gluvariš okolo.
5. Kad tvoje pivo splasne sve brige su ti prošle.
6. Pivo nikada ne kasni.
7. Pivo ne izluðuje ako tražiš drugo pivo.
8. Ako je ružno, pivo možeš skloniti bilo gde.
9. Sa piva se skida etiketa vrlo lako.
10. Kad odlaziš u bar, siguran si da možeš trgnuti bar jedno pivo.
11. Pivo nikada nema glavobolju.
12. Pošto popiješ pivo, za bocu uvek možeš dobiti još neki dinar.
13. Pivo se neæe rasplakati ako doðeš kuæi sa još jednim pivom.
14. Ako uživaš u pivu na pravi naèin, uvek æe ti biti bistra glava.
15. Pivo uvek leže lako.
16. Pivo možeš da deliš sa svojim prijateljima.
17. Za noæ možeš skinuti i više piva, a da se oseæaš dobro.
18. Uvek možeš biti siguran da si prvi koji otvara bocu piva.
19. Pivo je uvek vlažno.
20. Pivo nikada ne insistira na jednakosti.
21. Pivo možeš priuštiti javno.
22. Pivo se ne brine ako se vraæaš kasno.
23. Ladno pivo je dobro pivo.
24. Pivo se ne mora prati da bi imalo dobar ukus.
25. Ako promeniš pivo ne moraš da plaæaš alimentaciju.
26. Lepota piva nije samo površinska.
27. Suštinski kvaliteti piva lako se prepoznaju po etiketi.
28. Kad pivo peni znaš da nema besnilo.
29. Intelektualne vrednosti piva su nebitne.
30. Nijednom pivu ne smeta dim.
31. Nijedno pivo nema pokvaren zub.
32. Kad startuješ pivo znaš da te neæe odbiti.
33. Preko piva ne možeš da dobiješ ni jednu veneriènu bolest.
34. Pivu je potpuno svejedno koju muziku slušaš dok ga ljuštiš.
35. Što si deblji to ti pivo bolje leži.
36. Ako pivo ostaviš nedovršeno neæeš imati bolove.
37. Pivo nema roðendan ni Dan piva.
38. Svako pivo je lako i jeftino.
39. Pivu ne smeta ako si ružan i glup.
40. Pivu ne smeta ako nisi materijalno situiran.
41. Ako imaš tremu konobar æe ti rado servirati pivo.
42. Pivo se ne linja.
43. I u najgoroj kafani se može naæi dobro pivo
44. Kada ostaviš pivo siguran si da te neæe ogovarati kod drugih piva.
45. Pivo nikada nije masno.
46. Svako pivo pada na isti pokret ruke.
47. Pivu je potpuno svejedno kada æeš ga popiti.
48. Pivom možeš nekažnjeno da gaðaš prolaznike sa prozora.
49. Pivo uvek ima kondiciju i raspoloženje.
50. Svako pivo ima uzak grliæ.
51. Zbog piva mlaðeg od 18 godina se ne ide u zatvor.
52. Ako si na ulici grub sa pivom niko te neæe premlatiti.
53. Pivo možeš da vodiš i na kartanje.
54. Pivo nikada neæe poželeti da igra preferans.
55. Pivo može da se koristi odmah pošto se proizvede.
56. Pivo ne lupeta gluposti dok ga ljuštiš.
57. Kada spavaš sa pivom možeš i da hrèeš.
58. Pivo nema roditelje ni agresivne prijatelje.
59. Ne moraš da staviš gumicu u usta kada piješ pivo.
60. Ako prospeš tuðe pivo, vlasnik æe rado prihvatiti da ga èastiš drugim.
61. Ako imaš dva piva istovremeno ne moraš da gledaš na sat.
62. Pivu ne smeta ako si pivopija.
63. Pivo nikada ne može da zaglavi.
64. Na pivo se nikada ne skupljaju muve.
65. Pivo uvek ima vremena i nikada nema obaveza.
66. Pivo nikada nije suviše maljavo.
67. Ako piješ crno pivo neæeš imati problema sa K.K.K.
68. Uvek možeš da dobiješ pivo od prijatelja.
69. Nijedno pivo ne doživi da bude staro i ružno.
70. Pivo nema ništa protiv muških šovinista.
71. Pivo je uvek u providnoj ambalaži.
72. Pivo ne gunða ako si sadista.
73. Od jednog piva još niko nije dobio infarkt.
74. Pivo se ne buni kad si pijan.
75. Pivo nema usaðene moralne norme.
76. Pivo je gluvonemo i povodljivo.
77. U sluèaju potrebe možeš upotrebiti i staro pivo.
78. Pivo nikada samo sebi ne diže cenu.
79. Pivo nikada ne suprotstavlja svoje mišljenje tvom.
80. Pivo te nikada neæe dovesti u iskušenje da ga prospeš.
81. Za otvaranje svakog piva potrebno je sasvim malo napora vremena i nerava.
82. Pivo uvek zna šta hoæe (da bude popijeno) i to ne skriva.
83. Pivo uvek ispunjava sve što od njega možeš oèekivati i pri tome se ne buni.
84. Kad piješ pivo sve držiš u svojim rukama.
85. SAM odreðuješ dinamiku.
86. Pivo se neæe uobraziti ako mu pokažeš koliko ti je stalo do njega.
87. Pivo možeš kad hoæeš a ženu kad možeš.
88. Loše pivo uvek možeš zameniti boljim.
89. Pivo æe biti zadovoljno nezavisno od poze u kojoj ga cepaš.
90. Ako ti se pivo ne sviða možeš nekažnjeno da ga prospeš.
91. Nijedno pivo se ne otima kad poželiš da ga popiješ.
92. Pivu ne smeta ako neko posmatra dok ga obraðuješ.
93. Pivo ne poplavi kad ga prospeš po podu.
94. Da bi popio pivo potreban i dovoljan uslov je da odstraniš èep.
95. Nije protivzakonito biti vlasnik gajbe piva.
96. Ako žestoko navališ pivo ti neæe sasuti suzavac u lice.
97. Uz pivo ti nikad ne može biti dosadno.
98. Pivo možeš da piješ uvek, bez obzira na starost.
99. Pivo ne može da te izblamira u društvu.
100. Pivu je dovoljna jedna flaša.
101. Pivo ne insistira na romantici pre nego što ga otvoriš.
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Hehehe sviđa mi se,iako sam ja više za crno vino,dobro pivo nikad nije na odmet u vrućim ljetnim danima,najbolje pivo koje sam ja probao je Grićka Viještica (crno pivo pivovare Medvedgrad) nešto predivno za piti,onako s guštom ga piješ,nažalost nakon 3 krigle te poćinje bacat hehehe.
Što se tiće piva dostupnih nama,nekako mi je Stela dobra,kad nisam baš jako žedan Bavarijica može isto+Pan mi se sviđa.Najgore pivo mi je Hajniken,odvratan je meni do kraja a ako ga se napiješ glava puca drugi dan po pola,Karlovaćko mi je jedno od lošijih piva također a i Jelen iz Srbije ufffffffffffff nemojte ga se nalit.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: crni1500 and Badi

