Pomoć oko planiranja rasvjete i ventilacije

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
25.10.2014
3
0
1
Ekipa, pozdrav! Ovo mi je prvi post, iako sam na forumu prijavljen odavno. Krenuo sam u sastavljanje prvog boxa, pa bih molio za neke smjernice, vezano uz njegovu konstrukciju i nabavu opreme.

Posjedujem ormar, koji se sastoji od dva elementa, čiji su dubina i širina 55 i 87 centimetara. Donji dio je visine 161 cm, a zajedno s gornjim doseže cca 220 cm. Ideja mi je bila spojiti ta dva elementa u jedan prostor, kako bi se dobila puna visina.


E, sad, dvojim se u odabiru rasvjete, točnije da li koristiti 250 ili 400 vatni HPS. Kao što se vidi, prostor ima visinu, ali mu površina baze baš i nije idealna. Sklon sam opciji od 400 vata, jer bih s vremenom svakako prešao na box propisanih dimenzija za takvo osvjetljenje. Na ovaj način bih izbjegao dodatnu za*ebanciju oko kupnje nove rasvjete, jednom kada se odlučim za veći grow. Pretpostavljam da bi u tom slučaju sijalicu bilo potrebno staviti u cooltube, što opet znači dodatne izdatke. Ako se varam, još bolje. Napominjem da će box biti aktivan isključivo u hladnijem periodu godine, te da će svjetlo biti upaljeno u vrijeme manjeg grijanja prostorije (spavaća soba), dok mračni period namjeravam uštimati tako da se poklapa sa sredinom dana.

Sljedeća stvar koja me muči jeste ventilacija. Budući da se box nalazi u prostoriji u kojoj boravim, namjeravam ugraditi i filter od aktivnog ugljena, ali i staviti potenciometar na vent u cilju regulacije temperature i buke. Svakako namjeravam uložiti u kvalitetniji ventilator, koji će biti u stanju odraditi posao i za prostor veće zapremine. Obujam boxa je 1.04 kubna metra, odnosno 36.74 cft, a ja bih išao na vent prilagođen dimenzijama, pogodnim za 400 vatnu žarulju (100x100x250?). Molio bih preporuku za ventilator. Filter ću pokušati odraditi samostalno, pa ako je netko radio s prostorom sličnih dimenzija, neka mi izbaci brojke za dimenzije filtera i kol. aktivnog ugljena.

P.S. Nalazim se na istoku HR, tako da mi nije problem ni nabava venta iz Srbije, ukoliko ga drži neka od tamošnjih trgovina.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
Za taj prostor bi islo 250W sa nekom turbinom fi100 cca 200m3/h pa mozda malo vise. Ipak je manji box i jos filter ako ce ic.
400W bi bio lagani overkill i morao bi puno bolju ventilaciju stavljat. Ako ces u buducnosti ic na 400w sto bi bio box cca 1x1m trebat ce ti turbina tipa vk100 cca 250-300m3/h. Ako ces ic na CT, radije ulozi u hood reflektor nego one jeftine ct-e bez reflektora. Za ovaj veci box sumnjam da ce ti trebat CT, pa radije razmisljaj u naprijed jer je dobar reflektor jako bitna stvar.
Da ja sebi moram takve kombinacije radit uzeo bi ili hood reflektor ili neki otvoreni i stavio bi npr VK125 sa speed control ili nesto slicno cisto da izbjegnem CT i uracunam grijanu prostoriju i filter koji ima svoj otpor.
 
25.10.2014
3
0
1
Hm, to sam i pretpostavljao, hvala na odgovoru. Idem onda na 250 W, pa ako i bude potrebno, dodat ću unutra cfl.

Kada govoriš o promjeru turbine, da li se to odnosi i na promjer rupe, na koju se kači odvod? Imaš li preporuku za neki konkretni model sa fi100?
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
Da, promjer rupe na rubu. TT100 bi trebao bit dovoljan. Ako ides bez ct-a gledao bi mozda radije 125. Nesto tipa VK100, TT125, BB Turbo 125... Mislim a bi sa takvima mogao izbjec CT i stavit filter.
 
13.05.2015
14
5
3
41
***primaklima*****
Dobri ventilatori, dvije brzine, tihi.... Cijena prava sitnica :thumb:

11. Reklamiranje je zabranjeno
Forum nije mesto za besplatno reklamiranje Vašeg posla, sajta, firme, ili bilo čega što moderatori ocene kao očiglednu zloupotrebu foruma za besplatno oglašavanje. Bez direktnih linkova ka sajtovima koji se bave prodajom semena ili opreme za grow.
 
13.05.2015
14
5
3
41
11. Reklamiranje je zabranjeno
Forum nije mesto za besplatno reklamiranje Vašeg posla, sajta, firme, ili bilo čega što moderatori ocene kao očiglednu zloupotrebu foruma za besplatno oglašavanje. Bez direktnih linkova ka sajtovima koji se bave prodajom semena ili opreme za grow.

Ispričavam se, brzopleto sam sročio post, nisam imao namijeru reklamirati vent.

Samo sam se htio nadovezati na buku samih ventilatora, iz iskustva znam ako se pravilno postavi ventilacija razina buke se može svesti na minimum. Radijalni ventilator sa DIY prigušivačem na ispuhu stvara ajmo reč podnošljivu buku ako uzmemo u obzir da je box u prostoriji gdje se boravi. A i dugoročno se više isplati kupiti bolji vent, samim time i tiši, a to naravno i košta...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe