Potenciometar za ventilator

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

chifnotech

Aktivan Član
17.08.2011
119
63
28
44
Pozdrav! Tražio sam i nesposoban sam naći. Koji potenciometar koristiti na ovakav vent i gdje ga se može nabaviti u Zagrebu?
Naime, radi se o zamisli o boxu 60 x 60 x (još se nisam dogovorio sam sa sobom za visinu), hps 250w s cooltubeom i filterom od 360 m3/h. Box bi trebao biti na jako vrućem mjestu (30 - 32C) i namjeravam unutra staviti "vruću" sortu, Mandala Satori, po preporuci Avanture.
Bitno mi je da dobro složim ventilaciju, što uključuje taj potenciometar.
Bilo kakav savjet je dobrodošao!
Hvala
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Viko dimmer(oko 9€) za svjetlo jedini koji sam provao radi dobro s ventilatorima. Mislim da ti je to slab vent za filter a još ako ga smanjiš...ne znam. Moglo bi biti jako vruče i za Satori. Možeš li izdvojiti 50€ za centrifugalni vent? "Centrifuga" je zakon za filter, ja sam skeptičan prema svemu ostalom.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: t@mara

chifnotech

Aktivan Član
17.08.2011
119
63
28
44
Može neki primjer centrifugalnog venta za 50ak eura (Zagreb)? Ovi koje sam ja našao su oko 100tke.

Box bi svejedno napravio, bez obzira na vručinu, pa bi unutra preko ljeta probao staviti neke papričice ili nešto drugo, pa usput odmah izmjeriti parametre... Računam na to da ako stavim usis pri dnu boxa (gdje je temp poprilično niža) i uz jaku, podesivu ventilaciju, cooltube i dobru cirkulaciju unutar boxa, ne bi smjela prelaziti 33 - 35°c preko "dana". S tim da ću prostor dobro toplinski izolirati (to se pripremam bez obzira na box), a s vremenom bi tamo trebala doći i klima.

Ako ništa, neka stoji do jeseni/zime, pa ćemo odraditi grow ili dva kad malo zahladi, a do onda sam mislio probati s nekom rezistentnijom biljkom pa pratiti parametre.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Postojala je tvrtka "spiel" no čini mi se da više ne postoji. Znam da je model vk-100mm bio 50€, drugi su nabili cijene. Trebalo bi malo potražiti po netu.
 

chifnotech

Aktivan Član
17.08.2011
119
63
28
44
Jesi mislio na ovog blauberga? Proizvođać navodi da ima dvije brzine na sebi, izbacuje 230 odnosno 345 m3/h. Da li bi mi to bilo dosta za 360 m3/h filter, ili bi taj protok drastično pao?
Ili da odustanem od cijele priče s HPSom i probam s LED panelom. Da li 300w panel poput ovog može napraviti dovoljno svjetla za 60x60 scrog? I da li je dovoljno "hladan" da bude bliže? pa da iznad njega postavim filter i vent poput blauberga?
 

chifnotech

Aktivan Član
17.08.2011
119
63
28
44
A da napravim posebnu ventilaciju za cool tube (125mm) i posebnu za box s filterom, koliki protok vent bi mi trebao (u teoriji) za ovaj dio s cooltubeom ako je zarulja 250w hps?
Ovaj vent za filter bi uzeo dosta jači i stavio ga na potenciometar pa da mogu regulirati uvjete u boxu, ali ne znam koje bi jačine stavio vent za žarulju, ako bi imao svoj posebni usis i ispuh.
 

chifnotech

Aktivan Član
17.08.2011
119
63
28
44
Kako misliš da mi je đaba filtera kad box mora biti stealth. Na ispuh od boxa ide filter i jači vent s potom za regulaciju, tu necemo stedit.
Znaci i za 250 hps bi bio dovoljan taj vko, cak i previse. tj, nikad nije previse :) TO mi je samo da prezivim ljeto, po zimi ce biti lakse. Hvala na odgovorima :)
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
Nisam probao. Medjutim nekako mi vuce na to da ta ventilacija za zarulju nece vuci sa sobom zrak iz boksa. Kako god, 2 turbine, stealth box :D Interesantno. Jesi nasao potenciometar koji si trazio?
 

chifnotech

Aktivan Član
17.08.2011
119
63
28
44
Jesam, evo ovaj bi trebao biti dobar, ovdje je manual za isti. Cijena mu je prihvatljiva. I našao sam još jedan sličan za 200 kn u lokalnoj željezariji do 400w.
Da, teoretski plan je da cijev od CTubea ima svoj usis i ispuh zraka, bez miješanja sa zrakom iz boxa (taj se gasi skupa s lampom), a drugi vent izračunati po filteru, uzeti dosta jači i isto ga složiti na potenciometar, a možda i na termostat ili higrostat, ako se može ikako, i s njim regulirati temp i vlažnost u boxu, jer, kako sam već rekao, problem će biti temp.
Iako, ako buedm lampu pičio po noći, a po danu bude mrak u boxu, ne bi trebao biti problem držati temp oko max 30 Celzijusaca, samo s vlagom bude borbe, kao i uvijek.
Ugl to bi značilo da bi trebao 2 manja venta, i bili bi tiši sveukupno.
Steaalth u smislu prvenstveno buke i mirisa, ne toliko vizualno, iako i to bude na razini.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bizzzo
04.04.2014
267
230
43
Moj box je tako resen, posebno turbina (dospelova od 100 mm) sa filterom, a posebno cevni ventilator od 125 mm za hladjenje CT-a. Turbina je u box-u (filter je van) i dobro radi posao: uklanja mirise, hladi pristojno box u kojem je HPS od 250W i nije bucna, ali problem je sa cevnim ventom za hladjenje CT-a jer vazduh koji struji kroz cevi ubija koliko se cuje. Stvara se nekakav dubok zvuk koji nije toliko glasan koliko je snazan tako da imam utisak da se cuje i u susednim stanovima kada vent radi na max. Definitivno planiram da postojeca aluflex creva zamenim termoizolovanim. Malo sam eksperimentisao i mislim da ce to biti ok sto se buke tice.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bizzzo

chifnotech

Aktivan Član
17.08.2011
119
63
28
44
Ovo mi se čini kao dobra i jeftina ideja za prigusivac, materijal za ispunu može biti i nešto drugo.
Samo, nešto mi nije jasno. On je taj prigusivac stavio u box, pa crijevo do venta. Zar ne bi bilo ucinkovitije da je prigusivac poslije venta? Recimo da bude filter, vent pa prigušivać. i da sve to visi na nečemu gumenom da upija vibracije, s minimalno crijeva zbog fleksibilnosti (kod mene pricamo o max 70 x 70 povrsini). To sve može biti u jednom cosku, a za reflektor ga postaviti van boxa na ispuhu, jer unutra neće stati.
A koliki je tvoj box Komsijin mali ;)
 
22.01.2014
47
36
18
Bumb na stari thread. Imam PrimaKlima 125mm turbinu 460m3 izbacuje...Moram nabavit neki regulator brzine okretaja da mogu smanjit okretaje posto mi treba samo pola snage te turbine. Citam na forumu i dalje da ima potenciometara koji uzasno zuje itd. Jel moze neko preporucit neki best buy potenciometar da je po mogucnosti plug and play?