pomoć oko dimenzija

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

miricil-palmitat

Aktivan Član
26.01.2012
122
5
0
37
pozz svima, krenuo bi u izradu novog i veceg boksa s MH/HPS rasvjetom. imam mjesta 195*200cm (š*v), a kaj se dubine tice moze bit max 67cm. e sad, nemam potrebe za tolkim boksom (najvise radi potrosnje struje) pa trebam koji savjet kolko ga skratit po širini da rasvjeta bude max 250W, moze i manje. radi potrosnje nebi iso iznad toga. unaprijed hvala na odgovorima
 

Snjezana1971

Aktivan Član
17.01.2012
527
140
83
Osobno bi išao na max. širinu 100x160/170 visinu s obzirom na ograničenje fenjera 250W x 67cm dubine jer za sve veće ti neće biti dostatna rasvjeta te i za ovo je naknap i trebao bi 400W HPS. I sam sam bio u nedoumici glede navedenog pa imam sl. dimenzije boxa i u nabavci sam istog fenjera:dada

Da bilo bi bolje 400W ali kad se mora misliti i na struju(mala predostrožnost da elektra nezakuca na vrata jer je inaće mjesečna potrošnja mala i nemože se prikriti veća potrošnja) i samom mi je tako nažalost pogotovo ako je zgrada u pitanju.
 

mar1o

Aktivan Član
08.03.2012
262
133
43
Snjezana1971 je napisao(la):
(mala predostrožnost da elektra nezakuca na vrata jer je inaće mjesečna potrošnja mala i nemože se prikriti veća potrošnja)

Kako misliš da na zakuca na vrata.Što njih briga ako si potrošiš duplo ako redovno plačaš.Očitaš,platiš i to je to.Njima paše da se potroši više zar ne?
 

miricil-palmitat

Aktivan Član
26.01.2012
122
5
0
37
hvala na odgovorima. opreza nikad dosta, neznam kolke su sanse da se to dogodi, al bolje sprijecit nego lijecit. napravio neku skicu kak sam zamislio, s snjezaninim dimenzijama. lampa bi se spustala i dizala po potrebi s cijelim panelom na kojem bi bio i ispuh i reflektor da se ne gubi svjetlost prema gore. e sad par pitanja:
1. dal je pametno tak smanjivat prostor? radi svjetla mi se cini ok, al neznam kolko ce se dizat temperatura.
2. koje od navedenih ventilatora bi vi odabrali?
3. dal su lampe ok i dal moze proc samo s jednom vrstom (bojom)?

imgsza.jpg


cijene propaljivaca i grla nisam naso pa ih nisam ni naveo u popisu

EDIT: zaboravio napisat dimenzije: 100*170*67cm (š*v*d)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Prednost komunikacije preko foruma je da možeš 2x razmislit prije nego pošalješ odgovor. Ljudi growaju sa više W nego što neki ovdje mogu sanjati i dok god plačaju račune, nitko im ne kuca na vrata, a što se ostalih šansi za kucanje tiće, ovdje nije mjesto za raspravu. Molim ne lupetati takve nebuloze.
Back on topic :)
Ova shema mi se ne dopada. Ovaj vent fi 100 stavi na ulaz zraka, a 125 na izlaz. Planiraš li filter?
Prostor ne moraš smanjivati, samo pregradi , napravi paravan neki, ukoliko će samo grow biti unutra. U tom slućaju ti nikakav upuh ne treba. Jedan oscilirajući vent za "vjetar" bi bio super.
Plantastar vidim ide skoro za duplo više para. Ako ti je to problem, uzmi obićni HPS, ali svakako bih osobno uvijek odabrao specijaliziranu lampu. MH nije must have, al super bi ti bilo imat ju ;)
 

