Postavljanje opreme u boks

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

rastanaut

Aktivan Član
31.05.2014
165
203
43
U vezi venta ..

Dakle vidis taj plasticni dio gdje ulaze 2 crne zice .. Sa druge strane ti fale dovodne zice sa strujom :)

Spajas ih tako sto nozem odstranis dio plastike na kraju zica da ti ostane licna da viri, malo je uvrnes da se ne rashtrka i gurnes naspram tih zica koje imas i zavrnes ih vijkovima koji vec postoje.

mounting_wire_1.jpg
2mDwhVp.jpg


Vent se ne postavlja na prigusnicu, njega kopcas na obicni kabel od fena, mixera, ili bilo kojeg kucnog aparata sa onim dzekom koji ide u produzni kabel i drirektno ga stekas u produzni kabel.

Samo sijalica-lampa, upaljac i kondenzator ako ga imas ide na prigusnicu! :)
 

rastanaut

Aktivan Član
31.05.2014
165
203
43
Na ovakve kablove mozes da spojis ventove..

stock-photo-black-electric-cable-isolated-on-white-114350203.jpg

Takodje i lampu, ali koliko vidim ti vec imas iz cultube-a kabel koji viri i koji spajas direktno na prigusnicu.. sa prigusnice mozes da koristis taj crni u smotku "licnasti" kabel koji si uslikala i postavila gore .. on se inace koristi sa shemiranje.. njega mozes da isjeces u zavisnosti kolika ti treba duzina i sa prigusnice da ti vodi do sijalice. Neki od ovih kablova kao sa slike su trozilni, ako te potrefi takav (npr od nekakvog jaceg napajanja) nemoj da te to zbunjuje, 2 zice su nula i faza (smedja i plava) a treca (zuta) je uzemljenje ili masa.. nju mozes da odsjeces, ona ti ne treba. Pokusaj da nadjes dvozilni kabel da ti bude lakse.

Sto se tice crnog venta za ispuh mislim da je slican princip kao kod prethodnog, malo ga bolje pogledaj siguran sam da ima neka rupica ili chep i da ga isto moras rastaviti i uvezati kao i prethodni.

Znaci trebaju ti 3 ovakva sa utikacem kao sa slike, 2 za vent i 1 za lampu (prigusnicu), takodje onaj pomenuti smotani crni kabel koji imas za shemiranje od prigusnice do grla sijalice ..

Ako ti je kratak kabel za prigusnicu ili bilo koji drugi uvjek mozes da ga nastavis sa tim licnastim (u smotku koji imas) ... Mada nije preporucljivo imati puno nastavaka i izoliranih mijesta.
Box ti je poprilicno veliki i mislim da nece biti problem prigusnici unutra ali ako mozes opet pokusaj da je izvadis van i nastavis kablove ako su prekratki, jer ces imati problem oko vlage, temperature a sigurno i oko struje.


Opet kazem sve dobro izoliraj i pobrini se da je sve iskljuceno iz struje prije nego krenes spajati.

Na kraju sve kablove postekas u 1 produzni a taj produzni steknes u tajmer, a tajmer u uticnicu u zid i to je to :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Gea.

Gea.

Aktivan Član
02.07.2013
219
124
43
Ok,kuzim sad,hvala :)

Znaci morat cu ga dolje vadit? :sadbanana: a dugo se zafrkavala s njim da ga postavim di je... :mrtva_banana:
idem se ja bacit u potragu za kablima,nadam se da cu naci sva tri xD i vent vadit dolje :mrtva_banana:
hvala ti,puno si mi pomogao :)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Ajde molim te nek ti neko to spoji, bojim se iskreno za tebe... struja je jaaaako opasna kad ne znaš što radiš.
Slike za spajanje prig. su ti već postane na početku teme, ova od rastanauta ne odgovara. Za vent štima što je savjetovao.
Ne kažu ljudi bzvz "sto babica, kilavo dete". Nemam vremena pratiti pojedine teme, ali ako mi se obratiš privatnom porukom, pokušat ću ti pomoći koliko god mogu. Naravno, bez žurbe. Odgovor stiže kad uhvatim vremena napisati isti ;)
 

Gea.

Aktivan Član
02.07.2013
219
124
43
haha,a valjda me nece stresti :D sad prvo moram kable nac pa cu onda krenut spajat :D

hvala,javit cu ako zapnem :D
 

rastanaut

Aktivan Član
31.05.2014
165
203
43
Gea. je napisao(la):
Ok,kuzim sad,hvala :)

Znaci morat cu ga dolje vadit? :sadbanana: a dugo se zafrkavala s njim da ga postavim di je... :mrtva_banana:
Sta dolje ? Dobro si postavila vent, na dobrom je polozaju kao i filter i sve ostalo.

Jedan prijedlog umjesto zelenog konopca koji si koristila da spojis cijevi nabavi si "šelne" jedna kosta oko pola eura. Jako je bitno da ventilacija dobro diftuje i da ne curi zrak, sto zbog toplog zraka, tako i zbog vlaznosti unutar boxa .. Sa shelnama lako mozes da spojic cijevi sa ventom bez ikakvog curenja.


Nadam se da sam od pomoci, jer su i meni isto ovako pomagali i crtali :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Gea.

Gea.

Aktivan Član
02.07.2013
219
124
43
sto nisi rekao da ga moram otvorit ko ovaj bijeli da kabel spojim?

znaci nece bit danas gotovo xd

heh,sto bih ja bez foruma :D
 

rastanaut

Aktivan Član
31.05.2014
165
203
43
Moras ga prvo pogledati, da li ima vec neki kabel - utikach na sebi koji se spaja na dovodne zice, ili se mora rastaviti pa spojiti dovodne zice direktno u njemu.

Obrati paznju na ovo sto je "zlo&naopako" napisao, nisam siguran da li ti treba shema sa ili bez kondenzatora u svakom slucaju slican je princip spajanja.
Pogledaj prethodne postove u kojim ti je objasnjen princip spajanja prigusnice. Ako ti opet nije jasno poredaj sve komponente prigusnice jedne pored drugih i uslikaj u krupnom planu i neko ce ti vec objasniti na osnovu slike kako se spaja .. Ali mislim da ti je lakse da pratis vec postojece sheme slika sa foruma.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Gea.

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Smeđa pod "L", plava pod "N"
"L" je faza, i tu ti ispitivač svijetli kad ga gurneš u utičnicu.
"N" je nula-neutralni vodić i tu ne svjetli
Pazi da uvijek spajaš tako da ti je faza na "L" oznaci na uređaju koji spajaš. Pogotovo to vrijedi za prigušnicu, ali i za ovaj veliki ventilator isto.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
A na utikaču? Znaš li dali je faza (ponekad i tako bude označeno, sa "F") zaista smeđa? Probaj sa ispitivačem na prigušnici-samo prisloniš na vijak pod kojim je žica. Uslikaj da vidim jel dobro spojeno. Možda si promašila stezaljku, jer ih ima nepotrebno puno.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
OMG!!! Šta je ovo!!!??? Ne uključuj to više u struju!!! Rekoh da se bojim i strah je bio opravdan :eek:hno:
Sutra fino u neki dučan sa elektromaterijalom i kupiti 3x1.5mm2 PP/L kabel i onda spojiti tako da NIGDJE ne strši gola žica van stezaljke. Đizs...
 

Gea.

Aktivan Član
02.07.2013
219
124
43
Hahahaha xD zasto mi struje nestalo?hahaha
Sto sam krivo spojila?pa to sto strsi gola zica mogu odrezat pa opet ogulit ovaj bijeli da ne strsi xd

Uspjela,svijetli :D
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Izbio osigurač...ili "fidovka" (zaštitna sklopka)...uzrok je kratki spoj vjerojatno...dobro da tebe nije drmnulo!

Edit:
Ovaj sivi kabel iz kojeg je sve stršalo mi se ćini pre tanak.
 

Gea.

Aktivan Član
02.07.2013
219
124
43
hahaha,ma nece mene :p

zasto?trozilni je,uzela od starog usisavaca :D

jel mogu od kartona i folije napravit reflektor za ct?

da i kakav tajmer mi treba?
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Šta nemaš reflektor od CT-a? Mislim da sam vidio na slici. Tajmer možeš digitalni, možeš onaj jeftini mehanički...kako god želiš. Ja sam uvijek koristio mehanički i sve 5.
I da, samo se ti smij, al da te klepilo to što ide iz prigušnice, nebi ti bilo smiješno :nana: