Postoji li duša?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Duša postoji

Stjuart Hamerof i ser Rodžer Penrouz došli do zaključka da se duša nalazi u mozgu, koji napušta nakon smrti čoveka i ostaje da živi u univerzumu

Naučnici uspeli da daju odgovor na pitanje koje muči sve religije
FINIKS - Veliki korak za nauku.
Priznati naučnici kvantne fizike uspeli su da daju odgovor na pitanje koje je mučilo sve religije i brojne filozofe: da li postoji ljudska duša? Američki doktor Stjuart Hamerof i britanski psihijatar ser Rodžer Penrouz naučno su dokazali da ona zaista postoji.

Mozak kao računar

Dva stručnjaka su autori nove kvantne teorije svesti, prema kojoj se naše duše nalaze u specifičnim strukturama nazvanim mikrotubule ili mikrocevčice, smeštene u ćelijama mozga, a odatle nakon smrti mogu da izađu i nastave da postoje u univerzumu.

Doktor Hamerof sa univerziteta u Arizoni i Penrouz radili su na toj teoriji od 1996, kad su krenuli od ideje da je mozak biološki kompjuter, sastavljen od gotovo 100 milijardi neurona, odnosno nervnih ćelija, i specijalnih, takozvanih aksonalnih varnica i sinaptičkih veza, koje se ponašaju kao informacione računarske mreže. Oni su želeli da dokažu da je naše svesno iskustvo rezultat procesa koji se odvija u mikrocevčicama, što su nazvali orkestrirana objektivna redukcija (Orch-OR).

Klinička smrt je ključ

Stručnjaci su izučavali slučajeve ljudi koji su doživeli kliničku smrt. Njihove mikrocevčice iz ćelija mozga gubile su kvantne podatke, ali informacije u njima nisu bile uništene. Time su Hamerof i Penrouz potvrdili da duša ne umire, već odlazi negde u univerzum.

- Ukoliko nakon kliničke smrti lekari uspeju da ožive pacijenta, sve kvantne informacije vraćaju se u mikrocevčice, a osoba koja je bila na samoj ivici života tvrdi da ima osećaj kao da je zamalo umrla. Tako je moguće da, kada osoba zaista umre, njegove kvantne informacije potpuno napuštaju telo u vidu duše i nastavljaju da postoje u vantelesnom obliku negde u univerzumu - objasnio je doktor Hamerof.
Duša u oku

Mnogi naučnici godinama su pokušavali da dođu do teorije kojom bi se moglo objasniti postojanje ljudske duše i otkriti gde se ona zaista nalazi. Tako su psiholozi sa

Univerziteta Jejl tvrdili da je ona smeštena u ljudskom oku ili oko očiju. Oni su sproveli istraživanje u kojem su velikom broju volontera prikazivali fotografije likova iz crtanih filmova, a na svakoj slici nalazio se mali objekat na različitim pozicijama na telu (blizu glave, torza ili nogu), ali uvek na istoj razdaljini.

Hipoteza naučnika bila je da će ljudi doživeti objekte bližim ako se nalaze kod duše. Većina je izdvojila fotografije na kojima je objekat bio kod očiju, pa su istraživači zaključili da se kod čula vida, a ne u mozgu, nalazi duša.

Preuzeto sa sajta kurir.info.rs




Ovo me je uplašilo... Koliko god list Kurir bio slovljen kao žuta štampa...Nije šala,na dosta mesta na Google-u ima tekstova na ovu temu.

Ne mogu i neću da verujem da su otkrili da duša postoji i da je to nešto "opipljivo" .A vi ?... Ebem ti nauku...
 

natura

Aktivan Član
29.05.2009
228
146
0
46
'naravno da postoji i samo je jedan segment naseg postojanja, jos paracelsus je naveo da imamo ustvari sedam "tela" ili "seven principles"
 

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
Hameroff ne priča o "duši" onakvoj kako je većina populacije (kršćanske) percipira.
Već o postojanju svijesti na kvantnom nivou neovisno o kemijskim reakcijama u tijelu i njegovoj energiji.
No sva ta naklapanja su na razini teze i nema načina da ih se dokaže, znači ništa od toga ...

Nažalost ja također ne vjerujem baš previše u tako nešto.
A o tome postoji li duša i svijest zasebno od tijela saznati ćemo čim stvorimo prvi AI s inteligencijom u razini ljudske.
To bi onda bio krajnji dokaz da smo samo napredna biološka računala koja nakon što se ugase, ugašena su forever.

THE END =)))
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 420Florist

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.085
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
moje misljenjeo dusi je ovkvo to je duhovna iskra ili ti ga zivotna iskra koja raste i razvijase ona postojiu svima i svemu zato i postoi reinkarnacija jer ta iskra mora ic iz zivota u zivot i skupljat iskustva osjecaje dozivljaje i sveostalo sto se tice zivot i materialnog prozivit ,ali tu i je caka danas je covjek toliko odmaknuo duhovno sam od sebei toliko je koncentriran na novaci ovaj materijalnisvjet da duse jednostavno stagnirju tj nerazvijaju se....
 