DJFlyHigh

Aktivan Član
18.05.2010
768
459
83
50
ja ne pijem pivo... jednostavno ne svidja mi okus ni nista u vezi njega... + ako cu vec pit da se napijem xD trebam dosta vise popit nego sta bi npr vodke popio (koju obozavam) :)
tako da se ja drzim zestica :) iako pio sam pivo od limuna i to je onako OK ali opet... ne pase mi :)

peace out!
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Reč pivo podrazumeva sve, od tamnog, jakog ejla do oštrog, penušavog gueuzes. Gomile različitih ukusa, boja i aroma je zgurano u nekolicinu grupa piva sa sličnim karakteristikama i metodoma proizvodnje.

Mnogi magazini vekovima objavljuju opširne članke o tajnama vina, a tek od nedavno su počeli da pišu o pivu na isti način. Pivo je mnogo složenije od vina, jer se vino bazira na samo jednom sastojku - grožđu. Pivo je savršeni balans između dva sastojka - slada i hmelja. Vrsta hmelja ima bar onoliko koliko i vrsta gvožđa, a postoje i mnogobrojne vrste slada od različitih žitarica. Uz to, postoji i nebrojeno mnogo dodataka i začina, koji pivarstvo čine još uzbudljivijim. U poslednje vreme je porastao interes za različite vrste lokalnog piva. Pivopije su zanesene izazovom koji pruža istraživanje raznih vrsta piva širom sveta.
Piva se dele u dve osnovne grupe, po mestu fermentacije kvasca u procesu proizvodnje:
ALE
Sinonim za sva piva gornje fermentacije. Od lagera je starije bar hiljadu godina. Najčešće se proizvodi u Engleskoj.
LAGER
Od nemačke reči "čuvati". U Engleskoj označava bilo koje zlatno, pivo donje fermentacije, a u ostalom delu sveta ima skoro isto značenje kao uopštena reč PIVO.
Ostale, može se reći, podgrupe gore navedenih piva, su:
CRNO PIVO
U Nemačkoj (i Japanu), jaki lager s ukusom crne čokolade. U Engleskoj, crna piva su jaka, imaju boju smole, slatka su i korite se za pravljenje "šendija" (miks limunade i piva"
BOK
Pivo za hladno vreme, sa većim procentom alkohola (6,5%). Tradicionalno je tamno, ali je danas i zlatno-bronzano. Poreklom iz Donje Saksonije, ali se više povezuje sa Bavarskom, Austrijom i Holandijom.
IRISH ALE
Blagi, pomalo slatki, crvenkasti ejl, poreklom iz Irske. Prizvodi se verzije i gornje i donje fermentacije. U Francuskoj se pravi KILLIAN'S BIERE ROUSSE, u Americi KILLIAN'S IRISH RED. Ginisov SMITHWICK'S of KILKENNY je najpopularniji ejl u Irskoj.
KRIK
Krik je mala tamna trešnja koja raste u okolini Brisela. Belgijsko pivo, kome je sekundarna fermentacija stimulisana dodavanjem trešanja, za suvi, voćni ukus i jaču boju.
PIVO SA MALIM SADRŽAJEM ALKOHOLA
Novo pivo (od 1980), sadrži oko 2,5% alkohol ili je potpuno bezalkoholno (0,05%). Neka se proizvode od kvasca koji daje malo alkohola, ili se proces vrenja veštački zaustavlja. Iz drugih se veštački odstranjuje alkohol destilacijom ili obrnutom osmozom. Pokazalo se da je teško na ovakav način dobiti pivo zadovoljavajućeg ukusa.
Najviše se proizvodi u Nemačkoj i Švajcarskoj.
MILD
Do 1960-tih je bilo dominantno pivo u Engleskoj i Velsu. Pivo donje fermentacije, sa malo hmelja, može biti i tamno i svetlo. Tradicionalno radničko pivo, koje je služeno na točenje u pabovima. Sada se zadržalo samo u Zapadnom Midlendu i severozapadnoj Engleskoj.
PILSNER
U najužem smislu, Pilsner je zlatni, hmeljasti, aromatični lager iz Plzena, Bohemia (Češka). Prvi put proizvedeno sredinom 19. veka, a pravi Pilsner Urquel se i danas tu proizvodi. Ima mnogo kopija ovog piva - neke su izvrsne, neke blede. Varijacije ovog piva dominiraju na svetskom tržištu.
Nemački Pilsner je dominantan na svetskom tržištu. Suv je i hmeljast, svetle, zlatne boje. Sadrži oko 5% alkohola i manje ima slada od originalne češke verzije. (WARSTEINER, BITBURGER, HERFORDER)
PORTER
Koreni portera su prekriveni velom tajne. Smatra se da je prvi put proizvedeno 1722 u Londonu, mešanjem karakteristika jakog, smeđeg i starog ejla. Porter nikada nije bio zanatski proizvođen - došao je sa Industrijskom revolucijom. Prve velike pivare su proizvodile porter, jer ima jednu prednost u odnosu na ejl - trajnije je. Prvenstveno se u braon blagi ejl dodaje veća količina hmelja, kako bi se povećala trajnost. Onda se pušta da mesecima zri u ogromnim kontejnerima, da bi se dobila veća koncentracija alkohola. Takvo zrelo pivo se meša sa istim takvim mladim pivom, da bi se dobio potpuni ukus portera.
STOUT
Potpuno suprotan Pilsneru. Suvo, crno pivo, kome se, u procesu proizvodnje, dodaje taman, prepržen ječam, kao i veća količina hmelja, čime se dobija karakterističan ukus. Točeni staut je gušći od flaširanog, jer se u kontejnerima nalazi i azot, koji potpomaže točenje.
BELO PŠENIČNO PIVO
Potiče iz Belgije. Vari se sa 50% pšenice (umesto ječma), a dodaju se i kora od narandže i korijandera. HOEGAARDEN je najpoznatije belo pšenično pivo, koje je prvi put proizvedeno 1966 godine. U današnje vreme mnoge belgijske pivare proizvode takvu vrstu piva po uzoru na HOEGAARDEN. Ono se vari na bazi sirove pšenice i slada ječma. Najpoznatija pšenična piva su: BRUGS TARWEBIER, DENTERGEMS WITBIER.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Budfield
03.07.2009
1.740
2.317
188
Tuborg top 1! Inače pivu pijem dosta često ali više mi nije uopće IN. Štucavica, ako ga popijem previše sljedeći dan sam razmontiran. Sad pijem većinom bijelo vino :eyebrows:
 

