Pocetnik uzgajivac - pitanja oko box-a

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
08.12.2016
0
8
3
35
Pozdrav raja, novi sam na forumu i uopste u uzgoju ove biljke. Inace sam proveo nekih 7 dana citajuci sve na engleskom o uzgoju, pogubio se u terminima za pravljenje box-a. Em niko ne korisni metricni sistem, em mi nemamo vecinu stvari na nasem trzistu, a oni govore da nabavis. Slucajno progugla na nasem jeziku i nabasah na ovu zajednicu. Puno mi je stvari jasnije, ali opet imam neka pitanja i nedoumice. Pa da pocnem :D

Uskoro cu se useliti u svoju kucu, imam ogroman treci sprat / potkrovlje na kojem planiram napraviti grow-box. Vec sam pripremio plastenik u blizini kuce u koji planiram zasadit zacinske biljke i sezonsko povrce i susiti to i pripremati na trecem spratu. Takodje radim sa racunarima i planiram napraviti server-rack pa imam pokrice sto se tice mirisa i potrosnje energije, ne moram toliko sakrivati taj grow box. Ima li rupa u ovom planu, nesto sto cu otkriti tek kad budem prvi put uzgajao biljku?

Plan mi je napraviti box za 10 biljaka (naruciti standardni paketic sa neta). Koliki mi box treba za to ako planiram staviti mrezu preko biljaka i tako ih uzgajati? Plan mi je imati 1.5m x 1.5m x 1.5m box, unutra ofarban u bijelo sa 2 ili 4 PC ventilatora koji ce ubacivati zrak unutra i 1 ventilator koji ce izvlaciti zrak iz box-a. Da li je to priblizno dovoljno za moje potrebe?

Sto se tice svjetla, tu sam pogubljen. Stvarno sam pokusao pratiti sta je sta, ali ne ide mi nikako. Znam kakve postoje sijalice, znam o lumenima, znam o watovima, ali nemam pojma sta da uzmem za svoj box. Ako postoji nacin da odem do Binga / Konzuma ili nekog trznog centra i kupim potrebne sijalice, bilo bi idealno. Stvarno sam procitao vodice i na engleskom i na nasem, ali sam jos uvijek izgubljen. Neki ljudi jednostavno nisu za toga.

Nije mi neka frka sa vremenom niti lovom za pocetni setup, mislim pripremit box i nabaviti sve sto mi treba i tek za 2-3 mjeseca posaditi biljke. Imam vremena sve nabaviti i pripremiti i edukovati se dodatno za uzgoj, ali mi je grow-box uzasno komplikovan za skontat.

Stvarno Vam hvala ako posvetite vrijeme da procitate sve ovo i jos veca hvala ako mi pomognete. Nisam siguran na koji nacin se mogu oduziti ovoj zajednici, ali cu ga pronaci.

Hvala Vam unaprijed.
 
08.12.2016
0
8
3
35

Hvala na info. Planiram uraditi DIY grow-box pa necu ovo naruciti, ali citajuci ove specifikacije, mnogo mi je jasnije koliko mi treba prostora i sta trebam uraditi.

pc ventove zaboravi u ovoj prici.
baci oko na moje unutarnje dnevnike, na pocetku imas sve opisano sto koristim u 120 120 boxu sa 600w hps.

Evo vec dva sata citam sve na forumu, sad cu se prebaciti na tvoje teme :D
 
Poslednja izmena od urednika:

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Evo tu da ne trazis
https://www.vutra.org/search/2753899/?q=blue+thai&o=relevance&c[title_only]=1
https://www.vutra.org/threads/gsc-kml-bk-lk-250w-mh-600w-hps-stipe.16573/
...iako bi bilo dobro da prolistas i ostale dnevnike ;)

Puno jednostavnije a i jeftinije ti je kupiti dobar gotovi box.... iako ako imas volje i zelje, napravi sam.
U grubo 1x1m 400w, 120x120 600w, 150x150 1000w. Broj biljaka je manje bitan. Ja guram 4-5 komada u 120, a mozes i 9 komada iako neces bas puno dobiti s time, osim malo vise posla tokom growa.
Ono sto trebas zadovoljit je rasvijeta sa dobrim reflektorom, ventilacija (turbina za ispuh), vlaga i zalijevanje, dobra zemlja i temperatura koja nam treba za ugoj. E da, i dobro gnojivo. Kad to sve zadovoljis, onda si na konju :)
 
08.12.2016
0
8
3
35
U grubo 1x1m 400w, 120x120 600w, 150x150 1000w. Broj biljaka je manje bitan. Ja guram 4-5 komada u 120, a mozes i 9 komada iako neces bas puno dobiti s time, osim malo vise posla tokom growa.

Eh ovo mi je bitno, konkretni komentari i smjernice :D Vecinu stvari sam vec nasao gdje cu nabavit, samo mi je velicina i osvjetljenje velika nedoumica, ali kako citam vise tema, postaje mi jasnije. Ipak se cijene ovakvi odgovori, od nevjerovatne su pomoci! Hvala tu puno
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
Moj savijet ti je da ne ides na 10 biljaka vec 4-6 fotoperiodnih.Kao sto ti je kolega iznad rekao..samo ces si nabiti posla i ubiti novaca.Za pocetak stavis 4,5 biljaka,udes malo u svu tu semu pa poslje ako se predomislis...sasvim dovoljno za sebe;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Damirowski
08.12.2016
0
8
3
35
Moj savijet ti je da ne ides na 10 biljaka vec 4-6 fotoperiodnih.

Mislim da ce tako i biti, narucit cu 10 a zasadit 5 i proći jednom kroz taj proces, cisto da vidim kako ide i da li sam od toga.

Eto sve ti je već rečeno....ja samo da ti još poželim.....dobro došao na :vutra:

Hvala puno, zajednica na ovom forumu je vrh, ocekivao sam da ce mi jedno 5 komentara reci da se bolje edukujem (sto i trebam, ali je sve ovo zbunjujuce za pocetnike) a jos toliko me prijavi moderatorima za spam. Drago mi je da je ova zajednica drugacija, ogromno hvala svima
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.