miricil-palmitat

Aktivan Član
26.01.2012
122
5
0
37
thx na odgovoru, pa ovak to je prostorija nekih 3,5*2m koju samo ja koristim za svoje *****rije, a ovih 67cm dubine boxa mora bit tolko jer je tolko do prvog nosaca od knaufa, pa i prva cvrsta tocka za prednju stranu boxa i vrata. filter u principu netrebam jer je prostorija na takvoj poziciji da se nema di osjetit miris, imam neki diy filter koji mogu stavit ili preradit za ovaj box.
pare jesu problem, pa ce se izrada oduzit.
kaj se ventilacije tice stavio sam oba pa da mi kazete koji je bolji. mozda bi najbolje bilo stavit fi 150 s 298m³/h?
da ne kemijam s 2 manja, koljenima i t-komadima cjevi. ovaj fi 100 imam doma i mogu ga iskoristit za upuh u box ili cirkulaciju zraka u boxu.
MH bi rado kupio, u slucaju da ne skupim lovu koje su druge jeftinije varijante umjesto MH? dal uz HPS moze posluzit koja neonka odgovarajuceg spektra?

ideje, kritike, prijedlozi... sve dobrodoslo :)

img0002jeb.jpg

kak vam se ovo cini?
i dal je premali izlaz za ispuh 7cm? jer tolka je cijev na zidu za izlaz zraka, pa se smanji redukcijom s 150 na 70mm
dolje iscrtkano su mjesta gdje moze doc ulaz zraka
jos jedno pitanje :) dal uopce radit boks 1m sirine ili kako zlo kaze cijelu sirinu pa pregradit?

nadam se da nisam pretjero s pitanjima :) napravio sam fakat đumbus od posta
 

mali_1.3

Aktivan Član
09.09.2011
230
24
0
31
nemoj previse komplicirati, po mom mišljenju na te dimenzije HPS 250 ti je premalo, tu ide HPS 400 savršeno
ako ces ici na 250 onda stavi 67*90 sto bi ti bilo idealno 250W na tu kvadraturu
al pazi sad jednu stvar, možeš ti sad staviti u taj tvoj veliki box i 55 biljaka, al vjeruj mi da u manjem boxu sa tom rasvjetom stavis 3-4 biljke imao bi vise nego u tom vecem
sto se tice ventilacije nema ti smisla voditi cjev od 150 pa je reducirati na 70, ako mozes povecaj je na 150, ako ne onda ostavi tako
sto se tice ovog venta od 298m³/h, kakav je to, trebao bi biti dosta, samo neznam kako ce se on ponasati zbog cijevi jer treba jak cijevni vent da izvlaci zrak kroz cijevi
sto se tice elektre ne brini nista, to sto su ti oni rekli ne brini ako placas sve ce biti ok, stavi tu HPS400 i prži, da bi stavio MH trebaš imati i poseban starter i prigušnicu, pa ako se odlucis imas u jedinom lancu grow shopova u svim gradovima hrvatske, kosta oko 450kn, ona ima mogucnost pokretanja i HPS-a i MH lampi, bilo bi bolje da stavis MH jos, to ti je jos 400kn vise, ako ne mozes onda stavi tako i przi
ne brini nista
sretno
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
mali_1.3 je napisao(la):
da bi stavio MH trebaš imati i poseban starter i prigušnicu, pa ako se odlucis imas u jedinom lancu grow shopova u svim gradovima hrvatske, kosta oko 450kn, ona ima mogucnost pokretanja i HPS-a i MH lampi, bilo bi bolje da stavis MH jos, to ti je jos 400kn vise, ako ne mozes onda stavi tako i przi
ne brini nista
sretno

Još nisam naišao na prigušnicu koja pokreće samo HPS, a MH ne...

@ miricil-palmitat

Ako fali para, HPS je must have, a MH možeš kasnije dokupiti. Na svim prigušnicama piše dali pokreću obadvije vrste lampi. Imaj na umu da ti kabel od prigušnice do reflektora ne smije biti duži od 2m kad je MH u pitanju. Za HPS smije bit duži od toga.
 

miricil-palmitat

Aktivan Član
26.01.2012
122
5
0
37
mar1o na linku ne rade slike nazalost
mali_1.3 jel znas rec kolka je cifra mjesecne potrosnje za 250W a kolka za 400? nebi htio da se na racunu vidi velika razlika i radi staraca. ventilator je fi 150, cjevni, Pritisak zraka: 90 Pa, 2400/min. rupu cu morat prosirit pa izvana neku masku da zakamufliram malo :)
hps je znaci bitnija, to je plavi spektar? vidio sam te prigusnice i za mh i za hps, mislim da su i sa starterom.
zlo&naopako pa ako ce sve ic po planu tako cu i napravit, hps, pa ako ce bit para uzet jos mh.

da budem ziher, 400W je bolje za 90cm ili za veci prostor, a 250 je za taj taman (90*67)?
 

Snjezana1971

Aktivan Član
17.01.2012
527
140
83
Imao sam priliku vidjeti razliku na mj. bazi glede potrošnje HPS-a od 400W te iznosi 100kn više od klasićne potrošnje na bazi 150kn redovite potrošnje popelo se na 250kn korištenjem iste, dakle nije velika razlika sistemom 12/12 po jeftinoj tarifi.
 

mali_1.3

Aktivan Član
09.09.2011
230
24
0
31
to je neka zverka od venta onda, samo neznam jel se to jako cuje sa 2400rpm
za svjetlo zakamuflirati mozes napraviti light trap, vrlo jednostavno i dobro rjesenje, evo slika
http://www.420magazine.com/gallery/data/500/light_trap1.JPG
da, HPS je bitniji i on ima crveno/žuti spektar, plavi potpomaže vegetaciji biljke, al on nije toliko važan, al je naravno bolje s njim
250W je super za 90x67, a 400W je super za 100*170*67cm (š*v*d) i mislim da bi ti to bila bolja opcija jer imaš stvarno dobar vent s kojim bi to mogao hladit
 

miricil-palmitat

Aktivan Član
26.01.2012
122
5
0
37
hvala snjezana, zlo i mali. preracunat cu si malo potrosnju pomocu ovog linka sutra ujutro bistre glave pa odlucit o zarulji

mali_1.3 je napisao(la):
250W je super za 90x67, a 400W je super za 100*170*67cm (š*v*d) i mislim da bi ti to bila bolja opcija jer imaš stvarno dobar vent s kojim bi to mogao hladit

to znaci da je 400W za samo 10 cm vise na sirini?
 

mali_1.3

Aktivan Član
09.09.2011
230
24
0
31
uh oprosti, ja sam krivo vidio, mislio sam da su dimenzije 67x170, a nisam ni skuzio da bi mi u tom slucaju visina bila 100...
u glavnom za box dimenzija 90x67 je optimalno 30000 lumena, a za 100x67 je nekih 33000 lumena, al ja bi na tvom mjestu u taj 100x67 (ako je to najvise prostora sto mozes uzet) stavio HPS 400W jer imas jak vent i to bi bila dobra ventilacija, a i biljkama bi bilo puno svjetla, a sto ga vise ima one su sretnije i puno vise daju, imas za primjer jedan dnevnik gdje je lik stavio HPS 250 na 42x45 i imao je odlicne rezultate, samo je on malo zaehbao sa PH-om vode, evo dnevnika
https://forums.vutra.org/dnevnik-uzgoja/9580-prva-ikad-gbyte%3B-hps-250-a.html
ako ikako mozes tj ako imas mjesta ciljaj na 67x150 sto je idealno za 400W, a ako ne onda se odluci prema ovom sto sam ti gore napisao
 

miricil-palmitat

Aktivan Član
26.01.2012
122
5
0
37
ma ostat cu na 250W i povrsini 90*67, dalako bolje nego trenutnih jedva 60*30 i 56-60 visine s fluo cjevima. kako cu radit/kupovat opremu tak cu kacit fotke. thx na pomoci, cujemo se
 

mali_1.3

Aktivan Član
09.09.2011
230
24
0
31
ok, ako ti se dade otvori u dnevniku uzgoja temu kad sve spojis, pa da savladaš neke osnove i ekipa sa vutre je super i pomoci ce ti kad god ti zatreba