priblizno merenje pH bez istrumenta

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Svetilist

Aktivan Član
17.12.2009
362
67
0
34
Danas sam malo guglo i naisao na ovo, na forumu nisam vidio ovaku shemu provjeravanja pH vrednosti pa ako negdje vec postoji ja se ispricava.
Ako neko ima da nema pH merac ko ja mozda mu i posluzi ovaj nacin provjeravanja

Za točno određivanje pH vrijednosti potreban je poseban pribor, no približna pH vrijednost se može izvesti i u homemade produkciji na sljedeći način:

Provjera neutralnosti tla:
uzmite žlicu suhog tla i dodajte mu žlicu octa. Ako se tlo pjenuša, pH vrijednost je iznad 7,5!

Provjera kiselosti tla:
uzmite žlicu mokrog tla te mu dodajte prstohvat sode bikarbone. Ako se tlo pjenuša, tlo je vjerojatno vrlo kiselo, a pH vrijednost ispod 5,0!
 
13.04.2009
30
0
0
33
a jel to tocno? ako je tocno pomoc ce mi to dosta za ubuduce

to za bikarbonu nema smisla. normalno da ce se pjenusat ako je svaljas u mokru zemlju, zar ne
 

Svetilist

Aktivan Član
17.12.2009
362
67
0
34
ja nemam meraca i nemodu da kazem koliko je tocna ova metoda pa ako je neko voljan ko ima merac da provjeri tocnost
upitnice najbolje bi bilo noznim prstima da zagrabis :) hehe
 

upitnik???

Aktivan Član
27.04.2009
496
67
48
45
E to sam i mislio brale pogotovo ako imaš kurije oči hhehehe
:2flip::2flip::2flip::2flip::2flip::2flip::2flip::2flip::2flip::2flip:
Ovo je radi običaja hehehehe

ali ozbiljno kažem ako je to ispravno što ti kažeš i ako netko provjeri tko ima mjerač onda si stvarno ubo pravi info... za dobro svih nas !!!!!!
Dajte ljdi ako ima netko mjerač neka radi povratnu info ja jedva čekam i ako je pola točna bar jednu mjeru da sredim....
 

Svetilist

Aktivan Član
17.12.2009
362
67
0
34
prvo kome ce dobro doci je meni a i ostalima koji nemaju merac, i evo jos nesto u vezi pH
ovo je vise za uredjivanje baski ili vasih plantazica

Za povećanje pH s 5.0 na 6.5 dodajte vapno:
20 kg vapna na 100 m2 pjeskovitog tla;
35 kg vapna na 100 m2 ilovastog tla;
70 kg vapna na 100 m2 glinenog tla.

Za smanjenje pH s 8,5 na 6,5 dodajte sumpor:
20 kg sumpora na 100 m2 pjeskovitog tla;
35 kg sumpora na 100 m2 ilovastog tla;
30 kg sumpora na 100 m2 glinenog tla.

ILOVAČA: ima mješavinu čestica pijeska, praha i gline. Tipična ilovača sadrži 40% pijeska, 40% praha i 20% gline, što je čini idealnim tlom za većinu biljaka.
GLINA: ima najmanje čestice tla te najmanju veličinu prostora vode i zraka među česticama. Tlo s bazom 35% mulja je "muljevito" tlo. Voda prodire u takvo tlo polako i vrlo se sporo isušuje. Takva tla su vrlo plodna.
PIJESAK: Ima najveće čestice tla. Tlo sa 70% čestica pijeska je "pjeskovito" tlo. Voda kroz njega brzo prolazi i brzo se isušuje. Iako se pjeskovita tla manje plodna od drugih, ranije se zagriju u proljeće.

Test određivanja tipa tla: približnu informaciju o teksturi tla možete dobiti ako uzmete pregršt vlažnog tla i zgnječite ga u lopticu te radeći od njega traku vrteći ga između palca i kažiprsta. Nategnite traku prema gore:

-ako ne možete oblikovati traku, tlo ima minimalno 50% pijeska te vrlo malo gline;
-ako je traka dugačka minimalno 5 cm prije nego što se prekine, tlo ima oko 25% gline u sebi;
-ako je traka dugačka 5-8 cm, tlo sadrži oko 40% gline;
-ako je traka duža od 8 cm te ne puca kada je okrenete prema gore, ima najmanje 50% gline
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Problem je s sodom bikarbonom što je amfoterna, tj. reagira i s kiselinama i bazama tako da ne znam baš da će se moći koristiti ovako kao indikator, u vodenoj otopini će dići ph, zbog hidrolize hco3- iona
 

CAM

Aktivan Član
28.11.2009
201
38
0
43
Jeste vi svi malo čvaknuti ha ? :lol:

To si iskopao na nekom najljevljem forumu kojem ima ....
1. oko , ne postoji u kemiji / ili je ispod ili iznad
2. organska kiselina za utvrđavanje bazičnosti tla je apsurdna , vjeruj mi ostavi se toga
3. soda bikarbona za kiselost tla hmmmmmmm :eek:hno:

-------------------------------------------------

toliko toga za reći ali mi se neda ali bi palo uvrjeda , napravite homemade indikator od crvenog kupusa i ne batrljajte s tim uokolo. jer oko će vas kostati dosta oka ;)

-napravite indikator i standarizirajte ga-

sofisticiraniji indikator pH vrijednosti, po kvaliteti tu negdje s skupim pH metrima, treba oko 15 min izrade i oko par kuna troškova i naravno dok ne vidim rep 4 ne sheram ništa :p
 

Svetilist

Aktivan Član
17.12.2009
362
67
0
34
a napisao sam ljepo da sam naiso na netu na tu foru,
kakav indikator daj malo pojasni
znam da je crveni kupus(zelje) dobar frizak na salatu :) lol
 

CAM

Aktivan Član
28.11.2009
201
38
0
43
Sok crvenog kupusa kao indikator

Pribor:

plastična posuda, rezač za kupus, cjedilo za čaj, 2 veće staklene čaše, 5 malih staklenih čaša, 6 epruveta, 3 plastične žličice, stakleni štapić, drveni stalak za epruvete, mikser, zaštitne rukavice, zaštitne naočale.


Kemikalije:

jedan limun, limunska kiselina, soda bikarbona, Vim (sredstvo za čišćenje), Tok-tok (sredstvo za odštopavanje cijevi, 10%-tna vodena otopina NaOH).


Postupak:

Pripremanje otopine indikatora

Izribano je pola male glavice crvenog kupusa. Na izribani kupus dodano je 200 ml vode i sve je dobro promiješano. Kupus je procijeđen kroz cjedilo za čaj. Zaostali kupus na cjedilu je bačen.
Sok crvenog kupusa može poslužiti kao indikator i za kiseline i za lužine. Njegova je boja ljubičasta, a ovisno o kiselosti ili lužnatosti otopine mijenja boje prema prikazanom:

KISELO crveno
rozo
NEUTRALNO ljubičasto
plavo
LUŽNATO zeleno
žuto


Pripremanje otopina uzoraka

Otopina 1.
Iscijeđen je sok jednog limuna, te je oko 8 cm3 tog soka stavljeno u epruvetu.

Otopina 2.
Mala žličica limunske kiseline otopljena je u 50 cm3 vode, te je oko 8 cm3 te otopine stavljeno u drugu epruvetu.

Otopina 3.
Mala žličica sode bikarbone otopljena je u 50 cm3 vode, te je oko 8 cm3 te otopine stavljeno treću epruvetu.

Otopina 4.
Mala žličica Vima otopljena je u 50 cm3 vode, te je oko 8 cm3 te otopine stavljeno u četvrtu epruvetu.

Otopina 5.
Oko 8 cm3 otopine Tok-toka dodano je u petu epruvetu.

U svaku pripremljenu epruvetu s otopinama dodano je malo soka crvenog kupusa, te su promatrane promijene boje indikatora (crvenog kupusa).


nema sheme
2uib4g4.gif
 

Samo oči

Aktivan Član
06.02.2010
66
13
0
39
Može se (ako nema crvenog kupusa) i sa laticama plavo-ljubičaste maćuhice. Isti postupak. Još se i može umjesto vode koristiti alkohol kao otapalo..

I onda su boje malo drugačije ako je boja bliže crvenoj onda je voda kiselija, a ako je plavo-zelena ili zelena onda je lužnatija ako ne promjeni boju onda je neutralna.
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Skroz super i praktična stvar, zbog ovoga ćeš pokupit reputacije.
No, preporučam negdje na vidljivije mjesto stavit jer će se ovako s vremenom izgubiti mešu postovima, možda kao članak objaviti.
 

CAM

Aktivan Član
28.11.2009
201
38
0
43
maaaaaaa kog briga za repjutaciju :)

@Haze svoj vodič za sastavljanje pH metra za par kuna , na kojem se može viditi baš koji ti je pH , elektronički, neš dobit , možda mi se dadne sastavit vodič
3ykpt.gif