Pravi put?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
08.06.2008
39
1
0
36
@ Lucid neznam zasto al si za mene kralj,mozda zbog tvojih postova,mozda zbog razmisljanja... nemam vremena sad da citam sve postove ali jednu stvar vam mogu reci...
osjetio sam nesto paranormalno i stupio u kontakt s tim...moram se jos malo informisati ali za sada znam da se samo ne smijem bojati...

Bog ili nesto tako postoji u to vjerujem ali kako mu se obratiti to neznam...jel islam ispravan ili je hriscanstvo ili je mozda budizam ili nesto trece neznam... znaci ja vjerujem u neku vecu silu ali neznam na koji nacin da se obratim...mislim da je ispravno ovako kao sto mi je sad... normalno pricam sa tom silom...pricam u mislima i dozivljavam razne stvari zbog kojih bi neko sigurno poludio...
ev prica od sinoc...

Cura je samnom u sobi,lezim na trosjedu a ona na dvosjedu u stanu u kojem trebam da uselim...pokusavam meditirati i u trenutku odlazim iz sobe...a prije nego sto cu izaci osjetim necije prisustvo...ta neka energija se nalazi oko mene,prilazi osjetim je u svojoj blizini...pocinjem da se tresem kao da sam u shoku!!!cujem kako me cura sa strahom pita jesi dobro?odgovori mi nesto....odgovaram dobro sam, samo me ne smije biti strah...a onda fuj fuj fuj dozivljaj...prezivljavao sam tudje smrti,poceo da placem vidio sam tudje zivote od predhistorije preko srednjeg vijeka pa do danasnjice...neopisivo...vidio sam od ubijanja kopljem,macem,pistoljem a onda se to nastavilo sa samoubistvima i preslo na prirodne smrti...ljudi nepopisiva energija...imam osjecaj da je to sve bilo sa razlogom i da mi je to nesto,ta neka energija pokusala da objasni da nisam sam i da drugacije gledam na stvari... ajde dosta je o ovom iskustvu...
dosta od mene da ne tusim....


samo za kraj da kazem da se najvise bojim svog MOZGA I SVOJIH RAZMISLJANJA!!!!
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
biće da si dobio uvid u akaša kroniku
s vremenom ćeš naučiti putovati po akaši kud želiš
ja to još nisam savladao zato jer nemam vremena za praksu (zbog obiteljskih i poslovnih obaveza)

tako se može saznati što je bilo s atlantidom? kako je propala? što je ostalo....

sve vjere rade ednu kardinalnu pogrešku = Bog se nalazi gore!

mada čak i u njihovom pisanjima se vide gnostički elementi koji govore suprotno (kraljevstvo božje je u vama)

dakle Gnoza se sastoji u Putu ka sebi ka svom Unutarnjem Ja, koji je pravi Bog, i sustvaratelj u gibanju svemira

2.
oni linkovi koje sam poslao Lucidu su o gnostici sa glakasije
sami zaključite zašto sam spušio ban
ja sam htio provjeriti neke moje sumnje vezi teorije zavjere i naivnosti , biznisa i senzacije
i mogu reći da su se potvrdile

nemorate čitati sve već od 21 stranice, nisam siguran.moj nick je probuđeni.
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
dobro si spomenio sinkronicitet džiba meni isto smrdi na to:)

dakle mi govorimo o pravom putu u ovom topicu

na galaksiji se govori o gurđijevom četvrtom putu kao ispravnom putu
i koji (što se ja zasad neslažem) isključuje mogućnost da
ispravan put postoji u školama misterije, konkretno AMORC-u

možda je ovo dobro mjesto da o tome prodiskutiramo

btw ja sam par mjeseci prolistavao topice na galaksiji, i čitam novine tipa nexus, svjetlost i slično
kako bi se upoznao sa temom
+ kroz teološko obrazovanje sam se dobro upoznao sa programima pranja mozga tako da mogu razlikovati neke stvari

gnoza je nešto slično kao kad si metalac u srednoj školi. to je kao način života:)

evo malo o čevtrtom putu, kao pravom putu, sa galaksije


"Ta četiri prolaza su ujedno u vezi sa četiri puta, o kojima smo prije pričali.

"Prvi put je put fakira, put namijenjen za ljude tipa čovjeka br. 1, koji su fizička tijela, instiktivno-pokretačko-osjetilni ljudi bez mnogo pameti i bez mnogo srca.

"Drugi put je put monaha, religiozni put, put ljudi tipa čovjeka br. 2, tj. emocionalnih ljudi. Ovdje jedno jako tijelo i um nisu toliko potrebni.

"Treći put je put jogija. To je put uma/intelekta, put čovjeka br. 3. Ovdje srce i tijelo ne trebaju biti nešto posebno jaki, jer bi to predstavljalo samo jednu smetnju na tom putu.

"Pored ova tri puta postoji i četvrti put, kojim mogu da idu oni koji iz bilo kog razloga ne mogu da idu bilo kojim od ona prva tri puta.

"Osnovna razlika između prva tri puta, tj. puta fakira, puta monaha, puta jogija i četvrtog puta sastoji se u činjenici da su oni uvezani u jednom stalnom obliku koji postoji kroz jedan dugi vremenski period naše istorije i oni se skoro, kao takvi, nisu nimalo promijenili. U temelju ovih institucija nalazi se religija.

"Tamo gdje postoje škole jogija, one se samo spolja razlikuju od religijskih škola. U različitim istorijskim periodima postojala su razna društva i redovi fakira u različitim državama i ona još uvijek postoje.

"Ova tri tradicionalna puta predstavljaju stalne puteve koji postoje u okviru našeg istorijskog perioda.

"Prije dvije ili tri hiljade godina postojali su i drugi putevi koji više ne postoje a ovi putevi koji postoje danas nisu nekad bili toliko podijeljeni, oni su bili mnogo bliži jedan drugome.

"Četvrti put se razlikuje od starijih i novijih puteva po činjenici da on nikada nije jedan stalan put. On nema nikakve određene oblike, niti institucije koje su vezane za njega. On se pojavljuje i nestaje pod uticajem nekih njegovih posebnih zakona.

"Četvrti put nije nikada bez jednog određenog značenja, on nije nikada bez preduzimanja jednog poduhvata; i on može jedino postojati oko njega i u vezi s njim. Kada se s tim poslom završi, da tako kažemo, četvrti put onda nestaje sa određenog mjesta, on nestaje u tom svom određenom obliku, da bi se kasnije možda pojavio opet na nekom drugom mjestu i u nekom drugom obliku.

"Škole četvrtog puta postoje za potrebe posla koji se obavlja u vezi sa predviđenim projektom. One nikada ne postoje same od sebe za svrhu obrazovanja ili obuke.
 

pecko88

Aktivan Član
26.04.2008
235
4
18
45
Kad sam poceo citati tvoj post hteo sam da napisem da je cetvrti put onaj pravi, jer nije unapred odredjen.
I ako sam dobro shvatio mozes birati kako ce tvoj put izgledati, to jest graditi ga kako tebi odgovara.

Inace ovo mi je prvi put da sam negdje procitao za ova cetiri puta, tako da ako sam odlepio enku glupost molim da me izvinite..

Pozdra...:icon_mrgreen:
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
drago mi je da te interesira ova tema,

maye su se pozdravljali sa IN LAKECH ( ti si moje drugo ja)
uoči svjesnost o Jednom, u uobičajenom kulturološkom pozdravu.

ako ima još zainteresiranih za temu pravog puta,
molio bi da ostanu prisutni jer mi se čini da ovaj sajt posjećuju iznimno nadareni ljudi za razumijevanje mistike (kao da pored THC i DMT može bit drugačije)
međutim, čini mi se da ja, trenutno imam veću svjest o tome, koje potencijale gnoza može imati po pitanju evolucije čovječanstva
pa bih stvarno molio one koji imaju žicu za ove teme da nastave pratit izlaganje ovdje i na galaksiji istovremeno
i da sami utvrde vlastiti, pravi put,

molio bih također da se obrati posebna pozornost na, ono u čemu se ne slažem sa nickovima na galaksiji; uloga i priroda ezoteričnih društava.
jer to je zapravo ono svjetlo koje želim da se baci na ovu temu
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
hm.. ja zapravo neznam odakle da počenm a glup mij cpirati odlične threadove sa galaksije

možda da svako pukne po neki post o pravom putu, pa ćemo viditi što dalje a?

btw otvoriću novu temu o jednoj knjizi koja je odličan vodič u upravljanju svojim vremenom, pa tako ima mnogo dodirnih točaka sa ovom temom

po meni je gnoza jedini pravi i ispravni put.
dakle ne bi bilo loše da počnemo sa radnom definicijom gnoze

savjetovanje sa intuicijom + iskustvo = Gnoza ili na našem Spoznaja.

kad bi svi govoroili samo u tim kategorijama nastala bi velika tišina
 

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0
Jako je tesko govoriti o "pravom putu" jer iskreno gledano mi smo ljudi i pitanje je koliko mozemo doseci daleko dokle god smo "vezani" za ovu percepciju. U toj "ogranicenosti" se i javljaju ove razlike medju nama. Samo odrzanje ove nase percepcije je u odredjenoj kontradikciji sa "duhovnim" visinama i sa tim "zakonima", tako da sloboda koju mozemo doseci i visine koje mozemo doseci su relativne dokle god imamo ovu percepciju.
Ja mislim da je najbolje posvetiti se iskustvu, putem meditacije, obe, i projektovanjem svesti u te "vise" ravni jer je to nacin na koje se mogu upoznati osobine ove nase percepcije iz drugog ugla, i na neki nacin videti nasa ogranicenja i potencijalne slobode i putevi. Iz ravni razmisljanja i price o "visinama" nemogu se doseci te "visine" i ovek ce sve ostati na ravni jedne iste percepcije. Lako je uobraziti se i poceti filozofirati sa odredjenim znanjem ili iskustvom ali ako se covek povuce i bude iskren sa sobom tako da mu bude jasno da sve to radi samo za sebe, uvek ce biti dovoljno skroman da ne ogranici sam sebe sa bilo kakvim verovanjima i predubedjenjima i samo tako moze dostici neku vrstu slobode, iako je covek. Verujem da covek koji je iskren sa sobom, ali stvarno iskren bez magle od strasti i emocija, moze doseci svoju sansu da iskusi zivot na "pravom putu". Onaj koji je iskren sa sobom nikada nece uzeti verovanja vec ce se truditi da ima slobodu izbora, bice otvoren za sve...
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Lucid došao si do godina kada ti se mozak dovoljno razvio da počneš polako preispitivati sebe, svoj život, i sve oko sebe. Tvoja ličnost koja je do sada izgrađena većinom je djelo tvojih roditelja, okoline i lokalno društvenih shvačanja svijeta. Dolazi vrijeme kada moraš srušiti te stare usađene poglede u sebi i po prvi puta otvoriti oči. Počinješ uviđati da svijet nije onakav kako su ti ga predstavili i rekli da jest. Nepostoje nikakva pravila i smjerovi po kojima moraš živjeti, nepostoje oslonci koji će ti pružiti sigurnost u životu. Život je apstrakcija i na tebi je da ga iskreiraš onako kako ti želiš, ali možeš se ostaviti i još bolje ograditi raznim društvenim dogmama i obrascima razmišljanja, to će ti možda pružiti iluzionarnu sigurnost i osjećaj smisla, ali neće ti dopustiti da budeš svoj, da proširiš percepciju i napreduješ na duhovnom putu.

Svi mladi ljudi u tvojim godinama prolaze isto jer tek u tim godinama postajemo sposobni za samostalan život i počinjemo kidati stare veze. Zato budi snažan i kako redsh kaže "nemoj vjerovat u nista a opet uzmi u obzir sve". Puno dobrih stvari su ti rekli ljudi, ponosan sam na vas: redsh, yami, šaman, dziba... :)

Život je apstrakcija, nepostoji smjer u kojem se od tebe očekuje da živiš. Najviše što možeš postići u ovom Zemaljskom životu je da budeš svoj a ne kopija, da živiš svoj život onako kako ti želiš i radiš ono što te ispunjuje i veseli.

Mnogi ljudi se boje razmišljat o životu jer nemogu nači smisao koji toliko očajno žele zbog osjećaja sigurnosti. Što bolje razmišljamo, to ćemo više shvatiti da nepostoji univerzalna istina kojoj se moramo klanjati i koju moramo slijediti. Ljudi kao da žele biti robovi u granicama nekih shvačanja, i straši ih kada shvate da su potpuno slobodni. I zbog svog neuspjeha ismijavaju druge u tim pokušajima, i kad netko dođe do neke spoznaje, taj biva proglašen nastranima luđakom, a zapravo bi mu trebali čestitati što se uspio malo odvojiti od slijepog stada ovaca.

