Potrosnja stuje?! Nadopunite se slobodno!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
17.11.2015
252
118
43
Nema skorijih pominjanja solarnih panela (bar mi u pretrazi ne izlaze) a gledao sam pre godinu dana i jace ovaj klip marke zvake, o solarnim panelima, problematici itd. Ako sam dobro skapirao, ovi ljudi iz klipa su ulozili 3k evra u sistem, koji moze da im pravi 2kw/h, naravno kad su idealni uslovi, nema oblaka, prolecni/letnji period itd (iako rekose u klipu da su preko zime imali i vecu proizvodnju). E sad, problem je nastao jer nisu stizali da potrose onoliko koliko su proizvodili, pa se njihova proizvedena struja vracala u mrezu, brojilo ocitalo, distribucija istripovala da kradu, peripetije s njima i biroktatijom itd itd. Long story short, zar ovo ne bi bio idealan setap za jednog grovera? Pa cak i neki jeftiniji/manji? Jer kontam, ako neko zna kako da potrosi visak struje (da ne bi dolazilo do vracanja struje u mrezu i okretanja sata unazad), to je jedan mf grower, ne? :D 3k evra nije malo, to stoji, ali s obzirom da se ovda ta energija pretvara u grame, plus nema visokih (pre svega sumnjivih) racuna za struju, meni deluje kao winwin situacija. Nadam se da vas bude za diskusiju o ovome.
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.157
298
54
Fotonaponske ploče su prevara. Skupo, neisplativo, proizvodnja panela užasno zagađuje, više od 80% materijala u panelu se NE može reciklirati. Da nafta nije ovako jeftina, ne bi bilo isplativo proizvesti ih, jer proizvodnja zahtijeva masu ruda, kemikalija, pizdarija svakakvih i jako puno uložene energije. Na kraju, isti ljudi koji drže naftnu industriju guraju i "obnovljive izvore", jer je to priča koju narod puši a para se okreće.

Uostalom, ako imaš neki normalan grow, ako ne sadiš za prodaju pa da ti trebaju kilovati rasvjete, ne vidim mjesta za "sumnjivo" velike račune za struju. Dok redovno plaćaš i ne kradeš struju, nema straha. Bolje tih 3 soma eura uložiti u dobar LED sustav, još ti pola i ostane... ;)
 
17.11.2015
252
118
43
cek, hoces da kazes da ovi ljudi iz ovog videa kenjaju o isplativosti ili? pazi, elektrodistribucija, kao sto sam siguran znas i sam, u svakom trenutku ima uvid u tvoje potrosnje, kad ti stigne racun, ti tu imas grafikon za godinu dana, i tacno mozes da uporedis potrosnju za neki mesec, sa potrosnjom za isti mesec prosle godine.. samim tim, to neko nekad moze da pogleda. da uzmemo da kilovat trosis, to se znacajno vidi na racunu, i moze, ne mora, ali moze da bude sumnjivo nekome, pogotovu ako npr nemas klimu (sto se spolja vidi) a npr u letnjim mesecima isto jedes struju.. preko zime to i prodje jer sta ko zna kako se grejes, i kapiram da to vrlo tesko moze da bude sumnjivo, ali ako prosto hoces preko cele godine da imas grow.. manje sam ja hteo da bacim svetlo s ovim postom na tu ustedu (jer 3k evra, khm), vise na taj neki, ne boli te glava apsolutno momenat, jer ne mozes na sve misliti, a i ne treba, nema te vutre koja ce da te opusti, ako ti imas taj zent, a pre ces ga imati ako znas da, ako ikome ikad padne na pamet da pogleda tvoje racune, moze da poveze, nego ovako.. ne znam, mozda gresim, ja tako nekako razmisljam :/
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Neko je gledo naj noviji uradak Michaela Moorea...
Solarni paneli rade posao za koji su napravljeni. Da bi se višak slao u mrežu,mora se imati dvosmjerno brojilo,a za max iskoristivost se još mogu u priču ubaciti baterije.
Paneli su iz godine u godinu sve jeftiniji,efikasnost se također popravlja,a o recikliranju se ne moraš brinuti slijedećih 20-tak godina (ako do sada nije nitko pametan našao naćin,ima dovoljno vremena).
Naftni derivati,ugljen i prirodni plin koji se koriste za proizvodnju el. energije se definitivno ne mogu reciklirati, tako da argument o recikliranju ne stoji.
Što se potrošnje od 1kW tiće,to definitivno nije puno. Da,primjeti se,ali nije nešto što bi izazvalo sumnju.
 
17.11.2015
252
118
43
Da bi se višak slao u mrežu,mora se imati dvosmjerno brojilo
ma nije zakonom regulisano, bar u srbiji, nema toga jos da je sredjeno birokratski. Makar sam toliko shvatio iz ovog videa, a i pretrazivao sam ovu ribu, koja je i sama nekakav inzenjer, vidim da se cima, ali slabo ima napretka. U svakom sl, ne bi bilela glava od imanja panela, niti bi bilo stete, sem tih ulozenih par soma, koji se svakako ustedom u nekom trenutku isplacuju sami.
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.157
298
54
Jednostavno ne postoji način da ti netko sazna na što trošiš struju, niti ikoga zanima dokle god redovno plaćaš. Što ako npr imaš PC rig za minanje bitcoina ili neke druge kriptovalute, ili bilo što slično? Ljudi, tripate se bez veze, praksa je pokazala da jedino dileri i hvalisavci padaju. Tko šuti i podmiruje račune, siguran je.
Za 3k eura treba dugi niz godina da se isplati.
Moja poanta je da su fotonaponski paneli sve samo ne "zeleni", njihova proizvodnja zahtijeva jako puno uložene energije (fosilna goriva), i uzrokuje veliko zagađenje (sirotinja u africi kopa po blatu da bi se mi zavaravali kako živimo ekološki prihvatljivo, da ne govorimo o tehnološkim procesima i kemikalijama koje su potrebne za to, i otpadu nastalom u procesu proizvodnje).
Reciklabilnost panela je danas nikakva, i za mene je neprihvatljivo da gledam na način da MOŽDA netko smisli način kroz 20-25 godina, koliko je vijek jednog panela, to je oličenje načina na koji kapitalizam funkcionira (nije moj problem, nek se netko drugi muči s time tamo negdje daleko od mojih očiju i kad me više ne bude...).
 
Poslednja izmena:

Degustator

Aktivan Član
02.11.2010
806
1.750
163
iza dima
cekaj,ne brine te sto na gajbi hranis 3-5 godina robije,ali te izjeda sto se tamo vrhovnici sveta bogate na racun prirode?
Ok,u pravu si,nije svejedno . I ja osecam teskobu negde u dubini duse,ali prioritet je zastititi sebe,najblize a ujedno i okolinu.
Sto se tice potrosnje od dodatnih 13 kwh na dvevnom nivou, to je stvarno smesno i zanemarljivo. Problemi mogu da se pojave kada se doda nula na tu cifru. Ali to vec nije prica za ovaj forum.
 
17.11.2015
252
118
43
za zimu sam se i ja slozio, zimi bukvalno sta god moze.. ali prolece/leto je taj period, kad moze a nije sve jedno.. ja sam prosto gledao ovaj video, u kom se radi o panelima, gde ljudi kazu da ne smeju pun kapacitet da koriste jer birokratija i ostala sranja.. i prosto mi pade na pamet kako bi im zivot bio laksi (iz vise razloga haha) da su dimnicari, pa prosto taj visak prebace na proizvodnju istog :D to je sve
i dalje mi nije sve jedno kad pomislim na cinjenicu da su te potrosnje tamo trajno zavedene, i ne mogu da se otrgnem mislima, da je prosto bolje nemati (te viskove zavedene) nego imati... no dobro
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
nije moj problem, nek se netko drugi muči s time tamo negdje daleko od mojih očiju i kad me više ne bude..
Nisam to rekao...ne izvrči moje riječi.
Samo za primjer, kako bih ti dočarao kakav je osječaj kad ti netko nalijepi etiketu. Ako si toliko osvješten, prekini koristiti napravu na kojoj ovo čitaš i pišeš, jer su mnoge komponente proizvedene na ne ekološki način, rukama radnika koji su potplačeni.
Napominjem, ovo je samo primjer, nikako i moje mišljenje o tebi kao pojedincu, da nebi bilo zabune.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
cekam da dodjemo do teme kako je nuklearna energija tisucu puta cisca, isplativija, jeftinija i sigurnija i jedina koja moze zadrzati i skladistiti nusprodukte, za razliku od bilo kojeg fosilnog ili obnovljivog izvora. al mislim da ima previse ljudi koji misle suprotno :D ... because radiation is dangeroussss.... :D
cijeli zivot growas ispod 5 kilovata leda i potrosis 1 gram urana. pa di ces bolje :D