Potrosnja struje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
18.11.2010
24
1
0
37
Pozdrav svim članovima,

već neko vrijeme pratim forum - barem growerski comunity ne kasni previše za zapadom :icon_lol:

Pitanje je sljedeće, kako unutarnji uzgoj zahtjeva čudo el. energije (ventilacija, grijanje, hlađenje, svjetlo) najbolje mi izgleda solucija da spojim to ispred brojila (elektroničar sam djelomično po struci pa to nije neki problem), ali me zanima kako HEP kontrolira svoju ulaznu i izlaznu potrošnju ako netko zna?

Imaju li brojila na trafostanicama ili negdje tipa na svakih 100-1000 potrošaća da stave kontrolno brojilo pa ako previše odskače suma potrošaća naspram tog brojila da krenu u češljanje korisnika?
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Imaju li brojila na trafostanicama ili negdje tipa na svakih 100-1000 potrošaća da stave kontrolno brojilo pa ako previše odskače suma potrošaća naspram tog brojila da krenu u češljanje korisnika?
Ima ova tema več...
Uglavnom,naravno da bi trebali imati brojilo za jedan kvart,ulicu ili sektor,tako ako struja počne "curiti" da znaju na koji se sektor bazirati da pročešljaju stvar.Netrebaš se zabrinjavati radi potrošne,ono šta bi tebi bilo dovoljno za vlastite potrebe(250,400 ili 600w recimo) je njima dobrodošlo da trljaju ruke (profit) jer je zima,ljudi se griju,tako da u takvim stvarima recimo malo veče potrošnje večinom sami ikučani prijave da se troši više struje.Radije ne petljaj s krađom struje jer su kazne enormne,a svejedno nemaš razloga za paniku ukoliko si štedljiv potrošač:)
 
18.11.2010
24
1
0
37
Cudno da je nisam vidio u zadnja 2 mj, a cuj znam da je kazna za struju u desetcima tisuća kuna, ali ovo čime se mi tu svi bavimo, kazne su neusporedivo veće. Ako čovjeka uhvate distributer el energije mu je najmanji problem
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
U tvom stanu i trafo stanicama logiko moja...opterečuješ se totalno nevažnim po meni.Šta više nezakonitosti radiš više si u problemima,još nedaj bože ako se sve zbroji.
 
18.11.2010
24
1
0
37
Neznam kako je to nevažno, dakle:

600W HPS - 12h(10h nize tarife) oko 4 kn / dan
250 MH - 18h (10h nize tarife) oko 3 kn / dan
150W flo - 18h (10h nize tarife) oko 2 kn / dan
PSU s ventima 24h (10h NT) oko 0,8 kn / dan
samostojeci vent x3 24h (10 nt) oko 2 kn/dan
klimatizacija (10h NT) oko 10 kn / dan

To je oko 650 kn / mjesec + ostala struja..... ako je to nevažna i neprimjetna stavka... onda živimo u brutalnoj državi
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Nemoraš imati 600w,3 growa godišnje i 250w bi ti bilo dovoljno u granicama "zdravog" pušenja.
Zašto moraš i 250MH i 150w flo kad možeš i bez toga a ionako te muči potrošnja pa eliminiraj nepotrebno.
Ventilatori nisu neka stavka.
Klima ti netreba osim ljeti,a ljeti fino odmori od growa i uživaj u prijašnjim plodovima i klima ti netreba.
Ovako češ izači s ne više od 200kn mjesečno,ili jednostavno čekaj april i posadi napolje pa ti je struja đaba.
Svako brojilo ima plombu i serijski broj,ako elektra vidi da nešto ne štima zadovoljno če trljati ruke i naplatiti ti kaznu od minimum 3000€,ili češ ostati bez vlastitog svjetla za sebe.Razmisli dobro,tebi na volju.
Jesi uopče odradio koji indor da kreneš s ovim svim?
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
Prijatlju moj savjet ti je da se ne igraš!
Ovdje kod nes u elektri niko ne kontrolira veču potrošnju struje dok su računi uredno podmireni.Evo možeš u mom potpisu da pogledaš moj rom i izračunaj kolko troši.Niko te neče dirat ni da imaš 1000kn mjesečno za platit.Dokle god plačaš račun.
A da im curi sistem se kontrolira uvjek.Tako da če elektra vrlo brzo prokužit da im curi struja negdje.Samo je pitanje kad če doč do tebe.Al vjeruj mi gledat če oni di im curi struja.A ako platiš struju oni trljaju ruke radi profita i boli njih briga šta ti radiš sa strujom.Nismo u americi da elektra radi za plavce pa kontroliraju svaku sumljivu potrošnju.I još nešto,misliš da je potrošnja od 600,700kn puno?Razmisli malo kolko troše oni koji se griju na klimu ili one uljne radijatore ili tome slično.Svako od njih ako oče zagrijat stan u kojem boravi nakih 8,10h napravit če oko 1000kn mjesečnog računa.
Ako se ideš igrat sa krađom budi siguran da češ si prije navuč plavce na vrat nego da platiš tu faking struju!!!

:spliff:
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
pozdrav pipboj
ja konkretno za hrvatsku ne znam,ali znam da je u srbiji zesca kaubojstina po tom pitanju. godisnje se puno gubi na struji koja se krade. posto se razumes u elektriku necu da ti pisem nacine na koje se sve moze krasti,ali ti je najbezbednije da ako se vec odlucis na tako nesto,da uzmes struju pre brojila.magneti i blokatori su nepouzdani jer mogu da ih provere.a najteze za otkrivanje je kao sto rekoh premostavanje kablova... svaki trafo ti ima brojilo bas kao i svaka kuca... kad oduzmes razliku,potpuno je normalno da gubitak postoji,pogotovo u zimskom peridu.imam drugara koji svoju kucu greje na struju sa nekom dnevnom potrosnjom od oko 200kw i to tako vec nekih 6godina... u celoj prici ti je jedino bitno da ako si u malom mestu ni ne pomisljas na tako nesto jer se da iskontrolisati posto mali broj kuca ide na jedan trafo.
da me kolege ne shvate pogresno,ja te ne podrzavam u ideji ali, ponavljam da za hrvatsku nisam upucen kako ide,stoga ti je najbolje da pre nego sto bilo sta uradis proveris...
 
18.11.2010
24
1
0
37
Ma volim imat kontinuiran grow, zasad imam 2 iza sebe, indoor, domace sorte, sad prelazim samo na sortirano...i to ce uskoro prva generacija. Ma ovo je prvobitna faza...mislio sam jos malo to širiti (za kojih x2) pa proporcionalno tome rizik raste. Nije mi problem platiti ovu sad struju (ni onu kasnije) nego jedino povlačim pitanje suradnje HEP - plavci.
Ovo gore nije što ce bit, to je praktično trenutna potrošnja - klima, jer temperatudu održavam grijanjem kuće + HiD, tak oda temp u Grow room-u je konstantno 19 - 27'C (a vani zasad -2 - 20'C)

Slazem se slobodan s time, magneti i to sve su *****rije, dapace kako sam friško mjenjao sve sve mi je izvan kuće pod ključem....ali zato "idioti" kako su vukli vod. koji vecinom ide ispod fasade su ostavili 1m kabla koji ulazi na tavan pa izlazi van pod fasadu, i više nego što mi treba :)

Ali ako stvarno nema suradnje između njih mi nije neki problem i 2000 kn plaćati mjesečno do kojih bi ubrzo mogao doći.
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
Sigurno u HR ne surađuju!Čak nemaju na kompu da kliknu potrošača i da im izbaci graf o potrošnji.Nula bodova elektra i plavci.Oni vide samo kolko si potrošijo,nemogu ni da vide u kojem djelu dana koje domačinstvo kolko troše.Ma ne vide ništa osim količine potrošene.A za suradnju između te dvje institucije u HR još nije nikom na pamet pala.Mada vjerujem kako je poraso broj indor groowera polako če počet i oni sljedit primjer zapada.Ali otom,potom!Za sad smo sigurni 100%!
 

pc.grower

Aktivan Član
15.10.2010
87
4
0
34
PIPboy je napisao(la):
Ali ako stvarno nema suradnje između njih mi nije neki problem i 2000 kn plaćati mjesečno do kojih bi ubrzo mogao doći.

nadam se da nećeš brzo doć do para prodavanjem vutre jer to "nevolimo" hehehe
 
18.11.2010
24
1
0
37
Cuj djelomično razumijem stav, al iskreno, to ja volim za sebe + svoje prijatelje. Radim sam svoj alkohol te naravno utrzim, svoje ulje - također, tako svoje i ovo :)
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
jos sam zaboravio da dodam da koristis jeftino tarifiranu struju,ti i iskusniji groveri verovatno su to ukalkulisali ali cisto da znaju i pocetnici...
ja sam kod sebe namesti da imam svetlo u boxu kada je noc napolju tj kada je jeftina struja.
 
28.10.2010
8
1
0
45
Evo samo da se malo ukljucim i smirim vas. Moja sestricna radi u elektri na obracunima a brat na iskopcanjima. Pitao sam dali se provijerava. NE provjerava se nista, osim ako je netko zbog necega sumljiv policiji, pa ona pocne kopkati, pa usput zatrazi o elektre ocitovanje. Znam momka koji ima grow sa osam 600w hps, to mu je vec peti i nikad problema. Na mjestu gdje je taj grow je bila struja 170kn a od kad on growa je 2200kn. i nikakvih problema. Samo groweri, pazite se prometnih i ostalih prekrsaja i budite nevidljivi. To je moj savijet a sto se tice struje, ne brinite!!!
 

SKT

Banned
Banovan
06.02.2011
247
327
63
41
Ljudi imam strasan problem. Nesto se desava sa mojim strujomerom. Prikazuje mi ogromnu potrosnju. Jutros od 9 pa do sad mi je potrosilo 6kw a rade samo 2 lampe po 150w i nista drugo. Sta da radim? Da li je to do lampi ili strujomera ili nesto 3e? Molim sto hitniji odgovor
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.585
2.598
prvi test ti je da pogasiš apsolutno sve...ako se vrti....baždarenje....ili ako sumnjaš da ne očitava dobro...zahtjev, pa ekipa iz elektre izađe u provjeru
 

SKT

Banned
Banovan
06.02.2011
247
327
63
41
ma ne ocitava dobro, nego nakucava 10x vise. to se izgleda rastelovao strujomer, i da znam da se ne cita zadnja cifra. zanima me da li to moze da bude da je oprema za grow tj lampe izazvalo anomaliju, i da li mogu tako da me otkriju??