Nemoj se bojati. Strah je najveći neprijatelj tvog uma, oružje za samouništenje. U tvom životu NEPOSTOJI ni jedna stvar koje se moraš bojati. Samo živi i gledaj na probleme kao životne izazove. Ne pitaj se "zašto baš meni?". Sjeti se "što te ne ubije, ojača te".
Život je lijep ako dopustiš sebi da ga gledaš takvog.

Jedna bitna stvar za sreću u životu je da se ne vežeš se za svoja očekivanja. Ako prihvatiš čitav svemir i sve u njemu onakvo kakvo jest i ne očekuješ od nećega ga bude drugačije od onoga što zapravo jest, jedino tada možeš naći mir i sreću u životu.
Nikad nećeš uspjeti promjeniti druge, jedino samog sebe. Očekivajući od drugih da se promjene u tebi će buditi samo frustracije i trajat će tako dugo dok ne prihvatiš ono što jesu, isto je sa svime ostalim.
Druga bitna stvar koju moraš imati za uspješnu kreaciju svog života je NAMJERA. Toltečki naguali kažu da je namjera najveća i pokretačka sila svemira. Bez namjere nebi bilo ničega, ona je izvor. I zato uvjek imaj nepokolebljivu namjeru u svemu što želiš postiči u životu, ne sumnjaj u sebe i ne žali se.

U svijetu imamo nepresušne ponude raznih duhovnih pravaca koji nam obečavaju svašta. Ja smatram da je važna pouka
"nemoj vjerovati u ništa, a opet uzmi u obzir sve", i tek kad osjetiš i iskusiš na vlastitom iskustvu da nešto djeluje tek onda uzmi tu stvar kao nešto vrijednije od ostalog. Svijet je pun lažnih obećanja, osjećaja ispunjenja i sigurnosti, zato treba biti oprezan.
Mogli ste primjetiti da sam se ja uhvatio za kastanedu, i smatram da u njegovim knjigama ima vrhunske i vrlo vrijedne pouke za život, neuzimajući u obzir sve one nevjerojatne stvari koje opisuje. Kastaneda je teško štivo, ali puno toga se može izvuči vrijednog.


Nalazimo se svijetu gdje imate dvije opcije:
1. Biti RATNIK i živjeti kao ratnik, boriti se za svoje mjesto u svemiru jer on nije milosrdno i prijateljski ustrojen, već predatorsko hijerarhijski što svatko može primjetiti. Kao ratnik možete se boriti za krivu stvar, za svu ovu silnu svjetovnu iluziju i dogme, ili za sebe protiv svog egoizma, protiv kalupa shvačanja i razmišljanja u svojoj glavi. Sve odluke su na vama.
ili
2. Biti PATNIK iliti jadnik/žrtva, koja se samo jada, koja je dopustila strahu da razori njen um. Osoba koja traži sigurnost u svom egoizmu, koja otima energiju drugim ljudima koji se smiluju i posvete svoju pažnju nad vama.


budi ratnik lucid
 

Bugi

Aktivan Član
10.11.2006
515
14
0
37
uf, gje je weedran zalutao :D
ovaj video ima vise smisla od njegovog posta (posebno kraj)
[YOUTUBE]AZqGn3SV-Eo[/YOUTUBE]
no offence man, ali svaka ti se recenica bori sa drugom sto kazes, neke se same medusobno pobijaju...:punch2:
 

LucidDream

Miran dečak
26.02.2007
1.239
110
88
43
Kao i sto sam ocekivao...Zato najvise gotivim Weedrana...Nikad ne "trtlja" ali kada kaze ubode u centar...Hvala puno brate,izuzetno dobar odgovor...Mislim da znam sta hoces reci...
Trudim se da ne bude rob svog drustva,raznih globalnih bolesti,mentalnih obmana ljudi,i raznih teorija zavera,kao i svega onoga sto potkopava ovu stvarnost...
Ceo zivot se trudim da razumem sve a da istovremeno budem van svega...godinama pricam sebi "budi unikat,ne kopija standarne licnosti" i toliko su me stvari sputavale da ostvarim to ali nikada nisam odustao...
Koliko god bilo tesko radio sam...Koliko god sam mogao pomogao sam...A svi su mi vratili jos goreee...Podmukla ljudska bica,koja prvo gledaju najgore u tebi...Splacine od ljudi...
Stvarno me je znalo razocarati to,a toliko sam se trudio da me ne razocaraju...

Ostaje mi samo borba za svoje zelje,nista drugo...A da li cu ih ostvariti,heh...ko zna..ali odustati necu,i prepustiti se zaboravu i prolaznome...
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
ajdmo ipak kreniti od negdje.
kad govorimo o znanju onda ne mislim na stvari tipa činjenice : te i te godine ovo ono, toliko dušika plus voda jednako petnajst govneta za đubrit njivu... bla bla bla

kad govorim o znanju tj. gnozi, najbolja riječ na našem po meni bi bila pronicljivost i/ili spoznaja
dakle govorim o znanju koje je povezano s intuicijom i provjereno u iskustvu.
evo praktičan primjer.
ja znam da postoje nevidljivi zakoni univerzuma koji vladaju
to što ja ne vidim i nemogu objasniti kako se magneti privlače odnosno odbijaju ne znači da se oni ne odbijaju odnosno privlače
dakle ja znam da se magneti odbijaju i privlače premda nemogu to objasniti
e sad meni moja intucija veli da tu ima nešto još više
a što je to?
e tu sad dolazi onaj malo kompleksniji dio priče

kako god, odnekle moramo krenuti pa kako bi smanjili vanjsku buku raznih mišljenja i neznanja
pokušaćemo ju staviti na display promatrati, identificirati i na taj način smanjiti kak obi naš unutarnji ja postao glasniji
u tu svrhu ću staviti jedan odličan tekst na temu matrixa
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
evo ga tekst sa galaksije na temu gnostika

I dio

Uvod

Buđenje

Do sada smo često pominjali buđenje, međutim, veoma malo smo diskutovali na temu – šta to stvarno znači - probuditi se; - tj. kako se probuditi?

Mnogi od nas koji su posvetili malo više analitičke pažnje sebi i svojoj okolini postaju već frustrirani jer primjećuju kako mnoge stvari u realnosti u kojoj živimo nisu onakve kakvim nam se one na prvi pogled čine a pogotovo kako nam ih drugi prezentiraju. Postajemo svjesni stvari koje do sada nismo bili u stanju da vidimo, mada su one uvijek bile tu, pa nam je samo to stvorilo jedan nelagodan osjećaj iz kojega proizilazi pitanje, koliko još ima takvih stvari koje su bitne a mi ih još uvijek nismo u stanju vidjeti?

Istovremeno, često nas frustrira i to što mnogi oko nas ne primjećuju ni dio onoga što je nama već odavno postalo– očigledno?!?

Šta znači biti budan? Ako govorimo o buđenju, da li to onda implicira da mi trenutno spavamo ili da živimo u nekoj vrsti transa, odnosno, hipnotičkog sna? Ono što može da se nalazi nasuprot jednom snu, to može biti samo – objektivna realnost. Radi se o – biti u stanju percipirati i doživjeti objektivnu realnost.
Znači, - akvizicija objektivne percepcije.

Kako bi objektivna realnost uopšte mogla da izgleda? U filmu Matriks, glavni junak Neo, mada je prethodno već dugo sumnjao u “koncenzus realitet” u kome je živjeo, ipak se nije mogao suzdržati da ne povrati, kada se suočio sa “objektivnom realnošću.” Šta ako objektivna stvarno realnost izgleda tako da ukoliko bi je uspjeli vidjeti a da prethodno nismo proširili svoju svijest u tolikoj mjeri da smo u stanju i da akomodiramo ono što bi vidjeli, većina nas ne samo da bi povratila, nego doživjela i neku vrstu nervnog sloma, nakon kojeg ne bi bili u stanju više “normalno” da funkcionišemo!?!

Gurdžijev kaže kako “većina ljudi cijeli svoj život provede u snu, neki se u tom svom snu bave i naukom, a neki čak pišu i knjige.” Mi, opet, i ako smo čuli za ovako nešto, imamo tendenciju da odmah pomislimo - ako je tako nešto moguće, onda se tu sigurno radi o tamo nekim drugima, a nikako o nama samima.
On takođe dodaje da neki mogu sanjati kako su se probudili; a isto tako i to da nekima pođe za rukom da se nakratko probude, međutim, u tada se sile koje ih drže u snu obrušavaju na njih desetorostrukom jačinom i vraćaju ih ponovo u san.
Koje su to “sile” koje čovjeka drže u snu, - i zašto? O tome kako neke od tih sila djeluju na čovjeka diskutovaćemo malo kasnije. U svakom slučaju, činjenica je da su “kandidati za buđenje” pod nekom vrstom specijalne prismotre i da što više napreduju, to im se na njihovom putu ispostavljaju sve bolje “zamaskirane” zamke.

Sta to znači - vidjeti. K. Kastaneda kaže da – viđenje dolazi u obliku unutarnjeg znanja. “Viđenje je naročito osjećanje da znaš, da znaš nešto bez i trunke sumnje” (Unutrašnji Oganj, str. 15). Međutim, koliko god čovjek imao oštro oko, koje je u stanju da registruje mnoge detalje, sve to nije dovoljno ukoliko on nema sa čim da objektivno interpretira ono šo njegovo oko idi. Tako se ponekad dešava i da neki slijepci, u pravom smislu riječi, vide više od ljudi koji imaju zdrave oči i dobar vid.

Razvojni stepen čovjekove svijesti je u direktoj vezi sa “širinom” njegove percepcije.
Sada se javlja problem što je čovjekova svijest u velikoj mjeri kondicionirana, odnosno programirana uz pomoć određenih vanjskih “sila” a da ovaj nije toga svjestan. Tako se čovjek poistovjećuje sa svojom ličnošću i tijelom, što sa ezoterične tačke gledišta nije daleko od onoga što podrazumjevamo pod – robotima ili mašinama.

Znači, možda bi trebalo krenuti od pretpostavke da smo na neki način ‘programirani’ i da se moramo deprogramirati?!

Tragikomično je to kako danas mnogi u tom svom transu pribjegavaju kojekavim “merkaba” meditacijama, “wicca tehnikama”, magijskim i drugim ritualima, imaginacijama kojekakvih svjetlosnih plašteva, tetraedrona, oktaedrona itd. kako bi se zaštitili od drugih ili kako bi manipulisali drugima. Mnogi od tih rituala promovišu, kako crkva, tako i većina tzv. “tajnih društava,” pa čak i gurui “new-age” pokreta. U nekima od njih dezinformacije su čak umotane i u kojekave plašteve od “svjetlosti” i “ljubavi”, kako bi privlačnije izgledale a oni koji ih promovišu često sebe nazivaju guruima, nosiocima, čuvarima ili ratnicima svjetlosti, vaskrsnutim majstorima, itd. itd. Čini se da se ta njihova tzv. “duhovna hijerahija” ne razlikuje puno od bilo kakve druge hijerarhije koju nalazimo ovdje u 3D, kao npr. u crkvama, tajnim društvima, političkom sistemu, vojsci itd. Kao što su našim političarima usta stalno puna demokratije, a istinske demokratije većinom nema ni na vidiku, tako se i ovi majstori duhovne manipulacije s ustima punim “ljubavi,” ogrču kojekavim plaštevima svjetlosti dajući nam upute šta da mislimo i šta da radimo. Mnogi od njihovih sljedbenika tvrde za same sebe kako su se probudili, dok su u suštini samo jednu iluziju zamijenili drugom. Tako, u većini slučajeva, imamo slijepce koji upražnjavaju kojekave rituale a da nemaju jasnu predstavu ni o sebi samima, niti o tim ritualima a kamoli o onome šta u stvari žele time postići.

Istovremeno, malo kome pada na pamet da bi prvo morao da spozna samog sebe i da se cijela filozofija “buđenja” i evolucije našeg bića i duše sastoji u jednom radu na samom sebi, prikupljanju istinskog znanja i proširivanju vlastite svijesti i percepcije. Znači, od rituala, čarobnih napitaka, formula i riječi, teško da može biti ikakve koristi, čak suprotno. Prečica nema, taj Posao čovjek mora sam da uradi, kad osjeti da je spreman za to.

Za tako nešto, nema ni recepta, odnosno, ne postoji ni jedna knjiga u kojoj bi mogli na jednom mjestu naći sve što nam je potrebno da bi to razumjeli i ostvarili. Razlog za to ne bi nam trebao biti nepoznat. Nisu se slučajno uništavale knjige i likvidirali ljudi tokom cijele naše istorije, koji su na ovaj ili onaj način pokušavali da dostave informacije na osnovu kojih bi mogli steći neku cjelovitiju sliku o svemu tome. Naravno, danas postoji masa knjiga sa zvučnim imenima kao što su Gnostika, Ezoterika itd., što istovremeno ne znači da je i njihov sadržaj vjerodostojan. Daleko od toga da u njima nema istine, međutim, ta istina koju unutra nailazimo mahom služi da bi nas svezala za vješto plasirane dezinformacije i tako skrenula na stranputicu.

S druge strane, povezivanjem svih elemenata koji su tu i tamo, u nekom obliku dostupni i istovremenim izbjegavanjem zamki, čovjek razvija svoj vlastiti um mnogo brže nego da mu je sve servirano na tanjiru. Istovremeno, istinske informacije kada se povežu sa rezultatima vlastitog istraživanja i ličnim iskustvima, postaju – Znanje.

Sve u svemu, situacija možda i nije toliko beznadežna. Postoje neki fragmenti određenog učenja koje vjerovatno potiće još od vremena Atlantide i koje se preko nekih grčkih i ruskih manastira prenosilo više u verbalnoj formi i kojeg su neki ruski metafizičari kao npr. Gurdžijev, Uspenski i Moravjev pokušali da skupe i protumaće a ovaj poslednji i da objedini, u svoj knjizi Gnosis; Study and Commentaries on Esoteric Teachings of Eastern Orthodoxy.
Čini se da se tu radi o fragmentima jednog učenja koje je bilo poznato i nekim drugim grupama, kao što su npr. Katari (Albinežani), Bogumili, a koje takođe nalazimo i u islamskom Sufi pokretu. Tako, možda možemo pokušati izvući srž iz tog učenja i povezati njegove fragmente koji dolaze sa više strana u jednu kakvu takvu cjelinu.

To učenje je je poznato i pod imenom - Tradicija. Ona se dijeli na tzv. “3 Kruga”, egzoterični (vanjski), mezoterični (srednji) i ezoterični (unutrašnji).
 

LucidDream

Miran dečak
26.02.2007
1.239
110
88
43
Napisacu nesto,mozda mislite da sam lud,mozda ne ali nemam sta da izgubim...krecemo...

Celog zivota,jos kao mali,desetak godina,sanjam o jednom mestu za koje sam vezan...stalno u glavi imam tu viziju,viziju tog mesta...mesto na kome sam ja potpuno prirodan i svoj...
Ta slika je tu celog mog zivota...Prikazuje se kroz snove,nekad mislim na nju...na to mesto...jednostavno ga osecam...svaki njegov delic...
I onda se desi nesto neocekivano...vidim to mesto na slici...
film Waking life...mesto gde on prica sa devojkom o mravljim kolonijama...to je TO mesto...potpuno isto...
Evo slike...
http://img188.imagevenue.com/img.php...7_122_54lo.jpg


jel ovo moguce ili sta je ustvari?
sve je dobrodoslo...
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
A mislim da mnogi ljudi imaju takve neke "ideje" u glavi ja imam recimo svoje zvukove koji mi se motaju po podsvijesti i znao sam ih doživjeti tu i tamo a imam i jedan poseban filing koji oduvijek mi se mota u glavi i potpuno je neopisiv i jako sam se usrećio kada sam prvip uta povukao salviju jer mi je stvorila taj filing dok sam normalno pri svijesti, podsjeća na djetinjstvo
Moj prijatelj isto ima svoje zvukove ali on ima i svoje mjesto i Čunkačujevce, kada je prvi puta to doživio bilo je valjda da ga žvake pozivaju ak se dobro sjećam "Vidimo se u Čunkačujevcima"
 

LucidDream

Miran dečak
26.02.2007
1.239
110
88
43
Ali ja sam ovu sliku imao jasno celog zivota,i sad je imam...Jos od 7-8 godine.,..kroz sve te godine slika se odrzala u meni...
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
te slike ti mogu biti od velike pomoći u vremenskoprostornoj projekciji svijesti.
za zvukove ne bih znao
ali mogu provjeriti i pitati ako te zanima šš

ali otvorite novu temu ili nešto
ovdje smo počeli pričati o pravom putu, a ja sam kao predvujet za taj put nešto rekao o buđenju.
any comments
 

pecko88

Aktivan Član
26.04.2008
235
4
18
45
Zamotala mi se jedna misla u glavu dok sam citao kane-ve zadnje postove.
Jel mozemo gledati na ovaj nacin ???
Sta ako kazemo da smo sada totalno "budni" i "mucimo" se "probuditi", ali u stvari mi se samo vise "uspavljavamo".

Pozdrav..:ludaci_lol: