Potrebna pomoć oko uzgoja u Urugvaju

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

21 gram

Aktivan Član
08.04.2008
146
666
93
In the magic forest
Pozdrav svima iz sunčanog Urugvaja!

Neverovatne stvari se u životu dešavaju... Kada sam pre 2-3 meseca krenuo da planiram svoj put po Južnoj Americi nisam baš očekivao da će praktično prvo mesto na kom ću se duže zadržati biti farma na kojoj živi matori gandžaroš iz Južne Afrike i koji, kao i mnogi drugi farmeri ovde, želi da uzgoji koju biljku za svoje potrebe. Verovatno nema potrebe da vas podsećam da je vutra za stanovnike Urugvaja legalna (uz određeni upliv birokratije naravno).
Ovaj moj domaćin ne je*e baš puno zakon, ali i može mu se. Kilometrima unaokolo nema nikoga, a i da ima koga briga. Zemlja je preopuštena. :)

No nažalost kao i 90% gandžaroša na ovoj planeti ni ovaj nema blage veze ni o čemu vezano za biljku, uključujući ni najosnovnije. Puši on to godinama, da ne kažem decenijama, ali nema pojma ni da postoje tamo neke sative, indike, autosi i sl... Zabode on tu i tamo nešto, malo se to primi, pa posle izvesnog vremena umre. Kad sam došao na farmu, pre dve nedelje, zatekao sam jednu biljku u nečemu što bi se moglo nazvati plastenik bez sunca (vrelo, vlažno, bez dovoljno svetla). Pečurke su rasle u istoj žardinjeri. Bukvalno. Ta biljka je juče presađena (nisam stigao ranije, stvarno), to je slika broj 6 .

Veče uoči Nove Godine, 31.12. popodne pojavio se nenajavljeno sa 10ak sadnica, koje su bile u jako lošem stanju. Praktično bez korena, često i po 3-4 sadnice u istoj vrećici, prešle su oko 400 i kusur kilometara po najvećem suncu, sakrivene ispod cirade u pikapu. Šta sam mogao to sam i uradio, brže bolje iskopao rupe, oko 30x30x30 u delu iza kuće. Taj deo je zarastao u travu, ali ima dovoljno sunca, ali i hlada koji ih štiti tokom najvećeg dela dana. Ovde sam se možda malo za*ebao sa mikrolokacijom jer čini mi se da bi im možda više trebalo direktnog sunca, ali jbg... Imaju rano izjutra i celo popodne. Bile su tako slabe da nisam smeo da ih stavim na jako sunce odmah, a neke čak nisam ni stigao to veče da presadim nego tek sutra. Problem je što po ceo dan duva neki suludi vetar. Elem, koliko sam mogao ja sam odradio. Neke sam biljke namerno ostavio na mestu gde je sunce nonstop (ali tu i vetar šiba nonstop), a neke su na boljim lokacijama. Uglavnom, posle par dana na ivici između života i smrti, sve su se oporavile. Koje sam mogao da razdvojim pre presađivanja, ja sam razdvojio, ove koje nisam mogao, ostavio sam. Bukvalno su imale samo patrljke od korena, nisam verovao da će pola njih preživeti. Međutim, sve su izbacile nove izbojke i krenule da rastu. Sjebane listove sam uglavnom uklonio. Sva oštećenja koja vidite su uglavnom od suše i vetra.

Nego... Ima sad tu dosta zajeba. Zemlja naravno nije idealna. Voda takođe. Ova konkretno ima puno kamenca, ne znam sad šta to znači, al' znam da sigurno ne valja. U zemlju nisam stigao ništa da dodam za poboljšanje njenih aerobnih kapaciteta, tako da je tako kako je. Ne znam takođe ni kad ove biljke na južnoj hemisferi ulaze u cvetanje, al' računam da je to negde u februaru, tako da ima vremena da malo narastu. Rekoh mu danas da uzme neko azotno đubrivo, nemam pojma šta li će doneti, ali kad donese okačiću ovde pa da čujem savet šta dalje – evo dok ovo kucam, došao je i doneo neke jebene bele granule u kesi. Ni imena, ni doze, ni uputstva... Kaže samo da je jak azot u pitanju! :D Do mojega...

Ja sam ovde kod njega još 2 dana, tako da nema se tu još puno šta učiniti, sa moje strane, osim da mu udelim kakav savet, mada mi matori ludak deluje kao neko ko se neće baš iscimati da bilo šta uradi. Daj Bože i zalivanje da ne zaboravi.
Kad pomenuh zalivanje... Ja ih ovde zalivam svaki drugi dan, sa suludim količinama vode. Jako je toplo, temperature su preko 30, mada je noću svežije (oko 20 xD) i sve vreme duva taj vetar. Možda neki savet od ljudikoji žive na primorju ili tako negde vezano za to zalivanje... Jel' to ok ili možda još da proredim (mada se bojim da ne pocrkaju, stvarno je pakleno, nema govora o zalivanju jednom u 7 dana – to je stvarno neizvodljivo)?

Bacite pogled na biljke, pa dajte neki savet. Zemlja je neposredno oko njih čista, ovo je suva trava napadala, jer sam kosio okolo.
Da... dobro bi bilo da napomenem da nemam zapravo nikakvog iskustva u uzgajanju napolju, a i samo dva growa unutra, tako da, nemojte odmah sa kritikama, dajte da pomognemo čoveku da spase, što se spasti može. :)

Hvala unapred!

P.S. Nemojte da me mrzite što sad uživam u toplom letu, dok mi papagaj krešti sa palme iza kuće. :p

IMG_20180112_094302.jpg IMG_20180112_094315.jpg IMG_20180112_094339.jpg IMG_20180112_094355.jpg IMG_20180112_094408.jpg IMG_20180112_094426.jpg IMG_20180112_094457.jpg IMG_20180112_094516.jpg IMG_20180112_094531.jpg IMG_20180112_094546.jpg IMG_20180112_094717.jpg IMG_20180112_094735.jpg
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.583
2.598
ti si napravio šta si mogao a čiča nek zalije svaki 3-4 dan sa 3-4 litre vode i nek čeka :watch:
tko zna šta je u zemlji :)
možda mudonje,možda i cure
gnojivo ako neznate šta je,šaka na 10 litara vode svaka 2 tjedna
ne bi im trebalo naškoditi
 

21 gram

Aktivan Član
08.04.2008
146
666
93
In the magic forest
ajde nek nam matori gandžaroš mahne s :vutra:natpisom :) :wave:
Ma matori je paranoja zesca, a izgleda da je i naprso pomalo na nekom africkom ratistu... CIA, vanzemaljci, masoni... sve vide i sve cuju... nema tu slikanja! :D

Zamuljao sam mu te granule, objasnio, pa nek radi sta hoce. Topirao sam mu i dve biljke, pa da vidimo kako ce to da prodje.
Hvala svima na savetima.

P.S. Uzeo bih semena i cica mi je vec sam ponudio, ali za 2-3 meseca idem u Chile, a tu ako ti na granici nadju bilo kakvo seme, bilo cega, placas 700-800$ kaznu plus visecasovno drkanje u muriji. Imaju neki uvrnut zakon o tome. Necu se zajebavati. A i ko zna hocu li se vracati uopste! ;)
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.460
2.598
ajde nek nam matori gandžaroš mahne s
Ma matori je paranoja zesca,
Pa dje u Urugvaju paranoja..po Venezueli nema paranoje,a vojske nema im broja..he,he..:thumb:
Ko zna sta je stari prije radio..he,he..i dali je uopce iz Urugvaja...da nije neki Rus,Englez...trazi azilsmiley9934

E da..u Chile-u odi na pijacu,uzmi lisca koke...prozvaci malo,popi caj...daci ti kisika,lakse ces funkcionirat,manje se umarati.Mi Evropljani(citaj Balkanjerosi)nismo naucili na njihovu klimu,a lisce puno pomaze...ne zahebavam se i ne mislim na drogiranje:thumb:
 

420Florist

Zimbabwe
Banovan
25.07.2017
2.156
9.067
258
Harare
shitexpress.com
Ma đe, šta, Venezuela je preopasna, bio sam prije 4.5 godine sa jednim kolegom (on je pola venecuelanac/njemac) 2.5 tjedan dana, bolje bi bilo da sam otišao gol u neko afričko selo puno gejova, u 10h zabrana izlazit vani, proveo skoro 2 tjedna sjedeći u karakasu u dvoristu od njegove bake kada nisam poludio.. Nikad više.. jedino gdje kontam ići je Urugvaj ili Chile

Izabrati putovanje u Venezuelu, ti je isto ko otici u Siriju.. ako ne i gore..
 

21 gram

Aktivan Član
08.04.2008
146
666
93
In the magic forest
Pa dje u Urugvaju paranoja..po Venezueli nema paranoje,a vojske nema im broja..he,he..:thumb:
Ko zna sta je stari prije radio..he,he..i dali je uopce iz Urugvaja...da nije neki Rus,Englez...trazi azilsmiley9934
Pa naravno da nije Urugvajac! :D Ovo ti je skloniste za kojekakve belosvetske zlikovce... Ima ih sa svih strana. Ovaj moj konkretno je izgleda bio u nekim spec jedinicama i to kad je bio bas klinac 17-18 god i tu se i svega nagledao, a izgleda da je i rokao ljude. Sad samo vari i loce i izgleda da ga ta secanja jos proganjaju. No posle je napravio pare na nekom patentu, tako da je sad pun ko brod, jahta, gajba u Juznoj Africi, gajba u Urugvaju, gajba u Brazilu, sam preplovio Atlantik na brodu, govori pet jezika... ma ko da je 3 zivota ziveo.
Prvo vece kod njega, on se napio krenuo pricu o NLO... ja krenem da mu pricam sto sam citao u knjizi DMT, zanimljivu teoriju o otmicama vezanu za spontano lucenje DMTa u mozgu itd... kad je krenuo da urla na mene, sunce ti je*em, reko' dobicu jos i batine! :D Sutra se naravno izvinjavao... Jbg, od tad kad prica o NLO, masonima i ostalima, ja samo klimam glavom i dodajem, ako imam sta.

Btw, masa ljudi ovde pusi neku paragvajsku vutru, sto mu dodje kao nasa albanka... smrdljivo, presovano i uglavnom slabo radi. Ocekivao sam neke kofi sopove, al' toga izgleda nema, bar ne po manjim mestima. Za vikend cu u Montevideo, valjda cu se naduvati ljudski! :D
 

21 gram

Aktivan Član
08.04.2008
146
666
93
In the magic forest
Pozdrav svima ponovo! I dalje sam u Urugvaju, komp je crkao, a moji domacini i dalje imaju probleme...
Drugi host, drugi problemi... Ovog puta ozbiljniji.
Bio sam pre 5-6 dana na ovom mestu i sve biljke su delovale odlicno, primetio sam dosta zuckastih listova u donjem delu stabla na 2-3 biljke, pa sam odmah pomislio da je azot u pitanju. No kad sam juce stigao na ovo mesto, gde cu boraviti naredne 2 nedelje ugledao sam totalno sranje... jedna biljka mrtva i dve u ocajnom stanju. Listovi klonuli, kao usled nedostatka vode, mnogi zuti, a mnogi vec smedje boje. Pitam momka o cemu se radi, kaze da se bukvalno preko noci desilo, da su biljke skroz popadale po zemlji... pitam ga za zalivanje, kaze zalivao ih pomalo svaki dan... pomislih da ih mozda nije dovoljno zalivao posto su biljke ogromne, a on rece da ih je zalivao po 30ak sekundi. Nisam ga isprva dobro razumeo, pa sam mislio da su biljke juce-prekjuce polegle preko noci, a one su se ustvari maltene prelomile. Kada sam to danas skontao, pregledao sam koren i bazu stabljike i ugledao proklete gadove!
U pitanju su crvi belicaste boje duzine oko 2mm, koji kad se bolje zagledas skontas da i nisu crvi nego neke larve sa tri para nogu na grudnom prsljenu, crnom glavom i izrazenim trbuhom.
Cim sam ugledao gadove, znao sam da je sranje u pitanju. Iscupao sam mrtvu biljku veoma lako, koren je bio skroz truo. Ne znam da li su ga izjeli ili su preneli neku trulez koja ga je s*ebala. Cackao sam po forumu i tako skontao sta nije u pitanju. :)
Lik ima jos tri zdrave biljke na drugim mestima u basti, ali kontam da ce gadovi brzo naci put do tamo, pa bih da mu pomognem da ih spasi na vreme.
Rekoh mu da bi za pocetak dobro bilo da ih zaliva redje (sa vise vode) da zemlja stigne da se prosusi. Ne znam, ima li jos ko kakav predlog... Decko je u organik fazonu, pa prskanja ne dolaze u obzir.
IMG_20180202_124326.jpg IMG_20180202_124133.jpg IMG_20180201_182302.jpg IMG_20180201_182309.jpg IMG_20180201_182318.jpg IMG_20180201_182333.jpg IMG_20180201_182351.jpg IMG_20180201_182358.jpg IMG_20180202_122136.jpg IMG_20180202_122236.jpg IMG_20180202_123650.jpg
Meni doslo da placem kad sam video u kakvom stanju su biljke, ali ovde se niko oko toga ne uzbudjuje, valjda zato sto vutru mogu u apoteci da kupe za 1,5 $/g.
 

Prilozi

  • IMG_20180202_123653.jpg
    IMG_20180202_123653.jpg
    360 KB · Pregleda: 89

21 gram

Aktivan Član
08.04.2008
146
666
93
In the magic forest
Hvala svima na odgovorima!
Bice da je Fusarium, biljke su tacno tako polegle i opis korena i osnove stabljike bas odgovara... Crvi su kasnije dosli.
Jel' trihoderma samo za prevenciju ili moze i za vec napadnute biljke?