Pomozimo našoj planeti

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Screenshot_2016-01-02-13-10-55-1.png Da li ste ikad pomislili (poželeli) da posadite drvo? Ako jeste, vreme je da to i uradite. Ako ste to već uradili, zašto ne biste opet?! Ako ste od onih koji nikada u životu nisu ni pomislili na to, ovaj tekst će vas, nadam se, ubediti da promenite mišljenje i pridružite se onima koji su ovaj svet učinili lepšim na jedinstven i prelep način. Sadnja drveta (drveća) je jedan od najlepših i najplemenitijih gestova koje čovek može učiniti prema prirodi, drugim ljudima i samom sebi. Postoji više razloga zbog kojih je dobro posaditi drvo, i ja iskreno verujem da većina čitalaca zna za sve njih, ali i pored toga, nije loše pomenuti one najvažnije…

1. Drveće proizvodi kiseonik. Svako biće na planeti, udiše kiseonik, i bez njega, život kakav znamo ne bi bio moguć. Planeta bez drveća je planeta bez kiseonika, a planeta bez kiseonika je planeta bez ljudi.
2. Drveće upija ugljen dioksid. Ljudi izdišu, drveće udiše. Ta veza je nešto što održava ovaj svet u savršenom skladu.
3. Drveće sprečava eroziju. Klizišta mogu da budu veoma opasna po živote i imovinu ljudi, a ne postoji bolji način da se klizišta spreče nego da se kritična područja prekriju šumom.
4. Drveće prečišćava zemljište. Drveće apsorbuje štetne supstance i hemikalije iz zemljišta i ponaša se kao filter, prečišćavajući tako zemlju, čineći je pogodnom za uzgajanje i rast drugih biljaka.
5. Drveće nam obezbeđuje hlad u toku vrelih letnjih dana. Svako ko je doživeo da se nađe na plus 40 stepeni celzijusa, bez ijednog zaklona oko sebe, zna koliko je hlad drveta ili šume poželjan u tom trenutku.
6. Drveće prigušuje buku. Da, verovatno već i sami znate, drveće je svemoguće :) Ono čak prigušuje i buku, koja se takođe smatra vidom velikog zagađenja životne sredine, a koje je naročito izraženo poslednjih decenija, sa razvojem tehnologije.
7. Drveće je dom, sklonište i zaštita za mnoge životinje. Ono im takođe predstavlja i nepresušan izvor hrane.
8. Drveće štiti od jakih vetrova. Dobro je poznato da drvoredi i šume mogu zaštititi cela naselja i gradove od udara jakih vetrova, tako što prave živi zid i sprečavaju vetrove da dostignu maksimalnu snagu.
9. Drveće ulepšava okolinu. Svakako je lepše da vam pogled puca na nepregledne šume, nego na nepregledne divlje deponije otpada…

Šume su pluća planete. Svake godine Zemlja izgubi veliki deo svojih šuma, kako zbog požara, tako i zbog seče. I kao što pluća pušaća polako i nepovratno odumiru, tako i pluća planete nestaju sve brže i brže. Jedan od najboljih načina da sačuvamo našu plavu planetu jeste da svako od nas u toku svog života posadi bar jedno drvo. Tako ćete se zahvaliti prirodi jer vam je omogućila život, i tako ćete planetu sačuvati za buduće generacije.
Poz ekipa:wave: ovaj tekst iznad je preuzet sa interneta,al ta spika je to ustvari u mojoj glavi... al cu samo dodati,ovaj tekst se odnosi i na sva ostala drveca... eto ako ima ljubitelja koji vole sadit drveca,bila mala,velika,lekovita ili koja vec da ne nabrajam... :) a i naravno ako ima onih koji bi to voleli,evo moze se ovde krenuti... širimo ljubav,pronalazimo mir sa prirodom,pomozimo joj,da bi ona pomogla i nama... nek vas sila prati... peace Screenshot_2016-01-02-12-05-15-1.png
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Naše evolucijske bake i djedovi ;). Imam jedan od največih borova u svom dvorištu i mnogi su ga htjeli ispilat jer kao padaju im iglice i neuredno izgleda i čak su htjeli jednu od glavnih grana doći ispilat i bilo je već dogovoreno, nisam pola noći moga spavat i posla u srid noći poruku tom čovjeku da ne dolaze ako nisu sve opcije prije toga pokušane jer grana je po nekim kriterijima bila kritična, u vrijeme suše ovo ljeto... a šta se tiće neurednosti samo sam rekao- "meni priroda nije neuredna". ;)

Uložite u prirodu i vratit će se sto posto:bocni::
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Ima svega :) al lepo je posadit nesto,pa nakon nekoliko godina,pogledas dokle je to stiglo,sta se desava... ili ti ako ima plodova da nagradi :)
Sirup od borovih iglica je izvanredno prirodno sredstvo za jačanje imuniteta, protiv svih vrsta prehlada, nazeba, kašlja i drugih oboljenja disajnih organa. U našoj tradicionalnoj medicini naročito je cenjen recept za borove iglice u medu... :)
 

BobiMan

Cvrcpnin
03.05.2015
129
801
93
Jos ranije sam hteo da podelim jednu licnu pricu sa vama, a sad je moj drug otvorio savrsenu temu za to.
Za svaki bitan dogadjaj u porodici smo sadili po jedno drvo ili kalem te godine. Tako imamo krusku koja je posadjena kad sam se rodio, orah kad smo kupili plac I krenuli da pravimo kucu...
Prosle godine pri kraju growa sam posadio zir 20151002_074637.jpg
Danas sam ga slikao I pustio je koren vec 20160102_135744-1.jpg
Nadam se da cu jednog dana sedeti ispod hrasta I secati se prvog growa I ulaska u sjajnu ekipu :vutra:
 

irieman

Voodoo Chile
Prijatelj Foruma
28.03.2013
2.666
11.902
358
Socotra Island
eelslap.com
Na godinu mog rođenja ,deda i ujak zasadiše orah u dvorištu. Tako smo pratili rast i razvitak i jednog i drugog godinama, sve dok jednog dana nisu prodali vikendicu i okućnicu.
Evo ,već prođe nekih petnaestak godina kako planiram da obiđem svog vršnjaka ,selo nije baš blizu al često razmišljam o tom orahu i nadam se da je još uvek živ i zdrav...
Čovek koji je sadio drveće
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Ovoj planeti nema pomoći, jedva čekam novo ledeno doba da nas sve izbriše pa ćemo lijepo od početka. Ima jedna zanimljiva organizacija, već sam par godina član, možete i donirati nekaj sitnog za očuvanje šuma;

https://standfortrees.org/en/

Ako već sadite nešta izbjegavajte orah u svakom slučaju jer loše utječe na ljudsku psihu i zdravlje. Posjekoh dva oraha ispred kuće, oba stara 90 godina, svi u kući su doslovno živnuli od kad ih nema. Moj djed je znao reći "zaspi ispod oraha i probudit ćeš se bolestan". Normalno posadio sam dvije Catalpe (nana) umjesto oraha jer proizvode mnogo više kisika nego klasično drveće i pozitivno utječu na čovjeka ;) .
 

Paranoja Man

Banned
Banovan
17.11.2015
210
615
93
I moj ti rođak sruši toga borinu.
I rodi mu se sin.
Ja sam čuo još strašnije narodno mudrovanje.... ako zasadiš bor na porodičnom imanju, ta se kuća utuli, tj ostane bez naslednika :whato:: Nijesam sujevjeran, al ne bih se igrao :djede:
Ako već sadite nešta izbjegavajte orah
Orah je zajeban, zna da pusti ogromno korijenje, pa ako je blizu kuće zna da udari u temelje, i bukvalno pomjeri kuću.... dislocira je sa temelja o_O Inače je prepun joda, pa zna biti nezgodan. Jod je zdrav, ali ga orah emituje iz svake pore, pa ako dugo sjedite pod njim, glavobolja je neizbježna. Zanimljivo je da lipa ima žestoko dejstvo na ljudaku psihu. Čitao sam jednu studiju još na fakultetu, a vezano za depresiju. Radi se o tome da je crnogorska prijestonica Cetinje, dominirala 70-ih i 80-ih godina po broju pacijenata sa depresijom, i to na nivou ex Yuge ! Šta je struka zaključila ??? Za sve su bile krive lipe, kojih je bilo po cijelom gradu, drvoredi i drvoredi. Lipe emituju neku zaebanciju, a u tolikoj koncetraciji izaziva ozbiljne probleme. Gradske vlasti su otfikarile većinu lipa, i situacija se popravila.... mada.... ko zna Cetinje i Cetinjane, zna da su ta čeljad i dan danas manita ko ludi psi :D Dobri ljudi, ali brateee ludaci:udarac:

Ja lično sam posadio nova stabla jabuka : ajdare, jonotanke, zlatni delišes.... aronije, vinovih loza 3 sorte : moldova, amerikanka l, i neki home made kalem.... šljive : starlejke i rodne čačanke.... da ne nabrajam, dosta toga, i ako Bog da još dosta toga planiram :sun2:
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
..da se nadovežem samo na doktora Paranoju, ja svoje 90-togodišnjake orahe nisam mogao odkorijeniti, bili su oba visine 15 metara. Kod oraha je uglavnom korijen približne veličine kao i krošnja tako da je jednostavno nemoguće ukloniti korijen. Sasjekao sam ih skroz pri dnu, ali panjevi su ostali, stvarno se žešće ukorijenio. Ako već sadite orahe sadite ih dalje od kuće odnosno od prostora u kojem boravite. Moji su mi bili udaljeni svega 7-8 metara od dnevne sobe, dok su mi krošnje bile nad krovom. Na proljeće kad su listali svi u kući zjevali, spava im se, mrzovoljni, jednostavno smo se smoreno osjećali, sve dok nisam malo proučio o orahu sjetivši se djedovih riječi. Što je najgore on ih je i posadio, haha :D. Ni puževi pa i mnogobrojni drugi gmizavci, te poneki insekti ga nevole radi tanina kojeg luči.
Uglavnom što se tiče drveća sam lud za egzotičnim i rijetkim vrstama. Na žalost kod nas ne uspjeva mnogo njih, ali ima ih koja su se odlično pokazala na našoj klimi, lako se daju nabaviti u skoro svakom rasadniku u HR, SRB i BiH, malo su skuplja ali što bi rekli odišu nekom posebnošću i plijene poglede.
Tako da ako se sijetite pomoć ovoj, dalo bi se reć otpisanoj planeti, moje tople preporuke za neku od ove tri sorte;

Paulownija Tomentosa;
Paulownia Tomentosa.jpg

Prekrasno drvo, spada u kategoriju brzorastućih drveća. Plavi cvijetovi, prekrasan miris, stvarno nešta posebno. Samo kad ste u rasadniku treba obratit pažnju da vam ne uvale neku drugu sortu ovog drveta, obavezno napomenuti da trebate Tomentosu, jer su ostala drveća iz ove obitelji više manje namjenjena za ogrijev.

Catalpa Speciosa;
Catalpa Speciosa.jpg

Isto nešta predivno, kad ocvijeta izgleda baš kao na slici, idealno za vrt i ulicu. Izuzetno medonosno drvo, pčele ga obožavaju, a pčele znače život, tako da pomažete planeti na više načina. Također spada u kategoriju brzorastućih drveća.

Catalpa Nana;
Catalpa Nana.JPG

Nana je moja miljenica, zaljubih se u nju na prvi pogled. Spada u kategoriju drveća koje ne raste toliko brzo kao sestra sa prethodne slike. Za razliku od Speciose Nana ne cvijeta te joj je krošnja savršenog okruglog i oblika pečurke. Idealna za lješkarenje u hladovini, a jedan ogromni plus je taj što dijeluje kao repelent za komarce tako da se nemorate brinuti da će vam dosadni smorovi piti krv dok lješkarite ;)


Imam sve tri vrste, jedva čekam da porastu. Već sad plijene poglede, masu ljudi me pitalo šta je to :). Ove godine ću probati Baobab i Visteriju nekako indor izgurat, Baobab će biti ukrasni a Visteriju planiram u veći kalj pa za koju godinu kad ojača u neki ćošak dvorišta di je koliko toliko zaštićena od velikih hladnoća.
Ako poživi tema bit će i slike na proljeće. Samo sadite, moja drveća su za mene kao kućni i dvorišni ljubimci, pravi smo si frendovi ;) .
 

Dvolicni

Aktivan Član
11.07.2014
692
2.367
163
Hrvatska
ja sam još prošle godine htio počet sa svojim projektom sadnje drveća, al me spriječio grow i još neke kučne'' sitnice'' (čitaj ulog u kuću), al nadam se ove da ću počet bar s jednim, naime duž placa koji gleda na ulicu planiram postavit borove kako se nebi vidjelo u dvorište, a orah (-ovac :), divlji tako bar kažu) imam zasađen već dugi niz godina, a te priče o borovima i orahu prvi put čuem, mada mi to više vuče na priče babe vračare, al nikad se nezna. Iza kuće na njivi, nekih 1000m2 kontam si posadit šumicu :)
@No Joke definitivno će jedna od ove tri bit i kod mene
 

t@mara

Aktivan Član
10.12.2013
2.278
5.762
258
9
Hajde da se i ja uključim u temu :)
Inače volim saditi a i moji roditelji,tako da stalno nešto dodajemo.
Oni ne žive tu samnom ali i dalje donose svako malo neke sadnice :)
Evo samo jedan mali dio toga šta imam:
Krušku,jabuku,višnju,trešnju,grožđe i crno i bijelo, 2 smokve, 3 šljive...to samo od voća.
Orah sam imala ali osušio se i Ginko se osušio.
Ostalo imam još svega i svačega...3 bora,cvijeća,ukrasnog i začinskog bilja i neznam još sada...ima toga koš i još :)
Tako da ja svoj doprinos prirodi svakako dajem :)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
ja sam jesenas na fruskoj gori naleteo na divlju jabuku, nikada mirisljaviji plod jabuke nisam drzao u ruci. sitna divljakusa al fantasticnog mirisa. u planu je ovo proklijati s proleca pa razdeliti komsijama koji su voljni i koji imaju kucu sa bastom. ako ne bude dobrovoljaca licno cu ih rasaditi na par lokacija na fruskoj ;)
P1030452.JPG
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.742
358
Drago mi je sto vidim da ima toliko ljudi koji sadite drvece. Prvenstveno iz razloga sto sam i sam (kao izvidjac) posadio gomilu sadnica u vrijeme (cirka 10-tak godina) dok sam bio u toj "organizaciji" :D

Svake godine smo imali akciju posumljavanja okolnih suma, i moram priznati da sam generarno razocaran time koliko je danas mladom covjeku to nebitno.
A trebalo bi biti nasa obaveza.
 

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
i ja imam jednu obiteljsku jabuku pa sve planiram ovih dana da je kloniram pa da posadim 5-6 komada na svoj posjed.nikad bolji mix izmedu kisele i slatke jabuke nisam jeo(vise kisela)

i cekam ovaj bambus gigantus da ga pokusam posadit pa sta bude bude.
a ovaj momak(@BobiMan ) sto je zir posadio kako si uspjeo meni nikad nece da proklija
 

graf

Aktivan Član
09.02.2015
228
991
93
Ako netko zna latinski naziv za ovaj bambus?

11159536_10204953283406642_2551555060743032283_n.jpg