Pomoc oko prvog grow-a

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
24.03.2010
19
1
0
43
Pozz drugari.Kao sto rekoh prvi put se oprobavam u uzgajanju svima nama omiljene biljke pa naravno imam i malih problema.Citao sam koliko sam mogo o svim stvarima sto se tice unutrasnjeg uzgoja pa sam sa raspolozivim sredstvima pokusao da napravim nesto.
Napravio sam box velicine 1x1.7m ali je trenutno smanjen na 50x50cm jer nemam osvetljenje koje bi ispunilo toliki prostor.Posadio sam 3 semenke 11.03 i nakon 3-4 dana biljke su se pojavile.
Koristim stedne sijalice od 23w koje daju 6500k sta god to znacilo ali sam procitao da su takve pogodne za vegetativni rast.spojio sam 5 takvih i drzim ih na rastojanju od nekih 10-ak cm.
Sto se tice dotoka vode,zalivao sam ih na 2 dana jednom i koliko sam mogo da vidim svi preporucuju da treba manje da se zalivaju.
Zemlju koju koristim je kupljeni lumbrikogeni humus sa mikroelementima...odnos N-P-K je 10:10:20 a ph vred zemlje je 6.64.
za ventilaciju sam napravio otvore na boxu koji se nalazi u podromu gde ima odlicnog protoka vazduha tako da nisam stavljao nikakve ventilatore ili sta vec...

Pre dva dana sam primetio da prvi listovi koji su nikli pocinju da se savijaju i pod rukom se oseti da se sushe.da li neko zna u cemu je problem i kako to da resim.Listovi nisu promenili boju ali se razlikuju po dodiru od drugih.Molim za pomoc!!!

HVALA

PS.evo i nekih slika da ne zaboravim :icon_lol:


vtra1.jpg

http://img406.imageshack.us/img406/434/vja1.jpg
http://img260.imageshack.us/img260/8030/31224955.jpg
http://img715.imageshack.us/img715/9207/vjaj.jpg
http://img31.imageshack.us/img31/4563/vutra.jpg
 
S

silikolor banda

Guest
ja sam imao isti problem, to sa susenjem lisca. nije opasno. i imam predlog u vezi djubriva. bolje uzmi neko 15-15-15 npk ili 20-15-15 u korist n. bolje je za veg fazu
 

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
stavio sam tek iznikle bebice pod neonke, ali sam im stavio 3450 lm umjesto 2300 lm, koliko zahtjeva prostor u kojem jesu...dali da neonke stavim na 5 cm udaljenosti odma ili bi bilo bolje malo više dok su tako male?????
 

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
što su ti to prve biljke u životu???...mislim da su solidne, nebudi nestrpljiv,najteže joj je krenuti...koliko vidim, imaš 4 para listova,što bi više za 2 tjedna...više listova,više fottosinteze, brži rast....ajde zapamti kolika je sad, pa pogledaj kolika će biti sa mjesec dana....suma sumarum, relax, sve ide svojim tempom, sjedi i uživaj u pogledu...

nego, dobar ti je ovaj kamenjar...super reflektira svjetlost...

...i još jedna stvar...ako sam dobro razumio,ti imaš spreman box...radi ćega ih onda vodiš u šetnju???.....kada u boxu stvoriš određenu klimu, one se naviknu na nju, i najbolje rastu u konstantnim uvjetima, zato ti predlažem da ih ne šetaš, taman vani bio najljepši dan u povjesti čovječanstva( :)) ) nego ti njih lijepo pod lampe 24 sata i što manje narušavanja mikro-klime...
 

upitnik???

Aktivan Član
27.04.2009
496
67
48
45
Tu je sve normalno koliko se vidi na sliki....
Samo napuni tu posudu do kraja sa zemljom neka što više razvije korjen trebat će joj.....

Jedino ako nisi ukrao nekom sliku... :)
 
24.03.2010
19
1
0
43
pa zadnja 4-5 dana sam poceo da ih iznosim na po nekih 5 sati na dnevno svetlo rekoh da iskoristim ovo lepo vreme :) zato sam i postavio pitanje jer sam primetio da su nekako usporile sa napredovanjem.nista od sada su u boxu 24h i nikako drugacije.hvala na savetu Odin_of_Asgard!!!

upitnik naravno da su moje,mislis da bih se trudio da se prvenstveno reg na ovaj forum a jos manje da postavljam pitanje i tudje slike ;-)
 

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
sory Ex što koristim tvoj prostor ali da ne otvaram bezveze novu temu, a mislim da pitanje prolazi pod ovu temu...jel mi može netko reći što da uradim???...na strani di mi je ventilator mi je temp. 23 C, a na suprotnoj 29 C...jel se može to kako izjednačiti???...ili nije potrebno???
 

nitro_grow

Aktivan Član
22.03.2010
93
10
0
34
exceeder845 Pa ne mora da znaci da je bolje napolju, mozda imas jacu svetlost u boxu nego sto je napolju, i zato brze rastu... :) Ali bar si probao, bar znas kako je bolje da radis ;)


Pa dobro je i 29 C, msm nije dobro, ali mogu da rastu i na toj temperaturi ( Mogu izdrzati i preko 37 C )...
Ali ako vec hoces da ih izjednacujes, jednostavno stavi jedan ventilator i na drugu stranu, logicno :)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Odin_of_Asgard je napisao(la):
sory Ex što koristim tvoj prostor ali da ne otvaram bezveze novu temu, a mislim da pitanje prolazi pod ovu temu...jel mi može netko reći što da uradim???...na strani di mi je ventilator mi je temp. 23 C, a na suprotnoj 29 C...jel se može to kako izjednačiti???...ili nije potrebno???
Ne treba nove teme otvarati,tako samo bivaš sankcioniran nepotrebno :thumb:
Pokušaj naći neutralnu poziciju u visini vrhova biljki,a ispod lampe kako bi dobio što točnije očitanje temperature.Prema ovome što si naveo,temperatura ti nije kritično visoka,iako bi bilo bolje da je oko 26 stupnjeva (predpostavljam da je ovo početak,a za mlade biljke nije baš dobra viša temp.)
Nisi naveo o kojem se ventu radi,pa ću predpostaviti na je onaj za mješanje zraka u boxu.Ako nemaš taj vent,svakako bi bilo dobro da staviš jedan jer je od velike pomoći pri stabilizaciji temp.,a k tome i simuliraš vjetar pa biljke jačaju.
Mogao bi dnevnik započeti,pa ćeš puno više pomoći i korisnih sugestija dobiti nego ovako.
 

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
to je mali box za klonove u budučnosti, trenutno su u njemu mlade biljke i ima samo jedan vent (sa procesora) na bočnoj stranici, a topli zrak izlazi iznad neonki (60x20)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Nije ti dobro izvedena ventilacija.Malo si prouči temu o rasvjeti i ventilaciji,a mogao bi pogledat i neke boxeve po dnevnicima uzgoja.
Najvažnije ti je osigurati dobru cirkulaciju zraka.Dodatne probleme s temp. ti uzrokuju prigušnice koje su vjerojatno na svjetiljki jer neonke ne griju skoro ništa.Svakako bi trebao jedan vent stavit da ti na vrhu boxa izvlaći zrak van.
 

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
na izvoru (12V, 0,75A, max 9,6W) je spojen jedan vent (procesor),koji vrti,recimo, 1200 okr/min...ako na isti izvor spojim još jedan takav vent, dali će tada svaki vent vrtiti po 600 okr/min??' ako ne, kako da to postignem???
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Ako ih spojiš paralelno,vrtit će se istom brzinom (1200) a uduplat će se struja(A) odnosno snaga(W) ,a ako ih spojiš u seriju vrtit će se sporije (koliko ne znam,ali ako su iste snage,trebali bi prepolovit voltažu(V) pa tako i brzinu vrtnje) ali snaga opet raste,pa pripazi da ne prelazi nazivnu snagu adaptera (0.75A).