23.10.2012
40
8
0
36
imas o toj temi najvise u knjizi Razgovori s bogom (sva 3 dela) nije nikakvo propagiranje religije i slicnih gluposti, da ne bude odma napada na naslov knjige...
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Koji me djavo tera da postavljam ovakve teme ... Po meni, nije dobro toliko čačkati i istraživati "dušu".Ne valja to,obiće nam se o glavu.

Na zapadu duša im nije potrebna Oni imaju sjajnu tehnologiju. Ako im zatreba već će nešto smisliti. Veštačku dušu, poput veštačkog bubrega. Zar je važno kakva je, ako funkcioniše.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Telepatija, telekineza, pirokineza.., samo neki od naucno potvrdjenih fenomena, sta vise traziti da bi se uvjerili da postoji svijest izvan tijela. Smatram da necega ima, da ima neka energija kojoj pripadamo i koju u potpunosti zanemarujemo dok smo predodredjeni na materijalno dobro, a predodredjeni smo na njega zbog same cinjenice da smo i sami sazdani od materije. Stanje duboke meditacije pomalo dokazuje postojanja neceg viseg, ne mislim neceg naucnofantasticnog, vec necega sto trebamo spoznati tek kada se za to stvore uslovi.
Desavalo se da lezim u krevetu i zapadnem u stanje izmedju sna i jave, tada mi se misici opuste kao da sam u dubokom snu, ali mi je mozak i dalje svjestan okoline i u tom trenutku imam osjecaj kao da se na mene natovarilo 1000 tona i da cu propasti kroz krevet, vjerovatno se to nekome od vas dogadjalo, situacija nije nimalo prijatna. Primjer sam naveo zbog cinjenice da, ako smo u stanju izostriti cula do nekoliko desetina puta vise na nervnoj bazi isto to bi trebali moci ciniti i na psiholoskoj iliti duhovnoj, ali, kao sto Hook rece; ne treba previse pipkati oko tih stvari.
 

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
samo se opustite.. pokušajte zamisliti da ne čujete, ne vidite, nemate osjet dodira, njuha i okusa.. da li išta postoji..?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Tom Marli

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
ostaje samo ono nešto.. neopisivo, neuhvatljivo, nedokazivo. nazovite to kako oćete.. :)
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Naravno da postoji dusa... to je ono kad nekog volis i onda ti je jako toplo u prsima i super se osjecas :cvetak
 

dite_splita

Aktivan Član
04.05.2011
228
261
63
somewhere in space
gleda sam nedavno neki dokumentarac bas o ovome, i neka ekipica znanstvenika u engleskoj je pacijente na samrti stavljala na vagu, da bi navodno u trenutku smrti ljudsko tijelo postalo lakse za 27 grama (bubam za tocan podatak o tezini). svako tijelo, neovisno o tezini, spolu i godinama bi postalo lakse za istu tezinu.
weird
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Ako postoji dusevna bolnica....gdje se lijece dusevne bolesti onda valjda postoji dusa...kazu da je mekana,na dodir........
 
28.10.2012
17
2
0
49
Dark Matters, Twisted but true ako ko gleda... A kao mali sam gledao kviskoteku gdje je Oliver Mlakar uputio takmicarima pitanje ovog tipa. Otprilike tezina je negdje oko 21gr
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
a gdje se tocno nalazi...tako da se znam uhvatiti kada me zaboli....
 

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
mozda je trenutni zivot uvod u pravi zivot koji nastupa poslje ovog...dusa ide u drugi svjet..neku drugu dimenziju u koju kad dodes,nemas potrebu za nikakvim objasnjenjima...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Karudijan

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Cvjetno drustvo je napisao(la):
mozda je trenutni zivot uvod u pravi zivot koji nastupa poslje ovog...dusa ide u drugi svjet..neku drugu dimenziju u koju kad dodes,nemas potrebu za nikakvim objasnjenjima...

presavrseno da bi bilo istinito.......ali evo i ja cvrsto vjerujem u to i nadam se....iako bas nisam dobio flayer za taj tulum....ja idem dole gdje je toplije,za tamo imam predplatu
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Za one koji ne znaju teoriju o gubitku tocno 27g nakon smrti, ovaj film je dobar za pogledat:

21 gram - Filmovi - FILMSKI.NET

Lakse je gledat film, makar izmisljen, nego citat gomilu tekstova. Nije ekran kompjutera dobar za citanje, trebali su napravit nesto bolje.



Moje misljenje je da dusa postoji, samo nije iz ove dimenzije tako da mi ne vidimo duse a one ne vide nas, odvajamo se dalje svako svojim putem a taj put je beskonacan nema ni pocetka ni kraja, jednostavno je takav oduvijek i uvijek ce biti.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.