Preniska Temperatura - Problem -

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
20.11.2015
150
58
28
Neshvil
Pozdrav ljudi, posle mnogo cimanja temperaturu u boxu sam resio tako sto sam ga izbacio na terasu i sad je ok dok radi lampa od 250w. Mada kada se ugasi dobijam mnogo nizu od oko 10-15 stepeni svega. Kako najbolje resiti taj problem?
Razmisljao sam o grejacima za akvarijum, imaju i termostat u sebi samo ne znam od kolko wati bi mi trebao. Box je 40x60x170 velicine.
Ako postoji neki dobar nacin grejanja predlagajte molim vas ! :)
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
https://www.vutra.org/search/2148632/?q=temperatura&o=relevance&c[title_only]=1
a vidi koliko tema sa istim pitanjima i odgovorima

Dobar i obicno jedini nacin je da box bude u grijanom prostoru. Sa grijacima mozes pomoc ali posto ti ventilacija stalno uvlaci svjezi zrak, to nema pre velikog smisla. 10-15°C je pre hladno i biljke stagniraju.

Vrati box unutra i ugrij prostor. Ako ti je pak pre vruce, pojacaj ventilaciju. Nema trece opcije
 
20.11.2015
150
58
28
Neshvil
Meni box mora biti na terasi zbog stealtha, kada je u kuci cuju se mnogo ventovi jer nije bas lako ohladiti 250w.. sad mi super gura na terasi sem sto je ona maltene na otvorenom i hladno je bez sijalice. Ne mogu ga uneti u toplije niti ugrejati tu terasu pa trazim resenje za box..
Na pamet mi pada da napravim malenu komoricu iz koje ce uvlaciti svez vazduh koji cu grejati zasebno.
 

Crta_Belog

Banned
Banovan
01.03.2015
116
177
43
38
Razmisljao sam o grejacima za akvarijum, imaju i termostat u sebi samo ne znam od kolko wati bi mi trebao.
Brate jel sam ja to dobro procitao?! ...Ako jesam, pravi si :ajnstajn:, nema sta... Jedino resenje koje bi ti bilo najpovoljnije je:
-Mehanicki termo kontroler sa regulatorom grijanja i hladjenja na sebi (namestis sa serafcigerom da ti se pali ventilacija kada predje recimo 26, te na drugom kotacicu namestis da ti se pali grijalica/puhalica kad je ispod recimo 21) ili...
-Digitalni termo kontroler (precizniji je dosta, ali je problem sta ti trebaju dva, jedan za hladjenje, jedan za grijanje) ili...
-Bez dobrih temelja se i najskuplja kuca ruši, moj :ajnstajn:....

Puhalicu imas za 10-15$ bilo gdje (2kw, 3 režima rada, termostat... One male jajaste, sive su uglavnom. Namjestis je na full na termostatu i na drugi rezim rada, tj jednu spiralu da pali, tj 1kw, to ti je dosta za tvoje dimenzije!!!
I daj brate, ne uzgajas ajkule!!! Ajde :ajnstajn:, :vozdra:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Fenix94
20.11.2015
150
58
28
Neshvil
Kad coveku fali zanja reaguje kao da uzgaja vanzemaljce a ne nesto drugo :D
Zapali su mi za oko ti od 2kw jer nisu skupi i kontam da bi radili posao ali mi ta cifra od 2kw po satu deluje bas mnogo.. Ajd sad, nisam znao da moze na 1kw da se prebaci. Hoce li to trositi striktno 1kw po satu ili kako? :/
Zbog potrosnje struje osmislio sam sledece
Da napravim home-made kalorifer. PC vent da ubacuje hladan vazduh a grejac za akvarijum od recimo 300w da greje taj vazduh i on ce se sam prosledjivati u box.
Zajedno bi trosilo max 320w pa sve i da non stop grejac radi nije neka velika cifra kad se pogleda na spram tih 1 kw :)
 

The Man From Utopia

Aktivan Član
06.08.2009
172
129
43
51
@Fenix94, Izoluj boks spolja stiroporom, ubaci tu grejalicu i piči. U noćnom režimu dok ti radi grejalica iskluči ventilaciju da ne izvlači toplotu, termostat šteluješ do željene temp. nikako na max. Ja takvu koristim svake zime i odlično je rešenje ako ne greješ prostoriju gde ti je boks. Dovoljno joj je 3-4 minuta rada na 1kw da zagreje i kasnije održava. Moraš samo pratiti promene spoljne temp. da na vreme odreaguješ.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Fenix94
20.11.2015
150
58
28
Neshvil
Hvala na odgovoru Utopia

Nisam razumeo jedno, da li ta grejalica poseduje svoj termostat ili moram uzeti naknadno neki drugi ?
 

Crta_Belog

Banned
Banovan
01.03.2015
116
177
43
38
Ima svoj da, stavis ga na sredinu, i odrzava oko 23-24, makar ova moja tako radi, i sa jednim grijacem. Ovo s vanjskim kontrolerom je cisto mjera sigurnosti i tocnosti jer vjeruj mi nebis voleo vidjeti sta malo govno moze da uradi za 12 sati na maxu. E da i na timer stavi ako mozes... Ne ne trosi 1kw jer ti je mali box koji ce zagrijat za 5 min... Nadalje, usisni vent ti ne treba za tako mali box, malo jaci da izvlaci i tjt (zapamti jednom zauvek, the bigger the better!!!). I ajd mi objasni, jel growas hidro pa napunis box s vodom ili sta, jer ne razumijem koj ce ti k grijac vode da grije zrak?!
 
20.11.2015
150
58
28
Neshvil
Ma nikakav hidro nego te grejalice za akvarijum mogu da greju i ovakav prostor bez vode bez problema.
Skinucu ulazni vent i staviti da mesa vazduh u boxu.
Za izvlacenje imam 2. Jedan od 100 fi drugi od 120. Pa koristim po potrebi.
Ako sam dobro razumeo imacu bukvalno 2 termostata, jedan od grejalice u originalu koji je vec u njoj samoj i jedan naknadno da ubacim koji cu spolja ostaviti da takodje regulise unutrasnju tempeeraturu ako ovaj prvi zabrlja?
Da li te grejalice projektuju ikakvu svetlost, jer koliko sam ja skontao za photo period biljke mora biti apsolutni mrak ?
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Ako imas ispuh vent i on izmjenjuje zrak u boxu odredjen broj puta svakih nekoliko puta....koja ti je svrha grijalice kad ce taj ugrijani zrak izac van iste sekunde i uci ce novi hladni zrak. Zrak koji ulazi ne smije raditi toliku razliku u temperaturi.
Postoji vec jedna tema sa predkomorom ispod boxa u kojoj je grije zrak prije nego sto udje u box.
al ok....vi i dalje kemijajte sa izloacijom boxa :D a zrak koji ulazi je i dalje 10°C. good luck
 
20.11.2015
150
58
28
Neshvil
Pa kad se gase lampe gasi se i ispuh, a to malo vazduha sto udje gura grejalica i mesa mali 12v vent :)
To sa predkomorom sam spomenuo koji komentar iznad, ima logike i trebalo bi se drzati toga :)
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Kad se lampe ugase ne gasi se ispuh...ne gasi se nista osim lampi.
Upaljeno ili ugaseno, zrak koji dolazi je 10°C.

Varijacije u temperaturama su stress za biljku. Ulazna temp, temp zraka i fokalna temp ne smiju toliko varirat.
...ponavljam. prostor u kojem je box mora biti grijan inace bi svi growali na baklonu....a zacudo nitko od 45 000 clanova ne growa na balkonu usred zime. Mozda i growa al rezultati su jadni i biljka se muci.
 

The Man From Utopia

Aktivan Član
06.08.2009
172
129
43
51
@Stipe, kakvo kemijanje, sistem isproban i radi. Naravno da ispuh i upuh treba isključiti dok je noćni režim, to sam i pomenuo gore. Izduv radi dok HPS radi i to regulišem tajmerom.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Ventilacija se nebi smjela gasiti dok su lampe off. Moze se smanjit eventualno.
I da se gasi po noci, opet ti ostaje pasivan upuh kroz kojeg ulazi 10°C i hladi tegle ako je upuh na dnu gdje bi i trebao biti.

Napravis duplo dno sa grijalicom i upuh ulazi preko te komore i pozeljna je grijalica sa regulacijom temperature da ne ulazi pre vruci zrak.
Na taj nacin bi se moglo nekako. Ili cijev sa pasivnog upuha stavit da dovlaci zrak iz grijane prostorije pa tako nekako iskombinirat.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Fenix94
20.11.2015
150
58
28
Neshvil
Ja sam zamislio ovako sada, da napravim pretkomoru u kojoj je grejalica i da nju spojim na upuh.
Kada radi lampa upuh i dalje uvlaci vazduh ali bi grejalica tada bila iskljucena, regulisao bih to sa analognim tajmerom.
Imam 2 venta na ispuhu koji imaju svoje regulatore brzine. Kada su sijalice ukljucene da jedan duva full i hladi kako mi vec sada odgovara a kada je sijalica iskljucena da se analognim tajmerom ukljuci onaj drugi slabiji vent za ispuh.
Mislim da bi to trebalo biti ok resenje za mene pa sad vi mi pomozite u proceni :)
Planiram kupiti regulator temperature i vlaznosti, mislim da je to najbolje resenje.

Da li ste mislili na ovaj tip grejalice?
32174.jpg
 

Crta_Belog

Banned
Banovan
01.03.2015
116
177
43
38
Ma komplicirate svi brate... U utorak ce mi biti novi vege box gotov pa cu da ti sve lepo objasnim u dnevniku... Ventove na termostate i tjt... Kakve predkomore i bakarachi... Pogledaj prvu poruku koju sam ti napisao... Sve je jasno!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.