Pomoc (upitnik ispunjen)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
29.06.2008
24
0
0
46

Pozdrav najboljem forumu za vutru ikad ;-)

1.Uzgajate li svoje biljke iz sjemenki ili klonova(reznica) ?

sjemenke, Euphoria, 3 komada
http://www.marijuana-seeds.nl/Euphoria-feminized.html


2.Koliko su stare vaše biljke ?

5 sedmica

3.Koliko su visoke vaše biljke ?

25-30cm



4.Kolike su tegle ili posude u kojima su vaše biljke ?

plasticne posude 5l

5.Kakva je vaša zemlja (Sa čime ste ju mješali , jel zagnojena, )

60% Humus sa sto manje gnojiva (Florafin, nisam nasao bolje)
30% Terra magma
10% stiropor


+ kuglice na vrhu i dnu



6.Kako često zaljevate i kakvu vodu koristite ?

vodu iz cesme, po liscu svaki drugi dan vrlo vrlo malo. po zemlji svaki treci dan...


7.Kakav je ph vaše vode (bar približno ako imate lakmus ph tester) ?

bio je 6.9, prije neki dan provjerim 7.68!!! treba cesto provjeravati, izgleda da voda iz cesme oscilira previse (mjereno PH metrom Voltcraft, kalbriran svjeze)


8.Kakva gnojiva koristite i kakav je omjer N:p:K (odnosno dušika,fosfora i kalija) ?


za vegataciju Plantella "list" 6:3:6, jednom gnojeno (sa obzirom da je zemlja vec imala dosta gnojiva u sebi)


sad cu koristiti Plantella "cvet" 6:8:8


9.Kakva svjetla koristite (koliko wata koliko lumena,HPS,MH,fluo,halogen,običnu) ?

na pocetku dok nisam presadio CFL 123W
sad HPS 250W

10.Koliko su lampe blizu biljki (udaljenost od vrha biljki) ?

40cm

11.Koliki je vaš prostor u kojem gajite (u metrima kvadratnim ) ?

60 x 60 x 120cm Homebox XS

http://www.homebox.net/dhtml/product_family_homebox_xs.php

12.Kolika je temperatura i vlaga u vašem prostoru za uzgoj ?



oscilira u zavisnosti god. doba
22-26C / 35-46% vlaga, u mraku
24-28C / 20-35% sa lampom


kako je zima krenula, a grijanje mi je na plin, vazduh je suh...spusti se cak do 18% vlada u boxu, pokusavam mokrim peskirom u boxu popraviti situaciju...nabavio sam evaporator, ali mi se ne dodaje jos 250W (toliko trosi) na mjesecni racun ;-(

13.Koliki je ph zemlje ?

uzeo sam neki prejeftini ph metar, ne radi ;-( Imam ph metar za vodu, zadnji put kad sam mjerio bilo je 6.9 (malo zemlje razmucene u destilovanoj vodi, ne znam jel ovo najbolji nacin)


14.Dali ste uočili nekakve insekte u vašem prostoru za uzgajanje ?

jednu zelenu muhu, odmah odstranjena...za sada bez insekata...

15.Koliko imate iskustva u uzgajanju ?

vrlo malo, prije ovoga sam imao neobavezni indoor grow i na njemu vjezbao...ovo mi je prvi pravi grow..


pored ovoga u boxu imam ventilatro (industrijski), nazalost nemam regulatro tako da je stalno na maximumu. Odvod iz boxa je direktno u ventilaciju od zgrade. Nisam jos stavio karbonski filter dok ne pocnu da smrde ;-)

znaci problem mi je sa vlagom, ali do sada nisam primjetio na biljkama nikakve probleme, do prije neki dan kad sam primjetio da se mali listovi (prvi od korijena) sushe...danas pogledam kad listovi iznad imaju zute fleke na sve tri biljke!



jel nedostatak gnojiva (nisam puno gnojio), jel mozda presuh vazduh (pa donji listovi poslije zalijevanja popuse)?

da li mi je ok gnojivo (Plantella LIST i CVET)?

da li mi trebaju co2 tablete u slucaju suhog i toplog vazduha? (ljeti)

pustio sam ih previse na 18/6 da vegetiraju (skoro 4 sedmicem izrasle su previse), dvije su podkresane a jednu sam ostavio cisto da probam...danas sam prebacio na 12/12..


nepodkresana


podkresana


namazao sam jedan bolesni list Soja lecitinom...



PH vrijednost vode iz cesme je bila 6.9, kao sto rekoh danas pogledam kad vidim 7.68!!! Voda iz cesme, samo imam karbonski filter na cesmi, probam bez filtera, 7.42!!

[FONT=&quot]
[FONT=&quot]Loading Image[/FONT]
[FONT=&quot]Click anywhere to cancel[/FONT]
[/FONT]

[FONT=&quot]Image is Unavailable[/FONT]
 

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
zliko je napisao(la):

pozdrav najboljem forumu za vutru ikad ;-)

1.uzgajate li svoje biljke iz sjemenki ili klonova(reznica) ?

sjemenke, euphoria, 3 komada
http://www.marijuana-seeds.nl/euphoria-feminized.html


2.koliko su stare vaše biljke ?

5 sedmica

3.koliko su visoke vaše biljke ?

25-30cm



4.kolike su tegle ili posude u kojima su vaše biljke ?

plasticne posude 5l

5.kakva je vaša zemlja (sa čime ste ju mješali , jel zagnojena, )

60% humus sa sto manje gnojiva (florafin, nisam nasao bolje)
30% terra magma
10% stiropor


+ kuglice na vrhu i dnu kuglice nisi trebao stavljati radit Će ti probleme jer zadrŽavaju gnojiva i vlagu tako da ti je na dnu vjerojatno blato



6.kako često zaljevate i kakvu vodu koristite ?

vodu iz cesme, po liscu svaki drugi dan vrlo vrlo malo. Po zemlji svaki treci dan...


7.kakav je ph vaše vode (bar približno ako imate lakmus ph tester) ?

bio je 6.9, prije neki dan provjerim 7.68!!! Treba cesto provjeravati, izgleda da voda iz cesme oscilira previse (mjereno ph metrom voltcraft, kalbriran svjeze)
ph probaj spustiti na 6.5

8.kakva gnojiva koristite i kakav je omjer n:p:k (odnosno dušika,fosfora i kalija) ?


za vegataciju plantella "list" 6:3:6, jednom gnojeno (sa obzirom da je zemlja vec imala dosta gnojiva u sebi)


sad cu koristiti plantella "cvet" 6:8:8
gnojiva koja koristiŠ nisu loŠa ali nisu ni za to...

9.kakva svjetla koristite (koliko wata koliko lumena,hps,mh,fluo,halogen,običnu) ?

na pocetku dok nisam presadio cfl 123w
sad hps 250w

10.koliko su lampe blizu biljki (udaljenost od vrha biljki) ?

40cm

11.koliki je vaš prostor u kojem gajite (u metrima kvadratnim ) ?

60 x 60 x 120cm homebox xs

http://www.homebox.net/dhtml/product_family_homebox_xs.php

12.kolika je temperatura i vlaga u vašem prostoru za uzgoj ?



oscilira u zavisnosti god. Doba
22-26c / 35-46% vlaga, u mraku
24-28c / 20-35% sa lampom


kako je zima krenula, a grijanje mi je na plin, vazduh je suh...spusti se cak do 18% vlada u boxu, pokusavam mokrim peskirom u boxu popraviti situaciju...nabavio sam evaporator, ali mi se ne dodaje jos 250w (toliko trosi) na mjesecni racun ;-( vlaga u boxu preniska oko 40 do 50% u floweringu

13.koliki je ph zemlje ?

uzeo sam neki prejeftini ph metar, ne radi ;-( imam ph metar za vodu, zadnji put kad sam mjerio bilo je 6.9 (malo zemlje razmucene u destilovanoj vodi, ne znam jel ovo najbolji nacin)


14.dali ste uočili nekakve insekte u vašem prostoru za uzgajanje ?

jednu zelenu muhu, odmah odstranjena...za sada bez insekata...