nenash

Aktivan Član
14.11.2011
225
69
0
98
Dio života sam proveo konobareći na kruzerima gdje sam imao priliku probati dosta vrsta piva.
Omiljeno pivo mi je holandski Grolsch.
Od "komercijalnih" vrsta preferiram Beck's.
Nešto baš i ne volim njemačku i češku robu dok australski Fosters nije loš.
Red Stripe sa Jamajke :b_cyclops: može proći, baš kao i "XX" iz Meksika.
Sva američka piva ( Bud, Miler, Coors, pogotovo u njima omiljenoj light varijanti) su s..nje i imaju okus ko pseća pi..ća.
To su, naravno, moje lične impresije...
 

HighBadger

Aktivan Član
17.01.2011
205
75
28
30
Hookeru, sad cu bas da ti narusim tvoju "musku temu" svojim zenskim postom...:icon_mrgreen: Ja obozavam da pijem pivo, pogotovo kad je leto... To je jedini alkohol koji i pijem sad, zato sto ne pijem da se napijem vec zato sto mi se svidja ukus i jednostavno mi prija da pijem...Najbolje pivo mi je Guinness, irsko pivo, tamno, stout...Kida znaci! Mogla bih da ga pijem da..da...da...da... da se userem! xD Ako niste probali, probajte obavezno! Ja nesto lepse u zivotu nisam probala...Inace vise volim tamna piva nego svetla... Niksicko tamno mi je ok skroz... Ovako, da se nadovezem na Blejda, ne volim ni ja Jelen srpski, kao kisela voda je... Ostala su manje vise ok... ali Guinness je najbolji! :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Talicni

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
[h=2]UZBUNAAAAA! Žensko raspravlja o pivu !!!!
:nana: Šalim se naravno,HighBadgerko svaka čast,a ti Big L svaka čast za potpis,sklanjao sam bubicu sa monitora.....


Kratka istorija piva[/h] „Pivo je dokaz da nas Bog voli, i da želi da budemo srećni.“ (Bendžamin Frenklin).
Pivce, vopi, vops, ili tečni hleb, kako ga neki nazivaju, jedan je od najstarijih alkoholnih napitaka. Pretpostavlja se da su ga ljudi pravili od pšenice i vode, mnogo pre nego što su naučili da mese hleb.
Prvi zapisi o njegovom postojanju nalaze se na vavilonskim tablicama iz 4300 g.p.n.e. Vavilonci su proizvodili dvadeset vrsta piva i to u ogromnim količinama. Ovo piće je zauzimalo značajno mesto i u kulturama kao što su egipatska, asirska, kineska i kultura Inka. Nekada su ga smatrali toliko vrednim da su ga koristili umesto novčane nadoknade za rad. Što danas nije strano ni nama. Neretko se dešava da ljudi učine neku manju uslugu jedni drugima za jedno hladno pivce.
U Egiptu su ga pili iz zlatnih pehara, a majke su ga nosile deci za užinu. Ako bi Egipćanin ponudio devojci gutljaj piva, a ona prihvatila, to bi značilo da su se verili. Možda će ovaj stari običaj inspirisati neke od vas, ili ćete baš zbog toga obratiti pažnju sa kim delite čašu.
Veliku primenu pivo je imalo i u medicini. Pronađeni su recepti u kojima egipatski lekari preporučuju pivo svojim pacijentima. Ovaj napitak zaista sadrži hranjljive sastojke kao što su: B vitamin, magnezijum, selen, biotin, fosfor i kalijum. Međutim, za zdravlje je dobra isključivo umerena konzumacija alkoholnih pića, tako da se to odnosi i na pivo. Hranljivi sastojci potiču od pivskog kvasca, tako da bi bilo dobro piti bezalkoholno pivo, za koje se smatra da ima antikancerogena svojstva. Hleb i pivo su vekovima bili osnova svakodnevne ishrane.
Pivo su u Evropu doneli rimski legionari i to 55 g.p.n.e. Do početka srednjeg veka, su ga pravile žene, jer se smatralo hranom i pićem za svetkovine. Dok su ga u srednjevekovnom periodu proizvodili u manastirima. U Nemačkoj, Engleskoj i Austriji je započeta komercijalna proizvodnja u trinaestom veku. Veruje se da je najstarija pivara nastala u Nemačkoj 1040. godine, mada Česi tvrde da je njihova pivara još starija. Prva pivara na našim prostorima je počela sa radom u Pančevu 1722.
Godinama su ljudi menjali sastojke, ambalažu i sveukupni proizvodni proces. Prvi proizvođači su kao oplemenjivače ukusa koristili mentu, pelen, maslačak, pa čak i školjke. Savremeno pivo možete pronaći sa aromom limuna, borovnice, jagode ... ili birati između svetlog, tamnog crvenog ili mutnog.
Kao socijološki i kulturološki fenomen, pivo je svoje mesto našlo u muzici, književnosti i na filmu. Postalo je najčešći rekvizit pri praćenju sportskih događaja. Omiljeno je osveženje na piknik-roštilju i na muzičkim koncertima.
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Ovo je moje misljenje,verovatno ima i onih koji se nece sloziti.

Najzastupljenija piva u Srbiji i moja ocena istih :

Trenutno najprodavanije pivo u Srbiji,nekada bilo stvarno dobro pivo.Neko se kune u njega,meni i nije nesto posebno,mada moze proci u nedostatku drugih.

Bolje od Jelena,ja najcesce pijem Lav,pristupacna cena,kvalitet zadovoljava.

Mislim da je bilo najbolje pivo u Jugi dok je bilo Juge.Sada,dobro je pivo,pun ukus mada nije ni primaci onom sto je nekad bilo.Zadovoljava.

Bg i BiP, zlatna sredina,ni za posebnu pohvalu,a ni za kritiku....

Pune se u Srbiji.Tuborg,Efes i Calsberg za moj ukus blaga piva,posebno Tuborg,kao voda.Amstel mi se dopada,dobro pivo.

Odlicno pivo.Puni se u Apatinu,nemam posebne zamerke....

Nije lose pivo mada mu kvalitet varira,moze proci...

Piti u slucaju krajnje nuzde,bas kad nema nista drugo....

Piti na sopstvenu odgovornost...

Bezi koliko te noge nose,ovom pivu ne prilazi....

Eto jedan kratak vodic o najzastupljenijim pivima u Srbiji,ako vas put nanese ovamo,vredi znati....Ponavljam,ocena iz mog pivopijskog ugla....
 

HighBadger

Aktivan Član
17.01.2011
205
75
28
30
Hookeru, ocenio si svaka ti cast! :thumb: Ja bih isto ovako ocenila... Mala napomena za Lav :D Od viska glava BOLI! :icon_lol: A ova piva Merak, Master...Sacuvaj me boze!!! xD Bolje da ne pijete nista nego to! I zaboravio si bre Zajecarsko, s crvenu etiketu! :icon_lol: Nije lose uopste...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: s0va and Blade

natura

Aktivan Član
29.05.2009
228
146
0
46
kad sam na moru u lepoj hrvatskoj pijem zuju
u srbiji pijem heineken jer nema nista drugo pametno, cak mi je i becks odvratan kod njih, eventuelno pristanem na staropramen ili na lava ako nije iz plasticne flase, haha
u bosni ne pijem pivo nego viski od dve marke (jupi!), secam se starog tuzlanskog da nije bilo lose, mada dugo nisam ni bila tamo
kuci union i njega volim najvise od svih, a probala sam ih dosta
i kao sto je neko napisao, pivo volim kad sam zedna i kad mi bude vec pun k vode, a da se napijem od njega, ne mogu, samo me uspava
za opijanje neka kvalitetna zestina, pa bila domaca sljiva ili stari viski, ponekad i dobra tekila ili beli rum
ipadoh alkos
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55


U pravu si.....E moj Hookeru na niske grane si spao kad te zensko podseca u vezi piva :clap:

Prihvatam kritiku,pozdrav


PS Zajecarsko pivo je dobro,slobodno konzumirajte....