Postoji li duša?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Čovjek se rodi, živi i umire. Zašto oko toga raditi neku famu. To je najprirodnija stvar, odkad čovjek postoji. Drugo pitanje jeste, kome služe rijeci, strah, duša, nebesa, itd.
Onima,koji te na taj način usmjeravaju, vladaju tome čovjekom. Onda čovjek prestane biti lastno biće nego sredstvo za korištenje vladajućih elita.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nerp and [Manijak]
01.12.2015
23
16
3
CilI Slažem se sa tobom.Religija služi da bih bogati (veliki) nas sirotinju mogli kontrolisati i bogatiti se nad nama malima.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: amneziaHaze

klada1115

Aktivan Član
09.05.2015
298
267
63
Mislim da stav i misljenje "vladajuce elite, koje izrabljuju i zive od nas malih i sirotinju koje gaze i da se kao bogate na nama", po meni je to totalno bezveze razmisljanje koje nema veze sa stvarnim stanjem oko nas. Previse toga su drugi krivi za to gdje smo sad mi i u cemu smo mi, i puno previse su nam krivi drzave, institucije, religije, korporacije, mediji, masoni ovi oni.

Mislim da pretjerujemo i da danas covjek od svih silnih napredaka koje nam je dala ova civilizacija, vise nevidi oko sebe i u sebe gubi se i s tim opada zadovoljstvo.

Malo smo si sami krivi za ovo; mobiteli, auta, stanovi, putovanja, sve tehnikalije, marke...jebote pa normalno je da radimo ko stoka treba sve to prijustiti. U 100godina smo dosli na ovaj nivo gdje nam je sve dostupno, sve je otvoreno, mozes gdje hoces, internet, gradovi su puni sadrzaja, sportovi, kafici nema cega nema. Moja baba u Bosni je skoro polunomadski zivila u blatu sa kravama i ovcama u grad su isli kupovati osnovne namirnice secer i sol, ostalo su sve sebi radili. A mi imamo sve a kukamo.

U temi je rijec o dusi tak da smo malo off...dusa, svijest ili to nesto nematerijalno u nama sigurno postoji i tu je, mi nismo samo jebeno meso, samo smo jos dosta neosvijesteni i sustavno smo od rodjenja kroz odgoj, skolstvo, socijalizaciju, kroz medije oblikovani na taj nacin, kako bi nas oni gore sto kazete mogli gaziti.

Jos bi pisao al :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: [Manijak]

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Naravno da treba vjerovati u nešto, a to ne bi trebale biti laži. Ako ne vjerujem u izmišljene priče ne treba značiti da ne vjerujem u ništa. Vjerujem u prirodu i onakvu kakva zaista jeste. Vjerujem u dokazane stvari, a ne u laži koje serviraju religije. Ono o čemu govore ravno je gospodaru prstenova možda čak i pretjeranije, a toliko je očito da je laž da se često pitam kako su uspjeli uopšte ikoga ubijediti da povjeruje. Odgovor sam djelimično našao u tome da se djeca još od malih nogu kljukaju tim stvarima pa već u startu postaju podložna vjerovati u bajke. Umjesto da se uče nauci i pravim vrijednostima života, da istražuju i izgrade kritički um i upoznaju čovjeka! Nemam ništa protiv da iko vjeruje u bilo šta, to je njegovo pravo, ali lično ne dozvoljavam da me neko filuje nebulozama jer jednako imam pravo da iznesem svoje argumente. Dokle niko ne ugrožava mene neka vjeruje što se mene tiče i u male crvene patuljke.
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Verujem da svako živo bice,ima dušu... al to je samo verovanje,kao što se veruje u mnogo što šta... a da li postoji duša,za to vec treba dokaz,koji nikad necemo videti za ovoga života... tako da ostaje samo verovanje... Screenshot_2015-12-02-18-36-58-1.png
 
01.12.2015
23
16
3
Naravno da ostaje vijerovanje zato i kažem treba smrt gledat kao na neko novo iskustvo.Kao na nešto novo kao kad odeš u novi grad i vidiš nešto novo.Netko je pametno rekao "Kažu jeli vijeruješ u rođenje ? -nitko se nije vratio tamo".Tako i za smrt treba gledat... ;)
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Kako se može gledati o smrti kao novom iskustvu,posle smrti kome ces reci kako je? Koliko sam upucen niko se nije vratio medju zive kad je umro... kako se to moze porediti sa iskustvom gde neko otputuje? Ja kad otputujem negde,slikam,pricam kako je tamo bilo itd... a kad umreš,kome pricati... pfff nego daj vratimo se teme,ovde je rec o duši a ne o smrti... ja volim biti medju zivima i caditi spravu... a moja duša ako je ima uziva u tome... ajde peace
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.160
298
54
a šta sa onim ljudima koji se sjećaju prošlih života? guglajte, ima dosta slučajeva da se djeca od nekoliko godina sjećaju prošlih života, opisuju ljude i događaje, stvari koje su radili i mjesta koja su posjetili a da nikada nisu čuli za njih niti ih vidjeli u sadašnjem životu. Isto tako preporučam knjigu Michaela Newtona - Putovanje Duša
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.894
188
Očekivanjima da tehnologija otkrije dušu nećemo daleko doći. Sve je već otkriveno, samo nama ne fali tehnologija, nama fali edukacija korištenja te tehnologije. Šta vridi dati čimpanazama space shuttle.

Evo jedan banalni primjer kad smo već kod čimpanzi. Zamislite da u kazalište na predstavu Hamleta dođu ljudi i čimpanze.Čimpanze bi gledale hamleta ali ga one nebi vidjele ,one bi vidjele samo neke ljude kako pričaju i nebi skužile, a očima su vidjele sve šta su i ljudi vidjeli. I da imaju inteligenciju da skuže šta se priča i radnju, jako bi teško skužile koncept predstave. Teško je za povezat iako je sve viđeno.

Postavlja se pitanje da li ispred nas postoji isto tako nešto šta mi ne možemo povezat upravo sada u ovom trenutku, možda smo to mi sami (jednostavan pogled u ogledalo), možda jednog dana otkrijemo da razina sa koje mi gledamo sebe-čovjeka nije niti blizu čimpanzine razine gledanja Hamleta. Čovjek kuži da gleda predstavu, neki će skužit da je to predstava u jednoj većoj predstavi ali dok god količina života ne preraste pamet ega ne može se vidjeti.

Problem je šta smo mi prepametni, naše gledanje triba biti nevino, a ne da se nismo ****** kako se najčešće misli u vjerovalištima. Najmanje se svemira pokaže pametnim frajerima... zato političari i slični frajeri najčešće veze nemaju. Svemir će se pokazati samome sebi... prvo si sa bogom na VI, pa si na TI, pa si na JA ;)

Pisa sam dosta već u postovima prije šta se tiće dimenzija u kojima se prostiremo. Pitanje koje bi bilo točnije bilo bi da li sam ja samo ovo fizičko tijelo ili sam još neki duhovni oblik-duša koja svojim mogučnostima nadilazi poznate zakone fizike?

Jer dušu se ne može imati ona se "je". Evo malo hrane za razmišljanje :razvaljen::
 

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Gledao sam ta istraživanja i nema ama baš nikakvih dokaza u istinitost navoda. Mada na prvu zvuči fascinantno dubllja istraživanja su razotkrila da je riječ samo o umišljenosti ili da po narodski kažem ufuranosti dotičnih osoba u ulogu. Često je sama osoba uvjerena u istinitost svojih navoda kao nekih koji su ko biva vidjeli đavole, anđele i kojekakve karakonđule, a nekada je riječ i o onima koji žele da privuku pažnju. Danas su informacije dostupne svima i svako na lak način može da napravi svoju priču koja će biti prilično uvjerljiva. Mene se lično njihova priča o prošlom životu nije dojmila i kao što istraživanja kažu više je propusta nego poklapajućih tvrdnji. Za prosti svijet se prikaže samo ono što će ga uvjeriti u istinitost tih tvdrnji dok se prava istina i stvari koje dokazuju laž istih guraju pod tepih ili ih osoba koja želi da vjeruje u to ne želi da vidi tj. ima psihološku barijeru koja se javlja usljed nedostatka kritičkog razmišljanja. Sve u svemu nedokazana naglabanja i filozofiranja bez prave vrijednosti.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: L0oD

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.894
188
Sve su to filozofiranja jer je razvoj samo-svjesti ujedno i evolucija čovjeka, a to znaći i zemlje, a onda i svemira u konačnici. Nitko za nas nemože hodati na tom putu koliko god mi napamet naučili prepričavanja onih koji su prošli daleko naprijed.

Čitao sam i ja Newtona i gledao dokumentarce, ali ja se trudim uvjek ostati neutralan jer ne znam i is tog ne znanja dođe nakon dugo vremena znanje. Ostat neutralan je to hodanje. Zaključivanje kao i šta sama riječ kaže je zaključavanje i vezivanje-stagnacija ili nazadovanje. Oslobađat um od vjerovanja i zaključaka je put do znanja-viđenja. Oslobađanje života od okova psihičkih dolazi se do viđenja. To se ne pročita kao dokazano na internetu, to se vidi i osjeti upravo sad za ovim kompjuterom. To je dug i težak put jer mi smo uvjek negdi naprijed ili natrag. Strah u prošlosti, a mi u budučnosti pokušamo kontrolirat da se ne suočimo... ili druge varijente...

