Prihrana I zastita-uradi sam.

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.565
188
ekonomska situacija je sve loshija..kuchni budgeti sve manji..pa eto..da probamo skupiti neke recepte za shto ekonomichniji uzgoj..
molim vas da dodajete svoje i/ili provjerene pripravke/metode..
tema nije posvechena samo eko/bio pripravcima..vech svemu shto mozhemo koristiti u uzgoju i zashtiti bilja..sa naglaskom na ekonomichnost i dostupnost.

Kora Banana (za cvjetanje idealno )

kora banana sadrzhi i do 42% Kalija (sushena kora) 3,25% fosfora i 0 dushika (azota) .
od mikroelemenata sadrzhi :
- kalcij (19mg/1gr svjezhe kore ) - pospjeshuje metabolizam biljke -utjeche na to kako che se biljne stanice uzimati i otpushtati vodu i nutrijente.
- mangan (76mg/1g ) -pomazhe fotosintezu ,proizvodnju enzima i josh nekih pigmenata u biljci.
- natrij (24mg/1g ) -bitan za kretanje vode i iona izmedju bilj.stanica.
- magnezij i sumpor -bitni za formiranje klorofila


Nachini primjene :

koristiti se mozhe na vishe nachina i u vishe oblika. mozhete ju osushiti ( time dobiti jachu koncentraciju navedenih nutrijenata ) ,ili koristiti u svjezhem obliku.
mozhe se dodati u soil mix ..ili naknadno tj.kao prihrana.
brzo se raspada pa ni navedeni nutrijenti dosta brzo dolaze do biljaka.
jedna od najjednostavnijih shema mljevenje sushene kore..to mozhete dodati u zemlju ..ili..pred samo cvjetanje posuti prah od sushene bananine kore po povrshini zemlje..te ga pokriti tankim slojem svjezhe zemlje..
-dodavanje svjezhe kore u kompostishte –obogachuje kompost kalijem i fosforom.

-sushenje i mljevenje-mozhe se mixati direkt u zemlju ili na zemlju.

-svjezha kora se mozhe usitniti i poslagati povrshinom zemlje-oko biljke.polako che se raspadati i otpushtati kalijfosfor,magnezij.ova metoda ima jednu veliku manu-privuchi che kukce poput gnatova,vinskih mushica,mrava,osa..pa chak i zhohare..takodjer mozhete dodati komadiche kore prilikom presadjivanja-doda se sloj komadicha kore u rupu za presadjivanje-pokrije se tankim slojem zemlje..u outdooru mozhete iskopati manje rupe u krugu oko korijena,te ih napuniti usitnjenom korom i zatrpati zemljom.

-kasha od banana : u sjeckalici/blenderu se usitni kora sa vodom..sa time se mozhe zaljevati biljke ( slabiji efekt se postizhe ako procijedite tu mjeshavinu )

-chaj od kore-usitnjena kora se potopi u vodi.posudu treba dobro zatvoriti i ostavi da odstoji 7-10 dana.lagano che fermentirati..ovim se dobijaju slichni rezultati kao u prethodnoj metodi.

- najbolja varijanta je prvo osushiti kore..na taj nachin mozhete lako primjeniti sve navedene metode gnojenja..

( po nekim teorijama je bolje koristiti koru shto zrelijih banana )
Idealna je za obogachivanje komposta kalijem i fosforom..ali i vlaknima..

Napomena: kora banane nije kompletno gnojivo jer NE sadrzi dushik/azot(N)

( ovo je ono osnovno o kori banane...nastavak slijedi...)
 
Poslednja izmena:

Mad Rabbit

I am not stoned, I am herbally medicated ;)
Poznanik Foruma
17.11.2014
2.390
13.407
358
Koristio sam ja koru od banane za bosiljak i mogu vam rec da se pokazao odlican za razvoj cvjetica. Topio sam ga u vodi i zalijevao bosiljak pa ako se kod njega pokazao dobar trebao bi biti dobar i za nasu najdrazi biljku.. ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: zlavjestica

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.565
188
Naranchina kora kao insekticid i repelent.( mislim da i ostali citrusi jednako djeluju )

naranchina kora sadrzhi d-Limomen ( terpen ) koji mozhe posluzhiti kao insekticid za aphide i mrave..takodjer sluzhi i kao repelent za iste..

koristi se na 2 nachina.u spreju ili premazivanjem kore-stabljike i/ili lista.
sprej :
usitnjena s v j e z a kora naranche ( limun i mandarina bi trebali jednako djelovat obzirom da takodjer sadrzhe limonen ) se prelije blago vruchom vodom i ostavi da odstoji neko vrijeme+mozhe se i povremeno gnjechiti ..zatim se dobro procijedi i iscijedi-kako bi se chto vishe ulja iz kore izvuklo..ostavi se na hladjenju..i to je to.sa time se mozhe shpricati biljke.
Vazhnno je dobro nashpricati kompletnu biljku:stabljiku,hrane te lice i nalichje lista-pogotovo nalichje..aphide se najchesche zadrzhavaju i/ili kukolje upravo sa dolnje strane lista.
Tretiranje se treba ponavljati 1-2 x tjedno..barem 3 tjedna..
ista shema sa kupovnim uljem naranche..

2.varijanta je >. zarezati vanjski sloj kore..i sa tim dijelom premazati stabljiku i listove..

( kako limonen nije shtetan za toplokrvne zhivotinje..isto sprej se mozhe koristiti i za pse..iako..nekim psima smeta taj miris..ali mozhe posluzhiti kao repelent protiv buha + kazhu da che isti sprej otjerati machke od biljaka. )

za Aphide ( ushi i shtitaste ushi ..i te sitnije "bubice" ) mozhe posluzhiti i obichni tekuchi deterdjent za sudje.
sprej se napravi jednostavno.
1 jushna zhlica deterdjenta na 2 litre vode.
primjena : nashpricati kompletnu biljku-stabljiku,grane te lice i nalichje lista. i ostaviti da djeluje cca 2 sata. nakon toga bi bilo pozheljno isprati biljku pod jachim mlazom chiste vode..neki deterdjenti mogu spaliti list i oshtetiti biljku ukoliko se ostave duzhe na biljci.
ponavljati svakih 3 dana..sve dok beshtijice ne budu unishtene.
 
Poslednja izmena:

Tarzan

Aktivan Član
31.05.2013
3.999
6.425
298
109
The Mighty Jungle
bez ljutnje ali dokle cemo se vrtjeti u krug s ovim temama koje vec postoje.. https://vutra.org/threads/bio-uzgoj-gnojiva-i-pesticidi.2764/

ovaj otvara o zalijevanju, ona tamo govori nema o susenju nista,, e pa ima svega samo nema reda!! cak ni u time temama.. ima puno bespotrebnih postova, alternativa bi bila poucne i smislene postove izdvojiti na vrh.. ili izbrisati sve nepotrebne postove i zakljucati temu, i postepeno je nadogradivati ako neko ima nesto zanimljivo i korisno.

ovako ce biti sve vise i vise tema i novim clanovima kojih je takoder sve vise ce biti teze snaci se na forumu, pa ce otvarati svoje "pametne" teme koje samo pune "graveyard" .. bzvz, poz
 

maverick

Aktivan Član
03.01.2011
340
578
93
ova "gnojiva" to je valjda za out ili?

Mislim toliko se govori o ocuvanju growboxa cistim, bez kontaminacije i stetnih organizama, pa mi malo cudno.

Neznam dali je to bas isplativo, mislim nije li bolje sve samo kompostitrati i onda iskoristiti, pa tko ce to odvojeno kupovati. E, a mogli bi i spomenuti sve one pesticide kojima prskaju citruse, pa etilen za dozrjevanje banani :)

Sto se tice outa, ja sam najbolje i iznenadjujuce dobre rezultate dobio tako da sam iskopao malo vecu rupu i unutra sipao 2 kante povrsinskog sloja sumske zemlje - humusa. Bez ikakvog gnojenja i magija. Isto sam ponovio i na nekoliko paradajza i imali su razvijeniju zelenu masu i duplo vise plodova od onih bez sumskog humusa.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Saša443

