Pomoc oko boxa

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

revolution

Aktivan Član
02.01.2013
200
866
93
Ovako vec duze vrijeme planiram svoj indoor grow i dosta sam citao i sve sam vec smislio, ali imam nekoliko nerazjasnjenih pitanja.
Odakle da krenem....Znaci box je velicine 70x38x60cm (š x d x v). Najprije sam planirao staviti unutra HPS 250W,ali problem je u tome sto sam na dosta mjesta nasao informaciju da vrh biljke mora bit udaljen oko 25 cm od lampe, kad oduzmemo i 10-ak cm koliko bi visine zauzimala teglica to znaci da bih biljka imala samo 25 cm za rasti u visinu, neznam jel bi to bilo dovoljno za kvalitetan rast i razvoj...uostalom navodono i HPS sijalice puno vise griju pa bi i imao problem s temperaturom. Na kraju sam dosao do zakljucka da bi najpametnije bilo stavit jednu lampu CFL easy lighting 200w,2700k jer ona nebi puno zagrijavala kao HPS te bih mogao vrh biljke drzat na 5cm od lampe što mi omogucava vecu visinu biljke tj imao bih raspolozivo 45cm visine za biljku za razliku od HPS-a ispod kojeg bi biljka mogla imati visinu 25cm..Ispravite me ako grijesim..ovo ce mi biti prvi grow i nezelim ga previse zakomplicirat..sto vi mislite o ovom

Stavio bih 3 ventilatora- 1x80mm za mjesanje zraka u boxu, 1x80mm za upuh te 1x 80mm za ispuh.
Box bi oblozio sa mat stranom aluminijske folije.

Sto vi mislite o ovome setupu s obzirom da mi je ovo prvi indoor grow i nezelim previse komplicirat i ako imate kakav bolji prijedlog slobodno predlozite.

Pozdrav svima! Jah bless
 

revolution

Aktivan Član
02.01.2013
200
866
93
Bas zbog toga i je problem sto nemogu ici vise od 70cm u visinu zbog toga sto grow treba biti stealth, pa sam zato planirao stavit jednu od 200w CFL te bih naravno radio lst.

Jesam li prikupio dobre informacije u vezi udaljenosti HPS od vrha biljke-25cm, a CFL od vrha biljke 5cm.
Jeli tocna informacija da bi CFL 200w dosta manje zagrijavala box i nebih imao problema s odrzavanjem niže temperature?
 

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
Mora tu CFL i razmisli da stavis 2 ili 3 manje pre nego jednu od 200w da bi rasporedio svetlo po boxu ravnomernije. Al moze i ova jedna.
 

Gagiba

Aktivan Član
Мože HPS-ka ali uz CT! Bez tube ni ne pokušavati....a opet ako se instalira CT gubi se dobrih 15 cm visine (minimum) i ako se računa i posuda u kojoj je biljka, ostaće premalo visinskog prostora za samu biljku. U tom smislu možda je CFL-ka praktičnije rešenje iako sigurno ne kvalitetnije. Naravno pri instalaciji HPS-ke treba računati da se negde sakrije i prigušnica koja uz to i dobro greje a ova moja ima i neku gomilu golih žica koje nerado volim da postavim u okruženje bilo čega... :D

Uglavnom simpatičan je prostor, ima širine....dobar, strpljiv, dugačak i širok LST da se uradi i biće tu lepa biljka! :dada
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vu ing.

Purger

Aktivan Član
08.08.2013
74
285
53
Svugdje po malo
pukni unutra 150hps..stavi staklenu pregradu na reflektor i 1 vent 220V oko 20w da puse po hpsici...to ti je cca 15 cm manje prostora..trebao bi to ohladiti bez problema na 15-20cm od vrhova...ostaje 25-30 cm slobodnog....ja bi u ovom slucaju improvizirao 1 posudu preko cijele povrsine box-a, pregradjenu ako mislis 2 bijke puknut tranu...malo jaci lst i kako kaze kolega iznad mrezu staviti i trebalo bi to biti odlicno....sretno
 
  • Sviđa mi se
Reactions: zgwolf

CrazySmoke

Banned
Banovan
15.08.2013
142
135
43
U nigdjezemskoj ;)
Ne moraš mat stranu folije stavit nego sjajnu. moraš i za filter si smislit jer će ti smrdit kasnije. ako imaš fem sjemenku savjetujem jednu biljku s dužom vegetacijom i lst-irane sve grane. a ovaj vent šta će ti mješat zrak će ti samo podići temperaturu za dobrih par stupnjeva, tak je meni bilo ali lako probaš i makneš. vidi na mom boxu šta je sličnih dimenzija tvojem kako sam sa cfl-kama.
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
zašto ga gnjavite,
neka uzme par komada cfl i neka piči ko svaki normalan čovjek...

uzmeš 4 cfl ili 6, i raspodjeliš na spektre, ili mijenjaš kasnije ako ti se da... ali cfl će ti čisto dobro odraditi posao...
manje posla oko ventilacije, manje brige oko toga dali ćeš spaliti biljke ili ne...

dok ti namjestiš CT, i te jake ventove, ode baba s kolačima... napravi CFL grow i boli te briga...
imaš na forumu puno dnevnika, i to nadasve jednostavnih, pročitaj i udri...

lako je, samo kreni!

P.S. ne zamaraj se sa UPUHOM zraka, brini se da imaš dobar ispuh,... upuh može biti i pasivan, nemaš boks od par kvadrata da se brineš za upuh,,,, ne stvaraj dodatne komplikacije kada ti netrebaju

stavi samo ispuh zraka i napravi pasiv upuh i to je to...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vu ing. and CilI

CrazySmoke

Banned
Banovan
15.08.2013
142
135
43
U nigdjezemskoj ;)
možda mu je zbog svjetla. a griju dost cfl žarulje ako ih ima puno(više od 6). aj da ja pitam, jel drugi mješaju 6500 i 2700 spektre zajedno za bolji učinak dokazani? onako u manjem omjeru 6500 žarulji. ove od philips 23w su sasvim ok ali na 30 i više još nisam naišao u radnjama ili jesam al me se nisu dojmile kvalitetom i cijenom niskom, neka domaća i ne piše za lumene, i još velika..rekoh radije ću na sigurno :)
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
može se miješati naravno, uvijek je bolje da se ima mixanih spektara...

možeš i ovako, naprimjer, dok traje vege imaš više 6500, ( uz 2700 ) , i kad prebaciš na cvat staviš više ovih crvenih od 2700... možda sam zamijenio 6500 i 2700, nisam dugo bio u doticaju za cfl žaruljama, pa mi nemojte zamjeriti, ali znate što sam htio reći


p.s. mislim da u svakom slučaju grije manje nego HPS...
mislim da je član Data imao PC CFL grow sa 4 lampe, pa pogledaj to... također i NoTrippin ako se ne varam...

samo baci oko, ima dosta toga
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CrazySmoke

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
ne bi naravno...

nasuprot tome, to je super, neko radi grow ispod 2 lapme HPS+MH....

također postoje i ove lampe.... http://www.igrow.com.hr/wp-content/uploads/2012/02/1.SunMasterLamp.jpg

to ti je HPS i MH lampa u jednoj...

znači vezano za cvat ispod 2 spektra, ljudi kažu da su jako zadovoljni sa rezultatima, samo što na našem forumu to još nije isprobano jako puno, pa se nema nekih informacija iz prve ruke...
ali, rezultati su zadovoljavajući...
ako si u prilici samo udaraj na 2 spektra, može biti samo bolje...

živio!
 

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
Moze da mesa CFL spektre a moze i na jednom. Ja na HPS imam dodate 2 stedne 6500K. Razlika izmedju HPS i CFL growa ako su isti ostali uslovi je ocigledna u korist HPS-a, a za CFL - 2700K ili 6500K ili mesano... ne znam. Radio sam na samo 6500K i na mesani spektar u istom boxu i po meni nije neka drasticna razlika ako je i ima. Mislim da su presudni lumeni tj. bitniji od spektra.

I da dodam 4x65W cfl greje manje od 150W HPS. A i to je prezvakano ovde dosta: HPS radi na >300 C dok CFL na manje (ne znam tacno kolko); i kad imas vise CFL onda se i toplota koju stvaraju bolje rasporedi i samim tim lakse izvlaci.
 

CrazySmoke

Banned
Banovan
15.08.2013
142
135
43
U nigdjezemskoj ;)
110 kn negdje? pa nije to puno kad 23w dođe 40-50. ali s gugla naručivat ja i neznam :) a ovo gore mi je viša matematika za napravit, nekom drugom prilikom :) nisu mi tu ni nacrti baš jednostavno izgledali :) ugl stavio sam tri jutros od 23w 6700 a ove su bile 20w, ko pećak :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: stara baba