Prehrana na putu izlječenja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.157
298
54
Nedavno sam obećao da ću se raspisati o prehrani, zato pokrećem ovu temu kako bih održao napisanu riječ.

Poznato je da uravnotežena i zdrava prehrana može osigurati dobro zdravlje, kao i da prehrana koja nije kvalitetna može uzrokovati bolesti. Ayurveda tvrdi da svaka bolestl, bilo fizička, bilo psihička, dolazi od nepravilne prehrane, tj. od loše probave i upalnih procesa koja je rezultat nepravilne prehrane.

Većina ljudi koji dolaze na ovaj forum po pomoć i informacije oko liječenja su ljudi sa teškim oboljenjima kao što su razne vrste karcinoma, autoimune bolesti, kronične upale i bolovi i slično. Što je teži stupanj bolesti, i što je dalji stadij napretka bolesti, to je bitnije da se čovjek strože i discipliranije drži režima prehrane kako bi svome tijelu dao priliku da se izliječi. Svako živo biće posjeduje inteligenciju i sposobnost da se izliječi od svake bolesti (ono što nazivamo autonomni živčani sustav). Da bi ta sposobnost samoizliječenja mogla odraditi svoje, potrebno je tijelu dati uvjete, osigurati kvalitetne nutrijente, dovoljno kvalitetnog odmora i pozitivan stav (želju za životom i izlječenjem i vjeru da je to moguće).

Što je karcinom? Karcinom je jedan od mehanizama tijela koji funkcionira kao "kanta za smeće", to su mutirane stanice koje se hrane otrovima nataloženim u tijelu koji su unešeni putem hrane (pesticidi, konzervansi, teški metali, rafinirane masnoće - margarini) i nezdrave okoline (rad u kemijskoj industriji, blizina rafinerija, petrokemije, rudnika, cementara i sličnoga).

Alergije i autoimune bolesti su reakcije tijela na strana (inače neopasna) tijela koja imunosni sistem prepoznaje kao prijetnju i pretjerano reagira na nju, odnosno kod autoimunih bolesti, reakcije na vlastite antigene. Te reakcije mogu varirati od blago neugodnih kod lakših alergija (pelud, prašina), pa do puno težih stanja poput anafilaksije koja može rezultirati smrću u vrlo kratkom vremenu, a kod autoimunih dolazi do raznih kroničnih upala i bolova, te degenerativnih promjena na tijelu poput gubitka motorike, polakog potpunog "gašenja sistema" odnosno odumiranje svih životnih funkcija koje na kraju može dovesti do preuranjene smrti, ovisno o brzini progresije bolesti.

Prije nego počnem pisati što jesti i što izbjegavati, bitno je naglasiti da je tijelu za ozdravljenje prije svega bitan odmor, i to dug i kvalitetan neprekinuti san (u čemu RSO ulje nema premca kao lijek). Drugo što je bitno je restrikcija kalorijskog unosa, jer ako stalno trpamo tijelo hranom (čak i kvalitetnom), tijelo nema vremena pozabaviti se sobom jer mora stalno prerađivati unesenu hranu. Ciklički dnevni post je od vitalne važnosti, i to na način da barem 12 pa do 16 sati dnevno provedemo bez unosa bilo kakve hrane i vode (idealno vrijeme za to je vrijeme sna i nekoliko sati prije i nakon sna). Time tijelu dajemo priliku da reciklira stare, bolesne i islužene stanice i da jetra izbaci otrove te da bubrezi mogu umjesto filtriranja vode obaviti svoju drugu funkciju, a to je pročišćavanje limfe i izbacivanje limfnog otpada).

Dobro je dan započeti čajevima za detox kao što su neven, kopriva i mnogi drugi (google zna, ne želim pisati dugačke liste), i tek dva sata kasnije započeti prvim obrokom, po mogućnosti smoothie od voća i povrća. Nakon toga opet ide pauza sa hranom od barem dva sata, a u međuvremenu je opet dobro piti čajeve za detox (u preporučenim količinama). Nakon toga opet pauza koliko vam treba, tj. dok ne osjetite glad. Zadnji obrok neka bude barem 3 sata prije polaska na spavanje i neka bude lagan, da tijelo može u miru odmarati i raditi na sebi, a ne da se troši na preradu neke teške hrane.

Kvalitetna prehrana temelji se na "dobrim" mastima (nezasićene masne kiseline, te nerafinirano kokosovo ulje koje je se sastoji od zasićenih masti), i proteinima pretežito biljnog porijekla te velikim količinama svježeg (ekološki proizvedenog) povrća kako bi izbjegli unošenje novih otrova u vidu pesticida, konzervansa i ostalih dodataka.
Trans-masti (hidrogenirane masti - margarini) i rafinirane šećere izbjegavati u najširem mogućem luku, isto kao i bijeli škrob (bijelo brašno, krumpir, bijela riža).

Dobri izvori masnoća su hladno prešana ulja
-maslinovo
-bučino
-laneno
-konopljino
-sezamovo

Crveno meso naširoko izbjegavati, bolje je jesti npr. piletinu ili puretinu (također je poželjan eko uzgoj) i to najviše dva-tri obroka tjedno. Dobra je riba iz ulova, posebice plava riba. Generalno je bolje konzumirati proteine iz biljnih izvora jer ih tijelo puno lakše probavlja i ne zadržavaju se dugo u crijevima (poput crvenog mesa kojem treba 24-72 sata da izađe iz organizma)

Mliječne proizvode također izbjegavati.
Od mliječnih proizvoda dobri su jedino
-kefir vlastite izrade iz domaćeg mlijeka
-pročišćeno maslo (ghee)

Kao izvor proteina odličan su izbor mahunarke,
-grah
-slanutak
-leća

žitarice i pseudo žitarice
- amaranth
-quinoa
-zob
-proso
-heljda

sjemenke kao što je
-laneno sjeme
-konopljino sjeme je naročito dobro (idealan omjer masnih kiselina i sadrži sve aminokiseline)
-suncokretovo sjeme u manjoj količini
-sjemenke buče golice

te orašasti plodovi
-orasi
-lješnjaci
-bademi

Sjemenke i orašasti plodovi su uz velik sadržaj proteina (20-25 g/100g) odličan izvor dobrih masnoća (40-80 g/100g).

Zeleno povrće također sadrži proteine u znatnijim količinama (daleko manje od mahunarki i sjemenki, no dovoljno da bi ih brojali)
-špinat
-blitva
-brokula i ostale kupusnjače

Kod lisnatog povrća je naročito važno napomenuti da moraju biti iz eko uzgoja (važi za sve, no ovdje vrijedi posebno naglasiti) jer skupljaju teške metale iz zraka ako su rasle blizu prometnica, i također je važno da su svježe ubrane, jer špinat ili blitva kupljeni na tržnici provedu nekoliko sati dok dođe do tanjura i u njima se nitrati pretvore u nitrite, i oni u probavnom sustavu djelovanjem bakterija prelaze dalje u druge spojeve koji su kancerogeni. Zbog toga je preporučljivo i baciti peteljke, a pojesti samo listove jer peteljke sadrže najviše nitrata i oksalne kiseline. Također ih se ne smije podgrijavati (ako ih kuhate) niti puštati kuhane da stoje, nego pojesti odmah a eventualni višak baciti, iz istog razloga (nitriti).

Ostatak namirnica neka bude voće i povrće iz eko uzgoja, i neka bude što šarenije (u svim mogućim bojama), jer jake boje daju do znanja da je namirnica puna antioksidansa koji su neizmjerno bitni kod liječenja raka.

Ovisno o tipu bolesti, dobro je koristiti i razne dopune prehrani kao što su
-alge
-razne "superfood" namirnice
-koštice marelica

To je zasad sve što mi pada na pamet, kako rasprava bude napredovala, dopunjavati ću dodatnim informacijama i detaljima kojih se nisam sjetio.
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
obro je dan započeti čajevima za detox kao što su neven, kopriva i mnogi drugi (google zna, ne želim pisati dugačke liste), i tek dva sata kasnije započeti prvim obrokom, po mogućnosti smoothie od voća i povrća.
Zanimljivo.Ja sam svoje tijelo naucio da ne,jedem poslje 19 sati ili oko tog sata.Ujutro kad se probudim,probudim se gladan i prvo sto napravim je "pet tibetanaca",mala zlica maslinovog ulja sa limunom nataste i onda dorucak koji pojeden sa velikim apetitom.Citao sam da covijek ujutro treba da bude gladan i spreman za unos dovoljne vrijednosti za zapoceti odmorno,energicno dan.
Pa me sad zanima...kako da cekam dva sata sa doruckom jer me zeludac tjera,gladan sam,a i poslovne obaveze mi ne dopustaju takav lukzuz.Ako se to odnosi samo na tesko bolesne ljude zanemari pitanje:thumb:
:respect:za temu..edukativno:thumb::thumb::thumb:
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.157
298
54
Navika. Tijelo se brzo navikne da mu ne treba hrana odmah ujutro. Dobro je popiti mlaku vodu s limunom. Bitno je odmah na početku dana tijelu dati vremena da izbaci sve što je za vrijeme odmora očistilo iz organizma. Kao kad u zoru smetlari prođu i skupljaju smeće. Zato je bitno jesti puno vlakana. :D
 

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.085
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
@hazeri pet tibetanaca su super ra odradit ujutro kao i svaku tjelovjezbu jedini problem je sto bi se jutarnja tjelovjezba trebala radit na prazna crijeva jer inace ako su crijeva puna tjelo ce kod podizanja kardia pocet izvlacit vodu iz izmeta u crijevu a sa tom vodom ce i povuci koje kakve toksine zato ujutro prvo praznjenje pa tjelovjezba nadalje ajurveda ljude koji jedu 3 i vise puta nada naziva bolesnicima jer vecina ljudi sa 3 ili vise obroka na dan oboljeva od tako zvanih bolesti viska u ajurvedi oni koji jedu 2 put nada su uzivateji u hrani a pravi jogiji koji su i najdugovjecniji jedu jedan put nadan i to najcesce takozvani kichari sto je lagano kuhana hrana koja ne ostavlja ostatke u prolazu kroz probavni trakt i sadrzi sve potrebno za covjeka ,a radi se o tome da se uvjek jede jedna grahorica(izvor proteina i masti) jedna zitarica(ugljikohidrati i masti) te se jeden neka vrsta zeleni za vlakna minerale vitamine i kiseline kao naprimjer spinat blitva prokulica itd takva obrok hrani i cisti organizam i sa takvim obrocima se priprema organizam na medicinski iscijeljiteljski post poanta je u tome da spoj Glutationu to je spoj kojeg nasa jetra proizvodi tek nakon sto 16 sati nije morala obradivat spojeve iz krvi radi se o glavnom antioksidansu ne samo u ljudskom tijelu, već u svim biološkim organizmima izloženima oksidativnom stresu i toksinima, kako životinjama tako i biljkama. glutation je velika pomoc kod vecine teskih oboljenja ali i veliki benefit i preventiva da do istih ne dode

sva oboljenja zapocinju kiselim organizmom jer se u kiseloj atmosferi krvi nas organizam tesko brani od napada gljivica,bakterija,virusa te ostalih patogenih stanica poanta je u tome da crvena krvna zrnca koja su nosaci aktivnog kisika u kiseloj atmosferi se nakupljaju u male skupine da b se zaštitile od kiselosti te kao takve smanjuju znatno predaju navedenog aktivnog kisika bjelim krvnim zrncima ili ti imuno stanicama koje uz pomoc aktivnog kisika eliminiraju prijetnje metastaze bakterije viruse itd