Ja na sve odgovorim kad netko o nećemu priča - A gledaj stari, moguće je...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: wuvuzela

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Odgovarao sam na post od metalmaniac, ali tvoj je post uletio između dok sam pisao.:) Mislim da se oslobađanjem života od okova praznovjerja dolazi do viđenja i prave slobode uma. Ja na duhovno ili da tako to nazovem dušu gledam kao na umnu snagu čovjeka koja je toliko biološki uznapredovala da se pita "ko sam ja", a ne kao neki mistični i religijski segment koji se svodi na raj, pakao ili neko drugo izmišljeno šareno mjesto gdje ćemo otići nakon smrti. Većini je teško shvatiti da je čovjek samo jedna inteligentno napredna biološka mašina i da ustvari ona radi to da budemo ono što jesmo uz oblikovanje od strane vanjskih faktora. Čovjek je to nekada nazvao dušom kada nije mogao objasniti neke stvari. Izraz je onda ostao ukorijenjen u svim religijama koje su na sličan način prikazivale dušu kao nešto zasebno od tijela i kao nešto što smo ustvari pravi mi. Tijelo je kao nešto privremeno što ćemo poslije odbaciti i otići kao pravi mi na neko drugo mjesto. Takođe je nastalo kao čovjekov strah od smrti i ne prihvatanja da je to kraj postojanja individue. Čovjek ne može da zamisli da ga više nema i stvara sebi neku ljepšu sliku svoga postojanja. Vjeruje da je lakše živjeti vjerujući da je istina ono što je očita laž, a upravo je suprotno. Tek kada spozna laž kao što sam ja doživo (jer i ja sam nekada vjerovao pošto sam odrastao u religijskoj porodici) osjeti i vidi pravu vrijednost života. Nevjerovatno koliko se bolje osjećaš i koliko onda imaš ljepšu sliku svoga postojanja. Shvatiš da tvoje tijelo nije samo obična ljuštura nego da si to ti i da drugog života i tijela nikada nisi imao niti ćeš imati.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: nerp

rKj420

2rep❤️
Poznanik Foruma
07.04.2013
1.375
6.806
258
Morocco
Ne mogu da sudim o necemu sto nisam doziveo, srce mi i dalje kuca, kada bude stalo proci ce i taj zadnji film koji je spremljen u nekom kutku.Ne treba se plasiti smrti, svi mi zavrsimo 2 metra ispod zemlje, neko postane pepeo itd.
Do tada smo svi robovi savremenog doba ili ti novog svetskog poretka ili ti vladajuce mase.Od malena nas uce po sablonu i izlazimo ko sa fabricke trake cipovani i ostavljen prostor za update...Vladajuca masa, sacica bogatih ljudi tkzv "inteligencija" koja telediriguje medijima, internetom, ekonomijom itd oblikuje ljude u robove.Ili si sa njima ili si protiv njih, ostati neutralan je tesko balansirati,vuku te cas na jednu,cas na drugu stranu.
Kada se otrgnes toj kontroli koju sprovode kroz razne vere, skole, zakone itd postajes potencijalno opasan, jer vise nisi poslusan rob...Skidas lance i okove i spoznajes pravu slobodu.
Elem da se vratimo dusi, po meni je to prirodni instikt koji te vodi kroz zivot.Seljak covek patrijahalno vaspitan ima cistiju dusu od modernih ispranih mozgova jer je usko vezan sa svojim korenovima.Pre ili kasnije shvatis da nije bitno ono sto imas, vec sta ostavljas drugima.Nisu dzaba nasi preci nama ostavljali izreke i mudrosti, to je bila njihova spoznaja zivota u tom trenutku.Mi smo tu da dusu oplemenimo, prosirimo i vratimo zdravim osnovama.Covek je po prirodi radoznao i uvek traga za necim, a cesto ne zna ni sta trazi, nesto novo?Uvek ce tako biti jer se usavrsavamo, e sad do koje ce to mere doci kroz vekove znace nasi potomci.Tu smo da im ostavimo po neko iskustvo i da lakse hodaju ovim trnovitim putevima danasnjice.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: H2O888

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.894
188
Dobro rečeno od oboje... pa ako i postoji to seljenje, opet ostaje da je život jedan samo besmrtan podložan tranformaciji kvalitete.

Skužio sam @Lazarus Led da si o Newtonu pričao na njegov post, ja sam samo ovako opće malo rekao. Bila je i meni bivša jedna na regresiji pa svašta doživjela, ali meni to njeno više odgovara nekom unutarnjem doživljaju stvari oko sebe jer mi iznutra dajemo značaj stvarima i ljudima i čak ih intrepetiramo drukcije, a oni pričaju o tome kako su to osobe koje poznaš danas u prošlom životu izgledale.

99,9999 posto vjernika je pripadnik religija zbog raznih razloga ali nijedan od tih nije znanje i viđenje.


 

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Nadopunio si ono što sam još htio da kažem samo nisam znao kako. Na bolji način se ne bih dosjetio reći.:thumb:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Blader

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
ne znam da li je netko od vas cuo za milgram test.ali ako ga malo pogledate vidjet cete koliko smo postali programirani roboti.svida mi se kod testa sto svi kazu sto si to uradio ja ne bi ali kada urade test točno po programu rade bez opiranja.

ima cak i film 2015 super je vrijedi pogledat
 

wuvuzela

FilozofiÇar BotaniÇar
Banovan
03.12.2013
843
1.021
188
Wonderland
znam za Milgramov eksperiment ,ako na to mislis ,ucitelj-ucenik i voditelj eksperimenta ?

a taj film je isto vezan za Milgrama ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.