Prenamjena prostora u solarni boks

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
P1010818.JPG
P1010819.JPG
P1010796.JPG
P1010825.JPG
Plan je privremeno postaviti staklo na krov supe, inprovizirati boks za 4-5 automatika. Cekam da WW zgotovi pa selim ventove i cjevi u prostor koji tek treba pripremiti, vrucinu ocekujem i spremam se busiti zid na sjevernoj strani od kuda konstantno pirka, ispuh je problem, susjedi su blizu i moram misliti na buku i miris. Kante vidite i otprilike polozaj, boks ce biti 100 x 70 i dno planiram podignuti na visinu kao na fotki, zidovi knauf za testnu godinu, pokaze li se dobrim radit cu nesto konkretnije a i ostaklenje krova mozda zamjeniti s plastikom.
Misljenja, ideje i prjedlozi su razlog otvaranja nove teme, stoga zapocnimo.
Na ovim zicama i letvici lani su se susili TD i Nefretite tako da dobre vibre ne manjka :)
 

baobab

vutropush
Poznanik Foruma
25.03.2014
970
2.139
188
Obozavam ovakve projekte :thumb:... Vec sam ja slicno razmisljao sa krovnim prozorom... Treba probati u svakom slucaju... Bilo bi bolje kad bi bilo cisto staklo, kolko vidim ovo je ono mutno i ima onu mrezu izmedju slojeva.
edit: Sad si bas razmisljam ovak napusen, za nekih 20 god kad to sve postane legalno, kak ce nam se ljudi smijat kad vide kak smo se skrivali i kakve smo sve projekte morali izmisljati da bi uzgojili jednu obicnu biljku. :smoke:
 
Poslednja izmena:

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
Armirano izo, od ulaznih vrata u zgradu, badave uletilo a nadao sam se da ce se manje vidjeti kroz njega, lumena ima dovoljno :), moze se nesto i izgubiti :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: baobab

baobab

vutropush
Poznanik Foruma
25.03.2014
970
2.139
188
Manje ce se vidjeti, to je sigurno. Al valjda nemas takve susjede da ce se penjat na krov supe i gledat kaje unutra. :) Ja cu ove godine testirati prvo kolko kroz proljetne/ljetne dane ima sunca na prostoru di bi mogao to slicno napraviti ili piknuti sjemenku samo da vidim kak ce se ponasati - jednog automatika.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
@baobab Vidi se s prvog kata susjedne kuce, rodjaci, vec su me skuzili i prate moj hobi s zanimanjem ( mladja generacija ) i tolerancijom ( moja generacija) to su jedni, vikendasi, drugi su domaci, radije bih da neznaju a avionceki letiju uvjek istom rutom iznad sela :confused:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: baobab

Squerlz

F'ing squles greasy bastards
06.07.2011
534
856
113
Pratim :gled: Samo mi se cini da je to mali otvor na krovu + armirano staklo hmm... U svakom slucaju probaj moze biti zanimljivo :thumb:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310
08.07.2015
492
203
43
I ja nesto dumao i ista caka mali otvor i jos sunce pod malim uglom do podne...
Mislio da neki sjajni lim savijem kao reflektor i difuzno usmerim oko/ka biljki,al tek onda gotovo sigurno mora po meni klima,za moje uslove.
Kolega na daljinski zaliva i kontrolise uslove pa bi mogao da razvije kontrolere,usmerivace sa podesavanjem i jos na daljinski naravno:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Dobra je ideja, samo što je teško izvedivo jer je nedovoljno direktnog sunčevog svijetla. Sunce ti bude dopiralo samo oko podne, možda nekih sat, sat i pol vremena. Imao sam sličan pothvat u pušnici, samo što sam ja skinuo krov. Meni je otvor bio kud i kamo veći što znači više direknog sunca, al opet je bilo nedovoljno pa sam nakon svega par dana odustao. Bilo bi uspješno da su zidovi od stakla, ovak nema šansone jbg.
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
Super, kreativci se ukljucuju s koliko vidim vec promisljeni i isprobanim idejama. Kut suncanih zraka mislio sam rijesit sa bocnim stranicama, poput dimnjaka, 2 staklene, 2 drvene, nakositi izo staklo prema jugu, jugo-zapadu, sunce jucer obasjalo staklo u 9,30 i pici nesmetano do 18h, @nerp i @mtran sigurno bi iznašli rješenje za pomičnu kupolu koja prati sunce pod naj kutem, za početak fiksno.Refleksiju bi pojačao s folijom s tim da bi strana okrenuta direktno suncu bila bijela PVC a ona u hladu mylar-dijamant, zbog manjeg zagrijavanja. Mislim da bi s nekoliko panela ili jednim polukružnim mogao pokriti 100×70. Sirotinja u španjolskoj osmislila je odličnu disperziju sunčevog svjetla, vodom napunjene PVC boce od 5 L, tako bi dodao još 4 solarne lampe. @No Joke trebao si malo ustrajati, pa zar @Tarzan ne uzgaja u šumi? Svjestan sam problema bočnih zidova, pokušat ću zbog toga podignuti tegle čim bliže krovu, hvala što si se uključio:thumb: @Squerlz, nešto zbog straha, nešto zbog sporta i zabave :) @baobab, palac gore
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nerp and baobab

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Haha, ne uzgaja tarzan u šumi, dok je uzgajao nije se proslavio. Da, možda bi bilo izvedivo da se omogući neka refleksija nekim staklom ili ogledalom, ali opet se tu povećava rizik od znatiželjnika. Interesantno u svakom slučaju, držim ti fige da uspješ pa budemo vidili ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
Ne sjećam se točno ali mi po glavi ide da je ipak bilo zadovoljavajuće, nije bitno sada, hvala na dobrim željama i kako kažeš budemo vidili :thumb:
 

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.424
258
Mlecni Put
Da je 4x vece staklo, bilo bi sasvim dovoljno da ne razmisljas o refleksiji i sl.
Bice to OK za jednog autosa, realno...
A nagodinu stavis i vestacko svetlo i imas ovo:
Hatch-Figure-lost-710663_600_400.jpg

Ko je pratio Lost.. :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Greenland and 1310

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
@nerp, daj mi malo vjetra u leđa, pa staklo je dimenzija otprilike kao i 4 kante na okupu, meni auteki ne narastu baš veliki, zamišljam taj prozor kao solarni panel, mali problem je što se sunce miče, zapravo što se zemlja okreće. Flaše napunjene vodom, svjetle a ne griju, disperzija fenomenalna, što više razmišljam, čini mi se da bi 6-8 takvih "lampi" bolje radilo nego staklo u komadu na istoj površini.:rolleyes:
 

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.424
258
Mlecni Put
1310, videces i sam koliko ce biljki moci na toliko staklo, a false sa vodom su prava stvar za refrakciju svetla.
Imaj na umu i ugao sunca koji se menja i svoj peak dozivljava krajem juna:
713px-Solar_altitude.svg.png

Recimo sada ti isklijaju autosi i krajem juna ce imati najvise sunca i pod najboljim uglom ce padati na otvor :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
@L0oD nadam se nekoj tvojoj ideji i komentaru :thumb:
@mtran na nešto takvo sam mislio pod polukružnim panelom, a vjerojatno će ga trebati podešavati tokom dana :), hvala na trudu i zornom prikazu.
@nerp To poštovani kolega, to je vjetar u ledja! Hvala kao i mtranu na trudu i zornom prikazu, rado pratim tvoje uradke! RQS auto-fem miks 5 sjemenki stižu za par dana, 3 odmah na klijanje :banana_rasta::mario:::skot:::banana123: