Pomoc pri racunanju svjetla

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
13.12.2011
8
0
0
35
E ovako,prvi put pokusavam bilo kakav uzgoj u kuci.Za pocetak imam mali box Visine 51cm, sirine 43 , dubine 43.Kontao sam kupiti Hps 150-250watt,ali mi je to uglavnom ne izvodljivo u selu u kom ja zivim.
E sad, citanjem foruma sam shvatio da mi plavi spektar treba za vegetaciju,crveni za cvjetanje,znam sta je LST,samo bih zelio da mi malo iskusniji pomognu oko svjetla. Izgleda da cu se ipak morati zajebavati oko stednih sijalica,pa sad trazim pomoc oko racunanja.Nasao sam Philips energy saver 6500k i 2700k,od 20w.Sad me zanima koliko mi kojih treba u boxu mojih dimenzija u fazi vegetacije i u fazi cvjetanja.
takodje su mi na raspolaganju i zivine sijalice Mercury 125w,ali koliko vidim one su neupotrebljive,bas kao i halogena rasvjeta.
da napomenem, da bih u taj box uglavio najvise 2 biljkice...
pozzzzzzzzz i u naprijed hvala na odgovorima.
 

derataur

Aktivan Član
02.03.2011
289
25
18
106
znaci hps od 150w ima cca 15000 lumena,a jedna tvoja stedna cca1300-1500 lumena,moje misljenje je da komotno mozes stavit 8 komada(posto imas malo manje dimenzije od 0.5x05.m),naravno i vise stavi cfl-ki ako zelis,lumena nikad dosta:sun2:
bitno da su biljke blizu cfl-kama pa s vremenom odmices kako rastu...
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Kao što ti je deratur rekao,ćim više svijetla to bolje-s plavim spektrom svijetla za veg fazu i crvenim spektrom za cvijetanje se nemoj opterecivati (nije toliko bitno),samo deri pun k.... štednih žarulja i growaj !
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Mala ti je visina. Iz iskustva ti odmah mogu reći da je teško tu 150W obuzdati, ali nije ni neizvedivo.
Štedne pak isto dosta topline stvore, pogotovo kad ih je 8 komada.
Ako ipak ideš na HPS (preporučam), bitno ti je eliminirati onu toplinu koja je direkt ispod žarulje, odnosno, trebao bi staviti neki pc ventilator da ti piri direkt ispod žarulje.
Ne treba ti u tvom "selu" trgovina, imaš online shopova s tim stvarima :)

100W komplet:
150W komplet
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Kenny Dalglish
19.08.2011
46
15
0
37
Blade je napisao(la):
Kao što ti je deratur rekao,ćim više svijetla to bolje-s plavim spektrom svijetla za veg fazu i crvenim spektrom za cvijetanje se nemoj opterecivati (nije toliko bitno),samo deri pun k.... štednih žarulja i growaj !
ja evo rokam i vege fazu samo sa HPS-om koji je 2000k i raste ko ludo, tak da...
 
08.12.2011
19
0
0
91
pozdrav :) imam osram 150w HPS i planiram napraviti box 50x50x100
ima li tko iskustva jeli to dovoljno lumena za te dimenzije
koliko bi joj trebao dozvolit da naraste? ona određena udaljenost za hps (45cm min između male i hps-a) jeli to i dalje ostaje ako bi stavio staklo ili bi onda mogla biti i bliže žarulji?
 

NoTrippin

Aktivan Član
26.04.2007
552
80
48
Dovoljan je 150W za 50x50
To 45cm je preporuka za jaču rasvjetu i veće boksove.Sve ovisi kakvu ventilaciju staviš, ako je dobra i
imaš vent da puše po vrhovima bilja može to doć blizu skroz i ideš bliže koliko ti temperetura dozvoljava.

Napravi box, uključi lampu i ventilaciju i vidi kakvo je stanje za par sati, izmjeri temperature pa ako je
prevruće pojačaj ventilaciju ili stavljaj staklo.Ako staviš staklo bilje može rast skroz do njega al računaj
da moraš stavit vent da puše po staklu ako nije vatrostalno.