Pohvale i pitanje (lampe, Sarajevo)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
29.06.2008
24
0
0
46



Pozdrav svima,

moram reci da sam impresioniran forumom/FAQ i generalno citavim sajtom. Svaka cast!

Noob sam u uzgajanju, tako da oprostite za glupa pitanja. :icon_biggrin: Kad nadjem vise vremena prostudiracu detaljno sve teme i spremiti se uskoro za neki growbox ;-)

Prije dva mjeseca sam dobio na poklon dvije biljke (tacnije 3) koje su uzgajanje na balkonu. Prebacene su kod mene i isto su drzane na balkonu sa dosta sunca. Sjeme nepoznato (nije kupovno, od "obicne" trave je).

Dobio sam ih dok su bile otprilike 40cm velicine u maloj posudi. Kad su narasle jos vise, uspjesno presadio sam ih u veliku saksiju stavio kupovnu zemlju za cvijece (ne sjecam se tacno NPK vrijednosti). Biljkama su korijeni isprepleteni pa ih nisam mogao razdvojiti u vise saksija. Elem uspjesno sam ih presadio jednom ili dvaput do sada stavio mrvu gnojiva (prirodnog i malo kupovnog razrjedjenog vise nego propisano).

Dvije bilje su narasle na oko metar i po, plasio sam se da su prevelike za zenke. Jedna majusna je ostala od nekih 20 cm ispod njih, nisam imao srca da je cupam.

malena ispod 2 diva ( tri lista i cvijet) ;)
malena_izmedjudvadiva.jpg


Prije 2 sedmice su pocele da cvatu, i gle cuda sve 3 su zenke ;-)


poceli buds ;-)
pocelocvjetanje.jpg


Posto se nalazim u brdovitom Sarajevu, prije nekih sedmicu dana je pocela punim prehladna jesen (9C trenutno) nakon 2-3 dana bilje su grohnule i morao sam ih unjeti unutra gdje je toplo. Sad moj problem (barem mi se cini) je sto je ovo kriticna faza kad bi cvjetanje trebalo da se pospjesi. Biljke su unutra kraj prozora, ali sunca slabo ima.

pozicija trenutna
3.jpg


Koje lampe da uzmem da pospjesim cvjetanje i gdje da ih uzmem u Sarajevu?

Koliko sam skontao, HPS ili neke CF (koje imaju crvenog spektra) bi mi trebale za cvjetanje. Ako ima neko iz Sarajeva da mi pomogne i kaze gdje da odem i sta da tacno trazim. Isto da se ne izofiram, kad me budu pitali za sta ce mi HPS lampe, sta da kazem a da ne budem otvoren tipa "Paaa, za biljke" ;-)

Koji rezim da udarim sa svjetloscu? 12/12? Da palim svjetlo po danu uz malo suncevog kroz prozor (ili kako vec nazvati ovo sto imamo u gradu kroz oblake i smog)

unaprijed hvala

PS: kupio sam USB mikroskop (200x) za 60$ (kopija Dinoscopea) na www.dealextreme.com
isporucuju svugdje, dzaba postarina. Cijene porpilicno jeftine. Placanje preko paypala. Posaljem slike budova (ako mi ne propadnu) ;-)

ezzzz
[FONT=&quot]
[FONT=&quot]Loading Image[/FONT]
[FONT=&quot]Click anywhere to cancel[/FONT]
[/FONT]

[FONT=&quot]Image is Unavailable[/FONT]
[FONT=&quot]
[FONT=&quot]Loading Image[/FONT]
[FONT=&quot]Click anywhere to cancel[/FONT]
[/FONT]

[FONT=&quot]Image is Unavailable[/FONT]
[FONT=&quot]
[FONT=&quot]Loading Image[/FONT]
[FONT=&quot]Click anywhere to cancel[/FONT]
[/FONT]

[FONT=&quot]Image is Unavailable[/FONT]
[FONT=&quot]
[FONT=&quot]Loading Image[/FONT]
[FONT=&quot]Click anywhere to cancel[/FONT]
[/FONT]

[FONT=&quot]Image is Unavailable[/FONT]
[FONT=&quot]
[FONT=&quot]Loading Image[/FONT]
[FONT=&quot]Click anywhere to cancel[/FONT]
[/FONT]

[FONT=&quot]Image is Unavailable[/FONT]
 
29.06.2008
24
0
0
46
Ima li iko od gurua sa savjetom? ;-)

mogu li uzeti crvene LEDice umjesto HPS? Vidio sam da imaju obicne zarulje sa infrared? jel se infrared spektar pika ista?

pomoc! Tek sam poceo gutati tekstove ;-) dok naucim propascemi cvjetovi...
 
29.06.2008
24
0
0
46
okie, za slijedeci pravi grow cu biti vise spreman ;-) ovo je ionako neplanirano uletilo...

iako mi i dalje treba informacija gdje da kupim HPS lampe u Sarajevu, jel se spremam da napravim PC growbox...probao sam kod OHR-a, mogu sijalice uzeti, a starter/balast dolaze u kompletu sa mini ulicnom svjetiljkom ;-( a koliko vidim 90% ljudi koristi HPS...
 

vandalx

Aktivan Član
11.08.2008
113
14
0
37
ako ces PC BOX radit,vise ti se isplati stedne uzet,HPS se previse grije pa ces se trebat zajebavat oko hlađenja,ovako uzmes 3-4 stedne za vegetaciju 6700k(poznata kao daylight) i 3-4 stedne za cvjetanje 2700 k(poznata kao warm white)
 
29.06.2008
24
0
0
46
@vandalx: znaci mogu stedne warmwhite(2700k)? jel 3-4 sigurno dovoljno (koliko W kombinovano)? nisam znao da warm white imaju dovoljno crvenog spektra za blooming fazu, cool ;-)

hvala na savjetu ;-)
 

Laidback

Aktivan Član
12.08.2005
554
20
0
38
Za vegetaciju stavi 3 stedne 23w 6500k, a za cvjetanje 2-3 stedne 23w 2700k i 1-2 6500k

To ti je cca 90w i oko 6000lm na 0,07-8m2
 

HazeSeeker

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.09.2008
2.240
1.666
188
Amsterdam-Barcelona-Prague
www.vutra.org
biljke su ti dosta velike i kontam da ce ti trebat vise stednih da bi osvijetlio cijelu povrsinu... ja imam mali box pa kontam da mi 3-4 stedne nisu dosta
ako mislis dobit nesto od tih biljki ...priredi im raniji bozic i sredi puno stednih da svijetli ko u betlehemu!!!
a STO SE TICE PC BOXA ...ja imam 3 stedne i ok raste...

sretno
 
29.06.2008
24
0
0
46
znam, jadne su narasle i iskrivile se za suncem, kojeg vamo pravo slabo ima...da malo barem poboljsam blooming, zadacu bar 6 x 2700k i rasporediti oko cvjecki ;-)

kakav je fol sa ledicama koje daju crveni spektar? jel su bolje od stednih? (za pc box)
 

NoTrippin

Aktivan Član
26.04.2007
552
80
48
Ledice su meni drag projekt, al za sad daleko najskuplji i sa najviše zaebancije.Mislia sam nešto tako
sa ledicama napravit u sklopu završnog rada na faksu,al svejedo treba čekat ovu noviju generaciju
ledica koje će bit jeftinije i efikasnije da bi se išta radilo sa rasvjetom bilja.Još koju godinu...
 

vandalx

Aktivan Član
11.08.2008
113
14
0
37
Laidback je napisao(la):
Za vegetaciju stavi 3 stedne 23w 6500k, a za cvjetanje 2-3 stedne 23w 2700k i 1-2 6500k

To ti je cca 90w i oko 6000lm na 0,07-8m2

mudro zboriš mladiću,zliko slusaj njega on je ipak pro ^^
 
29.06.2008
24
0
0
46
prihvatio savjet, idem sutra u nabavku ;-)

moracu opet kukati kod pocenam PC box raditi, valjda cu do tada posrkati komplet forum u glavu ;-)