Postoji li duša?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
opa cupa, kad zaboli, znaš di da se vataš.. :vb_kez::banana_rasta::rasta1::icon_mrgreen:
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Hooker je napisao(la):
Koji me djavo tera da postavljam ovakve teme ... Po meni, nije dobro toliko čačkati i istraživati "dušu".Ne valja to,obiće nam se o glavu.

Na zapadu duša im nije potrebna Oni imaju sjajnu tehnologiju. Ako im zatreba već će nešto smisliti. Veštačku dušu, poput veštačkog bubrega. Zar je važno kakva je, ako funkcioniše.

2mo5pow.gif
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Blic Online | Iskustvo bliske smrti nastaje kad du

Možda sam trebao otvoriti temu Kvantna fizika, vezano je za ova ispitivanja. Počinjao sam da čitam neke knjige koje pokušavaju da laicima kao što sam ja na što jednostavniji način objasne samo osnove Kvantne fizike.

Ma nijednu nisam pročitao ni do pola, nemam je mozak za to, džaba ... Ali oni koji se bave time, e to su genijalci, koji su to mozgovi, svaka im čast.
 

natura

Aktivan Član
29.05.2009
228
146
0
46
ovo sam negde vec postala, jednostavni kvantni eksperiment za "nevernike"

[video=youtube;Q1YqgPAtzho]http://www.youtube.com/watch?v=Q1YqgPAtzho&feature=related[/video]
 

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
Ovaj video i kolaps valne funkcije nemaju nikakve veze s ovom temom. (dušom, svijesću, bilo čime)
 

natura

Aktivan Član
29.05.2009
228
146
0
46
donekle mozda i ima, nije sve takvo kakvim ga vidimo ili je bas onako kako ocekujemo da vidimo
 

ganja_farmer

grower wannabe
25.05.2009
1.336
4.151
188
73
mi smo duše,zarobljene u ljuskama(tijelima)...˝rađamo˝ se i ˝umiremo˝ dok ne pronađemo svoj konačni mir,a nećemo ga pronaći dokle god ne ispravimo sve greške koje smo načinili...što više sranja radimo u ovozemaljskom ˝životu˝ više ćemo se puta vraćati dok ne ispravimo greške...
 

loop

veteran spliffer
10.08.2012
773
527
0
43
od teorije 21gram do teorije o 'white noise'(staticki sum koji se cuje na aparatima kad neko premine),mnogo je tu teorija,i ja iskreno verujem da su sve na neki nacin ispravne....meni licno pase ona od 'Danskog Sokrata' S.Kerkegaarda-'kolicina inteligencije u univerzumu je konstantna..ako je svo saznanje samo secanje,onda je citav zivot samo ponavljanje...racunamo vreme pogresno,nije od izlaska do zalaska sunca,vec obratno-jer na pocetku je bio mrak..'
hoce covek da kaze da je rodjenje KRAJ a smrt samo deo puta ka POCETKU
inteligencija=Bog
inteligencija/iskustva/secanja=dusa
super su mi ti kvantni fizicari,bez sale,recimo teorija o 'crnim rupama'...najvise polemike je izazvala UPRAVO dusa tj. iskustva i secanja jednog coveka,koji bi kroz tu 'crnu rupu' prosao-e pa,oni su raspravljali,bogme,dobrih 15tak godina,STA se tacno desava sa informacijama i iskustvima coveka u tom trenutku,da li se krive,kao i materija,da li 'odolevaju' vremenu....i onda izadje Stiven Hoking(najglasniji pobornik teorije o 'crnim rupama'...zaboga,covek napisao knjigu o tome) i kaze 'crne rupe' ne postoje.
lol
obozavam kvantne fizicare...

meni je otac preminuo pre godinu i nekoliko meseci,oko 7 ujutro,na VMA.sat u spavacoj sobi,stoni,koji je oduvek stajao kraj njegovog uzglavlja,prestao je da radi u 7 05....
nek' tumaci kako ko hoce..
 

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
Sve što je živo pulsira energijom, a sva ta energija sadrži informaciju. Nije neobično što liječnici alternativnih ili komplementarnih medicinskih smjerova prihvaćaju tu zamisao, no čak i neki kvantni fizičari prihvaćaju postojanje elektromagnetskog polja koje se stvara biološkim procesima u tijelu. Znanstvenici prihvaćaju da ljudsko tijelo stvara elektricitet, jer živo tkivo stvara energiju. Vaše tijelo okruženo je energetskim poljem koje se širi onoliko koliko možete raširiti ruke i po čitavoj dužini tijela. Ono je i informacijsko središte i jako osjetljiv opažajni sustav. Kroz taj sustav mi smo stalno «u komunikaciji» sa svime što nas okružuje, a on je vrsta svjesnog elektriciteta koji odašilje poruke prema tijelima drugih ljudi i prima njihove poruke natrag. Te poruke iz energetskog polja i u tom polju su ono što opažaju intuitivci.

Iz svega možemo vidjeti da je duh, naša energija i naša osobna moć su jedna te ista sila. U nama postoji sedam centara smještenih unutar našeg energetskog polja/unutar tijela. To su srži duhovne moći i uz pomoć njih, ukoliko ih naučimo koristiti i ukoliko ih pročistimo,možemo usmjeravati životnu silu. Oni su dio našeg unutrašnjeg tjelesnog i duhovnog sustava vođenja, a istodobno oni su univerzalni, vanjski sustav vođenja za naše duhovno ponašanje i stvaranje zdravlja. Naš duhovni zadatak u ovom životu je naučiti stvoriti ravnotežu energije tijela i duše, misli i akcije, tjelesne i mentalne moći. I poznavanje sedam čakri je ključ za shvaćanje anatomije vlastitog duha.





 
  • Sviđa mi se
Reactions: Rope73

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
natura je napisao(la):
donekle mozda i ima, nije sve takvo kakvim ga vidimo ili je bas onako kako ocekujemo da vidimo

Nema, ...
ne možeš tvrdnju o postojanju/nepostojanju nečeg nedokazanog potkrjepljivati činjenicama o (dokazanom) dualnom ponašanju elektrona.
Jer to nema nikakve veze s ovim o čemu pričaju Penrose i Hameroff, jedina poveznica je spominjanje riječi "kvantno".
Stručno bi ti rekli argumentum ad ignorantiam :icon_razz:
 

BoRaiCho

Aktivan Član
05.12.2009
514
184
63
33
Temples of Boom
Definitivno postoji..... I takodje bih rekao da postoji "nesto" posle ovog zemaljskog zivota (neko ce reci zagorbni zivot, nazovite kako hocete )....Evo sta ja mislim.....


Kao prvo, ukoliko ne postoji nista nakon ovog zivota, covjek ne bi bio svjestan svog postojanja (jer ako umre, a nema niceg posle, sjecanje se brise, dakle ne moze trenutno znati za sebe) u datom trenutku, jednostavno kad-tad bi umro i tu je kraj...Dalje, moram reci da mi budisticka filozofija ima najvise smisla kad se radi uopsteno o covjeku ali i univerzumu....Apsolutno se slazem da sva sjecanja svih ljudi ostaju u univerzumu i mislim da svaki covjek moze da nadje odgovor na svako pitanje, jer su odgovori u univerzumu, samo treba naci nacin kako da do njih dodje....Glavni problem sto ljudi to ne mogu je taj sto su ljudi sebe "napravili robovima", na primjer: ne moraju da se brinu da li znaju broj mobitela od nekog, jer imaju u telefonu, ne moraju da pamte neciji rodjendan jer imaju podsjetnik....Dakle, glavni problem je u glavi, odnosno minimalno koristenje mozga.....Neko rece da se svako rodi sa sjemenom duse, i da je na njemu kako ce da je razvija i pazi....Tacno, i svako ima znanje da je razvije, samo sto nije svjestan da ga ima, ili ipak ne zeli da je razvije i da ucini nesto na polju duhovnosti...Mislim da nema smisla zivjeti cijeli zivot a ne raditi na "razvoju duse"....Ipak je to nesto sto je neopipljivo, nevidljivo a s druge strane toliko vazno da ne bi mogli da postojimo bez toga. Sve u svemu, mozda danas imamo alatke koje nam omogucuju da putujemo nekoliko svjetlosnih godina te smo u tom smislu mnogo napredniji od nasih predaka, ali i dalje mislim da je ogromna steta da se zapostavljaju stvari koje nemaju cijenu i koje su zasluzne za nas zivot.

Ovo je meni takva tema da kad pocnem, uvijek moram da nastavim i o necemu drugom, jer jednostavno se samo nadovezuje :D
 

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
a sto je dusa:)?evo ja naleti na ovo...Dusa je„Substanca“,koju je u skladu sa vjecnoscu stvorio stvoritelj kao vjecni element svijeta.Duša je nepoljuljana,ona egzistira kao organizirajuća struktura svijeta,stoga iz nje proizlazi princip reprodukcije izraza kao što je„Duh“,kamo spada pojam djelovanja.U odredjenom smislu,možemo reći da su djelovanja Duše–Duh.Stoga,mijenjajući duhovnu osnovu u pravcu stvaralačkog razvoja,možemo mijenjati Dušu.jedan od principa„Oživljavanja“govori da vječni život podrazumijeva neminovnost razvoja Duše.Uistinu,u vječnom životu bivaju –ovisno o razvoju čovjeka i društva –svi zadaci novi–i novi nastaju. Stoga je razvoj Duše apsolutno neophodan,kako bi čovjek bio u stanju udovoljiti novim izazovima.Duša je osobno djelo Stvoritelja –Svjetlo Stvoritelja (Stvaralaštvo).Duša egzistira u stanovitom „apsolutnom“ prostoru,u kojem ju je Bog Stvoritelj stvorio.
 

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
neznam kakav stvoritelj ni zašto je u muškom rodu :)
duša naravno ne postoji čim je u pitanju jeli postoji ..
svi smo od majke prirode i oca svemira..
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Lazarus Led

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Dusa postoji, garantovano, i u nju se nesto mece. Hiljadu puta sam slusao tatu, dok sam bio mali, kako govori " duso, rasiri noge da ti ga metnem"
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Rope73

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Religije i riječi stvoritelj na mene djeluju kao Donat Mg (mineralna voda bogata magnezijem, otvara začepljena crijeva). Ispričavam se ako sam koga uvrijedio.

Tijelo hrani život,život hrani duh, duh hrani dušu, a duša svjest (cjelinu) i obrnuto investira da bi se više vratilo. A sve je jedno...

Nemoguće je nešto reći da postoji šta nije definirano. Ubiti sve postoji a i tako i tako sve i je jedno jer nije odvojeno.
Da ja sad provućem ruke kroz dvi rupe u kartonsku kutiju i da se samo ruke vide, vjerovatno bi napravili podjelu tih ruku i imenovali. A u biti one su samo dio većeg tijela,ali opet one i jesu ruke a i tjelo. Kad bi rekli da ruke nisu tijelo nego djelovi tjela i kad bi sve djelove makli onda šta je tijelo.

Zaključak: Mi smo sve,samo gledamo iz pozicije di vidimo samo ruke. Nakon 15 bong dimova heavy indice nakon šta tijelo obamre dobije se spoznaja da mi "nismo" tijelo,nakon 30 dobije se spoznaja da uopče "nismo tu" i da tu ne postoji,a nakon 60 otvara se krunska čakra i spoznajemo da smo mi bog-svemir-sve-cjelina. I onda se probudiš i skužiš da si popušija samo par dimova i zaspa i da je sve to bija san. I onda se pitaš kako znam da ovo nije san,i onda odeš po crvenu uputnicu i naručiš se na centralno naručivanje (može i telefonski) za pregled psihijatra...i na kraju te počne pratit ruska mafija baš u isto vrijeme kad ti je dijagnosticirana paranoidna shizofrenija... i nakon 20 godina na izmaku snage baciš se s mosta:let: i tijelo prestane radit i potone, a ostane samo jedna substanca i zove se DUŠA....

POSTOJI,sry:djede:
:mario:::makaze::sun2::zvezda::
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.