zato bi covjek kao i vecina sisavaca trebao preferirati sirovu hranu bez termicke obrad jer termicka obrada svih tipova kiseli hranu a samim time kiselimo i sami sebe

neke namjernice poput oraha badema ljesnjaka i nekih sirovih zitarica i sjemenki su same po sebi u sirovom obliku kisele to je prirodna zastita jer takvu kiselu namjernicu ce bilo kojia zivotinja koja se hrani njome puno manje pojest radi iste kiselosti takove namjernice se hidriraju u vodi 6-10 sati da bi se aktivirala biokemija orasastog ploda ili sjemenke samim time postaje luznata i pojacava joj se nutritivna vrijednost vecina zitarica se drzi i duze 1-5 dana uz mjenjanje vode svakih par sati kako bi isklijale i samim time jos pojacale luznatost namjernica i sve nutritivne vrijednosti i aktivne substance .
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
Mliječne proizvode također izbjegavati.
Ovaj dio mi je sporan... Od malih nogu me uce i tjeraju da pijem mlijeko, jedem sireve, i bla,bla... Dakle, pij mlijeko, bices zdrav, imaces jace kosti i ostala "procedura"...
Kakva je slika kad je u pitanju nepreradjeno mlijeko?
Znaci, tipa, zivis na selu, imas kravu i pijes mlijeko, fakticki iz vimet(n)a?

Bice na kraju kao sa jajima... Do prije par godina bila prica kako zumanjak jajeta sadrzi štetan holesterol, dok najnovija istraživanja pokazuju da se jaja mogu jesti, apsolutno u neogranicenim kolicinama, i da cak poboljsavaju opste zdravstveno stanje.

Sa mlijekom ide kontra prica... do prije neku godnu bilo zdravo, sad odjednom, izbjegavati mljecne proizvode.

Što b' rek'o moj komšija, nije svakome kroz selo pjevati!
:rofl:
 
Poslednja izmena:

Easygoer

Aktivan Član
04.05.2015
129
412
63
43
Mislio čovek verovatno na komercijalne mlečne proizvode, sa tragovima antibiotika, hormona itd, i što je najgore, pasterizovane, čime se gube probiotske bakterije prisutne u sirovom svežem mleku. Bez probiotskih organizama mnogo smo skloniji bolestima i poremećajima, kako fizičkim tako i psihičkim, jer ima probiotskih bakterija koje proizvode razne vitamine pa i neurotransmitere. U takvoj sredini, bez stalnog nadoknađivanja tih bakterija, stvara se sredina pogodna razvoju onih patogenih, a i neke 'neutralne' mogu postati patogene, kao npr ešerihija. Takođe, probiotski mikroorganizmi rade u sadejstvu sa našim imunim sistemom, pogotovo u delu identifikacihe patogena. To ne važi, dakle, samo za mleko, već i većinu pasterizovanih proizvoda, a posebno su štetni konzervisani proizvodi, aditivima koji narušavaju zdravlje, što direktno što posredno, ali produžavaju rok namirnica koje su onda duže u ponudi, dakle zarada... A domaći sirac i mlekce, pa još jajca i beli lukac, direktno iz bašte, ovlaš opran to je hrana za pobednike... Ima važnih probiotskih sojeva koji su u zemljištu, a unosimo ih uglavnom povrćem, dakle ne 'plastičnom' npr paprikom iz hipermarketa upakovanom u ko zna kakvu foliju pa još sterilisanom jonizujućim zračenjem. Zato, između ostalog, bašta leči dušu i telo, i zbog direktnog kontakta sa zemljištem.
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.157
298
54
Dobro kaže easygoer. Stvar je i u ishrani krava i kvaliteti samoga mlijeka. Komercijalni mljekari hrane krave kukuruznom silažom koja nikako nije hrana za preživače, a uz to se na njoj razvijaju anaerobne gljivice koje proizvode aflatoksine. Također mnogi daju kravama i antibiotike itd. Uz to, mliječni proizvodi u većim količinama zakiseljuju organizam pa se ljudima koji liječe rak odsavjetuje mliječno, a za zdrave je stvar ista kao i s mesom, oko 3 obroka tjedno.

Naravno, cijela ova priča ide ruku pod ruku sa RSO, i ulje može napraviti čudesa jedino uz zdravu prehranu kada tijelo ima resurse da se izliječi.
 
Poslednja izmena:

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
To ne važi, dakle, samo za mleko, već i većinu pasterizovanih proizvoda, a posebno su štetni konzervisani proizvodi, aditivima koji narušavaju zdravlje, što direktno što posredno
E ovo htjedoh reci... nije to do mlijeka. Sve ovo je prisutno u vecini namirnica. Glupo je reci da je mlijeko samo po sebi nezdravo.
A ovo sto mi konzumiramo iz trgovina, (ne samo mlijeko, da se ponovim) je manje-vise svima poznato, puno je nekakvih aditiva i emulgatora, ali konzumiramo, jer mnogi ljudi (siromasni npr) nemaju drugu opciju.

A kad je margarin u pitanju (najštetnija namirnica ikad) mi u kuci to nismo unosili ima brat-bratu 10+ godina.
Ima spisak emulgatora koji su na listi za kancer. Pola od te liste je samo u tom nekom margarinu. (najgori su oni "soft" namaz margarini)
I cak pise na njemu koje sve emulgatore sadrzi. Pa uporedite emulgatore sa liste (ima na netu) i one sto pisu na etiketi bilo koje namirnice.
:)

EDIT: A sto se krava i ishrane tice, nisam mislio na te komercijalne krave, nego ono, covjek na selu ima kravu dvije, pa od njih mlijeko.
:razvaljen::
 
Poslednja izmena:

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.157
298
54
Takvi su rijetki danas, i sam živim u selu sa 300 stanovnika, daleko od grada, a u selu ima svega 10-ak krava, tako da mogu bez problema reći- blago onome tko nabavi zdravo i kvalitetno mlijeko.

Edit: ostali u okolici hrane silažom pa mi ništa ne znače, a ovi koji imaju kravu-dvije i ne prodaju mlijeko nego imaju za svoje obitelji...
 
Poslednja izmena:

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.085
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
kad smo vec kod mljeka mljeko samo po sebi je hrana za dojenčad i mlade sisavce kao takva nije pogodna za odrasle primjerke sisavaca poanta je u tome sto mljecna masnoca je odraslima tesko probavljiva i odrasle jedinke imaju duzi i sporiji probavni trakt pa se sirovi mljecni proizvodi u prolasku kroz njega oslobađaju toksicne spojeve te se ta vrsta masnoce iz mljeka tako reč odma talozi i na kuplja a ne trosi ja sirovo mljeko u velikoj kolicini nebi preporucio nikome i mljeko pojacava nakupljanje sluzi u organizmu treba koristiti fermentirane mljecne proizvode u kojima bakterije razlicitim fermentacijama obrade mljecnu masnocu npr kefir ,jogurt,kiselo mljeko i vrhnje sirevi koji se sire bez kuhanja i termicke obrade te sve ostalo na tom tragu takvi proizvodi su bogati kalcijem i proteinima i mineralima a ne naprezu toliko organizam i ne oslobađaju toksine poput sirovog mljeka i kuhanih sirova npr..
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
Apropo teme i ishrane, ja sam kompletnu ishranu mijenjao nekoliko puta.
U pocetku, jer sam mislio da imam neku alergiju na neku hranu, ali kasnije je dermatolog utvrdio da imam seboreicni dermatitis. E tek tad je nastao šou u mojoj ishrani.

A, svašta sam probao. Jedino nisam (da prostite) govno mazao na lice i kosu, a zivim za dan da si napravim ulje, i da se jednom za svagda rijesim avetinje. (seboreje)
::listomahanje::
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
Prvo šta mi je doktor zabranio je mlijeko, alkohol (to ionako ne konzumiram, osim u izuzetnim slucajevima) šecer, sve sam to izbacivao po godinu dana.
(za mlijeko doktor kasnije konstatovao da ima više veze sa artritisom, ekcemom i psorijazom negoli samim dermatitisom) :crazyd:
Kortikosteroide koristim vec 15 godina. Nista ne pomaze. Samo suzbijam, ali vraca se svaki put u gorem obliku.

Simptomi, prvo crvenilo i upala koze lica i kose, nesnosan svrab, da bi se poslije koza ogulila i obnovila. i tak u krug.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.085
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
Nakon bi trebalo biti jos lakse i bolje bi se trebao osjećati mada Tibetanci sami po sebi pokreću metabolizam zato se i prazniš odma nakon
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri
03.02.2007
10
4
3
Apropo teme i ishrane, ja sam kompletnu ishranu mijenjao nekoliko puta.
U pocetku, jer sam mislio da imam neku alergiju na neku hranu, ali kasnije je dermatolog utvrdio da imam seboreicni dermatitis. E tek tad je nastao šou u mojoj ishrani.

A, svašta sam probao. Jedino nisam (da prostite) govno mazao na lice i kosu, a zivim za dan da si napravim ulje, i da se jednom za svagda rijesim avetinje. (seboreje)
::listomahanje::
Seboreicni dermatitis prijatelj drzi
pod kontrolom sa kokosovim uljem
(organic extra virgin cocunut oil
by Maya Gold, ...), tako sto ga nanosi
umjesto kortikosteroida ...

Organic extra virgin cocunut oil ima
prirodno, antifugalno, antiupalno
dejstvo i prijatelju daje rezultate.

Kortikosteroid sa metilprednizolonaceponatom
(Advantan) je po godinama prestao raditi ...
Prije toga pojavio se i peroralni dermatitis
...

Sad je sve pod kontrolom (perut, dermatitis).
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
Probao... Meni nije dalo neke vidljive rezultate. :confused:

Inace, ja sam to nasljedio od oca, i on je muku imao sa tim. Vucem ja to evo, 20 godina. I za sad, kortikosteroidi jedini jos djeluju, ali, znajuci za stetnost istih, ne koristim ih odavno na redovnoj bazi vec po pojavi upale.

Ljeti je podnosljivo. Prodje i po mjesec dana, lice bude kao kod djeteta, ali zimi je patnja.

Seboreja inace utice i na nervnoj bazi.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

Eustahije22

Aktivan Član
17.04.2016
100
341
63
36
Ja inace iman dosta suhu kozu, ima san gadnih problema sa kaze doktor nije perut jer je ona masna nego pucanje tjemena jer je pre suho, otpadali komadi velicine kovanice 5kn i stanje se poboljsalo kad san prominija posal, manje stresa, i na kraju cickovo ulje, namazen svaki dan i nema vise nista
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
Ne. Jer nema veze sa samim suncem. Ranije rekoh da je seboreja usko vezana za nervni sistem.
Zimi cesto padnem u neku vrstu apatije, ili neki oblik depresije, i takve stvari pojacavaju lucenje tih nekih zljezda od kojih se koza ponasa na nacin na koji se ponasa. Stres takodjer. Ljeti sam vedriji, aktivniji, radi se, prosperitet, i zato je manje izrazeno. (ja sam laik, pa govorim kako je meni doktor kao laiku i objasnio)

Ja jesam po svojoj naravi takav, i to umnogome doprinosi razvoju dermatitisa.

EDIT: 1000. post na :vutra:
 
Poslednja izmena: