Pokvareni timeri, releji i "contactor" - pomoć

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Evo već neko vrijeme se borim sa timerima, naime umiru mi masivno :( (mehanički, vjerojatno bi bilo isto s digitalnima, ne znam)
Timeri koji se daju nabaviti (ovi od kao 3,6 -3,8kw) zapravo mogu podnjeti 400-460 w indukcijskog napona, što mi je nedovoljno.

I tako sam surfajući netom došao na jedan thread di tip ima sličan problem i drugi mu odgovara (valjda točno hehe):

Hi mate what you need is a contactor/relay the thing is if u only use a timer in the end it will stick on (ur lights wont go off)


I dođem ja tako do tih releja i contactora, i obzirom da baš i ne znam nešto mnogo o tome pitao bih par pitanja pa nek netko tko zna kaže.

1. Koje su tehničke specifikacije tog releja koji bi meni vjerojatno trebao (za 600tku).
2. Je li ga jako komplicirano instalirati?
3. Kako to točno funkcionira ako tko zna i želi napisati, da bude jasnije malo, meni baš i nije jasno šta to radi točno.
4. Ovo ak sam dobro shvatio - timer se dalje spaja na relej, ili je taj relej kao timer? Jer vidio sam da se i oni podešavaju on/of, ali na neku magnetsku spiku? Ne znam.

I ako tko još ima koju pametnu da pomogne, nek baci.


Thx, pis
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Dobro bi došle slike neke i sheme. U praksi se nisam pretjerano često susretao sa relejima.
Pomoću releja ti zapravo izbjegavaš direktno opterečenje timera. Timer bi ti trebao upravljati relejom, koji upravo tako kako si rekao, elektro magnetski odrađuje uključenje/isključenje trošila=lampe. Dakle, kada timer pusti napon na relej, on uključuje elektro magnet i zatvara strujni krug, te se lampa pali.
Valjda nisam nešto pobrko, jbga...davaj slike i sheme, šta čekaš :)
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Haha pa nemam, kad ne znam šta je :p
U biti pomogao si mi, timer pali relej, pa relej lampu, da ima smisla, ja sam mislio da je obratno pa mi nije imalo logike majmun.

Sad sam surfajući čak i možda došao do riješenja - timer sa built in relejem, čak ih ima digitalnih po 10ak $, to ću si naručiti pa će valjda biti dobro :)

Ak bude upola ko u stafforda ja sretan :)
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Prvi pu čujem da rikavaju samo tako. Ja sam 4 growa odradio s najjeftinijim mehaničkim cca 5€ s 600w. Da nije problem drugdje, možda nestabilna struja šta ti ja znam.
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Isto tako, imam najjeftiniji mogući mehanički tajmer (cijena 2 EUR na sniženju, inače košta oko 4-5 EUR), za sada radi bez problema oko 2 tjedna, gore je spojen HPS 150W i 2 PC venta na adapteru 600 mA.
 

orbit

Aktivan Član
17.05.2007
394
42
28
36
Vec preko 5 god imam mehanicki i radi oke...

Sto se tice releja... Pravac chipoteka, i trazi relej koji pokrece 220V a kroz njega moze poteci struja do npr 30 A, miran si ;)

Relej radi na principu elektromagneta, kroz njega pustis struju koja oslobodi jednu "polugu" koja dotakne drugu i spoji strujnu krug, laicki bi rekli da je to elektricna sklopka... sluzi za paljenje velikih potrosaca koji se pale putem neke male sklopke, tastera ili elektonicke pobude..

Nadam se da sam poblize objasnio...


Dalje... mehanicki timer nije toliko los, on u sebi ima mali "sat" koji umjesto kazaljke okrece ono okruglo na cemu je napisano vrijeme, to okruglo na sebi ima one male crne "nozice" koje spustis ili dignes za paljenje ili gasenje... te nozice kako se rotiraju "pomaknu" malu polugicu koja na kraju spoji strujni krug, ta polugica kroz koju tece struja od Vaseg potrosaca, u ovom slucaju lampe i ventova, je dovoljno jaka da izdrzi taj napon, ista polugica nema veze sa onim ranije spominjanim "satom", a kada timer krepa, krepa "sat" a ne polugica, tako da "krepavane" timera nema veze sa Vasim potrosacem nego s losom proizvodnjom ili losom strujom koju imate u kuci...


Pisao sam ovo sto jednostavnije kako bi me mogli skuziti, nadam se da sam objasnio barem malo...

hvala
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Da, struja u kući je katastrofa, u growroomu pogotovo, stvar je da sva struja ide iz jednog osigurača u growroom i to radi probleme jer ima tu trošila, a žice su isto užas napravljene davnoo.
To ću morati riješiti naknadno, treba dosta $ za to sve.

Malo sam se informirao kod strujića i to, i veli da mi je najbolje uzeti sklopnik (to je ovo kaj je na eng. contactor), to je ovo šta si rasmc stavio, samo naravno od više ampera trebam, 6,2 je 1 lampa, a ja imam 2, mislim da watti nisu tolko bitni ko amperi?

Jel bi ovaj od 12A, držao dvije (12,4A)? Glupo je pitanje, al možda, ili da bolje tražim dalje, neki od 20A?

Tracon Webshop ON-LINE Kupovina - Kartica proizvoda - TR1K1201 Pomo?ni sklopnik, 12A, 5,5kW, 230V AC, 3UKglav+1ISK pom.kont


Pa kad to budem imao u rukama budem tu kukao da mi se crta :p
 

ganja_farmer

grower wannabe
25.05.2009
1.336
4.151
188
73
1321967217626.jpg

evo,ovakav identični timer sam kupio za 17 kn (2,5 eura otprilike) u baumaxu i radi kao zmaj,iako sam mislio da će odmah riknuti.ne primjećujem ni nekakva odstupanja u paljenju i gašenju.možda je s vašima bila neka greška u serijskoj proizvodnji,ne znam.
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
.......ja promijenio vec 2 takva tajmera po 17 kn, sad imam treci i kad on rikne opet cu kupit takav.....:)
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Ako si ih uništio 7 nije do njih. Vjerovatno nestabilan napon. Pokušaj nabaviti stabilizator napona tkz. UPS. Baterijski ti ne treba jer je on da sačuva uređaje kad nestane struje da ih imaš vremena ugasiti normalno jer s baterijom radi 10-30min šta ti ja znam a HPS bi to ionako pojeo za tren:)
 

rasmc

Aktivan Član
18.01.2008
76
15
8
46
Tarki je napisao(la):
samo naravno od više ampera trebam, 6,2 je 1 lampa, a ja imam 2, mislim da watti nisu tolko bitni ko amperi?

Jel bi ovaj od 12A, držao dvije (12,4A)? Glupo je pitanje, al možda, ili da bolje tražim dalje, neki od 20A?

kako lampa moze vući 6,2A? to bi onda ispalo da je lampa preko 1000W ,a nije ako sam dobro skontao.
a ti još možeš koristiti i sva tri kontakta tog sklopnika paralelno. tako pojačaš snagu... uglavnom ja mislim da ti je ovaj dovoljan, ali ako baš želiš biti siguran uzmeš 20A pa šišaj
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Traki, nije problem ni u tajmer, ni u relejima. Problem je u osiguracima. Tebi u ormaricu treba osigurac za velike potrosace. Trenutno radim stan pa imam neki popis materijala, a "strujacu" sam tocno trebao reci dic e biti vesmasina, prerilica sudja ili neki drugi veliki potrosac jer za njih ide poseban osigurac i ne smije se dijeliti s nikakvim drugim uticnicama i prekidacima. Za obicni prekidac ide 10A osigurac (vise prekidaca na isti moze - za zarulje), za uticnicu ide 16A osigurac (isto vise njih na isti moze), a za velike potrosace ide 16A osigurac ali je fora u tome da je to samo za jednu uticnicu.
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
600tka je u pitanju, na prigušnici piše 6,2A. Btw prigušnica ima kondenzator - koji je stabilizator napona zapravo ako se ne varam... Nije sad ni bitno, i naravno nije do timera, to mi je postalo jasno nakon što sam kupio jedno deseti... Ali bio sam uporan i dalje heheeh. S tim da s 400tkom i timerom nisam imao problema.

Na kraju sam si našao stvar, na onom sajtu koji si preporučio (dobar skroz :thumb: ), sklopnik od 18A i 7,5kW.

Naručio, pa kad stigne slikam crtam da ga upogonimo :)

EDIT
Da, Kali. Znam, samo šta si moram mijenjati cijelu onu ploču, s novim osiguračima, i još k tome vući nove žice. Za to nemam novaca trenutno, ali naravno da ću napraviti kad budem mogao, znači bit će 2x32A i to će ići u growroom i to mora biti i više no dovoljno. Ali, sad je stanje jbg takvo da moram naći neku bar privremenu alternativu, a za 120 kuna kupim taj sklopnik, pa prošlo ne prošlo neću morat spizdit 1000 kuna ili slično, a po svemu sudeći mora šljakati.