Pomoc za projektiranje opreme boxa 60x60x170

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
17.05.2016
0
4
3
49
Pozdrav svim clanovima, mentorima i moderatorima ovog fantasticnog foruma. Hvala svima na nesebicnoj pomoci i korisnim informacijama koju pruzate novim clanovima. Moj prvi kontakt sa forumom je nazalost bio iz nuzde, tragajuci za alternativnim lecenjem kad mi je moja draga mama obolila od karcinoma, a koja danas nazalost nije vise medju nama.

Za koji dan planiram pokrenuti svoj prvi grow, ali pre nabavke kompletne opreme bih vas molio da mi pomognete u vezi nekih nedoumica kojih imam. Treba mi pomoc u vezi projektiranja ili bolje receno odabira opreme u boxu.

Opremu planiram graditi na ovoj osnovi:
Box: Darkroom 60x60x170 (SxDxV)
Rasvjeta: 250 w HPS Dual Spektar
Reflektor: Air cool sa hladjenjem dim:45x45x18

http://www.growin.uy/air-cool-refle...fassung-125-mm-anschluss-45-x-45-x-18-cm.html

1. U nedoumici sam izmedju ova dva balasta za gore navedenu rasvetu
a) Lumatek ballast sa dimerom
b) Growreactor ballast sa dimerom.
Link ovoga balasta saljem na pp.

Posto mi za ovu velicinu boxa ide zarulja od 250w HPS, zanima me dali moram uzeti balast iste jacine od 250w ili mogu da uzmem jaci balast od 400w?
Dali ustvari HPS zarulja od 250w moze ici na 400w balast?

2. Koji tip i koju dimenziju ventilatora da uzmem? Od 100mm/245 m3 ili od 125mm/340 m3?
U opticaju su ova dva tipa ventilatora TT Silent ili TT Pro. Koja od ova dva tipa preporucujete?
a) Vents TT Silent M?
http://www.ventilation-system.com/item/6675/TT_Silent-M_125-/

b) Vent TT Pro?
http://www.ventilation-system.com/cat/tt-pro-tt/

Citajuci forum sam skontao da bi mi za ovaj box optimalno odgovarao od 100 mm, ali sam isto tako negde procitao da je bolje uzeti 20% jaci ventilator od optimalnog proracuna ako se u box stavi karbonski filter a i zbog izvlacenja topline iz reflektora i manje buke koja bi u tom slucaju bila sa vecim ventom.

Proracun ventilacije sam izracunao na ovaj nacin.
250w/2= 125 m3
Sada na to stavljam dodatnih 20% zbog karbonskog filtera i ovisno kojim nacinom ce vent gurati zrak van boxa usisom ili ispuhom iz reflektora.
125*1,20= 250m3

Po ovoj logici bih uzeo 125 vent 340m3, ali me buni posto vecina na forumu sa otprilike vim velicina boxa uzima vent od 100 mm 245m3.

Ja bih to slozio ovako ali ne znam dali je overkill?
Box: Darkroom 60x60x170 (SxDxV)
Rasvjeta: 250 w HPS Dual Spektar
Reflektor: Air cool sa hladjenjem dim:45x45x18
Ballast: Growreactor 400w sa dimerom
Ventilator: 125 mm TT Silent M 340 m3
Filter: 125 mm Prima Klima Eco Line 360/440 m3/t

Sta mislite o ovome setup-u?

Ako sam prekrsio pravilo foruma postavljanja linkova, molio bih moderatora da ih slobodno izbrise.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Long balls Larry

Tarzan

Aktivan Član
31.05.2013
3.999
6.425
298
109
The Mighty Jungle
Treba ti prigusnica od 250w uzmi obicnu magnetnu digitalne su skuplje, reflektor najobicniji uzmi koji imaju u ponudi ne treba ti ovaj sa hladenjem, ventilator 125 i to je to, spreman si
 
17.05.2016
0
4
3
49
Treba ti prigusnica od 250w uzmi obicnu magnetnu digitalne su skuplje, reflektor najobicniji uzmi koji imaju u ponudi ne treba ti ovaj sa hladenjem, ventilator 125 i to je to, spreman si

Hvala na odgovoru
Mislim da cu ipak uzeti digitalnu prigusnicu, samo ne znam dali na prigusnicu od 400w moze ici HPS zarulja od 250w? Mislim da sam negde procitao da se obicno uzima ista jacina prigusnice u odnosu na jacinu zarulje, npr 250 w HPS-250W prigusnica. E sad u vezi toga sam nesiguran, a trebao bih da narucim dok je ponuda i da stignem za koji dan poceti sa growom.
Reflektor sa hladjenjem bih ipak uzeo iz razloga sto bi bila manja temperatura u boxu i zbog toga sto se moze blize spustiti ka biljci u vege fazi. Mislim da je to dobra investicija, a i nije bas neka razlika u ceni.
Sto se tice reflektora poslusacu tvoju preporuku ;) i uzimam od 125 mm. Uz to ide jos i karbonski filter.

Dali neko ima kakvo iskustvo sa Vents Silent-M ventom? Mislim na buku u odnosu na druge ventilatore.

:respect:
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: PowerSeed
17.05.2016
0
4
3
49
Skontao sam sta je power mislio tek kad sam poslao poruku. :fuck:
Citajuci forum u glavi mi se vrzmaju razne kombinacije od kemije, rasvete, ventilacije do kojih potova cu koristiti u growu tako da mi mozak fercera 200 na sat pa se zakopliciram bez potrebe, a hteo bih ovaj grow uraditi pedantno tako da i drugima posluzi, pogotovo kad je u pitanju medicinska svrha

Zasto 200 HPS ne moze ici na 400W prigusnicu ako na samoj prigusnici ima opcija smanjivanja na 250w? Ovo mi stvarno nije jasno.
 
Poslednja izmena od urednika:

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
Zasto 200 HPS ne moze ici na 400W prigusnicu ako na samoj prigusnici ima opcija smanjivanja na 250w? Ovo mi stvarno nije jasno.
Mislim da sam negde procitao da se obicno uzima ista jacina prigusnice u odnosu na jacinu zarulje, npr 250 w HPS-250W prigusnica.
lepo si napisao da watt ide na watt, 250 na 250 sto stoji. gde si sad nasao 200 w hps a da usput nisi napisao da imas takav balast kojem mozes menjati izlaz, odgovorio sam na ovo:
ne znam dali na prigusnicu od 400w moze ici HPS zarulja od 250w?
aj plako, ko zurio noge slomio ;) ne moze 250 na 400 jer ce da pregori, imas jaci izlaz nego sto guta lampa, ne znam kako jednostravnije
 
17.05.2016
0
4
3
49
lepo si napisao da watt ide na watt, 250 na 250 sto stoji. gde si sad nasao 200 w hps a da usput nisi napisao da imas takav balast kojem mozes menjati izlaz, odgovorio sam na ovo:

aj plako, ko zurio noge slomio ;) ne moze 250 na 400 jer ce da pregori, imas jaci izlaz nego sto guta lampa, ne znam kako jednostravnije

Power hvala na strpljenju i objasnjenju. Naravno da cu poslusacu tvoj i tarzanov savjet. Jedna briga manje 250w prigusnica je stavljena na spisak.

Da sumiramo potrebnu opremu.
Box: Darkroom 60x60x170 (SxDxV)
Rasvjeta: 250 w HPS Dual Spektar
Reflektor: Air cool sa hladjenjem dim:45x45x18
Ballast: Lumatek 250w sa dimerom
Ventilator: 125 mm TT Silent M 340 m3
Filter: 125 mm Prima Klima Eco Line 360/440 m3/t


Dali je to ok setup? Svaki savjet je dobro dosao.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: wuvuzela and Stipe

Tarzan

Aktivan Član
31.05.2013
3.999
6.425
298
109
The Mighty Jungle
Jos neki vent unutra mali za mijesat zrak, ph metar, termometar i higrometar i umjesto ovog reflektora ja bi stavio najobicniji i to je to od opreme imas sve i spreman si
 
17.05.2016
0
4
3
49
Da, naravno vent za cirkulaciju je obavezan i ostale sitnice koje idu uz to.

Bitan mi je bio glavni setup sve ostalo su sitnice. Jedino sam malo nesiguran u vezi ovoga venta kojeg cu uzeti posto ima termostat i podesavanje brzine rada ventilacije. Na koji nacin funkcija termostata u ventilatoru? Dali se to odnosi na temperaturu rada samog ventilatora ili nesto drugo?.

Zemlju mislim uzeti neku organic a za potove sam mislio airpot ili smartpot. E sad nisam jos odlucio velicinu potova, a ni koliko biljaka da stavim u box. Mozda samo jedna biljka u 20l pot uz kombinaciju lst i scrog, mada sam jos nesiguran sa scrogom, ali ima vremena i to cu prouciti dok ne dodje vreme. Mozda stavim i dve biljke u 16 l pot. To su mi za sada slatke muke i jos nisam odlucio. Sjemena su narucena i kad poslozim box i otvorim dnevnik, ostavicu mogucnost clanovima foruma da zajedno odaberemo strain kojeg cu uzgojiti. Za sada vrste straina kojeg sam narucio neka ostane slatka tajna dok nepocnem svoj prvi grow.
Verovatno ce mi jos biti potrebna pomoc oko spajanja opreme, pa se nadam da cu dobiti vasu pomoc.
Pozdrav svima i svako dobro.
 

Tarzan

Aktivan Član
31.05.2013
3.999
6.425
298
109
The Mighty Jungle
Dobit ces pomoc naravno. Koje sorte si narucio? Najbolje u obicnu posudu od 20l nemoj odma airpotove i sl. i lst trening, jedna biljka. Nadi dnevnik od zdravetrave tutankhamon pod 250w, je da je imao problema pred kraj ali moze ti taj dnevnik jako puno pomoci, poz
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310
17.05.2016
0
4
3
49
Vrste sorti za sada nek ostanu tajna, dok ne pokrenem dnevnik, otkricu samo da su fotoperiodne ;)
Do sada sam pregledao na desetine dnevnika, mislim da sam i dnevnik od zdravetrave bas neki dan citao, u svakom slucaju cu opet bacit pogled na travin dnevnik.
Plan mi je ici na organsku zemlju a proklijalo seme u jogurt casici cu odmah prebaciti u zavrsni pot, bez naknadnog presadjivanja. Za sada mi je takav plan, ali ko zna mozda se jos predomislim.
Zasto ne preporucujes odmah sadjenje u airpot posle klijanja?
 
Poslednja izmena:
17.05.2016
0
4
3
49
@Tarzan ti savjetuje da sto manje kompliciras i radis jednostavno

posuda od 20 l ,biljka i sretno

wuwuzela, naravno da cu poslusati savjete od powera i tarzana, ali prije nego kupim odgovarajucu opremu htio sam samo da reseim neke nedoumice koje imam u vezi rasvjete.
Evo nemojte se ljutiti i misliti da trazim savjete a zelim raditi po svome jer zelim ovaj pocetni dio planiranja kupovine opreme odraditi kako treba tako da kasnije ne budem imao zajebancije kad krene grow.
Evo ovo su dve solucije koje cu odabrati , a vase preporuke cu poslusati i nabaviti onu opremu koju mi iskusni clanovi preporuce. :)

Ja rasvjetu i ventilaciju smatram najvaznijim u nabavci opreme za grow.
Tarzanov savjet sam poslusao i ventilator ce biti od 120 mm.

E sada me jos malo muci rasvjeta pa bih vas molio na jos malo strpljenja i da mi pomognete oko ove dve solucije.

1. Reflektor sa zracnim hladjenjem + digitalna prigusnica 250w sa dimerom + HPS 250w dual spektar.
Ovde nevidim razlog dimera jer zasto bih dimovao na manju jacinu od 250w.

2. Reflektor sa zracnim hladjenjem + digitalna prigusnica 400w + HPS 400W dual spektar.
Nekako logicno razmisljajuci mislim da dobijam vise koristi od ove solucije, a ako sam u krivu slobodno me isprasite i iskritikujte :(

Radi se o tome ako idem na 400w onda bih u vege fazi sa hps dualom od 400w mogao dimati tj. smanjiti jacinu svetlosti preko prigusnice na 250w jacinu, a kad dodje vreme cvetanja onda bih naravno mogao ako to temperatura u boxu dozvoli ici i preko 250w jacine svetlosti u boxu sto znaci vise cvetanja i mozda kojim slucajem i veci urod po yieldu. Eto samo zbog toga mislim da bi imao vece koristi sa 400w prigusnicom i hps 400w zaruljom.

Dali sam u pravu ili sam potpuno fulao?
 

roki123

Aktivan Član
11.07.2013
162
1.778
143
Negdje Ispod 50 paralele
Power hvala na strpljenju i objasnjenju. Naravno da cu poslusacu tvoj i tarzanov savjet. Jedna briga manje 250w prigusnica je stavljena na spisak.

Da sumiramo potrebnu opremu.
Box: Darkroom 60x60x170 (SxDxV)
Rasvjeta: 250 w HPS Dual Spektar
Reflektor: Air cool sa hladjenjem dim:45x45x18
Ballast: Lumatek 250w sa dimerom
Ventilator: 125 mm TT Silent M 340 m3
Filter: 125 mm Prima Klima Eco Line 360/440 m3/t


Dali je to ok setup? Svaki savjet je dobro dosao.
Eto tako nsešto imadem i ja izlaz PK125 240-360kubika, A ulaz koji po potrebi koristim je 125 200 kubika i dva mala unutra.. Za vege ti ne treba spuštat toliko svetlo ja radim 4 ruderalisa iliti automata ali što bi se reklo MI imamo VISINU ali ne i širinu zati bi trebo bar ja delam tak da i h izduzujem u visinu da idu cvetovi a ne u širinu. Ok malo ih stisneš ali stanu dont'wory.. Btw. Ja imam pirate 60*60*160...samo pozitiva
 
17.05.2016
0
4
3
49
Eto tako nsešto imadem i ja izlaz PK125 240-360kubika, A ulaz koji po potrebi koristim je 125 200 kubika i dva mala unutra.. Za vege ti ne treba spuštat toliko svetlo ja radim 4 ruderalisa iliti automata ali što bi se reklo MI imamo VISINU ali ne i širinu zati bi trebo bar ja delam tak da i h izduzujem u visinu da idu cvetovi a ne u širinu. Ok malo ih stisneš ali stanu dont'wory.. Btw. Ja imam pirate 60*60*160...samo pozitiva

@roki123
Planiram staviti samo jednu biljku tako da nece biti problema ako idem na par topiranja i na lagani lst. Nista pretjerano, jednostavno da ih malo rasirim u vegi jedno 20-25 dana a onda na grow fazu. Volio bih da uradim i scrog, ali mislim da za prvi grow jos nisam spreman za scrog.

Ventilaciju sam resio i uzimam 125 mm kao sto sam htio a i tarzan mi je potvrdio da bi to bilo ok. Mozda sam malo zakomplikovao sa onom solucijom prigusnice i zarulje od 400w, mada nisam dobio konkretan odgovor dali ta solucija ima neku prednost u odnosu na 250w, pa da dalje ne komplikujem odlucio sam se da poslusam savjete powera, tarzana i wuvuzele, a vidim da sam im malo i dosadio komplikovanjem, tako da se nadam da se ne ljute zbog toga. :)

Oprema ce biti sljedeca:

Box: Darkroom 60x60x170 (SxDxV)
Rasvjeta: 250 w HPS Dual Spektar ili posebna za vege i grow
Reflektor: Air cool sa hladjenjem dim:45x45x18
Ballast: Lumatek 250w sa dimerom
Ventilator: 125 mm TT Silent M 340 m3
Filter: 125 mm Prima Klima Eco Line 360/440 m3/t
Ostalo: vent za mjesat zrak, ph/hygrometar, termometar


Spajanje opreme u boxu mislim izvrsiti na sledeci nacin:
Karbon filter - Reflektor - Ventilator - Cijev na izlaz van boksa

Dali neko ima iskustva u vezi ovog ventilatora sto se tice buke?
Dali mi preporucate da uzmem posebno HPS zarulju za vege, a posebnu za grow ili da idem na Hps dual?
 
Poslednja izmena:

roki123

Aktivan Član
11.07.2013
162
1.778
143
Negdje Ispod 50 paralele
Mogu ti rrc za lumatek samo pohvale i ja imam 250 250sl zatim 400 400sl postavke . kod mene je spajanje filter vent pa cooltube i van.. Top.... Usis na filter
 
Poslednja izmena od urednika:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.