Potkrovlje da ili ne?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
17.11.2015
252
118
43
Kazu da sto se hoce, to se i moze, pa da vidimo da li to u praksi sljaka? Potkrovlje, pod crepom samo, u letnjim mesecima, ukoliko se napravi prostorija od gipsa recimo (najjeftinije) i izoluje kamenom vunom ili debljim stiroporom, sa nekih 600w svetla recimo i naravno unutra sa pokretnom klimom? Da li je neko upucen oko tih pokretnih klima, na netu ima raznih cena, potrosnji itd, ako ovakav poduhvat zvuci smisleno, dajte neku preporuku za jacinu klime, isusktvo sa ovako necim itd.. Vidim da ima i nekih rashladjivaca, koji bas malo trose, ali verujem da oni ne bi uspeli da u nekoj bitnoj meri spuste temp unutar prostorije / boxa
 
17.11.2015
252
118
43
lol, izvinjavam se, trebalo je da na unutrasnjem uzgoju otvorim, po savetu Nekotamo-a omasio sam :/ Ako moze premestanje na pravo mesto, hvala
 
Poslednja izmena:
17.11.2015
252
118
43
mozda sam pogresno postavio pitanje :/ znam kako da napravim boks, zapravo imam ga, growao sam vec.. ali ne u potkrovlju, a i ne preko letnjih meseci u indoru.. pa me zanimaju iskustva ljudi sa takvom lokacijom (potkrovljem), pokretne klime, i sve sto ide uz to.. vec sam pretrazivao forum na pokretne klime i potkrovlja, ali nigde nisam naisao na zavrsno konkretno iskustvo, tipa koliko se nekome isplatila klima u tim mesecima, koje jacine, koliko usperashladjivala itd.. stvarno se izvinjavam ako je ispao nesporazum :)
 
17.11.2015
252
118
43
ok, ono sto sam za sad uspeo da shvatim, je da bi sa ovim pokretnim klimama sto su po sistemu strujanja vazduha preko hladne vode ili leda, ne bih uspeo da hladim to sve uspesno.. ocekujem temperaturu od 40ak stepeni, dakle morace neka sa kompresorom, na freon i to sve.. najmanja potrosnja na koju sam naisao, a po onoj tabeli na pozadini klime, je 530w
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok

Palac

So Fuckin High
Poznanik Foruma
03.08.2015
1.348
10.763
358
Prevelika je investicija klima za par meseci growa, bar ja tako mislim. Bez klime uz malo dogrevenje u toku zime takav prostor bi mogao da funkcionese od septembra pa do maja.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stanaccc and Uduvan
17.11.2015
252
118
43
moguce, ali dok se ne proba, ne moze se znati.. osim ako neko vec nije probao, cekamo takvog da potvrdi :) ja mislim da klima tu ne bi morala da radi non stop, i mozda umesto 2 venta koja obicno stavim, da 4 duva po biljkama neprestano.. i u outu temperatura bije do 40, skoro ceo mesec.. ajmo mesijo, javi se :D
 

mr.Smooke_Allot

Priča bez ljubavi je kao biftek bez začina
Poznanik Foruma
17.06.2017
1.322
12.272
358
tamo di je Bog reko laku noć
pokretnim klimama sto su po sistemu strujanja vazduha preko hladne vode ili leda
Imao sam jednu, kao ohladit cu box, aha malo sutra.... stavljao sam i led u nju ohladila je mozda za 1 stupanj a u boxu bilo 34. nakon tjedan dana koristenja i isprobavanja, razmontirao sam je izvadio joj ventilator koji je bio brutalan kad ga stavis na 3icu, i s tim ventilatorom rashladivao HPS, tj tako sam ga okrenuo da raspuhuje topli zrak prema ispuhu tako sam spustio temperaturu za 3-4 stupnja:spliff::)) Tako da ne kupuj ako ne moras, btw trosila je 60w
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sreleone
17.11.2015
252
118
43
onda mi jedino preostaje da kupim ovu pravu pokretnu klimu, kompresorsku, valjda se nece cuti mnogo kroz sper i kamenu vunu spolja
 
17.11.2015
252
118
43
PA bih s led svakako lakse izasao na kraj sa temperaturom, ali gde mi je tu racunica? Ovako vec imam opremu, a 600w leda bi bilo ono, masu skupo? inace ovih pokretnih klima ima polovnih i za ispod 100e, a nasao sam cak jednu kojoj na plocici iza pise 530w, tako da mi je ona sad neki cilj, ukoliko ne iskrsne neka pametnija ideja :D inace, ja nikad nisam imao klimu, ima li razlike izmedju tih pokretnih i ovih ugradnih u potrosnji, jel zna neko od vas? koliko ugradna pojede u letnoj sezoni? :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Jojoman

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Potkrovlje, pod crepom samo, u letnjim mesecima
Bude temp i 60°C. Samo crijep bez izolacije... pecnica :D jesi ti bio ljeti kad gore kad sunce upece?
ukoliko se napravi prostorija od gipsa recimo (najjeftinije) i izoluje kamenom vunom ili debljim stiroporom
nema smisla izolirat box od prostorije kad ti ispuh mora stalno radit i dovlacit svjezi zrak iz tavana koji je vruc.
bolje ulozi vise novaca pa izoliraj kroviste i zidove da spustis temp tavana... ako to uopce ima smisla jer bi ionako morao klimu koristit.
ako ovakav poduhvat zvuci smisleno
i ne bas. tavan je najgora moguca opcija za grow po ljeti. skurit ces hrpu struje od klime jer ce ti konstantno radit.
Vidim da ima i nekih rashladjivaca, koji bas malo trose
to sa vodom i ledom je smijesno :D jednostavno ne funkcionira.
pa me zanimaju iskustva ljudi sa takvom lokacijom (potkrovljem)
mozda nisam primjetio al mislim da od kad sam ja na forumu da nisam vidio (uspjesan) grow u neizoliranom potkrovlju po ljeti.
meni je po ljeti u sobi par stupnjeva hladnije nego vani i nema teorije da growam ispod 600w hps. moro bi spustit temp sobe na 20-22 da bi mi u boxu bilo 26-27. A ako je vani 35, u potkrovlju 55..... do the math.
i u outu temperatura bije do 40
nije to ni priblizno isto. sunce se mice po nebu, vjetar pirka sa svih strana pa si izbjegao hotspotove, vlaga je obicno visa pa na 30°C u boxu i 30°C u outdooru imas razlicite temperature lista/na listu (ako mjeris).

E sad.... ako imas bilo koje drugo rjesenje, probaj izbjec tavan. Ako ti je to jedina opcija..... da ja moram to, probao bi neke od slijedecih opcija pa vidio koja je najbolja.
-izolirat krov. kamena vuna, ref folija, stiropor.
-kupit neku turbincinu od par tisuca m3/h i ventilirat kompletno potkrovlje da se priblizis vanjskoj temp pa onda dohladjivat box na upuh
-ful jaki upuh i ispuh sa cijevima(upuha i ispuha) van tavana. bolje uvuc 35°C iz vana nego 50°C ili kolko vec iz tavana.
-napravit nekako upuh direkt iz klime al da nekako mozes podesit kolicinu hladnog zraka da bas ne mlati po biljkama 10°C

nemam pojma nista od ovog dal bi funkcioniralo.... samo ideje koje mi padaju na pamet.
btw: ja imam potpuno izolirano kroviste i istopim se ako po ljeti moram gore :D tako da pomisao da moram gore stavit 600w je smijesna, i sa klimom.
 
17.11.2015
252
118
43
spolja sam i mislio da uduvavam vazduh, da spustim cev sto nize, pa kroz zid i direkt u boks.. al kapiram da bi se i cev spolja grejala, tako da je i taj vazduh hot :/
druga opcija je da mi boks bude u sobi u prizemlju, nekih 8-9m2, dakle ispod tog potkrovlja, da ugradim ovu regularnu klimu i da tu picim grow.. doduse, tu imam neko desavanje u jednom trenutku, pa bih morao da rasklopim sve na par dana, a biljoze da odspavaju taj period ili vec nekako alternativno da ih izbacim napolje i nakon tih par dana opet postavim sve.. sve u svemu, kako god okrenem, bice to jako naporan grow :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok