Postoji li duša?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
covjek je ziv dok uci!ne iz svijesti,vec iz duse!
 

Dzparanoja

GAD
Banovan
14.04.2014
704
1.036
163
Da li postoji duša, to ne znam... ali da postoje ljudi bez "duše" , e to znam sigurno !!!
 

Dzparanoja

GAD
Banovan
14.04.2014
704
1.036
163
Sve i da je nemamo, da ista ne postoji... djeca su naša duša :) Roditelju je njegovo dijete i srce i duša, i jutro i dan.... i Sunce i Mjesec !!! Ne tvrdim da ljudi bez djece ne valjaju, da se razumijemo odmah da ne bude krive poslije ;) ali su osobe koje su ostvarene kao roditelji ipak od finijeg tkanja, nego li ovi bez . Ne kažemo slučajno svojemu djetetu "dušo moja" !!!
 

Stastopojo

Aktivan Član
08.02.2015
374
749
93
32
Treba malo potraziti, mozda je i nadjemo, nije toliko vazno ono sto jeste vec ono u sta vjerujemo, jer vjera je osnovni pokretac. :)
Paranoja, mislim da u tom slucaju kod roditelja dolazi samo do poistovjecivanja djeteta sa necim najsvetijim, odnosno dusom. Roditelju cesto kazu i "srce moje", a opet imaju u grudima srce koje kuca. ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: šaran

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Normalno da postoji duša, da ne postoji vjerovatno nebi postojao ni život na planeti. Mi smo kao osobe produhovljeni a 80% našeg bića je duša. Tjelo je samo stanica koju naša duša nastanjuje u jednoj od faza života. Duša putuje kroz egzistencije života i utjelovljuje se. Život nije jednokratan, da je postojanje nebi imalo smisla, a bez duše vjerovatno nebi bilo ni nas samih jer je to ono što nas čini kompletnima. Tijelo je samo objekt koji nastanjuju duše i sve to ide u krug i po zaslugama.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.378
2.598
Fino to zvuci..mislim na to da zivot nije jednokratan.Volio bi da je tako
A mozda iz straha tako mislimo- mozda smo preveliki egocentrici svi zajedno pa nemozemo zamisliti da se nama moze dogoditi kraj..jednom za sva vremena.0,nista..prašina

I ja vjerujem u sve to i nadam se ako ne zbog sebe onda zbog onih kojih vise nema a meni su dragi.
 
17.05.2015
12
21
3
45
Udji u svaciju dusu i dopusti da svako udje u tvoju
Dusa trazi da se pridruzi sebi slicnoj
pokusava da se sebi srodnom dusom ujedini
i njena potreba za tim nema granice
Kad je neko bez duha, bez pameti, neciji sluga
ne moze mi prijatelj biti
Dusa je protiv svoje volje lisena istine
a tako i pravicnost, razboritosti, dobronamernosti
i drugih vrlina
Stidi se duso moja, stidi se ! Neces imati vise vremena da brines o sebi
samo jedan zivot imamo i skoro je prosao,
posto si mislila samo sebe a sad trazis spas u dusamo drugih
Duse koje su presle u vazduh posle nekog vremena
menjaju, razlivaju i postaju deo stvaralackog razuma
Duša postoji

Stjuart Hamerof i ser Rodžer Penrouz došli do zaključka da se duša nalazi u mozgu, koji napušta nakon smrti čoveka i ostaje da živi u univerzumu

Naučnici uspeli da daju odgovor na pitanje koje muči sve religije
FINIKS - Veliki korak za nauku.
Priznati naučnici kvantne fizike uspeli su da daju odgovor na pitanje koje je mučilo sve religije i brojne filozofe: da li postoji ljudska duša? Američki doktor Stjuart Hamerof i britanski psihijatar ser Rodžer Penrouz naučno su dokazali da ona zaista postoji.

Mozak kao računar

Dva stručnjaka su autori nove kvantne teorije svesti, prema kojoj se naše duše nalaze u specifičnim strukturama nazvanim mikrotubule ili mikrocevčice, smeštene u ćelijama mozga, a odatle nakon smrti mogu da izađu i nastave da postoje u univerzumu.

Doktor Hamerof sa univerziteta u Arizoni i Penrouz radili su na toj teoriji od 1996, kad su krenuli od ideje da je mozak biološki kompjuter, sastavljen od gotovo 100 milijardi neurona, odnosno nervnih ćelija, i specijalnih, takozvanih aksonalnih varnica i sinaptičkih veza, koje se ponašaju kao informacione računarske mreže. Oni su želeli da dokažu da je naše svesno iskustvo rezultat procesa koji se odvija u mikrocevčicama, što su nazvali orkestrirana objektivna redukcija (Orch-OR).

Klinička smrt je ključ

Stručnjaci su izučavali slučajeve ljudi koji su doživeli kliničku smrt. Njihove mikrocevčice iz ćelija mozga gubile su kvantne podatke, ali informacije u njima nisu bile uništene. Time su Hamerof i Penrouz potvrdili da duša ne umire, već odlazi negde u univerzum.

- Ukoliko nakon kliničke smrti lekari uspeju da ožive pacijenta, sve kvantne informacije vraćaju se u mikrocevčice, a osoba koja je bila na samoj ivici života tvrdi da ima osećaj kao da je zamalo umrla. Tako je moguće da, kada osoba zaista umre, njegove kvantne informacije potpuno napuštaju telo u vidu duše i nastavljaju da postoje u vantelesnom obliku negde u univerzumu - objasnio je doktor Hamerof.
Duša u oku

Mnogi naučnici godinama su pokušavali da dođu do teorije kojom bi se moglo objasniti postojanje ljudske duše i otkriti gde se ona zaista nalazi. Tako su psiholozi sa

Univerziteta Jejl tvrdili da je ona smeštena u ljudskom oku ili oko očiju. Oni su sproveli istraživanje u kojem su velikom broju volontera prikazivali fotografije likova iz crtanih filmova, a na svakoj slici nalazio se mali objekat na različitim pozicijama na telu (blizu glave, torza ili nogu), ali uvek na istoj razdaljini.

Hipoteza naučnika bila je da će ljudi doživeti objekte bližim ako se nalaze kod duše. Većina je izdvojila fotografije na kojima je objekat bio kod očiju, pa su istraživači zaključili da se kod čula vida, a ne u mozgu, nalazi duša.

Preuzeto sa sajta kurir.info.rs




Ovo me je uplašilo... Koliko god list Kurir bio slovljen kao žuta štampa...Nije šala,na dosta mesta na Google-u ima tekstova na ovu temu.

Ne mogu i neću da verujem da su otkrili da duša postoji i da je to nešto "opipljivo" .A vi ?... Ebem ti nauku...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

Dzparanoja

GAD
Banovan
14.04.2014
704
1.036
163
Mi smo kao osobe produhovljeni
Ti si se produhovio ovija dana samo tako :D Pravo iz pakla, za mr No Joka, Dark Devil :) Reko si da ne vjeruješ u Boga, a sad ima duša :whato:: Ne ide jedno uz drugo... ako nema Boga, zašto bi postojala duša ? Ne mogu sad da filosofiram nenavaren već evo preko 20 dana, inače bih Vas pocepo :D
 

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
tumblr_ncctd2Fnor1rpuw07o1_500.jpg
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Reko si da ne vjeruješ u Boga, a sad ima duša :whato:: Ne ide jedno uz drugo... ako nema Boga, zašto bi postojala duša ?

Vjerujem u božanstva ali ne u boga. Više je njih, ko ministara otprilike, svaki drži svoj sektor, ali su ovi sveprisutni. Ako je bog svugdje netreba ti hram, crkva, bog je svugdje on sve čuje, kužiš, vuku vas za nos. Trebaš malo izaći iz kalupa. Kažeš "pakao", jel i njega izmislio tvoj bog za utjerivanje straha u kosti? E vidiš to je vjera za poslušne, ja nisam takav, nemogu gledat to kako se vjerske ustanove pretvaraju u institucije na nivou države. Kad vjera počne zdirat u politiku tu se više nema šta vjerovat. Duša ostaje, to je nepoderivo, ti pod zemlju, a duša na put u novi život u novo tjelo. Sve se vrti u krug, od biljnog svijeta, preko životinja i ljudi, sve ti je to začarani krug.
 

Dzparanoja

GAD
Banovan
14.04.2014
704
1.036
163
Tebe je "uzjahao" Crni Djavo, definitivno :) Ti jašeš na tim talasima, automatik talasima :D a ja sam pojeo "samo" činiju suklijaša !!! Složićeš se da nijesmo ravnopravni, te da ti ne mogu parirati :D Ovo su ozbiljne teme, i za njih treba ozbiljna priprema... barem četiri dima zadržana po minut u plućima :p Sa ovim gore se nikako ne slažem, i to je sve što ću ti reći ;) Isuviše te "volim" da bih te nešto ljutio :p ili ti mene !
 

Stastopojo

Aktivan Član
08.02.2015
374
749
93
32
Danas imamo ovoliko "bogova" jer je svako imao potrebu da razumije i objasni tu visu silu, a kako se to desavalo izolovano jedno od drugog nastalo je i mnogo razlicitih vjerovanja.
Ono sto postoji iznad nas je cista duhovnost a mi smo joj dali ime Bog ;)

Dusa postoji, u to nema sumlje :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: šaran and No Joke
17.05.2015
12
21
3
45
Udji u svaciju dusu i dopusti da svako udje u tvoju
Dusa trazi da se pridruzi sebi slicnoj
pokusava da se sebi srodnom dusom ujedini
i njena potreba za tim nema granice
Kad je neko bez duha, bez pameti, neciji sluga
ne moze mi prijatelj biti
Dusa je protiv svoje volje lisena istine
a tako i pravicnost, razboritosti, dobronamernosti
i drugih vrlina
Stidi se duso moja, stidi se ! Neces imati vise vremena da brines o sebi
samo jedan zivot imamo i skoro je prosao,
posto si mislila samo sebe a sad trazis spas u dusamo drugih
Duse koje su presle u vazduh posle nekog vremena
menjaju, razlivaju i postaju deo stvaralackog razuma




Ljudi svojim maskama misle da moraju svoju dusu, svoju unutrasnjost da zastite, oni ne znaju da dusa postoji samo ako se pokazuje i daje
Retki su ljudi cija se dusa ispoljava u svakodnevnom govoru, oni su vise od pesnika, oni su vec sveti
Najpozeljnije stanje nase duse ~ bespozudna ljubav
ukoliko smo postigli to stanje bar na tren ( zadrzati ga u sebi bila bi potpuna duhovnost)
tada sve izgleda drugacijei ljudi postaju lepi i znacajni
Ako mozemo i za koga reci da je besmrtan to je priroda, beskorisno je raspravljati dal je dusa nesto ljudsko i ne nalazi se u zivotinjama i biljkama.
Sasvim sigurno dusa je svuda, svuda je moguca, svuda je naslucivana i pozeljna
Razvoj duse je najvisi, najmladji, najznacajniji stepenik i talas celog organskog zivota

Video sam ljude tako daleko od toka duse, ovladane voljom,tako grube i divlje ispod zivotinjskih ciljeva, zaokupljene nistarijom i sundom, bolesno otudjene i na putu ka cusi izgubljene.
Gubeci korak sa prirodom covek nije vise izvor duse i morat ce se negde drugo traziti taj izvor u prirodi
Svaki covek moderni je okruzen opterecujucom atmosverom zastitnim omotacem od namera, strahova i zelja
Dusa ne moze da dodje do reci od tih omotaca, samo ljubav bez zelje moze srusiti taj omotac
i svuda gde je srusen pojavice se dusa
Pitaj svoju dusu
Pitaj je, Buducnost znaci ljubav ?
Ne pitaj svoj razum, ne istrazuj svetsku istoriju
Tvoja dusa te nece optuziti da si se premalo bavio politikom, premalo radio, nedovoljno neprijatelje mrzio, granice lako postavio
Ali ona ce mozda da tre optuzi da si se u njenim zahtevima cesto bojao, da nisi imao dovoljno vremena da se predas svom najmladjem i najdrazem detetu, da se igras sa njim da cujes njegovu pesmu
Optuzice te da si je cesto prodavao zbog novca, prevario u prednostima
i to se dogadja svima i gde god se pogleda vidi se nervoza, opterecena lica i to mucno stanje nije nista drugo osim opominjuceg bola, STRELE U KRVI
Postaces nervozan i neprijateljski raspolozen prema zivotu ~ TAKO KAZE TVOJA DUSA
Ako me napustis, ako ne pocnes da me negujes sasvim novom ljubavlju i brigom
Ni u kom slucaju nisu slabi oni bez sposobnosti za srecu, cesce su to dobri zacetnici
buducnosti, to su oni cija dusa nije zadovoljena,
kokji se od straha od borbe povlace iz pogresno uredjenog sveta
KOJI CE VEC SUTRA BITI OZBILJNIJI

Stari dobri Hese
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Rope73 and šaran

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Danas imamo ovoliko "bogova" jer je svako imao potrebu da razumije i objasni tu visu silu, a kako se to desavalo izolovano jedno od drugog nastalo je i mnogo razlicitih vjerovanja.
Ono sto postoji iznad nas je cista duhovnost a mi smo joj dali ime Bog ;)

Dusa postoji, u to nema sumlje :D

Aleluja
pop.gif
 

changadmt

Aktivan Član
13.05.2015
523
1.980
163
35
svi smo mi jedno.:) ceo univerzum, zajedno sa nama, je telo jednog "boga", cije granice nisu u meterijalnom, nego u njegovoj psihickoj moci, energiji svesti...
svako od nas je delic te energije zarobljen/pozajmljen u fizickom telu...ti si ja ,ja sam ti, prepoznaj sebe u svakom...
ne znam koji deo sebe tacno nazivate dusom, ali za mene je to hriscanska izmisljotina, postoji samo intelekt, individualni karakter volje pojedinca i svest koja cuti i sve to posmatra...ne postoje dobre i lose duse, dobro i lose postoje samo iz naseg ogranicenog "3d" ugla, sve je onako kako jeste i kako mora da bude.
 

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
tako i ja mislim,samo ja taj djelic njega nazivam dusom,nematerijalan djelic koji nam je dan;)
 

Pustinjak

Banned
Banovan
08.07.2014
65
79
18
Duša postoji u čvojeku,biljci,gljivi,planetima,zvjezdama,tratinčicama i maslačcima pa čak i u atomu. To je moje mišljenje i nitko me ne može uvjeriti u suprotno to je jedna od rijetkih stvari u koje vjerujeme potpuno i bez tračka sumnje.
Neuništiva je i vječna,kvalitativno jednaka apsolutnu,ali kvantitativno različita
 
  • Sviđa mi se
Reactions: H2O888
12.09.2015
45
17
8
38
Stara tema ali ne znam gdje bi napisao, mozda ovdje paše
Razgovaraju dva fetusa u majčinoj utrobi i pita jedan
"Ima li života poslije rođenja?"
A drugi kaže
"Ne znam, nitko se nikad nije vratio"
...
Interesantno :joint2:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.