Pravni savjeti - www.legalis.hr

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Da neidemo previse u offtopic otvori kazneni zakon, ljudska prava itd ako te zanima.
Tvoje ljudsko pravo je odbit pretres bez naloga, jednostavno je bez naloga ili tvojeg dopustenja nesmije uc na tvoj posjet bio stambeni ili mobilni. To sto si cuo je ono kao gluhi telefon. Ja sam rekao iz osobnog iskustva prije nekih 3-4god.
 
02.04.2015
61
81
18
Da se ne šire dezinformacije. Kopiram članak 246. aktualnog Zakona o kaznenom postupku. Dakle situacije kada policija može napraviti pretres bez naloga.

Članak 246.​
(1) Pretragu može odmah, a najkasnije osam sati nakon što je kazneno djelo otkriveno, provesti bez naloga državni odvjetnik, istražitelj ili policija kad provodi očevid mjesta počinjenja kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti, ako je to prijeko potrebno radi otklanjanja opasnosti po život i zdravlje ljudi ili imovinu većeg opsega ili radi osiguranja tragova i dokaza koji su u neposrednoj vezi s kaznenim djelom zbog kojeg se obavlja očevid, osim ako se radi o pretrazi doma ili prostora iz članka 256. ovog Zakona.
(2) Policija može provesti pretragu doma ili drugih prostora bez naloga:
1) kad je prema posebnom zakonu ovlaštena ući u tuđi dom ili drugi prostor, a postoje uvjeti iz članka 240. stavka 2. ovog Zakona,
2) ako je to prijeko potrebno radi izvršenja naloga o uhićenju ili radi uhićenja počinitelja kaznenog djela (članak 107. točka 2.) za koje je propisana kazna zatvora najmanje tri godine.
(3) U slučaju pretrage iz stavka 2. ovog članka, ako se pretraga provodi u domu ili drugim prostorima počinitelja kaznenog djela, pretraga se može poduzeti i radi pronalaženja ili osiguranja dokaza. Ta se pretraga može poduzeti samo u prisutnosti najmanje dva svjedoka.
(4) Policija može bez naloga o pretrazi provesti pretragu osobe pri izvršenju naloga o dovođenju ili pri uhićenju ako postoji vjerojatnost da ta osoba posjeduje oružje ili oruđe za napad ili ako postoji vjerojatnost da će odbaciti, sakriti ili uništiti predmete ili tragove koje treba od nje oduzeti kao dokaz postupku.
(5) Kad policija provede pretragu bez naloga, dužna je zapisnik o pretrazi i izvješće odmah predati nadležnom državnom odvjetniku.

Vrlo je jasno. Za više detalja pročitajte sami.
 

crnicar

Aktivan Član
10.10.2015
412
1.882
143
Ne pisem po forumu ako nisam 100% siguran u svoje tvrdnje. Nisam ja to cuo od nekog tamo nego pricao sa odvjetnikom iz ove price te sam i ja na isti nacin kao ti reagirao i rekao mu kaj brijes pa ne smije ti upast bez naloga na sto je on meni rekao ovako: susjed te vidi sa svojeg balkona da si upucao svoju zenu ili nekog tko se u tom trenutku nalazi kod tebe i pozvao je policiju. Sta bi sad policija trebala cekat nalog do jutra da ti upadne u kucu a ti si puko i imas namjeru pobit sve ukucane. Di je njihovo pravo na zivot i je li taj nalog u tom trenutku bitan ako se radi o osnovanoj sumnji o pocinjenju kaznenog djela. Dileri su takoder ubojice jos i gori jer ubijaju polako ne samo jednu osobu nego cijele obitelji. Njegove rijeci. Ako sere on onda serem i ja ovdje i ispricavam se zbog toga
Toliko od mene da se ne raspravljamo jer bi mogli uzduz i poprijeko
 

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
ako je to prijeko potrebno radi otklanjanja opasnosti po život i zdravlje ljudi ili imovinu većeg opsega
Jedina bitna stvka u sve tome je ova. Ako nije nista ugrozeno nesmiju.
Sto se tice sumlje na unistavanje dokaza ide drugi postupak. koji je bio i kod mene. Pecat na vrata ili u mom slucaju dosao je tehnicar i zapecatio auto dok im nisam dozvolio, a tebe vode u postaju do tvojeg dopustenja ili naloga. Ako niko ne vristi u stanu ne cuje se unistavanje itd nesmiju nista bez naloga. da je tako koliko bi ljudi vec palo jer policija moze rec da je imala sumlju jer je tebe na ulici ulovila sa kvalitetnom vutrom ili vidjela kroz prozor ljubicasto svjetlo recimo.
Prosao sam kroz sve ovo osobno i jako dobro znam kako ide.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: xx_tani
02.04.2015
61
81
18
Nije jedina bitna stavka, odakle si to isčitao lol??. To je samo jedna stavka, ako čitaš sa razumijevanjem pronaći ćeš ostale, i ta stavka ne mora biti niti ispunjena, imaš još jednu iza nje, onda imaš za provođenje naloga za uhićenje, pa za počinitelja kaznenog djela za KD za koja je propisana kazna zatvora veća od 3 g što bi se moglo primjenjivati u slučaju koji je pokrenuo ovu raspravu.

Prijatelju tvoj slučaj je priča za sebe i nema veze s tim... Bit je težina djela i da oni to znaju. Jesu oni znali da si ti imo kilu nečega i nzm šta još? Tvoj slučaj nije takav da je prijetila opasnost da ćeš uništiti išta jer su ti oduzeli slobodu.

Ako niko ne vristi u stanu ne cuje se unistavanje itd nesmiju nista bez naloga.
Ponavljam ovo nije istina, znam i situacije konkretne kada su bez naloga na silu ušli, niko vrišto, moj prijatelj osuđen ;). A ovo sa sumljom vutrom i ljubičastim svjetlom neću komentirat
Pročitaj još jednom i prvi i drugi stavak, pogotovo točku dva drugog stavka...
Mislim da je vrlo jasno svakome tko čita sa razumijevanjem.
Živio