Pomoc hitno - log za gresku u sistemu!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.135
4.794
188
somwhere over the rainbow
A ništa...plan je idući. Napravio sam backup windowsa koji se nalaze na jednom SSD-u.

Linux Ubuntu cu instalirati na 2 fizički SDD od 40 giga a podaci idu na HDD-ove.

koliko sam shvatio, moram napraviti 3 particije na tom SSDu na kojeg idu Linuxi...jedna swap (8 giga valjda isto koliko rama), druga boot od 500 mb i primarnu od ostatka?

Pa ako hocu imati dual boot, jel onda moram stavit u biosu da mi boota taj drugi SSD sa linuxima pa da mi GRUB da da izaberem?

žešča hakerija jbt

p.s. jel mogu particije napravit u windowsima pa da imam sve gotovo prilikom instalacije linuxa?
 

Strijela

Aktivan Član
16.05.2011
98
46
28
105
Ako si newbie za linux, preporučam linux mint.

Svatko ima svoju shemu, meni se ovo pokazalo kao nekako najbolje rješenje.

1. particija (root) => mount = "/" .... Ovo je nešto kao C:\Windows i program files u jednom + neke druge stvari
2. particija (home)=> mount = "/home" .... Ovdje idu user direktoriji poput Downloads, Pictures (C:\Users)
3. Swap ti je dosta 2-3GB ako imaš 8 GB RAM. Ja imam SSD od 250GB, pa samo 3GB swapa na istu količinu RAM-a kao i ti.

U windowsima možeš, no ne sa zapakiranim programima koje inače windows useri koriste, pri setupu linuxa je to jako jednostavno, samo klikanje.
Dual boot, da morat ćeš stavit da ti se prvo boota ovaj sa linuxom, pa ti GRUB da opciju za boot windowsa.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Prater

Prater

Prijatelj Foruma
04.04.2012
208
639
93
I ovdje glas za Mint, izabrao sam ga jer mi na ubuntu 14 smeta onaj docker (može se maknut al sam ljen haha), a Arch si mislim na laptop staviti. Ako si početnik, možeš i prilikom instalacije mint-a umjesto da sam namještaš particije, staviti da ti enkriptira disk ili samo home folder, onda će ti sam namjestiti particije ali kasnije moraš shrinkati jednu particiju i uzeti od nje koliko ti treba za SWAP (u slučaju da će ti bit SWAP na HDD-u, ne trebaš shrinkati), možda će ti to malo biti zeznuto kao početniku jer particija više neće biti ext4 nego luks-crypt. Možeš i sam složiti particije, samo ne znam kako onda ide enkripcija diska, neki su radili nakon instalacije.

Također ako često stavljaš pc na hibernate, nije dobro da ti se toliko piše po SSD-u, bolje staviš swap na HDD. Preporučio bih veličinu swapa 100% od RAM-a, mada si ja nisam ni stavio swap.

Usput, pročitaš ovo za optimizaciju linuxa za SSD, nije sve napisano ali dobro dođe: https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/ssd
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.135
4.794
188
somwhere over the rainbow
drugo sam mislio

znači stanje je SSD 40 gb i na njemu je win 7 ultimate 64 bit i koristim ga jedino i isključivo za operativni sustav i na njemu imam još 13 giga free.

za storage disk, koji mi je sad skoro prazan, koristim HDD 160 giga. Evo dok ne ugrabim SSD još jedan, probao bi Linuxe i malo se igrao, ali bi ih instalirao na HDD.

znaci win ssd - linux hdd i da mi GRUB prilikom loadanja daje izbor koji o.s. hocu.

E sad...jel moguce napraviti particije na HDD da bude linux na jednoj i storage za windowze na drugoj particiji?

ili....da li je moguce recimo ubuntu bootat samo sa USB-a? pošto bi koristio samo jedan program u njemu te internet
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Particije mozes rijesit prilikom instalacije linuxa. U njegovom partition manageru ces odabrat particiju ili kreirati novu i namjestit koliko od te particije da bude rezervirano za linux. Sve ce ti biti jasno kad krenes sa instalacijom.

Ne sjecam se za ubuntu preko stika ali Mint mozes sigurno dic sa stika. Bude Prater odgovorio za ubuntu :D