prigusivac zvuka

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
.....eto kako i sam naslov kaze zanima me kako napravit prigusivac zvuka, probao sam potrazit na icmagu al malo sam se pogubio .....posto na jesen namjeravam opet upogonit veliki box a u taj box strpat nekakvu turbinu od 350-450m3/h to ce bit malo preglasno pa razmisljam o prigusivacu zvuka.....

.....bilo bi dovoljno samo objasnjenje na kojem principu radi i slika poprecnog presjeka da probam u glavi iskombinirat kako to slozit....

....unaprijed Hvala na odgovorima........
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
E pa ovako prijatelju!
Ja sam isto imo turbinu od 500m3/h bez prigušivača samo sa onom iso fleksibilnom cjevi i nije se ništa čulo.Dapače moja turbina je bila od plastike i jako nečujno.Mislim sama turbina se nije čula skoro ništa.A za zrak je bila dosta i sama ova cjev.Ta ti je cjev napravljena ko prigušivač.Znači unutrašnja cjev je perforirana a oko nje je staklena vuna i oko te staklene vune ti je vanjska cjev.
Znači tako se radi i prigušivač.Unutrašnja cjev je perforirana,ta cjev je zamotana staklenom vunom a sve to je u jednoj debljoj cjevi.
Preporučam ti kad kupuješ turbinu vidi da si nađeš plastičnu.Samim time je dosta lakša i radi puno manje vibracije.Znači tiša je!I jako obrati pažnju na decibele koji pišu na ventu kad kupuješ.Nežali novca za takve stvari.Ako ti sama turbina ne radi preveliku buku zvuk od zraka češ rješit tim ISO fleksibilnim cjevima.Al isto tako pazi jer ima tih cjevi koje izgledaju isto al jedna ima toplinsku izolaciju a druga zvučnu izolaciju.To češ sve nač u tim tgovinama koje se bave ventilacijom.
Evo tolko od mene i nadam se da sam pomogo!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and GreenRyder

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
.....a gle posto te turbine nisam nasao nigdje drugdje nego kog naseg sponzora Snaila kod njega cu je i kupit......a posto ih oni prodaju u svrhu svi znamo kakvu i po cijeni od 600+kn smatram da su kvalitetne.....dal ima plasticnih to nzm, saznat cu za koji dan kad svratim do njih.....posto razlike u cijeni izmedu 250m3/h i 460m3/h skoro pa i nema kupit cu jacu i spojit je preko potenciometra tako da cu protok moc odredivat kako meni pase....a mozda se odlucim jednog dana za jacu lampu ili carbon filter tako da protoka nikad dosta....veci protok=vise buke pa sam samim tim poceo razmisljat o prigusivacu.....oni imaju i te ISO cijevi tako da cu na jednom mjestu naci sve.....

.....sad cu se koji dan zaletit do njih da vidim pa cu ih zamolit da mi ukljuce turbinu i ako imaju u ducanu te cijevi da stave na turbinu pa cemo vidjet kako je to glasno.....

.....a opet ako ce bit preglasno malo pocincanog lima, kamene vune alata maste i evo ti prigusivac.....

.....u svakom slucaju doktore Smok puno si pomogao i zato ti zahvaljujem i eto ti malo + po repu....pozz
 

RastaBird

Aktivan Član
19.03.2011
88
1
0
44
:costumed-smiley-027Jesi mozda razmišljao o vise ventilatora manjih dimenzija??? Znači jedno 2-3 cijevna jeftinije bi te izašlo, a i buka bi bila manja jer buka je logaritamskog tijeka (al ga serem :costumed-smiley-027), a ne linearnog, znači ako su dva ventilatora od 40dB, to ne znači da će oni proizvoditi buku od 80dB nego od 45-50dB, a protok zraka će biti veći ili isti...Sad neznam kakav setup planiraš imati, ali mozes imati recimo jedan vent da ti vuče kroz cooltube, a jedan odma kod biljki ili ispod lampe da usisiva zrak, a u kombinaciji s onnom cijevi s zvučnom izolacijom i ventilatorima da ti vise u zraku ili da u boxu imaju uporiste na gumama vibracije ili buka su minimalne...
A prigušivač nije problem napraviti, uzmeš recimo kantu za boju, u poklopcu izbušiš veliku rupu di će ti doć cijev, a kantu napuniš sa staklenom vunom, i čim će ti cijev dublje biti u kanti i čim će više biti staklene vune tim će ti bukam bit manja, samo morat ćeš izbušiti rupe na toj kanti za izlaz zraka, recimo dosta rupa promjera 5mm...Protok zraka ti neće biti jako sjeban ipak je 500kunika po satu mrcina od venta :O...
Nadam se da sam ti nekakako pomogo...:bong7bp:
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Nekoliko če pomoči izolirana flex cev,inače postoje prigušivači zvuka,dakako se može nabaviti več tiši ventilator/turbina
 

cane corso winer

Aktivan Član
02.01.2012
112
110
0
50
Pozdrav svima!
Posto je montiranje grow boxa i ostalih komponenti u punom zamahu dosao sam u jedna problema to je da smanjim ''buku'' koju pravi protok vazduha sa karbon filtera na usisni boz koji tera preciscen vazduh napolje.Naravno video sma opcije kupovine prigusivaca u growshopu ali iskreno gledam da taj rashod ikako zaobidjem nekim alternativnim resenjem ukoliko ga uopste ima.
Molim sve one koji su imali bilo kakva iskustva sa istim da mi pomognu.HVala

SPOJENO
 

SmokeyThePot

Aktivan Član
18.01.2008
140
35
0
50
Ja sam uspio smanjiti buku i vibraciju plasticnog venta 250 m3/h tako sto sam ga ubacio u kutiju napunjenu staklenom vunom i gumama (izrezano od stare bicikle :D ) .. Ali nisam rijesio buku strujanja zraka na usisu i isisu iako imam cca 3 metra dugu iso flex cijev !... ispuh mi radi najviše buke ! ... Sad neznan dali mi treba jos par metara iso flex cijevi da ublazim strujanje zraka !...
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
SmokeyThePot je napisao(la):
Ja sam uspio smanjiti buku i vibraciju plasticnog venta 250 m3/h tako sto sam ga ubacio u kutiju napunjenu staklenom vunom i gumama (izrezano od stare bicikle :D ) .. Ali nisam rijesio buku strujanja zraka na usisu i isisu iako imam cca 3 metra dugu iso flex cijev !... ispuh mi radi najviše buke ! ... Sad neznan dali mi treba jos par metara iso flex cijevi da ublazim strujanje zraka !...

Mislim da za to treba sira cijev.
Mislim, fizika tako nalaze :D
 

SmokeyThePot

Aktivan Član
18.01.2008
140
35
0
50
ova sad je 100 -120 mm ..Malo vise od Pola metra je na ispuhu i oko 2.50 m na upuhu ... Spojit cu na to jos 1.5 m cijevi od 150 mm na ispuh !... kazes po fizici bi trebalo radit !:) ...
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Po fizici.

Osobno ne znam. No ako povecas opseg cijevi, hoce li djelovati jednako ili slabije? kuzis
Znas kaj napravi? Za probu samo.

Covjece od kartona izradi nastavak za cijev sireg opsega, stavi pa slusaj. Ak upali to je to. Ak ne, onda zuji ***** sta sad