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.565
188
bez ljutnje ali dokle cemo se vrtjeti u krug s ovim temama koje vec postoje.. https://vutra.org/threads/bio-uzgoj-gnojiva-i-pesticidi.2764/

ovaj otvara o zalijevanju, ona tamo govori nema o susenju nista,, e pa ima svega samo nema reda!! cak ni u time temama.. ima puno bespotrebnih postova, alternativa bi bila poucne i smislene postove izdvojiti na vrh.. ili izbrisati sve nepotrebne postove i zakljucati temu, i postepeno je nadogradivati ako neko ima nesto zanimljivo i korisno.

ovako ce biti sve vise i vise tema i novim clanovima kojih je takoder sve vise ce biti teze snaci se na forumu, pa ce otvarati svoje "pametne" teme koje samo pune "graveyard" .. bzvz, poz
slazhem se...ali ovdje nije rijech o iskljuchivo bio uzgoju..pregledala sam tu temu..i zakljuchila kako nekim od pripravaka nije mjesto u toj temi..(sapun,deterdjent,citrusi-koji su tretirani u samoj proizvodnji i sigurno se upotreba takvih pripravaka ne mozhe svrstati pod bio uzgoj...itd. )
i to je razlog zashto sam ju otvorila..nikako nebi bilo ok neke od eko/bio neprihvatljivih metoda/pripravaka...ubacivati u temu o eko/bio uzgoju..
+ sve je vishe ljudi koji trazhe jeftina rjeshenja..bez nekih ulaganja..a kada vide naslov bio / ekoloshki uzgoj..odmah misle kako to zahtjeva dodatne financije..
dakle..ovdje je rijech o stvarima koje vech imamo u kuchi.ili su nam lako dostupna..tj.za koja nisu potrebna dodatna ulaganja..
npr. toliko spominjani chaj od duhana..to nikako nije ni bio ni eko pripravak..(znamo kakve sve aditive dodaju u duhanske proizvode..ili..voda u koju se bacaju chikovi-jeli to mozhda eko? )
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Moj put and He-Man

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.565
188
Spider mites :

Nezgodni mali vragovi..brzo se shire i razmnozhavaju. Prevencija je najvazhniji faktor..pa bi trebalo pripaziti da ne ulazite u prostor za uzgoj u istoj odjechi i obuchni u kojoj ste bili vani..posebno ako ste bili okruzheni biljkama..I.trebalo bi izbjegavati da nashe biljke dijele prostor..ili se nalaze u neposrednoj blizini ostalih sobnih/balkonskih biljaka..prenos je najcheshchi nachin za shirenje infestacije.Ali..kada vech dodje do toga..najvazhnije je shto ranije odreagirati.. Ma koliko nam nashe biljke izgledaju zdravo i chisto..trebali bi ih pregledavati pri svakom posjetu ( barem 2 x tjedno..kako bi problem bio primjechen na vrijemei..kako bi se uhvatila shto ranija faza zaraze i razvoja nametnika )

-pogledati dobro ima li kakvog muvinga na povrshini zemlje..pogotovo nakon zaljevanja.

-kontrolirati dno posude ( uvijek vlazhno i savrsheno pogodno za mnozhenje kojekakvih beshtijica )

-kontrolirati biljke..pri tome o b a v e z n o pregledati naliche lista !!!..i..ukoliko imate malo slabiji vid..dobro bi bilo imati povechalo pri ruci..

Ukoliko detektirate ove male napasti i simptome :
bP1Oub1.jpg
BoODMDs.jpg



postoji vishe-home made- recepata za rjeshavanje istih :

1. Cheshnjak i kajenski papar.

Kapsicin iz kajenskog papra ( ista aktivna tvar se nalazi u svim ljutim paprichicama-npr.chilli ) oshtechuje nervni sistem ..a i samo ulje cheshnjaka je ubojito za spider m..

Priprema:

U 1 lit.vode stavite cca 8-10 izgnjechenih rezhnjeva cheshnjaka i jednu punu zhlicicu kajenskog papra u prahu ..dobro promjeshate i ostavite da odstoji izmedju 1-2sata. Sve dobro procijedite i iscjedite ostatak-da izvuchete chim vishe kapsicina i cheshnjakova ulja.

Najblji nachin za aplikaciju su prskalice koje imaju mini tlachnu pumpu..jer..za spidere je potrebno da mlaz i rasprshivanje budu malo jachi..


2.Tekuchi sapun i kajenski papar.

