Potrebna mi je pomoc oko prvog grow box-a.

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
17.02.2014
39
32
0
Pozdrav svima na forumu!

Odlucio sam da se oprobam u uzgoju marihuane, procitao sam dosta toga na forumu, ali mi vreme ne dozvoljava da se skroz posvetim citanju. (jbg posao u firmi + privatni posao... zena, deca...)
Za ovo sam se odlucio jer vec duze vreme (4-5god) patim od anksioznosti, gde konstantno imam lupanje srca, nervozu, tj. uznemirenost, povremeno i napad panike i dosadilo mi je vise da se kljukam ksalolima i ostalim lekovima te vrste... doktorima je sve jedno...prepisu ti ksalol, ksanaks..itd, pa se ti truj njima... a kad prestanes da ih uzimas, simptomi se vrate i tako u krug...
Nisam nikad pusio marihuanu do pre nekih 2-3 meseca, gde sam je probao na savet drugara ali mi je od nje jos gore bilo (jos veca uznemirenost, paranoja...itd). Pre nekih mesec dana jedan drug iz inostranstva koji isto ima problem sa anksioznoscu, doneo je neku vrstu marihuane koja njemu pomaze i nagovorio me da probam... i ljudi to je bilo to... iskreno ja sam mislio da postoji samo jedna vrsta i da mi ona ne pomaze i cao ... ali kada sam probao ovu istog trenutka sam se zaljubio :) Rekao mi je da ce da mi posalje semenke od te vrste, a ja sam poceo malo da se edukujem na tu temu..
Najveci problem kod box-a mi je prostor.. zivim u stanu i nigde nemam mesta za box, sem u jednom delu potkrovlja u koji mogu da udjem iz svog stana.
Izmerio sam dimenzije tog prostora gde bih stavio box, i uradio sam mali projekat kako bi on izgledao. Jedini problem je sto sam ogranicen sa visinom prostora...

Ovo bi bile dimenzije box-a, i ovako bi od prilike izgledao:
http://postimg.org/image/urptgmtej/

Ceo box bi bio napravljen od OSB tabli sirine 2cm... spoljne strane boxa bi bile oblozene izolacionom folijom, jer temperatura u potkrovlju ume da bude dosta visoka, a odma iznad boxa je crep, pa mogu da zamislim koja ce temperatura leti da bude...Vrata box-a ce biti na prednjoj strani sa slike. Unutrasnjost boxa bice oblozena stirodur izolacijom debljine 2cm i diamond folijom koja reflektuje 98% svetlosti. Ventilatori ce biti u donjem desnom uglu za ubacivanje svezeg vazduha i u gornjem levom za izbacivanje, precnika 120mm... mada ne znam koliko m3/h... tu mi treba mala pomoc...
Ne znam ni koje svetlo bi mi najvise odgovaralo... stavio bih ja HPS sijalicu ali me brine temperatura box-a, pa razmisljam o LED rasveti...
Moja pitanja su:
-Koje svetlo bi mi preporucili za ovaj moj box
-Koje ventilatore

Saksije bih stavljao samo sa prednje strane gde je visina boxa veca, a pozadi bih stavio ventilatore za mesanje vazduha...
Koliko saksija bih mogao da ubacim u taj box ali da ne bude previse guzve i koje zapremine saksija bi mi bile potrebne? s'obzirom da mi je nizak box... verujem da ni biljkama nece trebati velike saksije, jer ih ne bi pustao mnogo u visinu...
Koristio bih LST metodu... biljka je indica inace...

hvala svima... :)

za sad bi to bilo to.... ako mi padne jos neko pitanje na pamet postavicu ga ovde :)
 

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
Toplota ti je ovde glavni problem. ?Jedini nacin da je resis je deblja izolacija i, sto je jos vaznije, da vazduh koji ubacujes u box dolazi spolja. Ako vuces vazduh iz potkrovlja a imas samo crep, taj vazduh ce biti letos oko 50 i vise stepeni. Plus toplota sijalice = sauna. Ako imas u potkrovlju neki dimnjak koji ne koristis mogo bi da spojis ventilaciono crevo pa da vent vuce spolja hladniji vazduh. Stirodur 2cmm je za**bancija. Bar 7cm (ili najmanje 5cm) a i s njim ne mogu da ti garantujem da nece biti problema s toplotom. Visina je isto mala ali sa manje biljaka (npr 3 - 4) i dobrim treningom moze da se izvede. Saksije mozda bolje da stavis prema nizem delu a biljke da treniras prema ulazu u box (nesto kao polozeno latinicno slovo S). Evo i skica nacrtana brzinski u paintu pa molim da se ne komentarisu moje neverovatne likovne sposobnosti :icon_cool:


s3e8.png

Imas i opciju hladjenja malom, pokretnom, klimom al ona kosta par stotina evra. Pozz i nadam se da ce nesto da bude od ovog.

Edit: ne moras da oblazes stirodurom posto nece biti nikakvog pritiska mozes i stiropor koji je jeftiniji. Ili za iste pare mozes da uzmes deblji. Mada sendvic od staklene vune bi bio ekstra al to je previse komplikovano. Inace razmisljao sam o slicnom projektu ali sam preso na sobnu varijantu.
 
17.02.2014
39
32
0
Hvala na odgovorima... na zalost bolje mesto nemam... u potkrovlje samo ja imam pristup i zena, jer je u sklopu stana gde zivimo... a zena je OK sa mojom idejom :) e sad sto se tice toplote to jeste problem... mozda stavim onu kamenu vunu sa spoljasnje strane a iznutra siropor malo deblji. Cevku za uduvavanje vazduha u box mogu da sprovedem ispod crepa i napolje, tako da bih uzimao spoljasnji vazduh, ali mi treba i neki filter za tu cevku, jer ce ose i razne musice ulaziti kroz nju i u box...ne znam sta bih mogao tu da stavim, a isti neki mrezasti filter bih hteo da stavim i na izduvu vazduha iz box-a. Palo mi je na ideju da u tu cevku stavim flasu u kojoj bi bila zaledjena voda, pa da se topli vazduh koliko-toliko malo rashladi... mogao bih da uposlim i zenu pa da 2-3 puta dnevno menja tu flasu sa zaledjenom vodom :)

Svidja mi se ideja Vu ing.-a sto se tice nacina treniranja biljke... ne treba meni vise od 3-4 biljke... kontam da ce mi to biti i vise nego dovoljno za celu godinu...
U jos jednoj sam dilemi oko svetla u boxu.. mogu li da stavim led sijalice... nesto poput ovog: http://www.***********.com/index.php?route=product/product&path=18_66&product_id=608 ili moram da kombinujem sa MH i HPS od 250w... kontam da je dovoljno za taj box. Cena ne predtavlja veliki problem ali naravno da je u nekim razumnim granicama... isto i sto se tice potrosnja struje... jedini problem mi je zbog toplote...


Ostale stvari sto se tice instalacije svetla, ventilatora i ostalih stvari sto se ticu sruje mi ne predstavljaju problem, jer sam u elektro struci i upoznat sam sam tim delom posla vrlo dobro....
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Illuvatar je napisao(la):
Cevku za uduvavanje vazduha u box mogu da sprovedem ispod crepa i napolje, tako da bih uzimao spoljasnji vazduh,

Ovo ti je loša ideja. Van izbacuj zrak iz boxa, a u box ubacuj zrak iz stana. Tako će ti biti lakše regulirati temperaturu u boxu.

I još bih te samo zamolio da ubuduće kad nešto želiš dopisati, a već si poslao post, koristiš opciju "Edit" u dnu posta.
 
17.02.2014
39
32
0
izvinjavam se zbog toga... jos nisam navikao na sva pravila foruma (btw procitao sam ih). Nov sam ovde ne zamerite..
Problem je u tome sto ne mogu vazduh da ubacujem iz stana jer nije povezano mesto gde je box i stan bas najblize... pa bih morao da razvlacim bas duge cevke.
 

malimarko

Aktivan Član
08.07.2012
222
266
63
zg
nema šta,dobro izolirati stirodurom ili s ćime možeš,što imaš,ali dobru izolaciju napraviti,znaći kako da se izrazim ljepu :D (da nema ne izoliranih dijelova i to,i naravno koliko god možeš deblju i slojevitiju) :)
a ova cevka iznad crijepa je loša ideja kako je već i rećeno jer i gore je temperatura ogromna...ili kroz zid cevku van (negdje ispod oluka i isto tako što niže (taman da ti pada u onaj hlad što ga oluk radi a opet da nije ispod roga baš) ili u prostoriju negdje gdje je prostor višlji pa je i manje toplo i što niže naravno (recimo pada mi na pamet da je najhladnije kod vrata tavana,pogotovo ako ne dihtaju dobro) i cevku po podu jer koliko god vruće bilo taj beton doli je najhladniji :)
eto tako bi ja,opet ne znaći da ne griješim :) i naravno raćunaš s tim da što su cevke duže jaći vent je za stavit :)
a ispuh di ti je zgodno da ti ne "smrdi"...to i može kroz crep van samo pazi na vodu i to sve :D
 
17.02.2014
39
32
0
OK, osmislicu nesto sa izolacijom... za sad stoji ideja da cu sa spoljasnje strane izolirati kamenom vunom od 5cm, pa onda OSB tabla 19mm, pa sa unutrasnje strane stiropor 5cm....
Samo mi recite sto se svetla tice... kakvog iskustva imate sa LED rasvetom i vredili to sta... konkretno mislim da uzmem ovu lampu http://www.***********.com/index.php?route=product/product&path=18_66&product_id=608 potrebno mi je za 3-4 biljke... stvar je u tome sto se ne greje.
 

malimarko

Aktivan Član
08.07.2012
222
266
63
zg
dosta je ljudi protiv tog kupovnog leda...uzmi hps pa ga hladi ili cfl one se ne griju toliko...ili sam da radiš panel od leda,ima nekoliko dnevnika gdje su ljudi sami radili panele na ploći aluminija i stvarno lijepo izgleda :)
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Ako ti temp bude preko 35c zaboravi na uzgoj..a na HPS jos više...prije bilo kakvih investicija provjeri kako se ponaša to gore po ljetu mjeri temp i tako to...
 

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.135
4.797
188
somwhere over the rainbow
Slažem se sa ostalim članovima.

Po meni ti je ipak najbolja solucija, vidim da se i žena slaže sa uzgojem da staviš u spavaću sobu.

Kupovni ormar dimenzija 60 x 90 x 160 cm...stane svugdje. Uz dobar filter i ventilaciju, HPS nece biti problem, a ako se potrudiš buka i miris također mogu biti zanemarivi.


ormar stvarno stane svugdje, ne propušta svjetlost i mirise ako je kvalitetan.

Po meni najbolja solucija, puno jeftinija i sigurnija od svega što si nabrojao...

60 x 90 cm sigurno imaš negdje u sobi.....samo napravi razmještaj namještaja ;)

gle

KPCCcKgl.jpg
http://i.imgur.com/RHHBCehl.jpg
 
17.02.2014
39
32
0
Slazem se i ja i razmisljao sam i o tome... mada jedino mesta za tako nesto imam u dnevnoj sobi... problem je kad dodje rodbina itd....deca... sigurno ce neko da se zapita sta se to cuje iz nutra ili kakav je to miris :\\ jbg malo nezgodna situacija..

BTW imate li neku informaciju gde mogu da narucujem, filtere, ventilatore, djubrivo i svu opremu koja mi je potrebna za uzgoj? Iz srbije sam pa kontam na neke firme odavde, koje vrse i dostavu...
 

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.135
4.797
188
somwhere over the rainbow
Illuvatar je napisao(la):
Slazem se i ja i razmisljao sam i o tome... mada jedino mesta za tako nesto imam u dnevnoj sobi...

Ok necu ulaziti u stambenu situaciju, al pretpostavljam da je jednosoban stan-garsonjerica

Pošto si rekao da ne ciljaš na neke vece količine, pogledaj malo ovdje po forumu uzgoje u PC kučištima, ili malim stealth boxovima od hps 70w.

nemozes ocekivat u startu neke urode, ali uz malo prakse, volje i truda, možeš imati kontinuirani stealth grow za vlastite potrebe....ukoliko su stvarno male :)


ima ovdje majstora koji su vadili više iz kućišta za PC nego ja recimo iz ormara :)


sretno