Pocetnik i kvalitetna oprema za duze staze

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
22.06.2022
10
13
3
47
Pozdrav
Jedan malo duzi post.
Planiram uzgoj za sopstvene potrebe, citam forum i polako sklapam kockice sta i kako. Sustina mi je jasna, sa finesama kuburim obzirom na more informacija kojih ima na forumu.
Koliko god da generalno gotivim DIY, u godinama sam kada bas i nemam previse vremena da jurcam, nabavljam, improvizujem stvari pa sam odlucio da se u ovo upustim u potpunosti na plug`n`play nacin. Zelim da kupim gotove, kvalitetne proizvode koji ce me sluziti na duze staze i za to sam spreman da platim. Kupi, povezi, ukljuci - radi! Ogranicen sam kada je kupovina opreme jer drzava u kojoj zivim bas i nije neko preveliko trziste pa je samim tim i ponuda prilicno skromna. Nije losa ali je skromna. Narucivanje iz inostranstva - ne! No tell, no smell, no sell i potpuno ispod radara! Zrnce sumnje necu na ramenima.
Sto se tice same opreme, fokusiracu se na 3 glavne stavke. Moje misljenje na osnovu skromnog znanja je sledece :
Grow Box = 80x80x160
Svetlo = Lumatek Led 200W Attis ( Ako bude bilo PRO verziju kad budem kupovao opremu, kupicu nju )
Vazduh = Pasivno + Vents TT PRO 150
Da li neko moze da mi kaze da li sam negde pogresio?
Sto se tice kolicine biljaka, ako sam dobro ukopcao, ovo su neke dimenzije za 1-2 biljke.
Sto se tice vazduha i gde ce on ici, tu se debelo dvoumim a evo i zasto.
Zivim na poslednjem spratu zgrade, iznad mene je ravan krov. Soba u kojoj planiram da postavim sator ima terasu koja je velika i uvucena je tj ne strci van zgrade.
Imam 2 ideje ALI, uvek ima neko ALI prokleto.
Prva ideja je sledeca : Da sator postavim u specijalno napravljeni ugaoni ormar ( imao bi otvore za ventilaciju ) koji bih stavio u ugao sobe, odmah pored vrata od terase i zida. Orman bi sluzio iskljucivo radi stealth-a kao i estetike. Zid bih probusio ( fi 100,150, nemam pojma ) i kroz rupu proveo crevo ventilacije po uglu plafona terase. Cev koja bi isla po plafonu bih ubacio u veci PVC profil i omalterisao da estetski ne strci od ostatka. Znaci, napravio bih kao neku kanalicu u kojoj bi bila cev od ventilacije ) Od mesta gde bi se cev zavrsavala pa do najblizeg komsijskog nosa ima oko 6-7 metara pa verujem da se nista ne bi osetilo jer bi miris isao odmah gore a gore je nebo. :D
Problem prve ideje : Mesto u cosku mi dozvoljava maksimalnu sirinu od 60 cm za sator jer od zida do vrata terase ime 70cm. :( Ukoliko bih isao na manji sator, menja se koncepcija svetla, morao bih slabiji LED kojeg ovde nema pa bi morao da se pravi ali kao sto rekoh, plug n play. Ok, onda bih mogao ici na hps/mh ali bih leti imao ozbiljan problem sa temperaturom jer imam ravan krov pa je kod mene pakao. Klimu imam ( moram da je imam ) ali mislim da bih se lakse izborio sa temperaturom u satoru sa led osvetljenjem nego sa hps/mh.

Druga ideja : Da sator postavim u specijalno napravljeni ugaoni ormar ali na drugi kraj sobe gde nisam ogranicen sa prostorom medjutim gledam da se sve uklopi u enterijer sto zbog estetike sto zbog toga da jednostavno ne strci i ne bode oci. Sto se tice ventilacije, i tu je vrlo interesantna situacija. Naime, iza sobe je WC kabina koja ima svoju ventilaciju i ona je samo za WC kabine ali od citave vertikale a ispod mene ima jos 5 stanova a iznad je odmah krov na kojem se nalazi otvor za tu ventilaciju. Sam taj ventialcioni tunel, da se tako izrazim, koji ide kroz celu vertikalu je prilicno veliki, sigurno nekih 50x50cm. Ideja je da probusim zid sobe i ventilaciono crevo ubacim u tu ventilaciju od WC-a posto uvek "vuce" na gore ( Testirano bezbroj puta dimom cigare ) pa sam prilicno siguran da se miris ne bi sirio ventilacijom i izazvao sumnju. .
Problem druge ideje : za sada ne znam kako ce biti uradjen enterijer te sobe jer je u planu renoviranje stana. :fuck:


Sto se tice opreme, naveo sam primere za sator, svetlo i vazduh sto je ujedno i ono sto me trenutno najvise zanima tj da li sam ja to dobro zamislio ili nisam. Karbon, zvuk, metri i ostale stvari nisam zaboravio ali ovo navedeno je prioritet.
Hvala unapred na odgovorima.
 

Palma

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
07.02.2021
270
1.480
143
34
Lumatek 200w ti je aman-taman za 60x60 box. Svakako ga neces drzati na maximum snazi, a imat ces odlicnu pokrivenost. Tt 150 ce ti biti prejaka i preglasna na tu velicnu, rađe idi na 100-125 ali kvalitetniji ventilator. A što se boxa tice, ja sam prvo uzeo 160cm visine i na kraju kupio isti, ali 20cm vislji jer vjeruj mi da visini nikada dosta pa ti savjetujem ako mozes gledaj si odma 180cm visine.
 

Wendigo

大麻鉴赏家
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.288
9.625
256
Pozdrav, i dobro nam došao!
Ja sam pre nekoliko godina, kad sam živeo kao podstanar, imao indoor u soliteru - prvi sprat od deset, znači milion ljudi dnevno prođe pored vrata, komšije iznad, komšija ispod - niko nikad ništa nije osetio - a ventilacija nije čak ni išla kroz prozor, već je izbacivala vazduh u sobu gde je boks (zapravo i sad mi je tako), sa otvorenim prozorom i dobrim filterom, nema greške.
Jedino kad u sred cvetanja otvaraš šator :D
Tako da se za poziciju ne brini toliko, ali je uvek bolje napolje da izbacuje (naravno) i filter obavezno
Dalje,
Ukoliko bih isao na manji sator, menja se koncepcija svetla, morao bih slabiji LED
Zapravo ne, upravo obrnuto - što jači, pa dimuješ na max 75% pa ti traje duže :) bolje nego slabiji na 100% pa se pregreje i vrisne posle godinu dana
ATS ako staje u 60cm^2 a mislim da staje, to ti je bombona!

Eto preteče me kolega Palma, kad opet opširno palmu*im :)
 
22.06.2022
10
13
3
47
Toliko sam se sludeo gomilom informacija da sam uspeo da zaboravim prvo i osnovno pravilo kod vecine elektronskih uredjaja a to je da se ne teraju na svom maksimumu.
Samim tim, kao ste ste obojica rekli, tacno moze manje prostor. Posto sve ide u pravcu 60x60 umesto 80x80, svakako ce ici i slabiji ali odgovarajuci vent, to mi je potpuno jasno. Sto se tice visine, ne predstavlja mi problem u prostoru ali je problem sto nema da se kupi kod nas sator visi od 160. Mozda je bilo pa nema trenutno ali ako nadjem prilikom kupovine opreme, svakako cu ici na visi, to nema sumnje.
ATS moze da stane u 60x60 posto su njegove dimenzije 508 x 508 x 86 mm. Taman.
Razmatrao sam mogucnost da vazduh ide u sobu ali sam razmisljao da iskoristim jedan od ova dva coska o kojima sam pisao u prvom postu te uz malo radova, vazduh bi isao napolje a ujedno ne bih morao da kupujem filter i prigusivac. Ok, nista nije jeftino ali ako mogu da platim npr 50K umesto 70K, racunica je jasna. :D
Svakako cu nesto da izgrunfujem, bilo da vazduh ostaje u sobi ili ide napolje, videcu vec.
Vazno mi da je da sam uspeo da postavim dobru osnovu sto se tice satora, svetla i vazduha a za ostalo cu se polako snaci sam.
Hvala vam puno na objasnjenju i savetima.
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.023
2.718
twitch.tv
60x60 je premalo. Cak i da si “slabiji” odnosno skroman pušač sada radiš za na duge staze.

80x80, ats 300 pro. 75% max. Ac Infinity turbina ili bilo koja da ima potenciometar. Vent ta unutar boxa, finesa. Posude za Grow, finesa. Zemlja, gnojivo finese. Termo, higro metar. I tako jel, ima u skoro svakom završenom dnevniku lista.

nego, kad krećeš s nabavom? :)
 

Wendigo

大麻鉴赏家
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.288
9.625
256
ujedno ne bih morao da kupujem filter
Moraš, veruj mi. To uopšte nije ni za razmatranje, u cvetanju je miris težak, širi se u talasima, ostaje jako jako dugo u prostoru i - najbitnije - ne miriše kao kad zapališ, ima svoj, specifičan miris, i onaj ko zna - provaliće te odmah.
Ima fora, zove se 'scrubber' - gde imaš carbon filter (dodatni, dakle onaj u boxu prosto mora) koji vuče vazduh iz prostorije i izbacuje negde dalje (kroz prozor ili gde već), dakle dupla filtracija.
Iz mog iskustva, a verujem da će još kolega da se složi, stvarno nema potrebe - jedan dobar filter u boxu, dobar vent (koliko vidim, uzimaćeš u 'Ponici, nemaju AC Infinity, ali imaju one Vents serije sa termo senzorom itd), da se provetrava redovno i miran si :)

Ajd' neka je sa srećom dalje
 
22.06.2022
10
13
3
47
60x60 je premalo. Cak i da si “slabiji” odnosno skroman pušač sada radiš za na duge staze.

80x80, ats 300 pro. 75% max. Ac Infinity turbina ili bilo koja da ima potenciometar. Vent ta unutar boxa, finesa. Posude za Grow, finesa. Zemlja, gnojivo finese. Termo, higro metar. I tako jel, ima u skoro svakom završenom dnevniku lista.

nego, kad krećeš s nabavom? :)
Kljucni deo recenice :"Cak i da si skromniji..."
Sta ti je profesionalac, odmah provali. :D
Hvala, uvek sam otvoren za savete i predloge.
Kostur mi je bio vazan a o finesama se cita.
Nabavka tek nakon sto mi banda u dilu sa Ministarstvom obrazovanja izmuze pare za novu skolsku godinu a do tada cu steci dovoljno teorijskog znanja koje cu, nadam se, uspesno realizovati u praksi. Ne zurim nigde.
Hvala. :)
Moraš, veruj mi. To uopšte nije ni za razmatranje, u cvetanju je miris težak, širi se u talasima, ostaje jako jako dugo u prostoru i - najbitnije - ne miriše kao kad zapališ, ima svoj, specifičan miris, i onaj ko zna - provaliće te odmah.
Ima fora, zove se 'scrubber' - gde imaš carbon filter (dodatni, dakle onaj u boxu prosto mora) koji vuče vazduh iz prostorije i izbacuje negde dalje (kroz prozor ili gde već), dakle dupla filtracija.
Iz mog iskustva, a verujem da će još kolega da se složi, stvarno nema potrebe - jedan dobar filter u boxu, dobar vent (koliko vidim, uzimaćeš u 'Ponici, nemaju AC Infinity, ali imaju one Vents serije sa termo senzorom itd), da se provetrava redovno i miran si :)

Ajd' neka je sa srećom dalje
Naivno sam pomislio da zbog ventilacije koja bi direkt isla napolje i zbog moje pozicije na zadnjem spratu, filter mi nece trebati ali ako struka kaze da treba, tako ce i biti. :)

Tuto kompleto sve jasno, hvala svima na pomoci.
 

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.302
6.833
258
Slazem se sve sa kolegama, al ja bi obrnuto uradio (kao i uvek), tj da odradis prvo ventilaciju kako treba, a ostalo ces lako nadograditi-promeniti panel, tj takav plan i tok finansija da pokusas da organizujes. Ako bacas pare na ulici, taman ce ti to prvi grow ustedeti i bice lakse da se upgrejdujes, a sve sto ces trebat je tipa 4 kuke da zakacis i ustekas kabel u struju :)
Can Lite 300 i Vents TT125 ti stanu u santimetar u 80x80 :) sa LED panelom na prvoj brzini zimi ces cak mozda morati da dogrevas box ako ti je ispod 22-23C prostorija. Ako ces vecu turbinu i van boxa, imaju i malo veci filter 450m³/h φ125x600 (SKU: 1200)
Ako je bitan stealth onda moras Silent verziju, jer se ovaj cuje skoro ko kuhinjski aspirator.
Unutar boxa nikako pasivna ventilacija sem ako ti nije vlaga stalno ispod 30%. Nesto bez cega ne bi startao grow je stojeci/stubni ventilator da bude ispod krosnje, i bar dva manja (15-20 cm) iznad krosnje.
Ako imas alata, znanja i spretan si, kupis sijalice tipa u petak, mislim da bi u nedelju mogao da upalis panel :) to je sto se tice diy i slobodnog vremena, a i finansija ;)
HPS/MH su vec oldtimeri da kazem, pa sto bi seo na magarca, kad moz na konja. Trosi manje, a bolje ide i jos je udobniji :)

Pa ti sad vidi :D
 
22.06.2022
10
13
3
47
Mali update.
Razmisljam o izmenama koje bi izgledale ovako:
Box = 90x90x180
Fan = AC Infinity S4
Ako me matematika sluzi, treba i protocniji karbon filter te mislim da bi neki od 450 m3 bio zadovoljavajuci.
 
22.06.2022
10
13
3
47
Potpuno si u pravu, moja greska jer sam pogresio u racunu.
Bas bi bilo knap za 90x90x180 ali mislim da bi za 80x80x160 odgovarao jer bi radio na nekih 60-ak % sto sam izracunao uz pomoc formule na AC sajtu.
Ako se odlucim za 90x90x180 onda cu morati da se drzim TT125.
Ovaj S4 se pojavio jedan komad za 100 evra nov. Nesumnjivo da je S6 bolja kupovina za 90x90x180 ali morao bih da narucujem online sto ne zelim.
80 ili 90, pitanje je sad. :D
 
27.12.2020
17
245
28
@RolovanaZigizanglica hej, pozdrav.
ako si i dalje neodlučan ili za buduće beginner growere( nadam se da će stariji članovi pripomoći u mišljenju linkova) ja preporučam jedan od ova dva:
1. Spider Farmer Growbox Complete Set SF1000 Grow Light Dimmable LED Grow Lamp Full Spectrum Samsung LM301B LEDs Grow Tent Kit Complete 70 x 70 x 160 cm Hydroponics 1680D Growing Tent Set Ventilation System https://amzn.eu/d/5j1z5KZ

2. MARS HYDRO TS1000 LED Grow Lamp 70 x 70 cm Grow Tent Kit Fully Dimmable LED Full Spectrum Indoor Grow Tent Complete System 68 x 68 x 160 cm Hydroponics Grow Tent Kit 1680D with 10 cm Ventilation Set https://amzn.eu/d/8ehMnil

Eh sad mars hydro ima nešto malo jaču lampu(150w)nego spider(100w) pa bi se mogli i dobiti malo bolji rezultati, ali gledajući 100w output obje lampe SF je jači u w/g(watt/gram).

Osobno smatram da su ova dva tent kita sve što je čovjeku potrebno da započne svoj grow, a kad već bude prakse udarit jače lampe, veći prostor itd...

Lijep pozdrav
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Peroooooo