Dvostruko djelovanje.sapun che oslabiti voshtani pokrov spidera..i time ih uchiniti podlozhnijim djelovanju kapsicina..ali i izlozhiti ih dehidraciji ( jer taj voshtani sloj im sluzhi i za zadrzhavanje tekuchina u organizmu ).

Priprema: na 2 litre vode se doda 6-8kapi tekucheg sapuna ( neki kazhu da je baby sapun najbolji..neki ptreporuchaju antibakterijske sapune..bitno je da bude sapun u tekuchem obliku_ne deterdjent za sudje ) i 2 jushne zhlice kajenskog papra u prahu.

Ostaviti da odstoji 10tak sati..procijediti kroz gazu ( jer...prah kajenskog papra bi mogao zachepiti diznu rasprshivacha )


3.Chaj od sushenih ljutih paprichica.

Kako je kapsicin glavna aktivna tvar...bitno je da paprichice budu shto ljuche..ako imate jalapenjo paprichice.ili chilli..ili Chayen ( kajen ) mozhete ih sve kombinirati..

Priprema: po pola salice..najljuchih paprichica na 1 litru vode.(bilo bi dobro da kominirate barem 2 vrste paprichica..pa od svake stavite po 20tak komada na litru vode ).vodu zakuhate i ubacite paprichice..ostavite da se krchka 30tak minuta-uz malo mjeshanja i eventualno gnjechenja paprichica..maknete sa plamea i ostavite dok se potpuno ne ohladi. Phladjeni chaj procijedite i stavite u prskalicu..

Idealna je prskalica sa tlachnom pumpom na kojoj mozhete regulirati jachinu mlaza..potrebno je dobro nashpricati biljku..posebnu pazhnju posvetiti nalichju lista-tu se spideri najvishe zadrzhavaju..polazhu jajashca itd..


UPOZORENJE : nikada ne shpricajte biljke sa ovakvim pripravcima ( sapun i kapsicin-kajenski papar,chilli..) pod jakim svjetlom-suncem..u takvim uvjetima tkivo biljke je puno osjetljivije.u indooru je najbolje shpricati pred gashenje svjetla..a za outdoor-u rano jutro ili predvecher.

Prvo poshpricajte manji dio biljke-1 granu i/ili list i pratite kako che tkivo-biljka reagirati..prichekajte 2dana..i ako nema nikakvih oshtechenja nastalih uslijed djelovanja spreja..nastavite sa primjenom na chitavu biljku.

Kada se koriste preparati sa kapsicinom/ljutim paprichicama..potrebno je koristiti zashtitne rukavice i paziti da tekuchina ne dodje u kontakt sa sluznicom oka,nosa itd..takodjer..drzhite podalje kuchne ljubimce ( mozhe im trajno oshtetiti osjet mirisa i vid )
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.565
188
Thripsi se mogu rijeshavati amonijakom. (Amonijak je u biti..oblik koncentriranog dushika/azota-N )
izvor amonijaka mogu biti neka sredstva za pranje stakala ili npr. amonijak iz apoteke ( za kolache ,preradu vocha ili chak i neke kreme se koristi )kojeg prodaju i u malim kolichinama-po 20-30gr. pa izadje jeftina varijanta.
treba pogledati po sredstvima za chishchenje dali su na bazi amonijaka i u kolikim kolichinama (-na deklaraciji proizvoda potrazhite NH3=oznaka za amonijak ) ...o tome ovisi doziranje.
nisam ga osobno koristila nisam imala thripse ( a bogami ni triper ) :) ..a amerikanci kazhu da je jedno od najboljih rijeshenja za Thripse,te kazhu da se sredstva za chichshenje koriste u omjeru 1:5 do 1:7..
za amonijak iz apoteke je lakshe odrediti dozu.. jer se koristi 10% otopina
VAZHNO je napomenuti kako biljke tretirane amonijakom nikako NEsmiju ostati na jakom/sunchevom svjetlu...a chak bi bilo dobro i isprati ih nakon par sati.amonijak brzo djeluje i lakoo ulazi u organizam thripsa..tako da je 2-3sata sasvim dovoljno da ih rijeshi..

btw.ovo budem josh doradila-ovo je samo brzinski iz glave..ali mi je obaveza/podsjetnik da napishem i dovrshim..