15.koliko imate iskustva u uzgajanju ?

vrlo malo, prije ovoga sam imao neobavezni indoor grow i na njemu vjezbao...ovo mi je prvi pravi grow..


pored ovoga u boxu imam ventilatro (industrijski), nazalost nemam regulatro tako da je stalno na maximumu. Odvod iz boxa je direktno u ventilaciju od zgrade. Nisam jos stavio karbonski filter dok ne pocnu da smrde ;-)
biljke koje su na direktnom udaru Će ti poČet razvijat def po nekim listovima
znaci problem mi je sa vlagom, ali do sada nisam primjetio na biljkama nikakve probleme, do prije neki dan kad sam primjetio da se mali listovi (prvi od korijena) sushe...danas pogledam kad listovi iznad imaju zute fleke na sve tri biljke!

bolje slikaj odkini slobodno pa slikaj na bjelom

jel nedostatak gnojiva (nisam puno gnojio), jel mozda presuh vazduh (pa donji listovi poslije zalijevanja popuse)?

Da li mi je ok gnojivo (plantella list i cvet)?

Da li mi trebaju co2 tablete u slucaju suhog i toplog vazduha? (ljeti)
ne to je scam ako misliŠ koristiti co2 onda ili pravi setup ili domaČi mix
pustio sam ih previse na 18/6 da vegetiraju (skoro 4 sedmicem izrasle su previse), dvije su podkresane a jednu sam ostavio cisto da probam...danas sam prebacio na 12/12..


nepodkresana


podkresana

ovo bi rekao da je poČetna faza def kalcija
namazao sam jedan bolesni list soja lecitinom...
ovo nikad nisam Čuo


ph vrijednost vode iz cesme je bila 6.9, kao sto rekoh danas pogledam kad vidim 7.68!!! Voda iz cesme, samo imam karbonski filter na cesmi, probam bez filtera, 7.42!!

preveliki ph
[font=&quot]
[font=&quot]loading image[/font]
[font=&quot]click anywhere to cancel[/font]
[/font]

[font=&quot]image is unavailable[/font]

evo toliko od mene

pozz
 
29.06.2008
24
0
0
46
+ kuglice na vrhu i dnu kuglice nisi trebao stavljati radit Će ti probleme jer zadrŽavaju gnojiva i vlagu tako da ti je na dnu vjerojatno blato

pardon, kuglice su samo na vrhu...na dnu je stiropor...nebi rekao da imam problema sa drenazom...

bio je 6.9, prije neki dan provjerim 7.68!!! Treba cesto provjeravati, izgleda da voda iz cesme oscilira previse (mjereno ph metrom voltcraft, kalbriran svjeze)
ph probaj spustiti na 6.5

cime mi je najbolje/najjednostavnije spustati (zakiseliti) PH? limun?

sad cu koristiti plantella "cvet" 6:8:8 gnojiva koja koristiŠ nisu loŠa ali nisu ni za to...

ima li neka bolja opcija da mogu kupiti u gradu (trzni centri, poljoapoteka), dok ne nadjem profi gnojiva (tipa Hesi)?

kako je zima krenula, a grijanje mi je na plin, vazduh je suh...spusti se cak do 18% vlada u boxu, pokusavam mokrim peskirom u boxu popraviti situaciju...nabavio sam evaporator, ali mi se ne dodaje jos 250w (toliko trosi) na mjesecni racun ;-( vlaga u boxu preniska oko 40 do 50% u floweringu

sta mi je najbolji nacin za dizanje vlaznosti? peskiri? evaporator mi trosi dosta struje (dodatne)...


pored ovoga u boxu imam ventilatro (industrijski), nazalost nemam regulatro tako da je stalno na maximumu. Odvod iz boxa je direktno u ventilaciju od zgrade. Nisam jos stavio karbonski filter dok ne pocnu da smrde ;-)
biljke koje su na direktnom udaru Će ti poČet razvijat def po nekim listovima

pardon, ne rekoh da je taj ventilator za odvod samo, intake je prirodan (3 otvora na boxu)


bolje slikaj odkini slobodno pa slikaj na bjelom






jos jedno pitanje...balast mije 400W a lampa 250W, kad mjerim potrosnju pokazuje mi 340W, jel to normalno da balast sam vuche toliko?

kako mi je ph vrijednost zemlja najbolje mjeriti sa ph mjeracem za vodu? (razmucivanje u destilovanoj)?


 

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
slika ti je isto početna faza def. kalcija a za ovo ostalo se snadji sam citaj forum :google2: is your friend :D
 

EXARP

Aktivan Član
10.12.2006
488
66
48
50
Zliko je napisao(la):
jos jedno pitanje...balast mije 400W a lampa 250W, kad mjerim potrosnju pokazuje mi 340W, jel to normalno da balast sam vuche toliko?
Normalno je. Preveliki balast (jalova snaga), a premalo trošilo (radna snaga) pa ti vuče too much.
Promini ili žarulju li balast. Preporučan prominu žarulje :wave:
 
29.06.2008
24
0
0
46
dosta mi to struje 250W HPS + 400W balast, mjerio sam vuce negdje oko 340W...pokusavam da skresem racun za struju...vec sam promjenio sve sijalice u stedne po kuci, kompjuteri u standby...

za kalcijum, nasao sam kalcijum nitrat i razblazio malu dozu u vodi (1/3 gram) i zalio zemlju...

i dalje ne znam kako da rijesim problem vlaznosti vazduha u boxu ;-( pada na 20%...kad ugasim odvodni ventilator, dobijem jedno 5% vlaznosti...ali to nije dovoljno...maximum sto dobijem je 39% sa ugasenom lampom i ventilatorom...

probao sam sa posudom za vodu i grijacem za akvarije...nista, prejako odvodni ventilator odvlaci vazduh iz boxa...ne znam sta da radim, cool tube jedino pa nece isusivati lampa vazduh?...bice dobar za klonova, ali za growboxa ne pomaze...drzim ga svejedno upaljenog i stavljam peskire...ali koliko vidim ne gine mi 250W evaporator ;-(

ima li neko mi prijateljski savjet dati za ovlazivanje vazduha u boxu sa jakim odvodnim ventilatorom?

ljeti nije problem (ide vlaznost do 46%), ali zimi grijanje na plin isusi vazduh grozno ;-(
 

NoTrippin

Aktivan Član
26.04.2007
552
80
48
Stavi na radijatore od grijanja keramičke posude s vodom,
sinusi će ti bit zahvalni, a ako digneš vlagu u stanu dignit ćeš je i u boksu.
 
29.06.2008
24
0
0
46
pametno, bolje podici generalno vlaznost u kuci...stavljam sad mokre peskire (brze isparava) na radijatore...+kad stignem mokar peskir + grijac za akvarijum u custom posudi u box...

sada sam na 35-40% po lampom, bez lampe 40-50%...

samo ne znam, jel smijem gasiti odvodni ventilator (ujedno i jedini) kad je ugasena lampa? da li mogu 12h bez odvodnog ventilatora u boxu biti (samo 3 prirodna intejka)? Dobijem tako 3-5% vlaznosti jos...

hvala na pomoci ;-)
 
29.06.2008
24
0
0
46
pozdrav ;-)

nasao sam nevjerovatno dobar evaporator, jes da nije bio jeftin (skupi Conrad) 40EUR, ali trosi samo 10-25W! prikljucio sam ga na timer sa hidrometrom koji ga sam ukljucuje po potrebi. Tako da napokon imam rijesen problem vlaznosti.

Da li treba gasiti ventilator (odvodni) po noci?

trenutno mi je 23-26C 39-45% pod lampom i 20-23C 44-52% bez lampe (sa ugasenim odvodnim ventilatorom), jel to ok? Treba li biti malo toplije sa lampom (da zatvorim koji intake)?


Imam jedan veci problem, predugo sam drzao biljke u vegetaciji (30dana umjesto 10-15), i od 3 samo sam dvije kresao (prvi mi je ozbiljan grow pa sam experimentisao, ucim se). Tako da je jedna sa prevelika i vec je na opasnoj blizini HPS lampe koje nece moci jos puno vise se podici). Da li postoji nacin da je sad skresem pa stavim nesto na rez (vocarski vosak?) ili da je izvadim van boxa i nastavim je drzati pod stednim?

nabavio sam Hesi gnojiva ;-)

listovi koji su skroz dole se suse to bi trebalo biti normalno (nemaju svijetla nikako), a cini mi se da sam zaustavio deficit kalcija...

posaljem slike uskoro ;-)

uzbudjenje raste, 2ga sedmica tjeranja na cvijetanje ;-) jos 5-6 sedmica i vidjecu gdje sam grijeso, sumnjam da cu izvuci nesto puno iz ove tri, bar da imam sta da zmarim mjesec dva bio bi sretan ;-)
 
29.06.2008
24
0
0
46
evo slika:


box, vidno velika nepodkresana...malo kuburim i sa nosacem lampe

Sta mi predlazete da radim, kad ova nepodkresana dodje na visinu gdje ne budem mogao vise dizati lampu? da je izvadim van boxa i stavim na stedne ili da je podkresem pa nekako zacielim rez?


prejak evaporator, trosi mi trenutno 18W


ukljucni timer sa hidrometrom


Hesi gnojiva kolekcija ;-)


jos neki listovi (samo najdonji) pokazuju moguc nedostatak kalcija



wireless hidro/termometar...stavio sam ga izmedju tri biljke (prije sam drza zakacenog na sredini boxa)



cvijetovi tek krenuli, sredina i vrh biljke izgleda potpuno zdravo
 

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
samo tako nastavi vidi se da te zanima i da se trudis imas dobru opremu sad samo jos praksa i super...
vent ti je ok pretpostavljam da je neki Systemair RVK serija .
ove stare listove koji su pogodjeni def niti nećes moci oporaviti ali bitno je da novi rast ne pokazuje isto

e da i gdje si nabavio timer sa hydrostatom ?? i koliko dodje
 
29.06.2008
24
0
0
46
@stoner:

da Systemair RVK, nemam samo regulator vrtnje, pa je nonstop na max...sa karbonskim filterom je ok na max, kad je bez filtera volio bio da ga kontrolisem...to cu skontati kasnije ;-)

sta mi predlazes za ventilator, da li da ga gasim kad je lampa iskljucena? dobijem na vlaznosti tako "po noci" a i kontam da bude vise co2 u boxu tako...

timer sa hidrostatom sam nabavio u (skupom) Conradu, koliko se sjecam bio je oko 20-25EUR...jedino sto bi volio je da ima hidrostat senzor na kablu odvojen da ga mogu postaviti blize biljkama...

koristio sam ga u kombinaciji sa evaporatorom zapremine 5l ali je mi je vukao previse struje (240W)...ovaj sad sto sam uzeo u Conradu je bas beton (11-25W)...i zgodan za refil...


sta mi predlazes za ovu biljku koju nisam kresao? kad dodje do kriticne visine da je slomim vrh ili da je izvadim van boxa? ili da je savijem?

hvala!
 

GreenBiker

Aktivan Član
27.11.2011
102
13
18
35
I ja sad sam razmisljao raditi novi grow za koji dan, al sam isto kontao kupiti Plantellu list, cvet i slavol S..
Zliko sto mislis da plantella nije za ovo?